Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie anteny nadawczej FM (zdjecie)

dktr 24 Dec 2006 17:08 10499 16
NDN
  • NDN
  • NDN
  • #3
    djbpm
    Level 23  
    Wydaje mi się, że to wcale nie będzie takie proste. Nie wiadomo co jest w środku, jak jest zrobiony symetryzator, i czy w ogóle jest, jak są podłączone ramiona...
    http://www.osiedlowa.pl/~mrrfm/radio/ana2/groundeddipole.pdf
    tu jest dokładniejszy opis tego typu anteny, ale nadal zbyt mało dokładny, aby było wszystko wiadomo. O ile nie znajdzie się porządnego opisu budowy takiej anteny, to myślę, że łatwiej będzie zrobić od podstaw antenę, chyba, że chcesz się podoktoryzować.
    Pozdrawiam
  • #4
    dktr
    Level 23  
    wlasnie chocby takiego opisu szukalem, na poczatek bede skracal nieco dipol i sprawdzal co sie dzieje z swr'em.

    martwi mnie tylko odleglosc dipola od tego mocowania z srubami.

    jak tylko dostane miernik swr zabieram sie za pomiary.

    czy polozenie anteny, tzn jak ustawie sobie ja na malym maszcie powiedzmy 2m nad ziemia (i bede stroil), a pozniejszym zainstalowaniem anteny w docelowym miejscu ma jakis znaczacy wplyw na swr ?

    a i jaka moze byc impedancja takiej anteny czy jest to 50 czy 75om ?
  • #5
    szerloc1
    Level 19  
    antena ma inpedacje 50R i skracanie wysiegnikow ci nic nie da w srodku rorek sa kolejne rorki ktore robia za dopasowanie antena ta nie jest dookulna jak zwykly dipol jest to antena kierunkowa z zyskiem ok 6db podobne anteny robila jakas polska firma ale gdzies mi sie zgubił opis pozatym mała uwaga zeby zestroic ta antene to reflektrometr nie wystarczy pasowal by jakis analizer antenowy czemu cie martwi ta odlegość wysiegnika ? zazwyczaj ma miec on dlugośc 1/4 fali co po przeliczeniu odpowiada 68Mhz
  • #6
    Driver-
    Level 38  
    szerloc1 wrote:
    antena ma inpedacje 50R i skracanie wysiegnikow ci nic nie da w srodku rorek sa kolejne rorki ktore robia za dopasowanie antena ta nie jest dookulna jak zwykly dipol jest to antena kierunkowa z zyskiem ok 6db podobne anteny robila jakas polska firma ale gdzies mi sie zgubił opis pozatym mała uwaga zeby zestroic ta antene to reflektrometr nie wystarczy pasowal by jakis analizer antenowy czemu cie martwi ta odlegość wysiegnika ? zazwyczaj ma miec on dlugośc 1/4 fali co po przeliczeniu odpowiada 68Mhz
    Przeliczałeś czy tylko tak sobie podajesz że antena ma 50 Ω, po za tym jaka kierunkowa, jest to zwykły dipol prosty dopasowany do koncentrycznego kabla 50 lub 75Ω ćwiećfalowym transformatorem z linii sztywnych. Izolator w środku anteny jest jedynie po to aby usztywnić konstrukcje anteny. Sadząc po wymiarach pracowała na ~74 MHZ. Dopasowaniem i symetryzatorem zarazem jest odcinek oznaczony 41/10/41 cm, z tym że wymiary należy liczyć od środków elementów.
    W pierwszej kolejności niczego nie skracając pomierzyłbym SWR na częstotliwości pracy jak podaje dktr jest to 71 MHz, podłączając kabel koncentryczny 50 a potem 75Ω (ekran kabla na ramie dipola połączone z wysięgnikiem, żyła środkowa na drugie ramie), w celu ustalenia na jaką oporność falową jest zrobiona antena, prawdopodobnie była ona przeznaczona do odbioru kanału 3 CCIR (66 -74 MHz) z dopasowaniem na 75Ω. Następnie należy przeliczyć transformator ćwierćfalowy dla nowej częstotliwości. Transformator można przeliczyć na zasadzie proporcjonalności Dopiero po przeróbkach transformatora można stroić antenę na najmniejszy SWR skracając ramiona dipola. Dla nowej częstotliwości przekroje transformatora powinny być nieco mniejsze, dlatego po wstępnych przeróbkach trzeba było by dostroić precyzyjnie transformator, przesuwając zworę 10 cm.
  • #7
    szerloc1
    Level 19  
    jestem pewnien ze jest to antena nadawcza i ma inpedacje 50 oma spujsz link http://www.osiedlowa.pl/~mrrfm/radio/ant-1.jpg a konstrukcje tej anteny mozesz zobaczyc tu http://www.osiedlowa.pl/~mrrfm/radio/ana2/groundeddipole.pdf i jak widac z charakterystyki ten anteny nie jest ona typwa usemka jak dla dipola mysle ze wiecej nie musze dodawac
  • #8
    czarutek
    Level 34  
    Trochę dziwnie ona zamocowana do tego fiacika... :|
    Wszystkim Do Siego Roku 2007 :!:
  • #9
    Driver-
    Level 38  
    szerloc1 wrote:
    jestem pewnien ze jest to antena nadawcza i ma inpedacje 50 oma
    Spojrzałem, widzę antenę z dopasowaniem gamma i symetryzacją za pomocą linii sztywnej, jest policzona na 50Ω i to sie zgadza. To jak wykorzystamy antenę nie ma znaczenia, każdą antenę można wykorzystać jako nadawczą lub odbiorczą. To że ta na linku ma 50Ω wcale nie znaczy że antena kolegi również ma 50Ω, może mieć 75Ω w zależności jak jest policzony transformator gamma, inne są tylko przekroje żyły wewnętrznej, dla 75Ω będzie cieńsza. Symetryzator z linii sztywnych 1:1 ma to do siebie że transformuje impedancje z gamma tak samo dla 50Ω i 75Ω. Dalej więc nie wadomo jaką impedancję falową ma antena kolegi. Nie napisał gdzie jest zasilana, a na fotce gniazdo nie jest zbyt wyraźne. Telewizyjny kanał 3 OIRT jest 76-84 MHz a CCIR 66-74 MHz, stare pasmo UKF OIRT było od 65,5-75,5 MHz i we Włoszech nie było wykorzystywane, ale kanał 3 CCIR wykorzystywany był. W związku z tym że wszystkie telewizory mają wejścia 75 (300) Ω z powodzeniem może to być antena odbiorcza na 3 kanał CCIR 75Ω.
    szerloc1 wrote:
    ...jak widac z charakterystyki ten anteny nie jest ona typwa usemka jak dla dipola mysle ze wiecej nie musze dodawac
    Co do charakterystyki z pionową jeszcze można sie zgodzić, nie jest idealnie dookólna ponieważ na charakterystykę ma wpływ metalowy maszt gdyby maszt był z materiału izolacyjnego to deformormacji by nie było i charakterystyka była by dookólna. Natomiast pokazana charakterystyka dla polaryzacji poziomej to jakaś bzdura wyssana z palca chorego inżyniera, który ja wykreślał. Bez dodatkowych elementów (reflektor direktor) takiej charakterystyki dla dipola nie ma prawa być. Zapewniam Cię że będzie to bardzo ładna ósemka - jak Ci się chce możesz sprawdzić mierząc natężenie pola EM w strefie dalekiej.
  • #10
    kondensator
    Level 36  
    1. W antenie na fotografii brak transformatora gamma, jest symetryzator Pawsey'a (1:1)
    Nie jest bardzo wąskopasmowy, ale zmiana częstotliwości o 30% bez jego zmiany to przesada.

    2. Dipol to antena SYMETRYCZNA i dlatego dobrze pracuje w wolnej przestrzeni.
    Za taką można uważać wysokość >4 długości fali od podłoża
    Przy montażu w polaryzacji V, kąt promieniowania wynosi wtedy ZERO stopni
    - równolegle do podłoża (a np. GP1/4 fali ok. 45 stopni !)
    Przy mniejszej wysokości pogarszają się charakterystyki promieniowania
    Również zmienia się impedancja anteny (a więc i SWR)
    W praktyce minimalna wysokość anteny to 2 długości fali od podłoża
    Zmieniając odległość dipola od masztu, można zmieniać
    charakterystykę promieniowania oraz impedancję
    Przy bardzo grubych masztach (kratownice, kominy) antena przestaje być zaliczana do dookólnych,
    podobnie gdy dodamy reflektor rezonansowy lub płaszczyzniowy
    Więcej informacji w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" - Z. Bieńkowskiego

    3. Egzemplarza na foto szkoda psuć, jeśli jest sprawny - może przydać się w firmie z łącznością na 74MHz.
    Zamiast tego proponuję po przeskalowaniu wymiarów poeksperymentować z własnymi konstrukcjami.
    Gdy efekty będą dobre, można próbować łączyć po 2 sztuki synfazowo.
    Wzorować się można np. na antenach KATHREIN - ten typ wykonują
    na różne pasma od 50 do 500MHz,
    np K762943 na całe pasmo 87-108MHz,
    starszy model "750112" na wycinek pasma 87-108MHz (dostrajanie przycinaniem)
    K552921 na cały zakres 140-180MHz, K752921na cały zakres 400-470MHz;
    w ich kartach katalogowych jest wiele użytecznych informacji (wymiary, wykresy)
  • #11
    dktr
    Level 23  
    Dodam ze antene wykozystywala komercyjna rozglosnia radiowa, pracowala w czestotliwosci 72.38Mhz.

    gdy podpiolem swoj nadajnik pod swr'ek i sztuczne obciazenie, wynik swr = 1.1 moc ~18W , gdy podpiolem ta antene - moc = ~40W , swr poza skala

    jesli znalazl by sie ktos chetny to moge odsprzedac ta antene, nic przy niej nie grzebalem. zlacze jakie posiada to UC1 (takie same jak w CB)
  • #12
    Swadzyniak Tadeusz
    Level 12  
    Serdecznie witam -
    Antena tego typu jest bardzo wrażliwa na wszystko co się wokół niej znajduje, dlatego nie da się jej zmierzć SWR na ziemi czy na niskiej przestrzeni, ponieważ elementy wokół niej silnie wpływają na SWR i pomiar będzie zafałszowany.
    Jeśli ona będzie nisko zainstalowana, otaczające ją konary drzew czy nawet słupy utworzą tzw." sztuczną przeciwwagę" dla wypromieniowanego sygnału, zakłócające rozkład energii w.cz na jej elementach.
    Antena ta z zasady musi być zainstalowana na maszcie ze stalowej rury, uziemionej u dołu i który powinien wystawać poza wszystkie przeszkody.
    Dopiero wtedy można pomierzyć SWR.
    Stopnie końcowe TX-ów (nadajników) niegdyś wykonywane na lampach były bardziej proądowo elastyczne , nawet przy większych niedopasowaniach, lampy wewnątrz dostawały fioletowej poświaty, ale wytrzymywały!. Choć mijało to się z celem, gdyż moc wypromieniowana była o wiele niższa od zamierzonej.
    Obecnie stopnie końcowe TX-ów (nadajników) wykonane na tranzystorach, są bardzo czułe na niedopasowania anteny. Nawet najlepszy tranzystor z radiatorem nie wytrzyma na dłuższą metę dużego niedopasowania, ponieważ prądy są tam tak duże, że zniszczą stopień końcowy. Aby maszt anteny był stabilny, należało by zastosować co najmniej trzy odciągi do masztu z linki stalowej, mocowane na wysokości 2/3 długości masztu. Aby linki nie wchodziły w rezonans z wypromieniowanym sygnałem, w połowie długości linki zastosować izolatory ceramiczne (jajeczka)

    Serdecznie pozdrawiam, życząc wszystkim wszystkiego najlepszego w 2007 roku, aby spełniały się Wasze pragnienia.
    Bawcie się dobrze w sylwestrową noc.
    Przesyłam ikonkę. Tadeusz.

    https://obrazki.elektroda.pl/88_1167550914.jpg
  • #13
    Driver-
    Level 38  
    Swadzyniak Tadeusz wrote:
    Antena tego typu jest bardzo wrażliwa na wszystko co się wokół niej znajduje, dlatego nie da się jej zmierzć SWR na ziemi czy na niskiej przestrzeni, ponieważ elementy wokół niej silnie wpływają na SWR i pomiar będzie zafałszowany.
    Jeśli ona będzie nisko zainstalowana, otaczające ją konary drzew czy nawet słupy utworzą tzw." sztuczną przeciwwagę" dla wypromieniowanego sygnału, zakłócające rozkład energii w.cz na jej elementach.
    Nie przesadzajcie Panie z tą wrażliwością anteny na drzewa i słupy, największy wpływ na prace anteny mają elementy metalowe o długości ~ ½λ w bezpośrednim sąsiedztwie anteny czyli ¼λ - λ dalej ich wpływ jest coraz mniejszy. Słupy metalowe czy żelbetowe są dużo dłuższe od długości fali, więc jego wpływ na pracę anteny na tej częstotliwości jest niewielki. Drzewa mają dużą oporność i można je praktycznie pominąć. Pomiar SWR wystarczy zrobić na wysokości min λ fali a powyżej 2λ SWR zmienia się już w bardzo niewielkim stopniu. Dobrze zaprojektowany tranzystorowy stopień mocy wytrzyma z powodzeniem SWR=3 a stopień z regulacją mocy wytrzyma nawet większy od 3.

    Serdecznie pozdrawiam, życzę zdrowia i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, oraz sampańskiej zabawy w dzisiejszą noc.
  • #14
    Swadzyniak Tadeusz
    Level 12  
    Witam serdecznie-
    Nie jest to tylko moje zdanie, ale także kolegów krtótkofalowców o długim starzu. Jeśli nie wierzysz, to sprawdź parametry anteny ustawionej nisko, i po deszczu, zorientujesz się, że teoria to jedno a wskazania przyrządów to drugie. Spędziłem wiele godzin zmoczony do suchej nitki, badając to zachowanie, nie tylko elementy długości fali, ale także powstające przy niedopasowaniu częstotliwości kombinowane o różnych harmonicznych powodują, że antena wcale nie zachowuje się jak na papierze. Piszesz że stopień końcowy wytrzyma nawet SWR 3.0, tylko po co! . Chyba sygnał w.cz ma iść w eter a nie cofać się i być przetwarzanym w ciepło. Przy tak dużym współczynniku fali odbitej stopień końcowy zmienia swe parametry i ""sieje" harmonicznymi, a przecież nie chciałbyś aby twój sygnał był odbierany poza pasmem docelowym. Zastosować Pifiltr i zestroić antenę na 1,1, jest to bardzo łatwe.
    Przy zestrojeniu anteny na najmniejszy współczynnik - 1,1, przy mocy RTX-a = 1.W w dzień wykonywałem łączności do około 20.km, natomiast w porze nocnej, kiedy na falach eteru było mniej zakłóceń, łączność z dobrą słyszalnością wykonałem do około 40 - 50 km.
    Także nie moc nadajnika a dopasowana antena jest podztawą sukcesu.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Tadeusz.

    Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

    Serdecznie witam-

    Znalazłem w materiałach archiwalnych ten typ anteny i jego mocowanie do masztu. Daję dowody na to , że antena tego typu jest wrażliwa na wszystkie elementy w jej pobliżu. Nawet maszt który zapewne jest dłuższy od długości fali, niemniej jednak sam element czynny nie może być zamontowany w nieokreślonej odległości, choć wokoło jej nic nie ma. Dlatego jest podany wymiar w jakiej odległości powinna być mocowana do masztu, aby nie wpływał na jej promieniowanie.
    Serdecznie pozdrawiam
    Tadeusz.
  • #15
    Driver-
    Level 38  
    Oczywite jest że parametry ziemi, otoczenie w jakim pracują anteny mają na nie wpływ. Dlatego każdą antenę powinno się stroić w miejscu zainstalowania. W ramach eksperymentu można ją wcześniej testować na różnych wysokościach czy miejscach. Jednak myli się ten, kto myśli że antena zestrojona w jednym miejscu będzie tak samo pracować w innym. Nie ma tu nic do rzeczy typ czy częstotliwość wszystkie zachowują się podobnie, z tym że w jednych rozrzut parametrów jest większy a inne są bardziej odporne na zmianę otoczenia i gruntu. Z antenami różnego typu mam do czynienia od ponad 30 lat z krótkofalarstwem nieco krócej i mogę się bez skrupułów zaliczyć do tych doświadczonych. Nie trzeba mi tłumaczyć jakie korzyści płyną z dobrze dopasowanego systemu antenowego. Nie należy też popadać w paranoiczne dążenie do ideału wszak przy przy SWR=1,5 strata mocy to zaledwie 4% a przy SWR=3 strata 25% więc też jeszcze tragedii niema. Większość producentów sprzętu radiowego dopuszcza prace urządzeń do SWR= 2,5 a niektórzy nawet do SWR=3. Kiepski nadajnik będzie produkował harmoniczne i szumy nawet przy idealnym dopasowaniu. Widziałem na Elektrodzie i nie tylko, projekty godne pożałowania, produkujące śmietnik radiowy że głowa boli. Ich wykonawcy pieją z zachwytu na temat tego co zrobili. Tak to już jest jeden z drugim powiedzą że to super działa inni to podchwycą, przecież nie mogą być gorsi i ze szmelcu robi się super urządzenie, tylko ze zwykle rzadko kto robi jakieś konkretne pomiary, czy nawet zwykłe odsłuchy tego co zrobił. Jak się powie prawdę to i tak nikt nie wierzy, bo przecież dziesięciu zrobiło lub używa, więc tego jednego i tak nikt nie słucha. No i to tyle starorocznych refleksji, pozdrawiam.

    No zgadza się, ten wykres to dokładnie to co opisałem w poście wyżej, z dipolem pętlowym będzie to samo.
  • #16
    kondensator
    Level 36  
    Anteny "dipol pionowy przy maszcie" instaluje się prawidłowo na masztach samonośnych, albo powyżej odciągów,
    zarówno jeśli jest jedna, jak i kilka sztuk (także synfazowo).
    Maszt 2λ to przy 100MHz tylko 6m, łącznie z miejscem na antenę ok. 7.5m.
    Można sprawdzić w/w antenę (1dipol) na 100MHz sprawdzić na podwórku,
    mocowaną do (mocnego!) płotu, w oddaleniu >7m od ścian, latarni itp.
    Przy 72MHz maszt i odległości będą trochę za małe, ale do przyjęcia.
    (dlatego warto wykonać model na wyższą częstotliwość, np. 180MHz)
    Kolega może się przekonać o szerokości pasma pracy anteny i dopasowaniu
    w zależności od odległości dipola od masztu.
    Mając reflektometr i generator o mocy kilku watów
    (ew. miernik mostkowy w stylu MFJ259 lub samodzielnie wykonany)
    dokonując pomiaru na różnych częstotliwościach np. co 1MHz
    Mimo nieidealnych warunków, błąd pomiarowy nie będzie duży
    (większy błąd ma większość "fabrycznych" reflektometrów dla krótkofalowców i CB).
    Pomiaru charakterystyki promieniowania jednak w tych warunkach nie ma sensu wykonywać.

    Zabezpieczeniem nadajnika przy USZKODZENIU instalacji antenowej
    może być:
    - cyrkulator,
    - sprzęgacz pierścieniowy,
    - układ regulacji mocy lub wyłączenia nadajnika sterowany reflektometrem ze sprzęgaczami kierunkowymi
    (działa np. przy SWR>3, ale lepiej przyjąć SWR>2)
    albo więcej niż jedno z tych zabezpieczeń
    Oprócz cyrkulatora można takie zabezpieczenia wykonać samemu.

    Dyskusja się akademizuje, ciekawe, kto pamięta pytanie.
    Czy autor pytania to czyta, i czy mu się to przyda, to już inna kwestia...
  • #17
    Driver-
    Level 38  
    -||- wrote:
    Dyskusja się akademizuje, ciekawe, kto pamięta pytanie.
    Czy autor pytania to czyta, i czy mu się to przyda, to już inna kwestia...
    Bardzo dobrze że taka dyskusja jest, jak nie przyda się autorowi to może ktoś inny na tym skorzysta. Ważne żeby było o czym dyskutować, nie zaniżać poziomu i dzielić się swoja wiedzą, :) po to jest przeciesz forum.