Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomóż początkującemu. Zegarek ATMEGA 8. Popraw kod.

27 Gru 2006 00:57 2094 18
  • #1 27 Gru 2006 00:57
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 27 Gru 2006 01:29
    trol.six
    Poziom 30  

Dam ci dwie rady,

1. naucz sie asma i C, jak nie mozesz od razu to chociasz po trochu. O ile poważnie myślisz zająć sie programowaniem.

2. Taki program nie będzie działac dokładnie, ze względu na to że instrukcje też zajmują troche czasu. Pomijam tutaj fakt że proc może nie pracowac też dokładnie na tej częstotliwości.

Wiec najprościej zmierz sobie jaką masz rozbierzność i uwzględnj ją w programie.

Pisać nie będe, bo raz to twoje zadanie, dwa nie znam sie na hieroglifach bascoma. Podobno w sieci sporo jest przykładów na ten temat.
    Może to nie była wielka pomoc doraźna ale na przyszłość ci zaprocentuje.

0
  • #3 27 Gru 2006 03:43
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Gru 2006 08:29
    bogdan_p
    Poziom 39  

stosując polecenie wait nigdy nie uzyskasz dużej dokładności , do tego celu wykorzystuje się timery , pobierz z tej strony http://www.kamami.pl/?id_prod=6252 listing programów są przykłady zegarów również z wykorzystaniem programowego RTC

0
  • #5 27 Gru 2006 12:50
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 27 Gru 2006 13:22
    mirekk36
    Poziom 42  

kolego poczytaj noty aplikacyjne, ale co najważniejsze poczytaj tu na elektrodzie (jest temu poświęcony cały dział) o tym jakie początkujący mają problemy, jak je rozwiązywać i na co zwracać uwagę przy programowaniu fusebitów .... wystarczy poczytać ten temat , masz tam i zrzuty ekranu itp.... ale jak chesz zamiast się nauczyć tego wszystkiego - czekać tylko na gotowce to dużo sam nie zdziałasz

pozdr

0
  • #7 27 Gru 2006 15:54
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 27 Gru 2006 16:06
    mirekk36
    Poziom 42  

... skoro widziałeś już jak ustawić w PonyProg'u lub IPSPROG'u to dlaczego nimi się nie poratujesz na gorąco? - przecież fuski ustawiasz raz.

... a twoje zablokowane procki łatwo odblokować - wystarczy, że zrobisz sobie zewnętrzny generatorek kilkadziesiąt kHz wystarczy i podłączysz do wejścia XTAL, wtedy uda ci się ponownie zaprogramować fuski tak żeby działało poprawnie

0
  • #9 27 Gru 2006 16:32
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 27 Gru 2006 16:47
    mirekk36
    Poziom 42  

hmm widzę, że fajnie podchodzisz do sprawy ... "powaliłeś sobie procki" jak mówisz w innych programach i zamiast szukać przyczyny to szukasz kolejnego programu ..... w którym jak się wydaje również "powalisz" .... piszesz jakoś mało logicznie - bo skoro w bascomie jest ci lepiej i czytelniej to dlaczego jeszcze nie ustawiłeś fusików ??? ;)

... co do tranzystorów, to zależy jaki przekaźnik i jaki pobiera prąd i na jakie jest napięcie ;) ... jeśli to jakiś typowy malutki przekaźniczek (mówię bardzo ogólnie) to wystarczy taki npn jaki opisałeś. A do bazy tranzystora daj rezystor np 2,2K

0
  • #11 27 Gru 2006 16:59
    trol.six
    Poziom 30  

Właśnie, ponyprog ma możliwośc odczytu bierzących fusebitów, wiec najpierw sobie odczytaj i porównaj z tym co pisza w katalogu.

I jak chcesz sie czegoś nauczyć to po kolej. Nie od razu Kraków zbudowano.

W sieci jest sporo przykładów z tego co wiem, wiec czytać i czytać. Ja ten etap mam za sobą.

Poza tym po co ci 8Mhz?

0
  • #13 27 Gru 2006 23:03
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Gru 2006 23:23
    zumek
    Poziom 39  

skalsiu88 napisał:
    Zumek czy te ustawienia sa na kwarc zewnetrzny?

Kwarc może być TYLKO zewnętrzny i może być to rezonator lub oscylator/generator.Tobie chodzi zapewne o rezonator , więc to są ustawienia dla rezonatora kwarcowego(do 16MHz) , który podłączony jest pod piny XTAL1 i XTAL2 + 2 sztuki kondensatorków 22-27pF.
    Jaśniej już chyba nie potrafię ;)

Piotrek

0
  • #15 28 Gru 2006 00:32
    mirekk36
    Poziom 42  

... ;) przecież kolega autor już pisał wcześniej, że:

Cytat:
    "Dzięki za poradę, ale chciałbym konkretnej pomocy..."
    .... czyli chyba - przyjedź do mnie i zrób wszystko za mnie ;)

... kolego skalsiu88 - przecież kolega zumek podał oczekiwaną przez ciebie informację jak ......... wiesz co na czym

- i to w jakiej fajnej opisowej formie w tej tabelce (masz swój wręcz wymarzony ScreenShot z bascoma) ;) .... a ty znowu swoje - tak jakbyś nie czytał wogóle postów które do ciebie lecą ;)

0
  • #16 29 Gru 2006 23:30
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 30 Gru 2006 11:48
    373827
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 30 Gru 2006 12:04
    mirekk36
    Poziom 42  

hehehehe sorry ale nie mogę na to inaczej zareagować ;) ... napisałem parę postów powyżej:

Cytat:
    "hmm widzę, że fajnie podchodzisz do sprawy ... "powaliłeś sobie procki" jak mówisz w innych programach i zamiast szukać przyczyny to szukasz kolejnego programu ..... w którym jak się wydaje również "powalisz" "

i co? ....nie mówiłem, że w kolejnym programie "powalisz" jak to "ładnie" określasz kolejnego procka?

... niby chcesz żeby ci ktoś pomógł a wogóle nie korzystasz z porad, ciągle coś robisz wbrew temu co ktoś ci radzi - więc jeszcze dużo wody w rzece upłynie zanim się nauczysz na własnych błędach...

... a przecież kolega zumek podał ci nawet twój wymarzony screenshot i co nie pomogło?

.... weź się tak jak mówiłem wcześniej, za coś prostszego, poczytaj sobie może jakąś literaturę fachową jeszcze itp....

... a układy na uC zacznij budować od zapalania i gaszenia jednej diody LED (mówię to całkowicie bez ironii) - poza tym poszukaj sobie schemaciku prostego generatorka na bramkach TTL i ożywisz te swoje powalone procki .... (ale już o tym pisałem a ty też nic! zamiast wziąć się za to i próbować odratować i na spokojnie pobawić się fuskami - i samemu dojść po kolei co źle robiłeś w PonyProg'u, ISPPROG'i i Bascomie (chodziaż w bascomie dzięki koledze zumkowi powinieneś mieć to najprościej do zrobienia u siebie)

.... ale jak znam życie i już trochę ciebie to w następnym poście nagle wypalisz z całkiem innym pytaniem, tak jak byś nie widział co ci tu radziłem...

... widzę zresztą , że już i koledze zumkowi ręce opadły bo się nie odzywa ;)

pozdrawiam

0
  • #19 30 Gru 2006 12:44
    373827
    Użytkownik usunął konto