Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o poradę w sprawie odkurzacza Elektrolux Mondo Z1161

28 Gru 2006 16:22 23256 16
  • Poziom 10  
    Po kilku minutach odkurzania Silnik wyłącza się i po dłuższej przerwie ponownie można uruchomić odkurzacz. Nadmieniam, że worek i filtry są założone nowe a rura odkurzacza jest drożna.
    Proszę o podanie przyczyny takiego działania i jak to naprawić.
    Dzięki za wszelka pomoc:)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 27  
    Witam
    Sprawdź silnik czy się nadmiernie nagrzewa, jeśli nie, to może jakiś czujnik termiczny wadliwie działa.
    Jest jeszcze kwestia wylotu powietrza czy jest dostatecznie dobry.
    Przyczyn takiego zachowania może być więcej tak na odległość jest ciężko coś pisać.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Silnik faktycznie jest chyba za mocno ciepły o ile mozna poprzez obudowę stwierdzić. Natomiast wylot jest czysty i jedynie filtr go przesłania. Odkurzacz posiada też w/g instrukcji obsługi zabezpieczenie termiczne, które ma zapobegać uszkodzenie odkurzacza. Po odstawieniu ponownie włącza się po około 20min. Jak zatem zaradzić na przegrzewanie się silnika? Nie bardzo wiem jak się rozbiera taki model odkurzacza.:-)
  • Poziom 27  
    Jeśli dasz radę go otworzyć, zobacz co widać, jak wyglądają uzwojenia silnika, czy szczotki się nie zużyły, czy wirnik obraca się lekko, możliwe że dopatrzysz się przyczyny takiego zachowania.
  • Poziom 10  
    masz kilka wkrętów do odkręcenia pierwszy pod rączką, dwa pod pokrywą górną cztery(jak dobrze pamiętam) pod workiem i jeszcze pod osłoną filtra wylotowego , zaczepów nie powinno być tylko musisz mieć odpowiednio długi śrubokręt
    POWODZENIA
    Sprawdź jeszcze rurę i wąż bo często są zanieczyszczone
  • Poziom 24  
    Wyczyść cały silnik z kurzu a szczegolnie miejsce gdzie jest zabezpieczenie termiczne.Uruchom silnik i sprawdź czy nie iskrzy i zbyt nie grzeje się.Jeśli wszystko ok. to zabezpieczenie może być przegrzane i do wymiany.
  • Poziom 10  
    Rozkręciłem odkurzacz. Silnik jest czysty, szczotki jeszcze długie a komutator wygląda na dobry. Nie wiem gdzie znajduje sie zabezpieczenie termiczne:(. Między zwijakiem kabla a silnikiem jest kondensator ceramiczny ale to nie jest termik. Po złożeniu odkurzacz chodzi ale po pewnym czasie znowu się odstawia. Powietrze wylatujace jest wg mnie normalne - ciepłe ale nie gorące. Przydałby sie schemat elektryczny:)
  • Poziom 10  
    Cieszył bym się gdyby była jedna z dwóch podanych przez Ciebie usterek. Niestety ani jedna nie pasuje. Kondensator odłączyłem a wąż jest nowy i drożny. Mimo to po kilku minutach wyłącza się samoczynnie nawet bez obciążenia. Chciałem sprawdzić wyłącznik termiczny ale nie mam pojęcia gdzie on się znajduje w tym modelu odkurzacza. Czy jest w samym silniku? Jak się dobrać do niego? Były sugestie od ANDYW6, że może on być przegrzany i dlatego się odstawia.
  • Poziom 10  
    powinien być zamontowany pod szczotkotrzymaczem (pod jedną ze szczotek przy komutatorze) jeśli nie jest widoczny na zewnątrz
    Czy jest w nim regulator obrotów ? On też może to powodowac
  • Poziom 10  
    Pod szczotkami nie szukałem:) Regulatora obrotów Z1161 nie ma. Może całe szczęście:) Sprawdzę termik zatem.

Dodano po 14 [minuty]:

Pod jedną ze szczotek znalazłem małą, prostokątną, srebrną kostkę z dwoma wyjściami. Czy to termik?Napisy na niej : H3A 033 7AM 17 z drugiej strony 10 klixon.
    Ile taki termik kosztuje?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Ta kostka metalowa przy szczotkotrzymaczu to termik.
    Zabezpiecza silnik przed uszkodzeniem w razie zużycia szczotek.
    Zastosowany jest tylko pod jednym szczotkotrzymaczem w którym szczotka zużywa się wiecej niż druga.
    Zużycie szczotki powoduje iskrzenie na komutatorze i nagrzewanie się szczotkotrzymacza.
    Silnik bez termika będzie działał.
    Wyeliminowanie jego narazi Cię na kupno nowego.
    Decyzja należy do Ciebie.
    Powodzenia POLO2
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc;-) Poszukam może gdzieś znajdę termik a jeśli nie będzie to osiągalne skorzystam z porad mostkowania. Chciałem tylko nadmienić, że silnik faktycznie jest nierozbieralny - nity - ale szczotkotrzymacze wraz ze szczotkami przykręcane są na śrubki. Czyli przewidziane są do wymiany po ewentualnym zużyciu. Może więc termik też będzie dostępny jako część zuzycia eksploatacyjnego. Wracając do nitowanego silnika ;-) (są aluminiowe zrywalne) nie stanowi to wielkiego problemu :) Pamiętam jak za starych czasów miałem pralke Wiatkę i nie mogłem nigdzie dostać termostatów, które się zgrzewały. Teoretycznie były nierozbieralne ;-) ale przy odrobinie chęci mozna było przerobić je na skręcane śrubkami i przy zgrzaniu styków rozkęcałem je i małą osełką do styków czyściłem styk. Znowu chodziła sporo czasu ;)
    Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym 2007 Roku:)