Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy zegar z budzikiem J- 27

c++ 29 Gru 2006 10:09 14862 80
  • Cyfrowy zegar z budzikiem J- 27
    Witam,
    chciałbym przedstawić dość prosty projekt zbudowany na gotowym układzie. Jest to zegar cyfrowy z budzikiem. Całość działa na mikroprocesorze AT89C2051 i kwarcu 12MHz. Kosztowało mnie to jedyne 60zł. Zegar działa bez zarzutu. Denerwuje mnie jedynie ten dzwięk buzzera. Dużo zachodu było z przymocowaniem wyświetlacza, wszystkie pola łączyły się, nerwicy człowiek dostawał. Całość mieści się w obudowie. Poniżej zapodaje zdjęcia.Jeśli ktoś będzie zainteresowany zamieszczę schemat i wykaz elementów. Dodam że jestem początkujący i mam 13 lat.
    Pozdrawiam

https://obrazki.elektroda.pl/90_1167382558_thumb.jpg[/img][/url]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 29 Gru 2006 10:51
    ALTON
    Poziom 38  

Obudowa ładnie wygląda jednak jedna ogromna uwaga. Ćwicz lutowanie bo luty sa bardzo nie estetyczne z czego 70% jest zimnych.

• #3 29 Gru 2006 11:25
    BolzZ
    Poziom 26  

o rany, nie tylko nie jest to zadne DIY, bo poprostu kit, ale w dodatku naprawde kiepsko zmontowane :? po cholere zostawiles te zagiete koncowki, i dlaczego tak poprzegrzewales ta cyne, i posmarkales zamiast lutowac? estetyka na 0. nawet rezystory krzywo poprzycinane, diody na zadlugich doprowadzeniach, koszulki przewodow potopione, kondensator na rezystorze... dobrze ze procesor w podstawce, bo bys go zniszczyl takim lutowaniem.

• #4 29 Gru 2006 11:30
    Gibon007er
    Poziom 22  

O kurde :)
    Końcowy efekt w sumie ok

ale luty MASAKRA :)

----4/6 (za te smarki :) )
    (na fotce widać ze nawet scieżki (punkt lutownicze) poodpadały bo za bardzo nagrzewałeś :lol:
    --poobcinaj nóżki wystających elementów ..

• #5 29 Gru 2006 12:15
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Wiatm,
    Bateusius jes moim kolegom, elektronika zaczal sie interesowac odemnie jest to jego pierwsza konstrukcja i mowielm mu ze jest tam pare niedociagniec ale nie posluchal (nie pooprawil)

Barteusius zycze ci powodzenia w nastepnych konstrukcjach :)

P.S. jestem w jego wieku i po nowym roku zloze iluminifonie J-50 bo beda ja w sklepie miec i pokaze na co mnie stac :):)

• #6 29 Gru 2006 12:26
    Mody
    Poziom 25  

Kit jak kit ale sztuka lutowania na bardzo niskim poziomie :|. Staraj się używać stopu cyny z kalafonią albo dodatkowo jeszcze kalafonii, pasty lutowniczej lub topniku. Postaraj się obcinać końcówki, które pozostały.

Pozdrawiam

• #7 29 Gru 2006 12:51
    majonez1990
    Poziom 13  

Domyślam się że te luty były wykonywane "transformatorówką", jeśli masz takie ambicje to polecam kupić ci bazę lutowniczą a na pewno lutowanie będzie wygodniejsze i bardziej estetyczne pozdrawiam :)

• #8 29 Gru 2006 12:57
    dowodca_armii
    Poziom 30  

A ja mam pytanie czym sie rozni transformatorowka mam 2 takie, 1 zwykla polska, 2 Toya kazda ma 100 Wat i nimi sie bardzo dobrze lutuje. A takimi w drewnianej lub plastikowej obudowej, taki szpikulec na koncu jest w nich mam 3 takie lutownice to zanim sie ona nagrzeje to 5 min i ledwo lutuje :(

• #9 29 Gru 2006 13:00
    lechoo
    Poziom 39  

Lutownicą transformatorową też można wykonać estetyczne luty, potrzeba tylko trochę chęci i odrobiny umiejętności - lutownica służy do podgrzewania punktów lutowniczych, a nie przenoszenia cyny na jej grocie...

• #10 29 Gru 2006 13:05
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Ja jak budowalek kity Jabla to w punktach lutowniczych jest ciut cyny (aby sie lepiej "przyczepiala" i zeby nie bylo zimnych lutow)wiec sie ladnie uklada naokolo nozek cyna i wystarczy odrobine kalafonii barteusius i przykladasz grot lutownicy i cyne i sie pieknie zalewa i nie ma nic nasmarkanego jakim cudem ci tak wszlo ?

• #11 29 Gru 2006 13:11
    macio8888
    Poziom 22  

Ja przez pare łądnych lat lutowałem transformatorówką, dopiero w te wakacje sobie kupiłem stacje lutowniczą, niewiem bo duzo lepiej sie lutuje, szczególnie jakies małe elementy. Raz lutowałem transformatorówką SMD - porażka. ale uważam, ze jak sie człowiek ładni enauczy lutować transformatorówką to będzie wszystkim ładnie lutował:)

A teraz o do projektu:
    Projekt naprawde fajny, tylko własnie te luty. Nie iwedziałem, ze ś atakie kity, chyba sam będę się musiał rozglądnąć za takim kitem, bo w pokoju nei mam zegarka, a jak nie bedzie drogi to sobie kupie i złoże;)

pzodrawiam macio8888

• #12 29 Gru 2006 13:12
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

MODY co ty pleciecz z tą kalafonią wieki temu się z nią definitywnie porzegnałem, westarczy stop lc 60. Kit jak kit nie przeczę luty masakra trzeba przyznać na oko 90% to zimne luty....

BARTEUSIUS musisz nauczyć się sztuki lutowania bo to bardziej sztuka niż nauka. pamiętaj ze podgrzewa się lutownicą pole i nóżke elementu a nastepnie przykłada się cynę na grot jak się roztopi to trzeba potrzymać grot minimum 3sekundy zeby nie powstał zimny lut.....inaczej to masakra. Zajmuję się automatyką przemysłową po za tym projektuję elektronikę i wiem jak trudno jest znależc zimny lut!!!!!!!! jeśli bedziesz najpierw nanosił cyne na grot a dopiero potem na pole to cyna zdąrzy odparować pozostanie ołów i masz zimny lut..... pozdrawiam ......

• #13 29 Gru 2006 13:18
    majonez1990
    Poziom 13  

dowodca_armii mylisz się. Chodzi ci zapewne o lutownice z bazarku za 5zł, chodziło mi o stacje lutowniczą, do 480c nagrzewa się w jakieś 1-2 min. Ale zgadzam się że "transformatorówką" można robić ładne i estetyczne luty" ale żeby np wymieniać kondesatory na płycie głównej komputera to nic nią nie zdziałasz

• #14 29 Gru 2006 13:30
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

dowodca-armi ty też okalafoni młodemu piszesz grrrrr nie uczcie go w ten sposób lutować, elementy są fabrucznie cynowane więc po co tyle zachodu z kalafonią w stopie lc 60 już jest topnik z dodatkiem kalafoni poza tym kalafonia psuje całą estetykę no i trzeba potem myć płyte itd ale ta już inna histiria... Kalafonia nadaje się do połączeń niedzianych z utlenioną warstwą niedzi poco? a po to bo kalafonia rozpuszcza tlenki miedzi............ wies pamiętajcie szkoda z kalafonią się meczyc bo to nie potrzebne wiecej smrodu niż pożytku..... pozdrawiam COOLTYGRYSEK

Dodano po 9 [minuty]:

Dowódca_armi widzę ze nie wiesz czemu na płytach z kitów pola są cynowane.... po to żeby miedz się nie utleniła ,zauważ płyty są pokrywane soldermaską pola nie pocynowane podczas transportu i magazynowania colera wie w jakich warunkach poprostu by się utleniły a jeśli już zacznie cię proces utleniania miedzi to pola prkryją się warstwą zielonej patyny które nosza nazwę tlenek miedzi.... I co w tedy? a nic nie przylutujesz wies skrobanka pozostaje...

• #15 29 Gru 2006 13:35
    Mody
    Poziom 25  

Początkującym będzie się łatwiej lutować używając kalafonii, topnika lub pasty lutowniczej. Dlaczego ?? ponieważ zanim kolega początkujący przylutuje dany element to kalafonia w stopie lutowniczy dawno się wypali i cyna będzie się rozlewać. Ja nie widzę problemu w czyszczeniu płytki denaturatem nawet stop lc 60 pozostawia niewielkie ilości kalafonii na płytce.

Pozdrawiam

• #16 29 Gru 2006 13:52
    c++
    Poziom 22  

Witam.
    Dziękuję za szczere wypowiedzi. Sam kupowałem podkładkę pod układ bo wiem że bym zniszczył.
    A po za tym to i tak będzie w obudowie więc po cholere ma to być estetyczne??
    Co do lutow się zgadzam, może nie są dość estetyczne i trwale ale przecież nikt nie bedzię sie z tym bił :D
    PZDR

• #17 29 Gru 2006 14:08
    cometti
    Poziom 11  

Witam

Zainwestuj kolego w lutownicę z cienkim grotem, koszt amatorskiej ok. 20zł, bo taką jaką używasz to można by parapety lutować :D .
    Ćwiczenie czyni mistrza więc ćwicz.
    Lutownica z cienkim grotem 15-20W wystarczy + cyna max 1mm z topnikiem (polecam 0,7mm) i następnym razem wyjdzie lepiej.

Pozdrawiam

• #18 29 Gru 2006 14:12
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

barteusius wielką wagę przykładam do estetyki płytki a jeszcze większa do estetyki lutów jesteś jeszcze młody i nie masz pojęcia ile potrafią namieszać nasmarkane luty zwłaszcza w technice mikroprocesorowej i wysokich częstotliwości...
    Wcale bym się nie zdziwił i moge nawet twierdzić już teraz że twój zegarek będzie ładnie spóżniał.... Pozdro

• #19 29 Gru 2006 15:21
    BolzZ
    Poziom 26  

barteusius napisał:
    Witam.
    Dziękuję za szczere wypowiedzi. Sam kupowałem podkładkę pod układ bo wiem że bym zniszczył.
    A po za tym to i tak będzie w obudowie więc po cholere ma to być estetyczne??
    Co do lutow się zgadzam, może nie są dość estetyczne i trwale ale przecież nikt nie bedzię sie z tym bił :D
    PZDR

chodzi o to, ze jestes poczatkujacy, i trzeba ci bylo zwrocic na to uwage :) nie obrazaj sie, ani nie zniechecaj, ale nie ignoruj tego co tu bylo napisane :)

• #20 29 Gru 2006 16:04
    Mlody1986
    Poziom 1  

wescie po uwage to ze kolega ma 13 lat a nie zaden zaawansowany lektronik z czasem dojdzie do wprawy pozdroooo

• #21 29 Gru 2006 16:34
    BolzZ
    Poziom 26  

nigdy nie doszedlby do wprawy, gdyby nie wiedzial do czego dazyc... a malo kto zaczynal w wieku starszym niz 10-13 lat, wiec nie ma co usprawiedliwiac wiekiem niedorobek :)
    zarejestrowales sie tylko po to, zeby to napisac? nietypowy pierwszy post ;)

• #22 29 Gru 2006 16:48
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    przestańcie sie kłucić na moj temat. Wiem że nie zrobiłem tego jak należy ale ważne że działa. Zegarek według godziny z internetu(z kompa) póżni się o 3 sekundy. Moja nastepna konstrukcja to strzałka z fajnymi efektami świetlnymi. Mam nadzieję, że tamta wyjdzie mi już nie tak strasznie jak ta.
    PZDR

• #23 29 Gru 2006 16:58
    dowodca_armii
    Poziom 30  

barteusius napisał:
    Witam,
    przestańcie sie kłucić na moj temat. Wiem że nie zrobiłem tego jak należy ale ważne że działa. Zegarek według godziny z internetu(z komputera) póżni się o 3 sekundy. Moja nastepna konstrukcja to strzałka z fajnymi efektami świetlnymi. Mam nadzieję, że tamta wyjdzie mi już nie tak strasznie jak ta.
    PZDR

Pozni sie o 3 sekundy ale w jakim czasie minucie, godzinie ?

• #24 29 Gru 2006 17:00
    c++
    Poziom 22  

Witam,
    zegar pożni się w minucie 3 sekundy. A jak w minucie to i w godzinie.
    PZDR

• #25 29 Gru 2006 17:03
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

NO A NIE MÓWIŁEM ŻE BĘDZIE SIĘ SPUŻNIAŁ!!!!!!!!
    ECH TO ZIMNE LUTY...... POZDRAWIAM COOLTYGRYSEK

• #26 29 Gru 2006 17:06
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Jak w minucie 3 sekundy to w godzinie 3x60=180 sekund w godz !!!!!!! 180 sekund x 365 dni tyle ma rok = 65700 sekund w roku spoznienia twojego zegarka (SZOK) :) to 18 godzin i 25 minut

• #27 29 Gru 2006 17:08
    c++
    Poziom 22  

witam,
    co do ostatniego postu to sie nie zgadzam. Zegarek póżni sie każdowrazowo w minucie, w godzinie, w dobie, w roku, w tysiącleciu.
    Twoje obliczenia byly zbędne biedaku. Musiałeś się namęczyć.
    Zegarek może sie pożnić dlatego że ma dość niewygodne dostrajanie. trzeba sekunde czy dwie odczekać zanim bedzię odmierzał czas.
    PZDR

• #28 29 Gru 2006 17:22
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

ECH NIE KŁUCIMY SIĘ JUŻ O TO STWIERDZIŁEM ŻE BĘDZIE SIĘ SPOZNIAŁ Z POWODU ZIMNYCH NASMARKANYCH LUTÓW I TAK JEST I BĘDZIE A TU OCENIA SIĘ CZYJĄŚ PRACE I ZDOLNOŚCI W TEJ UNIKALNEJ A ZARAZEM BANALNEJ DZIEDZINIE ( LUTOWANIE ) BARTEUSIUS NIE PRZEJMÓJ SIĘ ZE COŚ CI WYTYKAMY TYLKO TO PRZYJMIJ Z WDZIĘCZNOŚCIĄ I UCZ SIĘ NA BŁĘDACH ALE PAMIĘTAJ ŻE BŁĘDY KTOŚ MUSI CI POKAZAĆ WIĘC PO TO TU JESTEŚMY I BĘDZIEMY, BY ZAWSZE SŁUŻYĆ POMOCĄ I RADĄ...... NIE ZRAŻAJ SIĘ I PRACUJ DALEJ!!!! POZDRAWIAM

Dodano po 4 [minuty]:

ZARAZ JAKIE DOSTRAJANIE? PRZECIEŻ TO MIKROPROCESOR MA ZAŁADOWANY PROGRAM Z ALGORYTMEM ODMIERZANIA CZASU WIĘC CO ZA STROJENIE.....???

• #29 29 Gru 2006 17:25
    c++
    Poziom 22  

Witam.
    Strojenie- tak nazwałem ustawienie czasu.
    PZDR

• #30 29 Gru 2006 18:30
    winamp
    Poziom 10  

Mlody1986 napisał:
    wescie po uwage to ze kolega ma 13 lat a nie zaden zaawansowany lektronik z czasem dojdzie do wprawy pozdroooo

Ja mam 12 :idea:i nawet mi konstrukcje wychodzą, choć nie zawsze

Zrobiłem już zasilacz 0v-15v, migającą gwiazdkę,błyskającą strzałkę i stereofoniczny regulator barwy tonu

Projekt bardzo ładny, choć te luty
    Moja ocena 4/6:D

Szukaj w 5mln produktów