Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Rolet

06 Jan 2007 14:09 2729 4
  • Level 10  
    Witam,

Jeśli jest juz taki temat, to ja go nie znalazlem, przynajmniej nie dokladnie taki jak ja potrzebuje.

Chciałem zbudować jakiś sterownik do rolet, ktory bedzie je opuszczal i podnosil, ale z pilota, bez zadnych przyciskow, czy czujnikow. potrzebuje tylko sterowanie z pilota. Jako że jestem początkującym elektronikiem, zwracam się z prośbą do bardziej zaawansowanych Elektronikow o pomoc. Jak to zbudować itp. Nie posiadam zadnego schematu ani nic, zaczynam całkiem od zera. posiadam dwie rolety, i je chciałbym sterować, czyli na pilocie beda cztery przyciski, dwa w gore i dwa w dol.

Prosze o jakas pomoc.
    Pozdrawiam
  • Level 42  
    a znasz się na mikrokontrolerach? np typu AVR?
  • Level 10  
    Witam,

Sęk w tym że się wogóle nie znam, nawet nie wiem jak co wygląda jeśli chodzi o mikrokontrolery, wiem tylko jak wygląda kość biosu stara, to bodajrze jest EEPROM. :P ale nie o to chodzi, kiedyś trzeba się wszyskiego nauczyć a praktyka jest najlepsza..
  • Level 42  
    korab1 wrote:
    kiedyś trzeba się wszyskiego nauczyć a praktyka jest najlepsza..

... święta racja ;) i rozumne podejście do tematu... w takim razie to co ja mógłbym ci podpowiedzieć na początek to, to abyś zapoznał się jednak z jakąś rodziną procków - do takich celów najlepiej chyba będzie wziąć sobie AVR czyli np ATmega8 albo ATtiny2313 - bardzo łatwo i szybko można je programować, przenosić kod, podłączać bezpośrednio pod nie diody LED co jest najlepszym zwykle początkiem aby je poznać i nimi sterować ;)...

proponuję ci zapoznanie się ze stronką:

http://www.patron.net.pl/artykuly/AVR_tutorial.htm

tam zobaczysz jak łatwo i szybko można zabrać się za naukę, poznawanie i budowanie prostych układów na takich prockach. Polecam jednak zaopatrzyć się w prosty programatorek do tych zabaw STK200 (koszt kilkanaście zł na allegro lub stronce www.viaken.pl) - aby nie uszkodzić szybko portu LPT lub swoich procków

- proponuję ci poczytać gdzieś sobie coś na temat języków programowania i wybrać sobie coś co najbardziej będzie ci odpowiadało. Najłatwiej i najszybciej jest zacząć z językiem bascom - jednak nie daje ci to zwykle pełnego obrazu i możliwości wykorzystania procków. Inne języki to C lub asembler. Ten ostatni to praktycznie bezpośredni język procesora - bywa trudniejszy w opanowaniu, jednak bardzo przydatny również na początku. Języka C trudno się uczyć na takich prockach - lepiej poznać go najpierw pisząc programy na PCta - ale jest to bardzo wydajny i fajny język, dzięki któremu można robić większe projekty później...

tak więc - widzisz, że czeka cię troszkę nauki - zwróciłem uwagę na główne aspekty. Nauka ta jest może żmudna ale hmm jeśli ktoś się tym pasjonuje to za to jaka przyjemna ;) mniaaam ... dla mnie to hobby-narkotyk ;)

.... jeśli nie będziesz mógł za dużo znaleźć rzeczy na interesujące cię tematy w necie lub będą to tylko skrawki informacji nie zebrane w całość to polecam zakup książek - one traktują całościowo i dogłębnie dany temat, np pozycja wydawnictwa BTC "Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce" - znajdziesz tam dokładny opis procka, jego modułów i podstawowych możliwości, poza tym dobrze opisany język a co najważniejsze wiele ciekawych przykładów napisanych w tymże języku. Jeśli uznasz, że to jednak dla ciebie za ciężkie to dokupisz sobie książkę "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom", która w równie łatwy i przystępny sposób wprowadzi w ten świat ;)

gdy zachłyśniesz się już chociaż początkami tej wiedzy, i będziesz domyślał się już jak działają te mikrokontrolery (a nie jest to trudne, zapewniam!) to opracowanie takiego sterownika będzie dla ciebie jak przysłowiowa bułka z masłem ;)

pozdrawiam i powodzenia
pcbway logo