logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Trilux TAP 2102T nie włącza się, dioda miga, słychać syczenie w kineskopie

Jackow15 08 Sty 2007 09:20 2465 29
REKLAMA
  • #1 3420251
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Po podłączeniu do sieci dioda kontrolna się świeci ale po wciśnięciu guziora telewizor prubuje sie włączyć to znaczy słychać jakieś syczenie w kineskopie ale po jakiś 3-4 sekundach dioda miga.i nie da sie go włączyć .Pozdrawiam Jacek.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #4 3420323
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    syczeniu nie toważyszy fioletowy kolor wymieniłem jeden opornik bo był spalony. Sprawdziłem kontrolką czy jest zasilanie na uzwojeniu kineskopu.Lampa kineskopowa sie nie żaży czy to normalne??

    Dodano po 43 [sekundy]:

    syczeniu nie toważyszy fioletowy kolor wymieniłem jeden opornik bo był spalony. Sprawdziłem kontrolką czy jest zasilanie na uzwojeniu kineskopu.Lampa kineskopowa sie nie żaży czy to normalne??
  • #5 3420336
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19085
    Pomógł: 1987
    Ocena: 2924
    Jeżeli chcesz tu uzyskać pomoc to pisz -wymieniłem R np.111 a nie jeden R itd.Pomierzyłem kontrolką- czyżbyś mierzył napięcia neonówką?Na jakim uzwojeniu kineskopu robiłeś pomiary?
  • #6 3420573
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Skąd ma być żarzenie jak zasilacz nie rusza...
    Ostatnio miałem tego Triluxa i podobny objaw - spalone FBT

    Sprawdź też diodę w szeregu z tym rezystorem jak dobrze pamiętam to BA157 lub BA159
  • #7 3425254
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    T802 sie grzeje więc mam zamiar go wymienić to jest BU508DF,na lampie kineskopowej jest czarny punkt,Rezystor który wymieniłem to r 717.Prosze o opisanie miejsc pomiarów i czynności krok po kroku.Pozdrawiam Jacek.Jak sprawdzić czy lampa kineskopowa nie jest uszkodzona??
  • #8 3425348
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19085
    Pomógł: 1987
    Ocena: 2924
    Jackow15 napisał:
    ,na lampie kineskopowej jest czarny punkt
    gdzie go widać z przodu na ekranie,na środku,jaki duży?
  • #9 3425698
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Ten czarny punkt jest niewielki i jest on przy samym kineskopie.Mam zamiar wymienić trafo.
  • #10 3425830
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    To nie trafo chyba... jaki tam siedzi IC701? TDA3653B?
    Sprawdź czy dostaje zasilania w ogóle ten scalak.
  • REKLAMA
  • #11 3425831
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Ale nigdzie nie mogę dostać takiego trafa.Pozdrawiam Jacek
  • #12 3425846
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Jackow15 napisał:
    Ale nigdzie nie mogę dostać takiego trafa.Pozdrawiam Jacek

    Skąd pewnośc, że to 100% trafo? czy wymieniasz "na ślepo" pół telewizora?
  • REKLAMA
  • #13 3425872
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    IC701 to rzeczywiście jest TDA3653B.w tej chwili nie wiem czy powinienem go włanczać bo wymontowałem tranzystorBU508DF.

    Dodano po 1 [minuty]:

    W pewnym sensie telewizor mnie przeraża......za dużo sie naczytałem o implozji.
  • #14 3425885
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Możesz włączyć jeżeli podłączyłeś żarówkę w miejsce wymontowanego K E .
  • #15 3425890
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Wlutuj żarówkę 60W między E a C tego tranzystora co wylutowałeś i włącz TV.
    Zaglądnij do noty aplikacyjnej układu TDA3653 i tam masz pokazane zasilanie (które nózki) i zmierz czy dochodzi to napięcie do nóżek.

    Nie pój się nic Ci się nie stanie tylko po prostu rób to z głową.
  • #16 3425898
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Żarówka ma być na jakie napięcie??

    Dodano po 2 [minuty]:

    OK podłączę żarówkę i sprawdzę a jeżeli to nie to??
  • #17 3425947
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    Jackow15 napisał:
    Żarówka ma być na jakie napięcie??

    Dodano po 2 [minuty]:

    OK podłączę żarówkę i sprawdzę a jeżeli to nie to??

    Zarówka 220V 60W taka zwykła.
    Tylko wlutuj poprawnie między E a C (nie pomyl)
    Włącz i zmierz napięcie zasilania tego TDA.

    A jeśli to nie to to się zobaczy dalej. Na razie uszkodzenie R717 wskazuje na to jest coś z odchylaniem V.
    Sprawdź też R813 (tylko go wylutuj i sprawdź a nie sprawdzaj w płytce)
    Sprawdź czy dioda D801 nie jest przebita jeśli tak to C810 do wymiany.
    R712 też sprawdź i D701.
    Na nóżce 6 układu TDA powinno być napięcie w okolicach 26V
    Sprawdź też czy na nóżce R813 (od strony trafa) jest jakieś napięcie.
    Jesli nie to spalone FBT (tak przynajmiej mi się wydaje)
  • #18 3426257
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Według mnie to ta naprawa została rozpoczęta nie od tej strony .
    Najpierw wyjąć T 802 w miejsce K E żarówka , wymienić C613 , 615 , 620 , 621 .
    Teraz sprawdzić napięcie + B jeżeli jest 118 v to odłączyć żarówkę
    wstawić T 802 sprawdzić C805 i najlepiej go wymienić .
    UG2 zmniejszyć i przy wyjętym pionie włączyć i pomierzyć na D 801
    Jeżeli będzie o k. 26 v to zabierać się za pion i teraz to co koledzy wymieniali .
    I nie zapomnij wymienić C 708 . To na razie .
  • #19 3428519
    End
    Poziom 29  
    Posty: 1750
    Pomógł: 54
    Ocena: 68
    W sumie racja. Całkiem zapomniałem, że trzeba zmierzyć czy na żarówce jest około 120V.
    Daj znać o wynikach.
  • #20 3428533
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    D801 na mierniku jak ustawie na diode to nic nie wskazuje a jak ustawie na DCV to wskazuje 26v przy wyłączonym z sieci telewizoże.Mam problem z dostaniem sie do tego TDA.Jak mam mu zmieżyć napięcie na 6 nużce bo woltomież działa jeżeli element jest wyłączony z obwodu.Pozdrawiam Jacek.
  • #21 3428741
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Coś tu się zamotałeś !

    Miernik na DCV i pomiar na D 801 26 v na włączonym TV .
    Na 6 nóżce TDA możesz to napięcie zmierzyć na dziobie diody D 701.
    Jeżeli to napięcie jest na wyjętym TDA to wstawiaj nowy wymieniaj C 708 i włącz TV . Podaj jaki rezultat .
  • #22 3432497
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    pomiar przed wymianą kondensatorów przy ustawionym mierniku na 200DCV na TDA=03,8 a na B t802=05,2 wymienie te kondensatory i podam następne wyniki.Na r813 jest napięcie.Prrosze o następne ssugestie.Pozdrawiam Jacek

    Dodano po 47 [minuty]:

    Jeżeli bym sie pomylił z tom żarówką to by nie świeciła??
  • #23 3433026
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    W moich postach napisałem Ci krok po kroku jak masz postępować .

    Napisałeś na TDA = 3,8 v ale nie napisałeś na której nóżce , ponieważ takie określenie nic nie mówi .

    Napisałeś na R 813 jest napięcie , popatrz na schemat jeżeli na D 801 lub D 701 jest napięcie 26 v to na R 813 musi być , ale tam jest napięcie zmienne .

    Powodzenia .
  • #24 3433291
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    R813=63V
    D801=25-29-30V
    D701=40-63V
    Gdzie zmieżyć +BV??
    Prosze o dalsze polecenia.
    Pozdrawiam Jacek.
  • #25 3433471
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Kolego Jackow 15 !

    TU niema szefa więc nie traktuj to jako polecenia ale jako rady .

    A teraz popatrz na schemat , + B mierzysz na diodzie D610 ima być stabilne ok. 118 v .
    Piszesz na D 801 = 25-29 v to skąd się bierze na D 701 = 40-63 v .

    Wcześniej sprawdź połączenie przewodów idących z płyty na cewki odchylające czy niema przerwy lub zimnego lutu .

    Jeżeli napięcia prawidłowe to wstawiaj TDA włącz i jak będzie ciemny ekran to trochę podkręć UG2 i napisz o rezultatach .
  • #26 3434179
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    Na D610 od strony R620 nie mam napięcia,a z drugiej strony miernik wariuje i wskazuje za wysokie napięcie.Trzeba wymienić te diode?? Pozdrawiam Jacek.
  • #27 3434822
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Możesz sprawdzić D 610 przyrządem wylutowując jeden koniec diody
    ale dla pewności ją wymień .
    Napięcia dodatnie mierzy się na dziobie diody czyli na plusie .

    Zastanawiam się jeżeli nie miałeś napięcia na D 610 to skąd się wzięło napięcie 26 v na D 801 :?:
    Może coś źle z tymi pomiarami .
  • #28 3437415
    zebro
    Poziom 23  
    Posty: 929
    Pomógł: 51
    Ocena: 139
    Witam DOBRA RADA- lepiej odaj TV do serwisu, bo po takich bojach tv będzie do kasacji, albo co gorsze tobie stranie się jakaś krzywda.
  • #30 3448752
    Jackow15
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 2
    DZięki bardzo.Wymienie te diode i powiem co i jak a pomylić się wolno każdemu.Pozdrawiam Jacek.

    Dodano po 1 [minuty]:

    I na jednej Stronie D610.Czyta sie do końca.

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor Trilux TAP 2102T nie włącza się prawidłowo – po podłączeniu do sieci świeci się dioda kontrolna, a po próbie włączenia słychać syczenie w kineskopie, po czym dioda zaczyna migać i urządzenie się wyłącza. W trakcie diagnostyki wymieniono spalone rezystory (m.in. R717), sprawdzono zasilanie uzwojenia kineskopu, jednak lampa kineskopowa nie żarzy się, a na kineskopie widoczny jest niewielki czarny punkt, co może wskazywać na uszkodzenie kineskopu. Syczenie nie towarzyszy fioletowemu światłu, co wyklucza brak próżni w kineskopie. Zauważono grzanie się tranzystora BU508DF (T802), który planowano wymienić. Zalecano pomiary napięć na elementach układu odchylania pionowego, w szczególności na układzie scalonym TDA3653B (IC701) oraz na diodach D801, D701, D610 i rezystorach R813, R712. Sugerowano zastosowanie żarówki 60W 220V w miejsce tranzystora BU508DF do bezpiecznego testowania zasilania. Wskazano na możliwe uszkodzenie transformatora wysokiego napięcia (FBT) oraz konieczność wymiany kondensatorów elektrolitycznych (C613, C615, C620, C621, C708, C805). Pomiar napięcia +B powinien być wykonany na diodzie D610 i wynosić około 118V. Problemy z pomiarami i nieprawidłowe wskazania miernika sugerowały konieczność wymiany diody D610. Ostatecznie zalecano ostrożność ze względu na ryzyko implozji kineskopu i rozważenie oddania telewizora do serwisu.
REKLAMA