Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Swietlowka UV - różne. Do czego służy statecznik? Załącznik bimetalowy.

11 Jan 2007 23:41 2831 3
  • Level 2  
    Witam, mam problem z zamontowaniem świetlówki do akwarium, planowałem zaopatrzyć się w firmowe oprawy, ale poskręcało mnie gdy zobaczyłem cenę dla tego rodzaju - jest to świetlówka 20W ; długości 60cm ; t-8 czyli jednocalowa. Skanując internet wiele się o tym dowiedziałem, pisze tu w nadziei, ze rozwiejecie moje wątpliwości i wesprzecie ;).

Otóż, czy stosując oprawę z dławikiem i zapłonnikiem przykładowo 18W pojawią się jakieś nieprawidłowości związane ze świeceniem, czy po prostu moc światła trochę zbladnie?

Do czego też służy "dławik" (statecznik)? jest to po prostu transformator ograniczający prąd (rozumiem, ze świetlówka po uruchomieniu będzie zżerać coraz więcej prądu i się scrashuje?) i stabilizujący skoki napięcia? czy ewentualnie bez niego świetlówka będzie świecić bez większych zakłóceń?.

Jeszcze odnośnie startera- kondensator wytwarzający na okrągło skoki napięcia(zapalanie świetlówki?), czy tak? i dlaczego załącznik bimetalowy? tego tez nie pojąłem. czy dławik jest w jakiś sposób sprzężony ze starterem? Jeśli można wiedzieć, po co? I po jaki czort ma to cztery elektrody?.

Bardzo dziękuję chociaż za przeczytanie, ale byłbym bardzo wdzięczny za udzielenie konkretnych odpowiedzi i/lub wskazówek. Pozdrawiam, liczę na pomocną dłoń.
  • Helpful post
    Level 22  
    kolego ja stosuję z powodzeniem uszkodzone żarówki energooszczędne wywalam szkło i w to miejsce podłączam zwykłą świetlówkę bo są tam 4 wyprowadzenia świetnie działa i za grosze pozdrawiam
  • Level 2  
    dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam