logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?

servgsm 07 Lis 2007 17:20 12311 14
REKLAMA
  • #1 4455851
    servgsm
    Poziom 23  
    Posty: 789
    Pomógł: 17
    Ocena: 73
    Witam!
    Mam problem: posiadam świetlówkę 11W przy której "popsuł mi się dławik" (powstało zwarcie i popękały zwoje) ale to historia. Dławik wyrzuciłem, zakupiłem nowy który generuje natężenie potrzebne świetlówce (0.165A) Świetlówka jest modelem 11W. nie wiem dlaczego ale... świetłowka nie chce "odpalić" pomimo że dorzuciłem do niej jeszcze starter (którego w pierwotnym układzie nie było)... Świetlówka migoce ale nie może dostać takiego "kopa" żeby się zapalić. Świetlówka jest w porządku (sprawdzałem miernikiem).
    Co robić? (załączam zdjęcia)

    Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?
    Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?

    Pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #2 4455879
    djbydzio
    Poziom 13  
    Posty: 92
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Jeżeli masz jakąś spaloną żarówę energo-oszczędną, to wyjmij układ z niej....I podłącz go do świetlówki. ( on ma 6 przewodów, drutów.. dwa izolowane do sieci, a a pozostałe parami do świetlówki)

    Ja tak zrobiłem bo nie miałem dławika, i chodzi :)


    A... i jak tak zrobisz to całośc się podłącza prosto do sieci...
  • REKLAMA
  • #3 4456803
    servgsm
    Poziom 23  
    Posty: 789
    Pomógł: 17
    Ocena: 73
    Niestety nic z tego... próbowałem, wyciągnąłem układ ze świetlówki 13W.. I nic... Nie wien od której strony mam patrzeć bo... układ ze świetlówki nie podaje mi żadnego prądu... a sama świetlówka jest walnięta... Czy świetlówka mogła pójść razem z układem? Jak uda się to zrobić to ok.. Ale jeśli to możliwe prosiłbym o mniej kombinowane sposoby za pomocą dławika bo to rozwiązanie byłoby tymczasowe jak się spodziewam.

    Pozdrawiam!
  • #4 4458127
    shulc
    Poziom 22  
    Posty: 635
    Pomógł: 37
    Ocena: 109
    Jeśli świetlówka jest taka:
    Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?
    to nie wymaga startera ponieważ starter umieszczony jest w trzonku.
    Sprawdź jeszcze raz świetlówkę i czy starter w niej jest dobry.
    Jeśli świetlówka ma trzonek 4 piny wtedy wymagany jest starter zewnętrzny.
    Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?
    pozdrawiam
  • #5 4458733
    servgsm
    Poziom 23  
    Posty: 789
    Pomógł: 17
    Ocena: 73
    Witam!
    Świetlówka jest 2 pinowa jak na pierwszym zdjęciu. Jak sprawdzić ten starter?
  • REKLAMA
  • #6 4459231
    żarówka rtęciowa
    Poziom 38  
    Posty: 3911
    Pomógł: 364
    Ocena: 391
    Podłącz świetlówkę przez żarówkę 40V, świetlówka powinna migać.
  • #7 4459781
    shulc
    Poziom 22  
    Posty: 635
    Pomógł: 37
    Ocena: 109
    Sprawdź nią tak jak proponuje kolega żarówka rtęciowa bo żeby dobrać się do startera trzeba rozebrać trzonek ,ale to jest raczej nieopłacalne bo koszt nowej świetlówki to max. 10 zł i jak pisałeś że padł dławik to i świetlówka dostała po D.... . Ponadto jest to normalne zjawisko że z wiekiem świetlówki spada też jej strumień świetlny.
    pozdrawiam
  • #8 4460017
    żarówka rtęciowa
    Poziom 38  
    Posty: 3911
    Pomógł: 364
    Ocena: 391
    Taka uszkodzona świetlówka będzie świecić jeśli podłączy się układ zimnego złożony z czterech diod 1N4007 oraz dwóch kondensatorów 0,22uF 400V.
  • #9 4460095
    shulc
    Poziom 22  
    Posty: 635
    Pomógł: 37
    Ocena: 109
    żarówka rtęciowa napisał:
    Taka uszkodzona świetlówka będzie świecić jeśli podłączy się układ zimnego złożony z czterech diod 1N4007 oraz dwóch kondensatorów 0,22uF 400V.

    Tego nie wiedziałem, rozumiem że chodzi tu o zimny zapłon, czy możesz podać schemat tego układu, czy wymagany jest do tego dławik i czy osiąga pełny strumień świetlny
    pozdrawiam
  • #10 4460235
    żarówka rtęciowa
    Poziom 38  
    Posty: 3911
    Pomógł: 364
    Ocena: 391
    Taki układ działa na kondensatorze, żarówce, dławiku lub jego połączeniem z kondensatorem.

    Ja mam zrobiony taki układ w lampce w kuchni i świetlówka, która nie miała prawa świecić zaświeca od razu. Poniżej jest schemat, z tą różnicą, że tam jest kondensator, a ja dałem dławik.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic85011.html

    Znalazłem jeszcze lepszy układ, kondensator powinien mieć 1,3-1,5µF 1000V, dławik może być SZF 1300.

    http://freenet-homepage.de/a-freak/natriumvvg.html
  • #11 4468506
    Strider
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Witajcie znawcy tajników Mocy...

    Wybaczcie że w tym wątku, ale nie wiem czy mój problem jest na tyle "oddzielnym tematem" aby nadawać mu większą rangę...

    Chciałbym Was prosić o pomoc w wykonaniu od tzw. zera instalacji elektrycznej do dwóch świetlówek.
    Na chwilę obecną kupiłem:
    - dwie świetlówki - 18W
    - oprawki (alias "trzymadełka") do nich (dwie z możliwością instalacji startera i dwie bez)
    - dwa startery do ww świetlówek
    - transformator (alias Dławik) FL 4000 obsługujący dwie świetlówki o mocach 18-20W (bądź jedną o mocy 40W)
    - włącznik do zamontowania na kablu
    - wtyczkę do kontaktu
    - dwużyłowy kabel do ww wtyczki
    - trójżyłowy kabel do dalszych działań instalacyjnych (taki doradził mi pracownik działu elektrycznego LeroyMerlin)

    Na tym na razie skończyłem... teraz czekam na Was...

    Podłączenie włącznika, wtyczki i kabla nie sprawi mi kłopotu, więc możecie to pominąć :)

    [W moim planie chodzi o to, aby antyramę o wymiarach 60x80 cm podświetlić od tyłu dwiema zapalającymi się równocześnie świetlówkami.
    Dodam, iż nie mam i nie chcę mieć żadnych "oprawek", do których mógłbym te świetlówki "po prostu" włożyć. Ramę zrobię sam, ale muszę znać system okablowania - to będzie moja praca domowa na później.
    Umówmy się że na podłodze kładziemy dwie świetlówki i wokół nich układamy "trzymadełka" wraz ze starterami , kable, dławik (czy muszą być dwa?), no i co tam jeszcze trzeba...]

    Każdy z Was kiedyś zaczynał swoją przygodę z "Mocą", dlatego proszę o potraktowanie mnie jako zdeterminowanego w dojściu do celu laika, który chce się rozwijać, ...
    ... dlatego w tym wątku bardzo proszę Was o pomoc:
    1) czy kupiłem już wszystko (zakładając że śrubokręty, lutownicę, inne narzędzia i trochę zapału już mam)
    2) czy da się to zrobić tak, żeby instalacja domowa nie pogniewała się na mnie po pierwszym podłączeniu tego wynalazku do "zamurowanej świnki"?
    ... no i oczywiści... JAK TO ZROBIĆ (najchętniej "krok po kroku")

    Czekam cierpliwie...

    Niech MOC Będzie z Wami
    May The FORCE Be With You (MTFBWY)
  • REKLAMA
  • #12 4468594
    shulc
    Poziom 22  
    Posty: 635
    Pomógł: 37
    Ocena: 109
    Schemat prawdopodobnie masz na dławiku i jest on taki
    Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?
    pozdrawiam
  • #13 4468744
    Strider
    Poziom 2  
    Posty: 4
    OK, ale dlaczego pan w sklepie polecił mi kabel trójżyłowy, skoro na dławiku jest miejsce tylko dla dwóch z nich?.
    Ponadto - na oprawie świetlówkowej (nazwanej przeze mnie "trzymadełkiem" są trzy wejścia)... jak to do siebie dodać (w którym miejscu pojawia się ta trzecia żyła (jeśli w ogóle jest potrzebna?)

    ...
  • #14 4468771
    djbydzio
    Poziom 13  
    Posty: 92
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Trzecia żyła może byc uziemieniem.... lub żeby lamby byłe włączane osobno a nie razem.....
  • #15 4468880
    Strider
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Po serii prób i błędów (na szczęście nie związanych z katastrofą), dokonałem pierwszego w swoim życiu udanego połączenia wiązki kabli i części niezbędnych do działania układu oświetleniowego niskiego napięcia.

    Skoro to Forum jest po to aby pomagać innym, postanowiłem swoją pracę upublicznić aby każdy następny "laik" trafiający na tą stronę mógł skorzystać z mojego "doświadczenia" :D

    Tak więc na poniższym zdjęciu przedstawiłem układ, w skład którego weszły:
    - 2 świetlówki o mocy 18W każda
    - 2 oprawki świetlówkowe z gniazdami na startery (po lewej)
    - 2 oprawki świetlówkowe pojedyncze (po prawej)
    - 2 startery odpowiadające właściwościom świetlówek (18-20W)
    - dławik (alias - transformator)
    - kabel dwużyłowy prądowy (wyjęty z tzw koszulki) [jedna żyła niebieska, druga brązowa] - ja za namową pracownika sklepu kupiłem kabel trójżyłowy, ale ta trzecia się nie przydała...
    - wyłącznik prądowy
    - wtyczka do kontaktu (nie ma jej na zdjęciu - jest w kontakcie :) )

    Do wykonania połączenia wystarczą narzędzia zamieszczone na zdjęciu - kombinerki (do odcinania odpowiedniej długości przewodów),
    nóż (do zdejmowania koszulek z końcówek przewodów przyłączeniowych) no i
    śrubokręt...
    Niezbędne jest też nieco samozaparcia i chęci do pracy...

    Efekt i satysfakcja z samodzielnego wykonania tego układu są warte zachodu.
    Plik ten dedykuję wszystkim tym, którzy nie boją się pytać o to jak czytać schematy techniczne... ja także nie potrafię. Nie przeszkodziło mi to jednak i udało się.

    Osobną sprawą jest wykonanie pojemnika na ten układ... jak już go stworzę to się z Wami podzielę efektem ostatecznym.

    Pozdrawiam i ...Niech MOC Będzie z Wami
    May The FORCE Be With You

    PS:
    Bardzo dziękuję Shulc'owi i djbydzio'wi za pomoc :)
    Załączniki:
    • Podłączenie świetlówki.jpg (105.61 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy świetlówki 11W, której dławik uległ uszkodzeniu wskutek zwarcia. Po wymianie dławika na nowy o natężeniu 0,165A i dodaniu startera (którego wcześniej nie było), świetlówka miga, lecz nie zapala się na stałe. Świetlówka jest dwupinowa i nie wymaga startera, gdyż posiada wbudowany starter w trzonku. Propozycje rozwiązań obejmują: użycie układu z energooszczędnej żarówki jako zastępczego statecznika, testowanie świetlówki przez podłączenie przez żarówkę 40V, sprawdzenie stanu startera (choć w świetlówce dwupinowej jest on wewnętrzny), a także zastosowanie układu zimnego zapłonu z diodami 1N4007 i kondensatorami 0,22uF/400V lub 1,3-1,5µF/1000V wraz z dławikiem SZF 1300. W dyskusji pojawiły się także wskazówki dotyczące instalacji elektrycznej do świetlówek 18W z użyciem dławika FL 4000, starterów i oprawek, a także wyjaśnienia dotyczące przewodów dwu- i trójżyłowych oraz ich funkcji (uziemienie lub osobne włączanie lamp). Schematy i przykłady połączeń zostały udostępnione w linkach.
REKLAMA