Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?

servgsm 07 Lis 2007 17:20 10871 14
  • Zasilanie świetlówki, jaki statecznik?

Poziom 23  

Witam!
    Mam problem: posiadam świetlówkę 11W przy której "popsuł mi się dławik" (powstało zwarcie i popękały zwoje) ale to historia. Dławik wyrzuciłem, zakupiłem nowy który generuje natężenie potrzebne świetlówce (0.165A) Świetlówka jest modelem 11W. nie wiem dlaczego ale... świetłowka nie chce "odpalić" pomimo że dorzuciłem do niej jeszcze starter (którego w pierwotnym układzie nie było)... Świetlówka migoce ale nie może dostać takiego "kopa" żeby się zapalić. Świetlówka jest w porządku (sprawdzałem miernikiem).
    Co robić? (załączam zdjęcia)

Pozdrawiam!

0 14
    Poziom 12  

Jeżeli masz jakąś spaloną żarówę energo-oszczędną, to wyjmij układ z niej....I podłącz go do świetlówki. ( on ma 6 przewodów, drutów.. dwa izolowane do sieci, a a pozostałe parami do świetlówki)

Ja tak zrobiłem bo nie miałem dławika, i chodzi :)

A... i jak tak zrobisz to całośc się podłącza prosto do sieci...

1
    Poziom 23  

Niestety nic z tego... próbowałem, wyciągnąłem układ ze świetlówki 13W.. I nic... Nie wien od której strony mam patrzeć bo... układ ze świetlówki nie podaje mi żadnego prądu... a sama świetlówka jest walnięta... Czy świetlówka mogła pójść razem z układem? Jak uda się to zrobić to ok.. Ale jeśli to możliwe prosiłbym o mniej kombinowane sposoby za pomocą dławika bo to rozwiązanie byłoby tymczasowe jak się spodziewam.

Pozdrawiam!

0
    Poziom 22  

Jeśli świetlówka jest taka:
    to nie wymaga startera ponieważ starter umieszczony jest w trzonku.
    Sprawdź jeszcze raz świetlówkę i czy starter w niej jest dobry.
    Jeśli świetlówka ma trzonek 4 piny wtedy wymagany jest starter zewnętrzny.
    pozdrawiam

0
    Poziom 23  

Witam!
    Świetlówka jest 2 pinowa jak na pierwszym zdjęciu. Jak sprawdzić ten starter?

0
    Poziom 36  

Podłącz świetlówkę przez żarówkę 40V, świetlówka powinna migać.

0
    Poziom 22  

Sprawdź nią tak jak proponuje kolega żarówka rtęciowa bo żeby dobrać się do startera trzeba rozebrać trzonek ,ale to jest raczej nieopłacalne bo koszt nowej świetlówki to max. 10 zł i jak pisałeś że padł dławik to i świetlówka dostała po D.... . Ponadto jest to normalne zjawisko że z wiekiem świetlówki spada też jej strumień świetlny.
    pozdrawiam

0
    Poziom 36  

Taka uszkodzona świetlówka będzie świecić jeśli podłączy się układ zimnego złożony z czterech diod 1N4007 oraz dwóch kondensatorów 0,22uF 400V.

1
    Poziom 22  

żarówka rtęciowa napisał:
    Taka uszkodzona świetlówka będzie świecić jeśli podłączy się układ zimnego złożony z czterech diod 1N4007 oraz dwóch kondensatorów 0,22uF 400V.

Tego nie wiedziałem, rozumiem że chodzi tu o zimny zapłon, czy możesz podać schemat tego układu, czy wymagany jest do tego dławik i czy osiąga pełny strumień świetlny
    pozdrawiam

0
    Poziom 36  

Taki układ działa na kondensatorze, żarówce, dławiku lub jego połączeniem z kondensatorem.

Ja mam zrobiony taki układ w lampce w kuchni i świetlówka, która nie miała prawa świecić zaświeca od razu. Poniżej jest schemat, z tą różnicą, że tam jest kondensator, a ja dałem dławik.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=85011&start=30&sid=6c4b38a9842143c3824590fac8bf6df2

Znalazłem jeszcze lepszy układ, kondensator powinien mieć 1,3-1,5µF 1000V, dławik może być SZF 1300.

http://freenet-homepage.de/a-freak/natriumvvg.html

0
    Poziom 2  

Witajcie znawcy tajników Mocy...

Wybaczcie że w tym wątku, ale nie wiem czy mój problem jest na tyle "oddzielnym tematem" aby nadawać mu większą rangę...

Chciałbym Was prosić o pomoc w wykonaniu od tzw. zera instalacji elektrycznej do dwóch świetlówek.
    Na chwilę obecną kupiłem:
    - dwie świetlówki - 18W
    - oprawki (alias "trzymadełka") do nich (dwie z możliwością instalacji startera i dwie bez)
    - dwa startery do ww świetlówek
    - transformator (alias Dławik) FL 4000 obsługujący dwie świetlówki o mocach 18-20W (bądź jedną o mocy 40W)
    - włącznik do zamontowania na kablu
    - wtyczkę do kontaktu
    - dwużyłowy kabel do ww wtyczki
    - trójżyłowy kabel do dalszych działań instalacyjnych (taki doradził mi pracownik działu elektrycznego LeroyMerlin)

Na tym na razie skończyłem... teraz czekam na Was...

Podłączenie włącznika, wtyczki i kabla nie sprawi mi kłopotu, więc możecie to pominąć :)

[W moim planie chodzi o to, aby antyramę o wymiarach 60x80 cm podświetlić od tyłu dwiema zapalającymi się równocześnie świetlówkami.
    Dodam, iż nie mam i nie chcę mieć żadnych "oprawek", do których mógłbym te świetlówki "po prostu" włożyć. Ramę zrobię sam, ale muszę znać system okablowania - to będzie moja praca domowa na później.
    Umówmy się że na podłodze kładziemy dwie świetlówki i wokół nich układamy "trzymadełka" wraz ze starterami , kable, dławik (czy muszą być dwa?), no i co tam jeszcze trzeba...]

Każdy z Was kiedyś zaczynał swoją przygodę z "Mocą", dlatego proszę o potraktowanie mnie jako zdeterminowanego w dojściu do celu laika, który chce się rozwijać, ...
    ... dlatego w tym wątku bardzo proszę Was o pomoc:
    1) czy kupiłem już wszystko (zakładając że śrubokręty, lutownicę, inne narzędzia i trochę zapału już mam)
    2) czy da się to zrobić tak, żeby instalacja domowa nie pogniewała się na mnie po pierwszym podłączeniu tego wynalazku do "zamurowanej świnki"?
    ... no i oczywiści... JAK TO ZROBIĆ (najchętniej "krok po kroku")

Czekam cierpliwie...

Niech MOC Będzie z Wami
    May The FORCE Be With You (MTFBWY)

0
    Poziom 22  

Schemat prawdopodobnie masz na dławiku i jest on taki
    pozdrawiam

0
    Poziom 2  

OK, ale dlaczego pan w sklepie polecił mi kabel trójżyłowy, skoro na dławiku jest miejsce tylko dla dwóch z nich?.
    Ponadto - na oprawie świetlówkowej (nazwanej przeze mnie "trzymadełkiem" są trzy wejścia)... jak to do siebie dodać (w którym miejscu pojawia się ta trzecia żyła (jeśli w ogóle jest potrzebna?)

...

0
    Poziom 12  

Trzecia żyła może byc uziemieniem.... lub żeby lamby byłe włączane osobno a nie razem.....

0
    Poziom 2  

Po serii prób i błędów (na szczęście nie związanych z katastrofą), dokonałem pierwszego w swoim życiu udanego połączenia wiązki kabli i części niezbędnych do działania układu oświetleniowego niskiego napięcia.

Skoro to Forum jest po to aby pomagać innym, postanowiłem swoją pracę upublicznić aby każdy następny "laik" trafiający na tą stronę mógł skorzystać z mojego "doświadczenia" :D

Tak więc na poniższym zdjęciu przedstawiłem układ, w skład którego weszły:
    - 2 świetlówki o mocy 18W każda
    - 2 oprawki świetlówkowe z gniazdami na startery (po lewej)
    - 2 oprawki świetlówkowe pojedyncze (po prawej)
    - 2 startery odpowiadające właściwościom świetlówek (18-20W)
    - dławik (alias - transformator)
    - kabel dwużyłowy prądowy (wyjęty z tzw koszulki) [jedna żyła niebieska, druga brązowa] - ja za namową pracownika sklepu kupiłem kabel trójżyłowy, ale ta trzecia się nie przydała...
    - wyłącznik prądowy
    - wtyczka do kontaktu (nie ma jej na zdjęciu - jest w kontakcie :) )

Do wykonania połączenia wystarczą narzędzia zamieszczone na zdjęciu - kombinerki (do odcinania odpowiedniej długości przewodów),
    nóż (do zdejmowania koszulek z końcówek przewodów przyłączeniowych) no i
    śrubokręt...
    Niezbędne jest też nieco samozaparcia i chęci do pracy...

Efekt i satysfakcja z samodzielnego wykonania tego układu są warte zachodu.
    Plik ten dedykuję wszystkim tym, którzy nie boją się pytać o to jak czytać schematy techniczne... ja także nie potrafię. Nie przeszkodziło mi to jednak i udało się.

Osobną sprawą jest wykonanie pojemnika na ten układ... jak już go stworzę to się z Wami podzielę efektem ostatecznym.

Pozdrawiam i ...Niech MOC Będzie z Wami
    May The FORCE Be With You

PS:
    Bardzo dziękuję Shulc'owi i djbydzio'wi za pomoc :)

0