Plazma pracuje na podobnej zasadzie co zwykły kineskop. Też świeci luminofor pobudzany strumieniem elektromagnetycznym. Plazma ma dobry kontrast, ale wymaga do zasilania wysokiego napięcia i w związku z tym pobiera sporo mocy. Plusem jest też to, że "kineskop" nie jest podatny na odkształcenia np. wgniecenie palcem. Minusem jest wypalający się luminofor - po paru tygodniach oglądania programu TVP1 zostanie nam logo TVP1 w rogu kineskopu

..
LCD pracuje na zupełnie innej zasadzie... Tu świeci świetlówka podświetlająca całą matrycę, a poszczególne pixele są tylko odsłaniane lub zasłaniane w zależności od treści na ekranie. Nic się nam więc tu wypalać nie będzie, no chyba że świetlówka
Minusy LCD to przede wszystkim wrażliwość na wgniecenie - uwaga na dzieci piszące po ekranie ołówkiem!!!.. Kiedyś problemem były jeszcze kąt patrzenia i szybkośc reakcji. Ale ostatnie modele są już dopracowane i pod tym względem.
Plusem jest też niewątpliwie mniejszy pobór mocy.
Mam nadzieję, że taki skrócony opis Ci wystarczy