Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik obrotów do silnika elektrycznego...pilnie potrzebny.

Colos 12 Wrz 2003 19:13 5786 19
  • #1 12 Wrz 2003 19:13
    Colos
    Poziom 10  

Witam... potrzebuje schemat i opis w raz z dołączonym programem do wyświetlacza LCD , do obrotomierza...poprostu potrzebuje obrotomierz cyfrowy...
    Sprawa jest na tyle pilna ze jest to właściwie prośba mojego kumpla co nie ma inetu, a dokładnie nie wiem o co mu chodzi i po co to mu :d Jeżeli macie coś takiego to z góry dziękuje....

• #2 12 Wrz 2003 20:34
    Colos
    Poziom 10  

Panowe bez żartów....musi ktoś to mieć...

• #3 12 Wrz 2003 22:12
    Colos
    Poziom 10  

Dobra będe jutro na Forum, więc jeżeli ktoś by to miał to prosze zapodać mi najpierw na e-mail colos(malpa)op.pl.

Podejrzewam że koleś chce zrobić z tego prace dyplomową, więc koledzy elektronicy dajcie upust swej dobroci :)...

• #4 17 Wrz 2003 10:49
    radiomechanik
    Poziom 23  

najprostszy sposób - podłączyć prądniczkę prądu stałego - w funkcji obrotów dostajemy napięcie .... lub - na wale silnika tarcza z wyciętymi otworami - do tego układ transoptora szczelinowego - do tego jakiś układ z tranzystorem - a reszta... - można kupić gotowy częstościomierz z programowanym czasem próbkowania i wszystko gotowe .....

• #5 17 Wrz 2003 15:50
    Colos
    Poziom 10  

Do radiomechanik....
    czy ten częstościomierz z linka poniżej będzie odpowiedni....??
    Aha napisałeś coś o układzie z tranzystorem?? mógłbyś przybliżyć ten temat?? a tak wogóle to dzięki za odpowiedź....jesteś jednym z niewielu pomocnych głów na tym forum....

Prosze abyś mi pomógł n a tyle na ile jest to możliwe....
    https://www.elektroda.pl/download/dwpl.php?file=inne/edw/28_03.pdf

• #6 17 Wrz 2003 16:42
    fachman
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można wykorzystać miernik częstotliwości, wtedy jeśli kontrola obrotów za pomocą prądniczki to po drodze przetwornik U/f, można też jak wspomniano wyżej użyć czujki foto. Czujki indukcyjne pracują do 1kHz i za bardzo się nie nadają. A życzyć sobie aby ktoś napisał gotowy program dla kolegi to se można... przynajmniej byś obadał jaki koleś ma wyświetlacz i na jakim procu chce to zrobić (programowanie)

• #7 20 Wrz 2003 13:39
    Striderek
    Poziom 11  

Moze nam Piotrku coś z tego wyjdzie :D

• #8 20 Wrz 2003 19:53
    Colos
    Poziom 10  

Heheheh no jasne że wyjdzie, kolesie doradzają...
    A tak a propos to zna ktoś może taki układ ICN 7217AIPI jest na nim wykonany miernik obrotów z AVT 483 chyba, ale o ile wiem to z jakiś tam przyczyn wycofany ze sprzedaży. na www.ep.com.pl jest schamat, jak go znajde to wkleje link i ocenicie.

• #10 20 Wrz 2003 20:11
    sieger
    Poziom 24  

radiomechanik napisał:
    najprostszy sposób - podłączyć prądniczkę prądu stałego - w funkcji obrotów dostajemy napięcie .... lub - na wale silnika tarcza z wyciętymi otworami - do tego układ transoptora szczelinowego - do tego jakiś układ z tranzystorem - a reszta... - można kupić gotowy częstościomierz z programowanym czasem próbkowania i wszystko gotowe .....

Prądnice tachometryczne są tak projektowane, aby miały jak najbardziej liniową chartakterystyke U=f(omega), jeśli użyje się zwykłej prądnicy należałoby zastosować linearyzację programową, bo wyniki uzyskane nie będą rzetelne w całym zakresie prędkości.

• #11 20 Wrz 2003 20:23
    fachman

Striderek napisał:
    Moze nam Piotrku coś z tego wyjdzie :D

Może i by wyszło jakbyś podał zastosowanie i przybliżoną kwotę w jakiej chcesz się zamknąć.
    A o kicie AVT zapomnij, oni mieli wiele niewypałów, projakt był oparty na Sample a scalak nie wchodził później do seryjnej produkcji. Ten artykuł nie ma w zasadzie żadnej wartości.

• #12 20 Wrz 2003 21:58
    Colos
    Poziom 10  

Dobra, powiem ci że max to 150zł i to ma być obrotomierz, moze być na wyświetlaczy segmentowym i też będzie ok, ma mierzyć obroty z dobrą tolerancją, silnik ma 4,6 kW, znamoinowe obroty to 1450... co mogłem przybliżyłem, teraz prosze o opinie i mozliwości, co moge zrobić...

• #13 20 Wrz 2003 22:05
    Colos
    Poziom 10  

Co do tego kitu AVT....
    Fachman na ile prawdziwe są twoje informacje na temat tego układu??
    Jest to rzecz niebywale ważna...
    Aha i do tych wszystkich porad co by miały niby coś przybliżać a tak naprawde nie mówią nic, pomózcie coś skonstruować sensownego...a nie piszcie czegoś co się przyda jak buda jak psa nie masz!!
    potrzeba konkretów, a nie domniemywań...

• #14 20 Wrz 2003 22:39
    Colos
    Poziom 10  

Co za inteligent wrzucił ten post na Układy elektroniczne??
    Jak dotej pory układu jeszcze nie zobaczyłem nawet na oczy...nie sugerować sie prośbą o opinie.....
    :!:

• #15 21 Wrz 2003 09:33
    fachman

Za 150zł niewiele zwojujesz, sam impulsator czy prądniczka to już 450zł, a tobie marz się jeszcze LCD, mikroprocesor i program. Dokładność wskazań zależy przede wszystkim od zastosowanego przetwornika, jakbyś dał na wejściu impulsator 500 imp/obr byłoby o czym dyskutować na Forum, a tak zabawkę budujesz, nic więcej.
    Co do AVT wystarczy zadzwonić i zapytać o ten kit, na telefonie też oszczędzasz?
    I zdajesz sobie sprawę że jak zaczniesz mierzyć obroty wału bez tarczy, 1 imp/obr, to taki obrotomierz to mierzyc będzie z dokładnością trzeciej cyfry od końca (obr/min)? ostatnie dwa zera możesz wtedy kredką namalować... aby uzyskać odczyt na wszystkich 4-pozycjach wyświetlacza musisz dorobić tarczę która będzie miała ponad 100 otworów, może okazać się że jej średnica będzie spora...

• #16 21 Wrz 2003 17:37
    Colos
    Poziom 10  

No i piszcie tu że to na prace dyplomową!! a i tak nie słuchają 450zł !!panowie czy ktoś upadł tutajk na głowe..napisąłem coś prostego co da w mierę dokładny pomiar.... !! Panowie elektronicy z elektrody właśnie tak z wami jest...nie umiecie dostosować sie do potrzeb

• #19 21 Wrz 2003 23:05
    Colos
    Poziom 10  

Panie kochany Fachman , prosze mi powiedzieć kto w dzisiajszych czasach ma 450zł (i to nie koniec)na prace dyplomową która i tak zostanie w szkole...Pozatym pisze w imieniu kolegi który ma ją sam wykonywać, napisałem jasno i konkretnie, takiej też oczekiwałem odpowiedzi a nie zamglonych domyślań i niefrasobliwych przemyśleń!!
    Dziękuje wam z całego serca za takie traktowanie sprawy!! to ja jestem oburzoiny postawą starszych kolegów, znajomy jest elektrykiem a nie elektronikiem, z racji braku takoweego sprzętu na pracowni podjął się tematu, choć nie wiem czy nie pochopnie.
    Dość mam tematów CarAudio i badziewia na elektrodzie, podobno to mekka polskich elektroników, a tymczasem ( bez urazy) brak wam chyba tej wiedzy o którą was posądzałem...Dlatego dziękuje wam serdecznie i dowidzenia na zawsze mam nadzieje... :?

• #20 20 Sty 2004 16:32
    michalgorny
    Poziom 17  

i po co tak do siebie skakac... przeciez mozna takie rzeczy zalatwiac kulturalnie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME