Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator 4 pin do gniazda 3 pin

01 Lut 2007 13:17 3203 12
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie
    Czy istnieje możliowść podłączenia wentylatora 4-ro przewodowego do gniazda 3 pin ? Posiadam regulator odbrotów, ale nie odczytuje on obrotów z tego wentylatora i nie mogę kontrolować jego obrotów.

Z góry dziękuję za rady.
    Pozdrawiam
    kilerek25
  • Poziom 18  
    Oczywiście, że można. Spróbój po koloracz czerwony to + czarny to - a żółty sterujący. No czyba że masz inne kolory to poprosze o foto końcówek i wejscia na płycie to coś pomoge.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Niestety nie mam możliwości zrobienia fotki. Kabelki od lewej to czerwony, czarny, brązowy, biały.

Dodano po 1 [minuty]:

Wtyczka standardowo czarny, czerwony żółty.

Dodano po 1 [minuty]:

4 kabelki wychodzą z wentylatora a 3 z gniazda regylatora obrotów.
  • Poziom 18  
    a sprawdż na kablach od wentylatora czy nie ma może oznaczeń który jest + a który -. Możesz narysować koncówki w paintcie wentylatora i regulatora?
  • Poziom 10  
    Wentylator mam podłączony
    Czerwony z czerwony
    czarny z czarny
    Wtedy chodzi na pełnych obrotach
    Jak podłączam brązowy do żółtego to chodzi mniej więcej o połowę wolniej.
    Podłączenie białego do żół tego nic nie daje - dalej wentyl chodzi na pełnych obrotach.
    Sęk w tym, że regulator nie mierzy obrotów i nie pozwala wyregulować prędkości.
  • Poziom 18  
    To znaczy że nie masz tam żadnego potencjometru do regulacji obrotów tak?
  • Poziom 10  
    Wentylator mam podłączony do regulatora Aerocool GateWatch (http://www.dzikie.net/index.php?art=gatewatch), ale panel nie odczytuje obrotów tego wentylatora i przez to nie mam możliwości regulacji prędkości.
  • Spec od komputerów
    Jak połączysz biały z żółtym to też nie masz pomiaru obrotów ?
  • Poziom 10  
    Niestety nie. Jak podłączam biały do żółtego nie ma żadnego efektu :/

Dodano po 1 [minuty]:

Może trzeba je jakoś zmostkować, ale nie mam pojęcia jak to zrobić, a nie chcę nic spalić.
  • Spec od komputerów
    Tutaj masz dokumentację wentylatora 4 pin w trzy pinowym czerwony=+12V,czarny=GND,żółty=pomiar obrotów.I nic nie trzeba mostkować.
  • Poziom 10  
    Mój wentylator nie posiada żółtego kabelka, a z dokumentacji zamieszczonej powyżej nie umiem wywnioskować,który przewód ma być podłączony do żółtego w gnieździe (biały czy brązowy).
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    W tym PDFie masz piny ponumerowane,1,2,3 i 4.Dwa masz zlokalizowane,zasilanie,to jaki problem z resztą ? Kolory mogą być inne ale piny już nie.Do żółtego łączysz pin 3 Sense.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc
    Kontroler dalej nie odczytuje obrotów, ale może to być wina wentylatora.