Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar cęgowy prądu ładowania akumulatora

razzon 04 Lut 2007 11:53 15278 21
  • #1 04 Lut 2007 11:53
    razzon
    Poziom 10  

Witam. Przeszukiwałem forum ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Mam problem z pomiarem miernikiem cęgowym prądu ładowania akumulatora. Nie jestem elektrykiem samochodowym i nie mam w tym doświadczenia. Zastanawia mnie fakt, że przy włączonym silniku miernik wskazuje prąd około 9A na przewodzie z minusa aku do "blachy" natomiast zaledwie 1A na przewodzie podłączonym do plusa aku. Czy jest to prawidłowe, dodam, że pojazd to skoda felicja 1,3 benzyna/gaz. Proszę o wyjaśnienie jaki powinien być kierunek przepływu prądu podczas ładowania akumulatora (przez alternator). Pozdrawiam

1 21
  • #2 04 Lut 2007 12:32
    adamo
    Poziom 21  

Witam kierunek jest pokazany na cęgach [strzałka tak jest u mnie]
    mierz prąd na przewodzie zasilania alternator akumlator
    Pzdr

-1
  • #3 04 Lut 2007 20:07
    kmitki
    Poziom 22  

Pierwsze słysze że można pomirzyć cęgami prąd stały, z tego co wiem to można mierzyć tylko prąd przemienny.Jeśli jest taki miernik który mierzy prąd stały to proszę o podanie jego nazwy lub symbolu.:)

0
  • #4 04 Lut 2007 20:16
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

jest nawet ostatnoi na forum była o tym mowa w jakimś temacie i był link podany do takiego miernika

0
  • #6 04 Lut 2007 20:29
    SP7SEC
    Poziom 26  

ja posiadam takie maleństwo ale jestem bardzo zadowolony bo w końcu nie muszę zdejmować listwy ze świec żarowych i wiem która upalona jest to multimetr firmy to nawet nie jest cęgowy tylko widełkowy kosztował coś około 350 zł ale nie jestem pewien na 100 procent bo ja mam go dosyć długo i kupiłem wtedy w promocji a tu jest link www.tme.pl/katalog/szukaj.phtml?f_szukaj=KYORITSU&id_g=51&id_p=1&f_radio=&id2=56&id_d...... - 18k

0
  • #7 04 Lut 2007 20:30
    paczek22
    Poziom 13  

Panowie nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeżeli mierzycie prąd cęgami to pomiar jest bardzo niedokładny bo ten miernik jest zbudowany do pomiaru prądu przemiennego. Prąd z alternatora jest bardzo zbliżony do prądu stałego (nie duże wachania prądu) i miernik cęgowy pokazuje bzdety. Proponuje zmierzyć amperomierzem na prąd stały z odpowiednim bocznikiem. Co do wartości prądów w różnych przewodach to sobie nie zawracaj głowy bo w samochodzie jest dwa źródła prądu wiele odbiorników i punktów masowych więc ciężko to dokładnie policzyć. A suma tych wszystkich prądów i tak musi bać zero :D

1
  • #8 04 Lut 2007 20:43
    goldwinger

przepraszam i proszę się nie gniewać ale to trzeba wielkimi literami
    SĄ CĘGOWE MIERNIKI PRĄDU STAŁEGO!!!

1
  • #9 04 Lut 2007 20:45
    SP7SEC
    Poziom 26  

widze że z elektroniką nowoczesną to niewiele masz wspólnego bo ja robiłem testy tym kyoritsu 2001 i odchyłki nie przekraczają 100 mA więc nie widzę potrzeby stosowania amperomierzy szeregowych tym bardziej że mam analizator prądu fluke

1
  • #10 04 Lut 2007 20:59
    paczek22
    Poziom 13  

Przepraszam. Jeżeli pomiar był robiony takim miernikiem jak link SP7SEC to zwracam honor Ale czytając post autora postu to nie sądze że takim robił pomiary.

0
  • #11 04 Lut 2007 21:17
    dex
    Poziom 27  

ostatnio wpadł mi w ręke taki miernik Appa, Volty Ampery DC,AC i dobrze działała bo zasilacz ma wmontowany wskazówkowy i pokazywał to samo.A prąd pobierany bardzo "nieładny" 20kHz PWM 0-100% byłem zaskoczony że działa z takim małym prądem 2A. Rozpoznaje nawet kierunek. Wiadomo zę to nie jest idealna precyzja jedna liczba po przecinku dla takiego zakresu, ale przeciez to wystarcza w zupełności.

Natomiast co do tych 9A i 1A coś tu jest nielogiczne, ale byc może dla niego Zero jest na wyjściu alternatora a ta 9 to prąd "wracjący" z innych odbiorników np. żarówek. Przeprowadź ekperyment na tym przewodzie minusowym, przy włączaniu świateł i wyłączaniu. Czy ten przewód minusowy nie jest jakis rozgałęziony Tzn klema i od niego jakiś kabelek odchodzący? Wychodzi na to że musi być taki, skoro na plusowym jest 1A to te 8 musi skądś jeszcze "wracać". Jaka to klema?

1
  • #12 05 Lut 2007 01:33
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 05 Lut 2007 08:26
    Sady

Tak jak napisał elektrit i SP7SEC - błąd pomiaru dla mniejszych zakresów (np. UT 204 - ok 100 mA dla zakresu 40A) a dla większych ok 1A dla zakresu 400A (mowa o UT204) - są i lepsze mierniki - a, co do specyfikacji polecam szeroką lekturę.

1
  • #14 05 Lut 2007 10:08
    mczapski
    Poziom 38  

Instalacja samochodowa ma to do siebie, że nie ma jednego punktu rozdziału energii elektrycznej (standardowo). Tak więc dokonujesz pomrów na poszczególnych gałęziach. I tak alternator jest dołączony przeważnie masą/obudową do konstrukcji samochodu. I część energii rozchodzi się po tej konstrukcji nie docierając do akumulatora. Podobnie z biegunem dodatnim ale tutaj często punktem węzłowym może być zacisk na rozruszniku. Jak już wielokrotnie dyskutowaliśmy miernikiem stanu instalacji samochodowej jest napięcie.

0
  • #15 05 Lut 2007 18:16
    Grzech-2
    Poziom 12  

Cytat:
    I część energii rozchodzi się po tej konstrukcji nie docierając do akumulatora.

??? - tylko zamienia się w napój o nazwie "Wyborowa".

0
  • #16 06 Lut 2007 21:51
    razzon
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Kilka wyjaśnień na początek, miernik jaki używam to CHY 9005 umożliwia on pomiary prądu zmiennego, stałego, prąd rozruchu... napięcia, temperatury itd. Na marginesie, nie rozumiem czemu niektórych kolegów tak dziwi fakt pomiaru prądu stałego cęgami ? Zastanawiam się co by się działo gdybym napisał o bezdotykowym pomiarze temperatury z wykorzystaniem pirometru...
    Co do błędu pomiarowego to umówmy się, miernik cęgowy nie jest urządzeniem do pomiaru prądów w elektronice i nie takie jest jego przeznaczenie. Ale jak wskazuje 9 A na przewodzie z akumulatora to nawet jak to by było naprawdę 8 to i tak, w tym przypadku, żadna różnica (szczególnie jak wziąć pod uwage prostotę użycia w stosunku do budowy bocznika, dostępności miliomomierza i innych gratów).
    W tym miejscu chciałbym szczególnie przeprosić kolegę Paczek22 i przyznać mu racje, mój post nie był szczególnie przesiąknięty wiedzą z dziedziny elektrotechniki samochodowej z uwagi na co fakt użycia miernika nie-pochodzącego z allegro był szalenie nieprawdopodobny. Żeby takie nieporozumienie już więcej się nie pojawiło, informuję, że ten post pisze mój tata.
    Kolego dex podczas zabawy światłami i innymi obciążeniami na włączonym silniku zmiany natężenia występują zawsze na przewodzie "-" aku do masy gabloty.

Podsumowując wychodzi na to, że bede musiał potraktować ten pojazd jak przypadek kliniczny i przeprowadzić jescze raz niezbędne pomiary, a wszystko dla dobra ludzkości...
    Pozdrawiam

0
  • #17 06 Lut 2007 21:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 06 Lut 2007 22:11
    razzon
    Poziom 10  

Do klemy "+" akumulatora dochodzi jeden gruby przewód od alternatora i jeden cienki najprawdopodobniej od alarmu. Co do pomiaru to na 99% mierzyłem tylko na grubym. Będe musiał tam zajrzeć jeszcze raz i to za dnia, żeby zrozumieć o co tam chodzi... Pozdrawiam

1
  • #19 06 Lut 2007 22:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 06 Lut 2007 22:17
    dex
    Poziom 27  

węzła :) i pierwsze. Przepraszam ale nie wiem jak zrobić miniaturke.
    Również stawiałem na błąd użytkownika jakby nie było 8+1=9,
    Myśłe że sprawa jasna, jakby nie było ta 8 z powietrza nie wchodzi, rozgałęzienei napewno jest albo na plusowej albo minusowej klemie

http://skoda3city.dobis.pl/galerie/fotos3c.ph...boslak_jakub__124&plik=HPIM2514.JPG&size=full
    http://img113.imageshack.us/img113/7449/img0003yq4.jpg

Co do miernika cęgowego to jeszce dodam że jak sie weźmie w cęgi jednocześnie przewód plusowy i minusowy pokaże prąd 0 (oczywiście z załączonym odbiornikiem). Strumienie sie znoszą .

0
  • #21 19 Gru 2008 19:46
    autkom

Poziom 17  

Szanowny elektrit tym razem raczy się mylić i chodziło mi o I P. Kirchoffa. Drugie jest o sem= sumie spadków na rezystancjach.

0
  • #22 20 Gru 2008 13:27
    xwaldek1
    Poziom 20  

Wszedłeś tu tylko po to aby komuś coś zarzucić ? spojrzałeś chociaż na datę postu ? czy może Twój zawód to archeolog

-1