Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zakupiony sam Windows 2000 OEM (nowy) jest legalny ?

TSSX 06 Lut 2007 00:30 3161 22
  • #1 06 Lut 2007 00:30
    TSSX
    Poziom 17  

Witam!

Mam zamiar zakupić oryginalny Windows 2000. Początkowo miała to byc wersja BOX, obecnie skłaniam się ku wersji OEM ze względu na cenę (dwukrotnie niższa)

No i właśnie...powiedzcie mi proszę czy mam rację :
    Windows 2000 jest ostatnim z serii systemów Windows nie wymagający aktywacji. Czy to oznacza, że zestaw OEM obejmujący: nośnik, naklejkę, podręcznik może być odkupiony od innej osoby w kompletnej postaci i zainstalowany na moim komputerze ? Chodzi mi o kwestię legalności.
    Np. słyszałem że z XP już sie nie da tak zrobic gdyż licencja jest przypisywana do płyty głównej i przy zmianie komputera należy zakupić nową licencję, natomiast w przypadku Windows 2000 istnieje teoretyczna możliwość bezkarnego przenoszenia licencji z komputera na komputer (chodzi mi o uaktualnione zasady nabywania licencji OEM z 2005)

Proszę o odpowiedź

0 22
  • #2 06 Lut 2007 01:20
    batorystefan
    Poziom 14  

Z tego co sie orientuje to jest to w 100% legalne, a co do XP to tez da sie przenieść licencje, z tym ze trzeba użyć kilku kruczkow zeby to dzialalo jak nalezy...

Według mnie win2000 jest lepszy od XP ze wzgledu na mniejsza obciążalność kompa, dość dużą stabilność i możliwości(ujawniaja sie dopiero gdy sie troche znasz)...

0
  • #3 06 Lut 2007 01:44
    Remeknapr
    Poziom 33  

TSSX napisał:

Czy to oznacza, że zestaw OEM obejmujący: nośnik, naklejkę, podręcznik może być odkupiony od innej osoby w kompletnej postaci i zainstalowany na moim komputerze ?[/b] Chodzi mi o kwestię legalności.

W tym zestawie brakuje sprzętu, z którym system był zakupiony i z którym jest związany licencją. Przecież OEM na tym własnie polega.

Remeknapr

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lut 2007 02:10
    studi
    Poziom 20  

Moim zdaniem zakupiony w ten sposób system operacyjny będzie nielegalny, ponieważ systemy operacyjne jak i aplikacje w kanale dystrybucyjnym OEM obecnie mogą być sprzedawane wyłącznie w postaci preinstalowanej z kompletnym systemem komputerowym, co potwierdza tekst jaki możemy znaleść na stronie Microsoft'a:

Cytat:
    Pyt. Jakie są zasady sprzedaży oprogramowania w wersji OEM?
    Odp. Od sierpnia 2005 roku zmieniła się Licencja Producenta Systemów OEM Microsoft obowiązująca firmy sprzedające oprogramowanie Microsoft w wersji OEM. Zmiany te istotnie wpływają na zakup i użytkowanie produktów OEM przez użytkowników końcowych.

1. Licencja Producenta Systemów OEM Microsoft została ujednolicona dla produktów Windows i Office. Oba te produkty należy, zgodnie z licencją, dostarczać użytkownikowi końcowemu wyłącznie preinstalowane na „całkowicie zmontowany systemie komputerowy”.

Wyjątek!
    Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy samodzielnie montuje własny komputer PC. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu Licencji Producenta Systemów OEM Microsoft i może zakupić oprogramowanie OEM niezależnie od sprzętu (nie dotyczy serwerów).

Otwarcie opakowania z oprogramowaniem OEM przez użytkownika oznacza, że to użytkownik akceptuje warunki Licencji Producenta Systemów OEM Microsoft i powinien preinstalować produkt przy użyciu narzędzi OPK oraz zapewnić pomoc techniczną do instalowanego oprogramowania.

Termin „Producent systemów” oznacza wytwórcę oryginalnego sprzętu, podmiot montujący lub przemontowujący komputery, lub podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych.

Termin „całkowicie zmontowany system komputerowy” oznacza system komputerowy składający się przynajmniej z procesora, płyty głównej, dysku twardego, zasilacza i obudowy.

2. Pojawiły się w sprzedaży opakowania zawierający jeden (1) zestaw oprogramowania w wersji OEM (dotyczy systemów operacyjnych i aplikacji). Do tej pory występowały tylko zestawy po 3 i 30 sztuk.

Jednakże możesz odkupić od innej osoby oprogramowanie OEM i będzie ono legalne jeśli spełnisz następujące warunki:

Cytat:
    Pyt. Czy mogę odsprzedać używane oprogramowanie Microsoft?
    Odp. Zasady cesji oprogramowania zawsze określa Umowa Licencyjna dołączona do produktu.

Zasady cesji oprogramowania w wersjach OEM i FPP (pakiet detaliczny):
    Pierwotny użytkownik oprogramowania, może jednorazowo przekazać na stale oprogramowanie oraz uprawnienia wynikające z Umowy Licencyjnej tylko bezpośrednio innemu użytkownikowi, nie może oddać oprogramowania np. w komis.

Oprogramowanie musi być przekazane w całości tzn. łącznie ze wszystkimi częściami składowymi:
    • nośnikami,

• dokumentacją,
    • uaktualnieniami,
    • umową Licencyjną,
    • Certyfikatem Autentyczności

Dodatkowo przy odsprzedaży oprogramowania strony powinny sporządzić umowę przekazania.

Wersje OEM, należy odsprzedać/przekazać łącznie z komputerem.

Cesja umowy OPEN jest możliwa pod warunkiem, że:
    • przeniesienie obejmie wszystkie licencje wydane w związku z początkowym zamówieniem i każdym kolejnym zamówieniem złożonym na podstawie tego samego numeru autoryzacyjnego oraz obejmie prawo do nabywania dodatkowych licencji na podstawie tego numeru w przyszłości,
    • osoba przyjmująca licencje zaakceptuje na piśmie postanowienia umowy OPEN,
    • otrzymamy pisemne powiadomienie na dostarczonym przez sprzedawcę formularzu o przeniesieniu licencji w terminie trzydziestu (30) dni od daty przeniesienia.

Jak widać z tego tekstu będzie to legalne wyłącznie jeśli oprogramowanie OEM odkupisz z całym zestawem, bo licencja OEM jest "dożywotnio" przypisana do zestawu z jakim została kupiona i przeniesienie jej na inny komputer jest nielegalne, i tu znowu cytat z Microsofta:
    Cytat:
    Pyt. Czy możliwe jest przeniesienie licencji Windows OEM?
    Odp. Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny.

Są to cytaty z FAQ licencyjnego Microsoft
    Dodatkowo dla osób, które jednak na swoim komputerze chciały by korzystać ze starszej wersji oprogramowania niż dostępna obecnie Microsoft pozostawił furtkę:
    Cytat:
    Prawa do używania starszych wersji produktów Microsoft®(downgrade'u) w ramach Licencji Select, Open, OEM and FPP

Do licencji na systemy nabytych poprzez kanał OEM mają zastosowanie prawa przysługujące licencjom OEM Na komputerach PC z licencją na Windows XP Professional OEM można używać poprzednich wersji Systemów Operacyjnych Windows zamiast Windows XP Professional (Microsoft® Windows® 2000 Professional, Microsoft® Windows NT® 4.0 or Microsoft® Windows® 98 (Second Edition).

Przy czym tytułem komentarza dodam, że system do którego dokonujemy downgrade'u musimy posiadać legalnie (np. z innym naszym komputerem)
    Jest to cytat z artykułu Prawa do używania starszych wersji produktów Microsoft®(downgrade'u) w ramach Licencji Select, Open, OEM and FPP

Myślę, że to w sposób jasny, klarowny i wyczerpujący odpowiada na twoje pytanie co do legalności tak zainstalowanego systemu, sprawa aktywacji produktu nie ma tu znaczenia gdyż jest to tylko sposób, nieudolny zresztą, zabezpieczenia się przed piractwem, zawsze możesz zadzwonić na infolinię MS i aktywować produkt poprzez operatora tłumacząc, że wirus ci zaatakował komputer i musiałeś poraz enty zreinstalować system, a producent dopuszcza tylko dwie aktywacje poprzez internet, każda następna jest już przez operatora.

P.S. Zanim wysmarowałem ten elaborat to koledzy mnie ubiegli :(

0
  • #6 06 Lut 2007 02:25
    TSSX
    Poziom 17  

"Pyt. Czy możliwe jest przeniesienie licencji Windows OEM?
    Odp. Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny."

A jeśli kupię nigdy nie instalowany, zafoliowany W2000 OEM, np. taki :
    http://www.allegro.pl/item162259775_badz_legalny_ms_windows_2000_pro_pl_fv.html
    i dostanę fakturę VAT, oraz składam sam swój komputer, to jest to legalne w świetle warunków z 2005 ?

Czy zakup z myszką jest legalny ? I czy taką myszkę trzeba miec stale podłączoną do komputera ?

0
  • #7 06 Lut 2007 02:43
    studi
    Poziom 20  

Tak zgodnie z pierwszym z przytoczonych przeze mnie cytatów, przy czym sprzedawcą nie może być end user (np. osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie hodowli drobiu, która przecież może ci wystawić f-vat) tylko firma zajmująca się mówiąc prosto sprzedażą komputerów.

W tym momencie nie będzie to przeniesienie licencji a zakup nowej licencji do nowego zestawu.

A i jeszcze jedno, części do zakupu tego zestawu jako osoba sama składająca komputer muszą być również potwierdzone fakturami i muszą być nabyte w podobnym okresie czasu, bo raczej nikt nie uwierzy w wypadku kontroli, że składałeś komputer przez rok czy 2 lata i wtedy kupiłeś części a teraz system operacyjny, ale to tylko taka mała moja sugestia.

Jeśli chodzi o zakup komponentami to w tym samym punkcie masz napisane, że Termin „całkowicie zmontowany system komputerowy” oznacza system komputerowy składający się przynajmniej z procesora, płyty głównej, dysku twardego, zasilacza i obudowy. inne komponenty lub wymienione wyżej ale nie łącznie nie upoważniają do nabycia licencji OEM, inaczej było to przed rokiem 2005 gdzie systemy serwerowe oraz aplikacje musiały być sprzedane z kompletnym systemem komputerowym, natomiast sam system operacyjny mógł być sprzedany praktycznie z dowolnym komponentem komputera istotnym do jego działania (czytaj z myszką tak, ale z drukarką, czy modemem nie).

Pozdrawiam

0
  • #8 06 Lut 2007 04:16
    Remeknapr
    Poziom 33  

TSSX napisał:
    Remeknapr - chodzi mi o nowe zasady licencjonowania:
    http://www.microsoft.com/poland/licencje/pytania/default.mspx

Czy chodzi np. o ten zapis?

"Oprogramowanie musi być przekazane w całości tzn. łącznie ze wszystkimi częściami składowymi:

• nośnikami,
    • dokumentacją,
    • uaktualnieniami,
    • umową Licencyjną,
    • Certyfikatem Autentyczności

Dodatkowo przy odsprzedaży oprogramowania strony powinny sporządzić umowę przekazania.
    Wersje OEM, należy odsprzedać/przekazać łącznie z komputerem."

Wygląda na to, że nowe zapisy są mniej korzystne dla użytkowników.

Remeknapr

0
  • #9 06 Lut 2007 08:47
    MiL999
    Poziom 26  

Podepnę się pod temat bo mam jedno pytanie. Załóżmy teoretycznie i czysto astrakcyjnie ze chcialbym kupic Vistę w wersji OEM. Mam juz komputer i nie zamierzam do niego niczego dokupowac. Czy w takiej sytuacji mogę kupić taką wersję czy też muszę wersję BOX? Jak to jest?

0
  • #10 06 Lut 2007 11:45
    studi
    Poziom 20  

Do komputera gdzie masz już system operacyjny, oczywiście legalny ;) kupujesz uaktualnienie.

Dodatkowo, jeśli komputer został kupiony w okresie od 26 października 2006 do 15 marca 2007 to w ramach promocji jaką oferuje Microsoft masz prawo do darmowego upgrad'u z WinXP do Visty, jedyny koszt jaki musisz ponieść to koszt przesłania do Ciebie nośnika.

Analogiczna sytuacja jest jeśli chodzi o uaktualnienie z Office 2003 do 2007

Pozdrawiam

0
  • #11 06 Lut 2007 13:26
    MiL999
    Poziom 26  

A jezeli mam juz stary komputer z pirackim windowsem i chcialbym kupic oryginal to muszę kupowac wersję pełną za 1000zl? Bo przeciez nie kupuje go z zadnym sprzetem.

0
  • #12 06 Lut 2007 13:51
    studi
    Poziom 20  

To albo kupujesz pakiet legalizacyjny MS Windows XP Pro i potem uaktualnienie do Vista, albo kupujesz pudełkową Vistę od razu, nie wiem czy do pakietu legalizacyjnego jest darmowy upgrade do Visty, ale sprawdzę to dzisiaj i dam znać.

Pozdrawiam

0
  • #13 06 Lut 2007 14:08
    tzok
    Moderator Samochody

TSSX napisał:
    "Pyt. Czy możliwe jest przeniesienie licencji Windows OEM?
    Odp. Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny."

A jeśli kupię nigdy nie instalowany, zafoliowany W2000 OEM, np. taki :
    http://www.allegro.pl/item162259775_badz_legalny_ms_windows_2000_pro_pl_fv.html
    i dostanę fakturę VAT, oraz składam sam swój komputer, to jest to legalne w świetle warunków z 2005 ?

Czy zakup z myszką jest legalny ? I czy taką myszkę trzeba miec stale podłączoną do komputera ?
    Nie patrz na nową licencję, tylko na tą która jest od tej wersji systemu, nowa wersja licencji obowiązuje dla nowych systemów, zmiana licencji nie działa wstecz.

Na obecnych zasadach możesz użyć wersji OEM do modernizacji starego komputera - nie musisz instalować go na nowym komputerze, ale z chwilą zainstalowania go na komputerze stajesz się producentem zestawu komputerowego (w przykładach jest wymieniona instalacji OEMu na używanym laptopie i jest to zgodne z licencją).

0
  • #14 06 Lut 2007 14:33
    TSSX
    Poziom 17  

Już nic nie rozumiem !

Wychodzi na to że wszystkie wersje W2k OEM sprzedawane na allegro bez komputera są nielegalne

Doradźcie mi : mam złożony przez siebie komputer, zamierzam kupić Windowsa 2000 i CO TERAZ MAM ZROBIĆ??? Nie piszcie mi żebym kupił wersję box bo jest po prosu za droga

Przez tak durnie skonstruowane licencje nie dziwię się że w tym kraju wiekszość ludzi nie korzysta z legalnego oprogramowania. Robią wszystko aby życie ludziom utrudnić...

0
  • #15 06 Lut 2007 14:43
    studi
    Poziom 20  

Nie do końca.

Sama sprzedaż nie jest nielegalna, tak jak np nie jest nielegalne sprzedawanie antyradarów, natomiast nie powoduje to ulegalnienia, bo czy potraktujesz to na zasadzie nowej licencji (zgodnie z moimi skromnymi wypocinami) czy jak kolega @tzok napisał, zastosujesz ówczesną licencję to ponieważ jak rozumiem komputer masz już od dawna nie zalegalizujesz w ten sposób sobie tego oprogramowania.

OEM jest dlatego tani bo można go "skonsumować" wyłącznie z nowym komputerem.

Swoją drogą patrząc na wypowiedz @tzok'a zadałem pytanie znajomemu pracującemu na antypirackiej w Microsofcie i w czasie ok godziny, dwóch powinienem mieć odpowiedź z samego źródła.

Pozdrawiam

0
  • #16 06 Lut 2007 16:01
    tzok
    Moderator Samochody

Na mocy starej licencji możesz kupić Windows OEM z podzespołem komputerowym, który włożysz do komputera i będziesz go w nim używał. Kiedyś popularne było kupowanie Windowsa z myszką czy z dykiem i na mocy jego licencji było (jest) to legalne.

Nie możesz w ten sposób zalegalizować systemu - czyli zmienić klucza, ale jak najbardziej możesz zainstalować system OEM na "starym" komputerze, nikogo nie obchodzi jaki system był na nim wcześniej.

0
  • #17 06 Lut 2007 17:12
    TSSX
    Poziom 17  

Dobra panowie, zatem moge na starych zasadach zakupić NOWY OEM z myszką, podpiąc ją na stałe do komputera i wtedy jestem legalny ?

0
  • #18 06 Lut 2007 19:20
    tzok
    Moderator Samochody

Tak, z takim małym doprecyzowaniem, że kupujesz "stary OEM", czyli ze starą licencją OEM. W przypadku Windowsa 2000 jest tylko jedna licencja OEM i nie ma żadnych dwuznaczności, nie było nigdy nowej licencji OEM dla Windows 2000.

0
  • #19 07 Lut 2007 00:00
    Remeknapr
    Poziom 33  

TSSX napisał:
    Dobra panowie, zatem moge na starych zasadach zakupić NOWY OEM z myszką, podpiąc ją na stałe do komputera i wtedy jestem legalny ?

Tylko teoretycznie, poonieważ z myszką nigdy Windows nie był sprzedawany. Pomniejsze oprogramowanie tak, ale system wymagał czegoś "grubszego", przynajmniej dysku. Trudno za tym trafić, bo MS ciągle zmieniał zasady licencjonowania.

Remeknapr

0
  • #20 07 Lut 2007 09:00
    MiL999
    Poziom 26  

Czyli jednym słowem wersję OEM można kupić i legalnie używać tylko kupując jednocześnie jakiś sprzęt. Wynika z tego ze dla uzytkownika komputera, ktory nie zamierza nic rozbudowywac jest bezuzyteczna. Czy mam racje?

0
  • #21 07 Lut 2007 18:16
    tzok
    Moderator Samochody

Tak, ale polska interpretacja licencji OEM dopuszczała zakup z myszką... zresztą tylko i wyłącznie Windowsa można było w ten sposób kupić, Office'a już nie - tylko ze zmontowanym zestawem.

0
  • #22 07 Lut 2007 18:49
    pawelc
    Poziom 22  

a co powiecie na ten cytat z aukcjii visty?

UWAGA !!!

OPROGRAMOWANIE PRZEZNACZONE JEST TYLKO
    DO W PEŁNI ZŁOŻONYCH SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH,
    montowanych przez "producentów systemów". Termin ten oznacza wytwórcę oryginalnego sprzętu, podmiot montujący lub regenerujący komputery lub podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych.
    Według producenta oprogramowania , firmy Microsoft producentem systemu jest również prywatna osoba samodzielnie montująca system komputerowy na własne potrzeby. Termin "w pełni żłożony system komputerowy" oznacza system komputerowy skałdający się przynajmniej z procesor, płyty głównej, dysku twardego , zasilacza i obudowy.

0
  • #23 07 Lut 2007 19:53
    tzok
    Moderator Samochody

Nic, nie powiemy ;) to prawda ale ta licencja dotyczy tylko nowych systemów Windows XP i Vista. XP OEM był (i jest) dostępny w sprzedaży zarówno na starej jak i na nowej licencji.

0