Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa komparator napięcia?

10 Lut 2007 11:24 4250 2
  • Poziom 10  
    Witam

Chciałbym aby ktoś wyjaśnił mi zasadę działania komparatora. Ze szkoły wiem tylko ze jeżeli napięcie na + jest wieksze niz na - to na wyjsciu mamy poziom wysoki. A jezeli na odwrot to mamy na wyjsciu poziom niski. Czy komparator to zwykly wzmacniacz operacyjny z dodatnim sprzezeniem? Jeżeli tak to jak to dziala. Po co te sprzezenie? Jak to jest z tymi napieciami? czemu akurat na wejsciu odwracajacym wieksze niz na nieodwracajacym? Co sie dzieje wtedy z napieciem wyjsciowym? Wiem ze te pytania sa pewnie śmieszne dla jakiegos ekspercika ale ja naprawde nie moge uzyskac na to odpowiedzi. Z góry dizęki za dokladny opis :)
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Po pierwsze sa rozne rodzaje wzmacniaczy: napieciowe, OTA (transkonduktancyjne), CFA ze sprzezeniem pradowym itp. Roznia sie one budowa, szybkoscia dzialania itd.
    Zajmijmy sie najprostszym napieciowym.
    Wzmacniacz operacyjny napieciowy bez petli sprzezenia zwrotnego (otawarta petla) robi jako komparator. Jakbys dodal spzezenie dodatnie to uzyskac mozesz np. przerzutnik Schmitta. Wzmacniacz mozesz zasilic albo napieciem symetrycznym (+VCC i -VBB) albo niesymetrycznym (+VCC i masa) w nocie katalogowej trzeba sprawdzic jakie zasilanie jest dozwolone. Od tego zalezy co bedziesz dostawal na wyjsciu. Wzmacniacz napieciowy charakteryzuje sie duzym wzmocnieniem napieciowym ua741 rzedu 10000 co powoduje ze niewielkie napiecia roznicowe( pomiedzy wejsciem oznaczonym "+" a "-") powoduje ze na wyjsciu wzmacniacza dostaje sie napiecia bliskie zasilaniu. Oznaczenia wejsc "+" i "-" ma swoje znaczenie gdy "+">>"-" to na wyjsciu masz +VCC - ok.1V. Gdy "-">>"+" to masz albo -VBB+1V albo cos bliskiego masie (zaleznie od spsobu zasilania). W obszarze gdzie napiecie roznicowe nie wprowadza wzmacniacz w nasycenie (napiecie zasilania na wyjsciu) nachylenie charakterystyki okresla wzmocnienie wzmacniacza. Duze wzmocnienie powoduje ze jak zamkniesz petle ujemna to napiecie roznicowe bedzie bliskie zeru. Innaczej troche jest we wzmacniaczach OTA gdzie gm(transkonduktancja) nie jest duza i w obliczeniach trzeba napiecie roznicowe uwzgledniac.
    Po prostu komparator to układ dwustanowy zaleznie od napiecia roznicowego.
    Pozdro