Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zapłon elektroniczny na mikroprocesorze

11 Lut 2007 16:11 4544 16
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich!

Od razu muszę powiedzieć że nie znam się wogóle na mikroprocesorach. Jeżeli chodzi i zwykłą elektronike to tak.
    Chce stworzyć zapłon elektroniczny na mikroprocesorze. Znalazłem podobny lecz w końcu nic w nim nie wyszło:(:(
    Znalazłem także strone naszego kolegi:

http://www.szymtro.trocki.pl/projekty/index.html

Jest tam układ który by mi odpowiadał. Chodzi o Zapłon mikroprocesorowy v3.0. Nie znam sie wogóle na mikroprocesorach a tym bardziej na pisaniu programów. Więc nie mówcie że są to rzeczy banalne. Jest możliwe ze lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie wersji 1.0. I w tym wypadku chciałbym znać wasze zdanie w tej sprawie.
    Na początek nie wiem do czego służą wejścia: ISP, SW i RS.
    Także zastanawiam sie nad zmianą części dającej sygnał.

Koło impulsowe ma wycięcie 64° po GMP i trwa też 64°(wersja 3.0). Ja myślałem aby zmienić aby zaczynał sie 128° przed i trwał też 64°.Moim zdaniem było by to lepsze ponieważ:procesor w momencie skończenia pomiaru prędkości obrotowej silnika miałby chwile na sprawdzenie jaki konto powinien mieć zapłon przy danej prędkości obrotowej. Dodatkowym plusem moim zdaniem byłoby to że w momencie gdyby silnik przyspieszał nie było by problemów ze zbyt późnym zapłonem. Podkreślam ze zbyt. Byłoby pewne opóźnienie które jest potrzebne w momencie gdy silnik przyspiesza. Ale byłoby zbyt małe żeby zaszkodziło.

Myślałem także nad tym napisać jakiś program który by sam weryfikował wsad do procesora. Jeżeli ktoś by chciał zmodyfikować układ według własnego uznania nie musiłby pisać całego wsadu tylko wykorzystałby ten program. Można by nim ustalić ze dla prędkości 1000 obr/min ma być wyprzedzenie 10°, dla 1500 obr/min 15° i tak dalej.

Co o tym myślicie? Moim zdaniem mechanika nie jest problemem jedynie problem tkwi we wsadzie i tym programie. Ale powód jest oczywisty-nie umiem programować :(:(

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
  • Computer Controls
  • Poziom 30  
    Wycięcie zaczyna się ewidentnie 128 stopni przed gmp i trwa dokładnie 64 stopnie - może źle patrzysz na obrazek.
    Nie miałem jak dotąd czasu aby przerobić do końca na assembler ale moze znajdę chwilę w przyszłym tygodniu.
    Świta mi też żeby uprościć totalnie układ (wywalić pamięć odwracacz fazy i te dodatkowe tranzystory do tranzystorów mocy). Do tego może wymienić parę tranzystorów (układ darlington) na jednego wysokonapięciowego mosfeta - ale to jak w sklepie znajdę taki za rozsądne pieniądze.
    Co do twojego pytania to trzeba było by przerobić koło tak aby miało dwa wycięcia, zmniejszyć kwarc (albo przeliczyć jeszcze raz dla innego preskalera) i jednak zastosować jedna podwójną cewkę - w drugim cylindrze nic się nie zapali - ta zasysana mieszanka na pewno się nie zapali - raczej będą tam jeszcze spaliny.
    W załączniku zmodyfikowany schemat.
  • Poziom 14  
    spodobał mi się ten układ. Mam motorower, wkurza mnie zapłon(przerywacz) i zdecydowałem, że zrobię ten schemat co zapodałeś wyżej. Tylko, że musze nieco zmodyfikować płytkę, ponieważ na stronie jest wzór płytki z dwoma układami scalony, a tutaj na schemacie jest tylko ATTiny2313-20(chyba dobrze rozumuje?)

Czy masz może wzór plytki do schematu wyżej ?
    Jeśli tak to proszę o zapodanie.

pozdrawiam
  • Spec od samochodów
    W motorowerze taki zaplon, ciekawe, ale potrzeba troche znać się na motoryzacji. Czy masz alternator w tym motorowerze?
  • Poziom 14  
    nie mam alternatora, mam zwykły iskrownik (prądnica) 6V 20W
  • Computer Controls
  • Poziom 28  
    Tim2 napisał:

Ważne jest czy masz akumulator. Bez akumulatora to ani rusz, bo nie chodzi nawet o zasilenie uC, ale o zasilenie cewki Wysokiego Napięcia która potrzebuje ze 3A prądu.
  • Poziom 30  
    W załączniku jest to co potrzeba do tego wklejonego schematu powyżej. Płytka jest zwymiarowana pod obudowę km-2a firmy maszczyk - a więc bardzo malutką i gdyby wyciągnąć rs na kablu to całość można wrzucić pod dekiel silnika.
    Programu przerobionego pod to nie ma jeszcze ale jak widać to nie różni się on mocno, a poza tym na stronie sa źródła wiec można wszystko.
  • Poziom 14  
    Dr_DEAD napisał:
    Tim2 napisał:

Ważne jest czy masz akumulator. Bez akumulatora to ani rusz, bo nie chodzi nawet o zasilenie uC, ale o zasilenie cewki Wysokiego Napięcia która potrzebuje ze 3A prądu.

akumulator da się załatwić

szymtro dziękuje za płytke
  • Poziom 23  
    Ciekawe te układy kolegi szymtro. Chętnie spróbowałbym zmontować sobie wersję V1.1 , ale schematy układu publikowane na stronie internetowej są za mało czytelne. Nie widać żadnych symboli czy cyferek opisujących posczególne elementy.
    Mam prośbę do kolegi szymtro: czy można dostać dokładniejszy obrazek ze schematem wersji V1,1 ?
  • Poziom 25  
    Popieram, też jestem zainteresowany.
  • Poziom 30  
    Macie racje - na stronie obrazek ma 33kb - ja i tak znam go na pamięć to nie wnikałem co tam widać a czego nie.
    Tylko ze jak już chcecie zrobić v1.1 to ja jednak proponuje wykorzystać koło impulsowe to z jednym dużym nacięciem 9i zmienić program odpowiednio).
    W załączniku większe zdjęcie.
  • Poziom 25  
    szymtro - jak możesz to poszerz opis na swojej stronie o info dotyczące ogólnego działania programu i wielkości szczeliny, czyli dlaczego jest w tym i tym miejscu, dlaczego o takiej wielkości itp.
    Trochę zgłębiałem temat elektronicznych systemów zapłonowych i wtryskowych i nie mam z tym problemu jednak osoba "laik w temacie" będzie miała problem.
    A na etapie uruchamiania i montażu bardzo ułatwi to "rozruch" w docelowym urządzeniu i pozwoli zrozumieć idee działania takiego układu.
  • Poziom 34  
    W swoich rozważaniach musicie wziąść pod uwagę kwestie zakłóceń!
    Sam niedawno usiłowałem zrobić szybkościomierz do gokarda z silnikiem Jawy 50.
    Procek AT89C4051 po pierwszej iskrze na świecy zapłonowej stawał jak wryty, pomimo że na stole działał bez problemu.
  • Poziom 19  
    Takie układy najlepiej testować z użyciem generatora robiącego za układ zapłonowy, z cewką WN i świecą zapłonową. Udar elektromagnetyczny w momencie wyładowania jest bardzo silny, potrafił mi zawiesić 80C552 tak że watchdog padał, zostawał jedynie reset przyciskiem. Natomiast gdy ostatnio bawiłem się w zrobienie zamiennika Nanoplexa na ATmega162 szczególnie się przyłożyłem do kwestii filtracji zasilania oraz linii we/wy i efekt był taki że procek ani razu się nie zawiesił ani nie wpadł błędny stan mimo wyłączonego watchdoga. Także wszystko jest do zrobienia :)
  • Poziom 30  
    Cieszy mnie ze jest jakieś zainteresowanie czymś takim.
    Projekt jest mocno wymagający i oznaczyłbym go 5/5 gwiazdek.
    Nic nie jest doskonałe.
    Ja do testów mam symulator silnika (silniczek z regulacja obrotów, zmienialne tarcze, cewka ze świecą i stroboskop na ledach). Testowałem też raz fizycznie na dwusuwie i o dzwio potwierdziło się to samo co na symulatorze (nawet przyjemnie się silnik wkręcał).

Promuje wcięcie 64 stopnie kończące się 64 stopnie przed gmp. A to z prostej przyczyny. Wcięcie badane jest tajmerem 16bitowym (z jakimś tam preskalerem):
    - czas jest zapisywany do zmiennej _64
    - czas jest też wpisany do compare tajmera i tajmer znowu startowany od zera
    - przesunięcie w prawo i jeden
    - zapisanie do zmiennej _32
    - przesunięcie w prawo o jeden
    - zapisanie do zmiennej _16
    - itd aż do _01
    - na koniec ustawiana flaga zakończenia pomiaru.

Coś takiego w kilku ruchach doprowadzi do posiadania podstawowych elementów do ustalenia dowolnego wyprzedzenia(32+16+8+4+2+1=63).

W pętli głownej badana jest flaga zakończenia pomiaru i na podstawie _64 obliczane są obroty (1/coś lub tak jak prościej duża stała (pare milionów) dzielona przez _64). Z wyliczenia zostaje liczba 0-127 (obroty 0-8500 co 33.333(3))
    Na podstawie obrotów jest brana zmienna z pamięci eeprom.
    Na podstawie wartości z eepromu jest sumowane odpowiednio (_32.._01) na podstawie ustawionych lub nie bitów (to jest naprawdę prosto i maksymalnie szybko). Obliczona wartosć 16bitowa jest ładowana do compare tajmera.
    Najpierw w compare była wartość _64 co by spowodowało iskrę w gmp gdyby z jakichś powodów obliczenia nie doszły do skutku.
    Na koniec czyszczona jest falaga.
    Dodatkowo teraz są konwersje byte2ascii dla potrzeb rs'a.
    Do tego jest jeszcze obliczanie stałego wyprzedzenia i dodatkowego (od wejścia - np przepustnica otwarta na max).

Jak widać wszystko staje się proste.

Jaki tasiemiec wyszedł - najlepiej tłumaczy sie takie rzeczy na żywo przy tablicy.

Zapraszam z pytaniami na gg (ale nie: jak zrobić zewnętrzny kwarc czy eesave albo co to jest lds r16,(zmienna)).
  • Poziom 9  
    Witam, poszukuje dokumentacji wyczerpującej temat projektowania od podstaw mikroprocesorowych układów zapłonowych, zaprojektowanie takowego jest tematem mojego projektu na studiach. Za wszelka pomoc będę niezmiernie wdzięczny.