Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie sondy lambda. Jak należy to zrobić? Multimetr.

piotrek_k77 13 Lut 2007 23:13 4301 11
  • #1 13 Lut 2007 23:13
    piotrek_k77
    Poziom 9  

Witam!
    Czy mając sonde jednoprzewodową można sprawdzić ją multimetrem przy wypiętym złączu. Ostatnio mierząc w taki sposób otrzymałem napięcie niecałe 0,1V ale nie wiem czy może to być wiarygodny pomiar bo przecież układ regulacji nie ma sprzężenia zwrotnego i nie dokonuje żadnych zmian...
    I jeszcze jedno - gdyby odłączył sondę od złącza i poczekał aż zapali się kontrolka check to sterownik powinien przyjąć zastępczą wartość napięcia sondy ok. 450mV. Wówczas gdyby sonda była sprawna to powinniśmy otrzymać podobne napięcie na złączu sondy:?:. Czy taka logika jest poprawna:?:...a jeśli nie to prosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu.

0 11
  • #2 14 Lut 2007 10:44
    janek1815
    Poziom 38  

jesli komputer wejdzie w tryb awaryjny i wyswietli check to na pewno nie zmieni wartosci napiecia na sondzie lambda bo i po co ? bedzie kontrolowal co sie dzieje jesli usterka minie to wroci do swoich ustawien i bedzie pracowal normalnie

0
  • #3 14 Lut 2007 12:17
    piotrek_k77
    Poziom 9  

Ale ja mówię o przypadku gdy sonda jest wypięta z obwodu - właśnie po to aby wymusić tryb awaryjny, bo i jak inaczej. Dlatego nie możemy mówić o przypadku że komputer:

bedzie kontrolowal co sie dzieje jesli usterka minie to wroci do swoich ustawien i bedzie pracowal normalnie

A do poprawnej pracy przy braku sygnału z sondy będzie potrzebował wartości zastępczej bo taka jest idea w tego typu układach sterowania.

0
  • #4 14 Lut 2007 15:04
    maras77
    Poziom 20  

Nie.

W takim wypadku sonda była by niepotrzebna, gdyby silnik wiedział, ile dać mieszanki dla konkretnego AFR.

0
  • #5 14 Lut 2007 15:33
    212673
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 14 Lut 2007 15:50
    carcan
    Poziom 11  

jesli sonda jest uszkodzona to spalanie też się zwiększy.

A czy sonda jest sprawna można łatwo sprawdzić. Napięcie sondy przy ciepłym silniku (ok. 2500obr.) powinno być od 0,2 do 1,0V. Przy wpełni otwartej przepustnicy 1,0V. Częstotliwość próbkowania to około 1 sekunda.

0
  • #7 14 Lut 2007 16:26
    piotrek_k77
    Poziom 9  

Cytat:

A czy sonda jest sprawna można łatwo sprawdzić.

I właśnie tego dotyczyło moje pytanie - jak to fizycznie zrobić:?:

- wypiąć złącze sondy i na styku zmierzyć napięcie względem masy:?:

czy

-odnależć pin na jednostce sterującej od sondy i bez przerywania obwodu zmiezyć napięcie:?:

Natomiast odnośnie tego
    Cytat:
    gdyby odłączył sondę od złącza i poczekał aż zapali się kontrolka check to sterownik powinien przyjąć zastępczą wartość napięcia sondy ok. 450mV. Wówczas gdyby sonda była sprawna to powinniśmy otrzymać podobne napięcie na złączu sondy:?:

to nie myśle żeby jeżdzić bez sondy tylko traktuje to jako sposób na jej sprawdzenie i tylko na biegu jałowym bez dodawania gazu.[/quote]

0
  • #8 14 Lut 2007 16:58
    212673
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 14 Lut 2007 18:55
    piotrek_k77
    Poziom 9  

Cytat:
    A wogóle na jakiej podstawie twierdzisz, że ECYU przyjmuje jakieś 450 mV zastępcze
    .
    wyczytałem to z jednego z tematów tego forum:D
    I wszystko opiera się o tą tezę - jeżeli jest prawdziwa to śmiem twierdzić że ma to sens:idea:

Cytat:
    Przy ciągłej zmianie obciążenia i innych parametrów na pewno nie będzie bez sondy wartości bliskiej 0,45V

...i mówiłem też że chce to tylko robić na biegu jałowym gdzie żadna zmiana obciążenia ani obrotów nie wchodzi w grę.

0
  • #10 14 Lut 2007 19:04
    212673
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 14 Lut 2007 19:27
    piotrek_k77
    Poziom 9  

Odnośnie podanego sposobu sprawdzenia sondy, napisałeś

Cytat:
    Ta pierwsza metoda dużo prostsza

ale czy jest właściwa i będzie to wiarygodny pomiar

0