Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań o przeróbke spawarki

15 Lut 2007 15:09 2060 9
  • Poziom 23  
    Posiadam spawarkę homemade, mocy nie znam, ale jest potężna. Ma możliwość zasilania z 220V i międzyfazowego 400V. Moje pierwsze pytanie brzmi, czy do elektronicznej regulacji prądu nada się taki układ http://sterownikspawarka.republika.pl/
    Posiadam także diody dużej mocy, które chciałbym zastosować na wyjście tarfa. Z tego co udało mi się z nich rozczytać mają one prąd 100A, czy wystarczą ?? Widać je na załączonych fotach.
    Czytałem także, że po mostku należy dać dławik, ale jak go wyliczyć ??
    I ostatnie moje pytanie jest następujące, czy po takiej przeróbce będę mógł spawać aluminium, oczywiście specjalnymi elektrodami :] ??

• TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    Jesli moc tej spawarki jest "potężna" to mogą okazać sie za słabe, po za tym na zdięciach widać ze posiadasz tylko dwie diody wiec jesli nie masz wtórnego dzielonego to ci dwóch brakuje.
    Co do regulatora i dławika poczytaj sobie sobie ten temat napewno Ci pomorze https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic375956.html
  • Poziom 23  
    Nie mam 4 sztuki, tylko 2 nie fociłem, bo po co ?? :) Ja spawać maxymalnie chciałbym 4mm elektrodą, a najczęściej 3,25 lub mniej.
    A jeszcze ponawiam pytanko o aluminium??
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Witam
    sterownik może być ale sprawdż ceny bo są różne.diody 4x200A jeżeli chcesz spawać alum. to zasięgnij porady u spawaczy
  • Poziom 23  
    Czyli te co mam się nie nadają ?? Nawet do elektrody 3mm ?? Bo z tego co wyliczyłem one mają w mostku 200A, ale teoretycznie.
  • Poziom 17  
    Do elektrody 4 mm potrzebny jest prąd ponad 100A zastosowanie diód 100Amoże być ryzykowne ,aluminium spawa się trudno musi być prąd stały same diody prawdopodobnie nie wystarczą potrzebny będzie dławik ,spawałem kolektor aluminiowy ale spawarką wirową na prąd stały z płynną regulacją od 30 do 300 A i wiem że miejsce spawania musi być dokładnie wyczyszczone przed samym spawaniem .Ale tu mógłby się wypowiedzieć doświadczony spawacz .Co do danych transformatora i dławika jest dużo opisów sprawdzonych w tematach do których są linki w postach poprzedników .Uszanowanie !
  • Poziom 23  
    Wziąłem się do roboty, zrobiłem mostek etc.
    W sumie nie zamierzam spawać elektrodami większymi niż 3,25, 4 bardzo rzadko (zawsze można zmiennym ;) ) Narazie tylko spawałem na diodach kawałeczek i diody nawet się nie podgrzały. Tutaj można obejrzeć efekty dotychczasowe mojej pracy http://www.mod-planet.com/forum/viewtopic.php?p=33346#33346
    EDYTA:
    Trafo ma wymiary kolumny rdzenia : [80x85mm]
    Jeszcze raz pytam, czy te diody wystarczą do 3,25mm ?? Ile mogą wytrzymać w mostku ??
  • Poziom 15  
    Witam.

100A to prąd ciągły jaki dioda może przewodzić. teoretycznie w mostku wytrzyma 200A bo przewodzi przez 1/2 okresu. Na moje oko do elektrod 3,25 wystarczy. Nie zapomnij o dławiku na wyjściu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Jeżeli chodzi o elektrody to potrzeba około od 30 do 40 A na mm elektrody, ale to są teoretyczne dane a w praktyce zależy to od napięcia , jakimi elektrodami spawamy i przede wszystkim co spawamy. Natomiast jeżeli chodzi o diody to 100A prądu ciągłego na pewno wytrzymają, a prąd chwilowy zależy przede wszystkim od zdolności odprowadzania ciepła z tych diod, czyli w zależności ile potrafi oddać ciepła radiator na którym zamontowane będą te diody. Pozdrawiam. :D
  • Poziom 23  
    No dobra dałem fotki: Wyjście na spawarce ma 70V. Czy wystarczą takie radiatorki, na nie będzie skierowany nadmuch, jak 2,5 spawałem z 5 min nawet się nie zagrzały i to bez nawiewu. Jeżeli chodzi o elektronikę, to uważam, że znam się na niej dobrze, ale energoelektronika, to dla mnie nowa dziedzina ;) . Ten dławik na trafie 100VA wyciągniętym ze starego stabilizatora napięcia sieci (UNITROWSKIEGO ;) )