Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Zasilacz do piecyka gitarowego

15 Lut 2007 22:04 2912 17
  • Poziom 12  
    Mam zmontowany przedwzmacniacz z konstrukcji janka z tematu piec gitarowy dla każdego . Teraz przyszła kolej na końcówke mocy i zasilacz .
    Głośniki mam tonsile 2x GD 30/50 8oHm. Chciałem zrobić im 2 wzmacniacze po 50 W Wpadł mi układ na lm4780 . Mielibyście jakies lepsze propozycje ?
    Posiadam trafo 200W 24 V . Czytałem o zrobieniu odczepu ale nie wiem jak.
    Prosze o jakieś rady :)
  • Poziom 17  
    do piecyka gitarowego lepiej zrobic cos na tranzystorach a nie na scalaku.

trafo powinno miec przede wszystkim podczepiony mostek prostowniczy i elekktrolity do filtracji. poszukaj na forum gdzies byl temat jak dobrze to zrobic...
  • Poziom 12  
    na tranzystorach ... własnie szukałem tego jak zrobic zasilacz do wzmaka na takim trafo ale są tylko opisy do 2X24V a ja mam tylko 1X24 V
  • Poziom 39  
    Sprawa prosta - dokup drugi identyczny transformator i po sprawie, akurat na wyjściu będziesz miał ±34V - tyle co np. Eltron 60.
    -------------------------------------------------------
    Zamiast Eltrona możesz zrobić coś lepszego:
  • Poziom 12  
    A nie da się zrobić jakiegos zasilacza ?? nie wiem albo jakis inny wzmak najlepiej jakby miał 2x50W przy 8 ohmach bo bede miał takie 2 głośniki
  • Poziom 39  
    Wzmacniacz ze schematu powyżej oddaje 100W przy 4Ω, więc idealnie nadaje się do Twoich dwóch głośników 8Ω połączonych równolegle, co da obciążenie 4Ω.
    Jeżeli Ci nie odpowiada, przejrzyj internet, jest trochę schematów wzmacniaczy zasilanych napięciem niesymetrycznym.
  • Poziom 17  
    piotre___k napisał:
    na tranzystorach ... własnie szukałem tego jak zrobic zasilacz do wzmaka na takim trafo ale są tylko opisy do 2X24V a ja mam tylko 1X24 V

1x24????????????????

to jak to trafo dziala?? przeciez kazde trafo musi miec dwa wyprowadzenia. musi byc zamkniety obwod zeby plynal prad...
  • Poziom 19  
    demanufacture napisał:

1x24????????????????

to jak to trafo dziala?? przeciez kazde trafo musi miec dwa wyprowadzenia. musi byc zamkniety obwod zeby plynal prad...

Przecież w trafie z 1 uzwojeniem wtórnym prąd popłynie.... pomyśl trochę chłopie
    Kiedys budowali wzmacniacze na pojedynczym zasilaniu i jakoś to grało.
  • Poziom 12  
    no ten wzmacniacz 100 W ostatecznie by spasił . Aczkolwiek gdzies czytałem że do gitary stosuje się 8 ohm więc musiałbym mieć 2 głośniki 4 ohmowe albo zrobić dwie końcówki żeby każdy głośnik miał 8 ohm . A tak pozatym to na tym wzmaku jest napięcie 35v na trafie mam 24 v czyli trzeba wyprostować napięcie ? Zastanawiam sie nad zbudowaniem gotowej końcówki NE 078 co sadzicie o takim rozwiązaniu ? da mi ona 2 X 50 W przy 8 oHm .

EDIT

A Taki zasilacz będzie dzie się nadawał do tda794??
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=173242

R1..............1

R3..............1,2k

C1,C2...........MKSE 470nF

C7..............100uF/16V

T1..............BD282

R2..............240

C3,C4,C5,C6.....470uF/16V

D1-D4...............SY 320/07

US1...........B3170,LM317

Edit

A cha nie napisałem jeszcze że trafo które posiadam to trafoToroidalne
  • Poziom 24  
    A kto Ci powiedział, że musi być 8Ω ?
    Przecież są konstrukcje i na 8, i na 4 a nawet na 16Ω. Impedancja głośnika ma wpływ tylko na moc przy danym napięciu na wyjściu wzmacniacza.
    Jakieś znaczenie dla brzmienia może mieć tylko przy niesymetrycznym zasilaniu wzmacniacza mocy, z kondensatorem na wyjściu, ale to dotyczy wtedy tak samo gitary jak i Hi-Fi...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    GD 30/50 ... no nie ma to za dobrego brzmienia. Można próbować wstawić mu nawet Marshalla lampowego no i nic z tego. Scalaki tez nie za dobrze grają.

trafo dałbym większe - zawsze to większy zapas - powiedzmy 200VA.

Moc przy przejsciu z 8Om na 4Om nie wzrasta o 100% tylko o jakieś 50% powiedzmy z 75W/8Om do ok 100W/4om
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    800W wzmacniacze mają 1200VA transformatory ale to jest 4Omówka. na gitare i tak starczylo by trafo powiedzmy 120VA i wzmacniacz 50-60W, jesli ma się odpowiednio sprawny wzmacniacz.

Choć warto bybyło wykorzystać transfotmator 200W o którym pizsę autor. Tylko czy to ma jedno napiecie wyjsciowe czy dwa - jak Dwa to żaden problem. Jak jedno no to trudno nowy transformator.

Piotre__k

Co do zasilacza klasyczny układ Graetza czyli mostek albo gotowy zamkniety szczelnie lub na diodach 3-6Amper

Jesli masz dwa wyjścia z transformatora 2x24V no to można dać tam po jednym Graetzu na wyjściu a następnie złożyć po środku wspólna masę. Wszystkie tranzystorówki wymagają przy tej mocy właściwie układu podwójnego symetrycznego zasilania. A większej mocy wzmacniacze nawet kilku zasilań.

W zasadzie bylo kilka wyjatków, z tego co pamiętam wzmacniacz Forte 100W miał dwie końcówki po 50W w mostku na zasilaniu pojedyńczym.
  • Poziom 12  
    Hej troche mnie tu nie było i tak mam teraz trafko przewinięte i mam 2x24 , 2x26 , i 2 x32 V . zaciekawiła mnie końcówka mocy jaką podał md i tu mam pytanko jakie djodki tam dać oraz jak tam idą tranzystorki ...
  • Poziom 43  
    Diody na odpowiedni amperaż i gotowe, prawo Ohma i wystarczy policzyć i dać większe niż wychodzi z rachunków. Ewentualnie gotowy mostek.
  • Poziom 12  
    Ale nie chodzi mi teraz o zasilacz bo zasilacz juz jest tylko o diody w końcówce mocy jaką zamieścił md bo większość części juz mam tylko jesze płytka , diody i kilka kondzików musze kupić
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto