Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam pare częsci, uda się z tego zrobic wzmacniacz...?

maras2003 16 Lut 2007 21:55 1403 7
  • #1 16 Lut 2007 21:55
    maras2003
    Poziom 29  

Witam. Mam pare częsci z paru urządzeń, są to głównie części z Zodiaka 401 (2*BDP 284, 2*BDP 283, 2*BD138, 2*BD137, zasilacz), pare potencjometrów, kondensatorów... Mam pytanie czy uda się z tego zrobić najprostszy wzmacniacz audio?

Pozdro

0 7
  • #2 16 Lut 2007 23:11
    telemah
    Poziom 27  

maras2003 napisał:
    Witam. Mam pare częsci z paru urządzeń, są to głównie części z Zodiaka 401 (2*BDP 284, 2*BDP 283, 2*BD138, 2*BD137, zasilacz), pare potencjometrów, kondensatorów... Mam pytanie czy uda się z tego zrobić najprostszy wzmacniacz audio?

Do widzenia

A jak dobry jesteś w "te klocki" budowałeś coś na samych el. dyskretnych ?? znasz najpopularniejsze układy pracy tranzystora ? Jak u ciebie z takimi wiadomościami ??

0
  • #3 16 Lut 2007 23:22
    maras2003
    Poziom 29  

na wszystkie pytania mam tą samą odpowiedź: kiepsko... ale chodzi mi o najprostszy układ (sygnał, potencjometr, kondensator, tranzystor... no i radiator...)... nie musi ładnie wyglądać, a nawet brzmieć prawie jak audiofilski sprzęt, chodzi mi o coś co sam zrobie prawie od podstaw...

Pozdro

0
  • #4 16 Lut 2007 23:38
    neo_dc
    Poziom 32  

Da się, tylko jest małe ale:

- powinieneś ( jak nie chcesz szybko mieć spalonego wzmaka ) wytrawić płytkę ( ki ? ), lub poprosić o to kogoś znajomego
    - potrzebne Ci będą jeszcze pewnie rezystory i kondensatory, może kilka diód prostowniczych
    - no i na końcu - zasilanie, masz jakiś transfotmator czy coś ?

Ale, uwaga - jeden największy plus, który moim zdaniem kasuje wszystko wyżej - zrobisz coś SAM, nauczysz się, zadziała, i będziesz grał :)

Proponowałbym wzmacniacz o mocy 10 - 30 W ( znajdź sobie parametry twoich tranzystorów w google lub www.elenota.pl ) na początek wystarczy spokojnie i większe prawdopodobieństwo, że odpali.

Układów jest hmmmmm pełno na elce, polecałbym również stronkę tremolo http://tremolo.tk/ dział schematy, moze tam coś znajdziesz.

Uprzedzam, jak jestes noga to będziesz musiał duuużo poczytać ( może nawet książek ? brrrr ) i tak może się nie udać, ale jak nie jesteś dzieckiem neo albo leniwy to dasz rade i bedziesz mogl dziewczyny podrywac " chodz pokaze ci moj sprzet " :P ;)

Zycze samozaparcia i sukcesu :)

0
  • #5 16 Lut 2007 23:41
    telemah
    Poziom 27  

maras2003 napisał:
    na wszystkie pytania mam tą samą odpowiedź: kiepsko... ale chodzi mi o najprostszy układ (sygnał, potencjometr, kondensator, tranzystor... no i radiator...)... nie musi ładnie wyglądać, a nawet brzmieć prawie jak audiofilski sprzęt, chodzi mi o coś co sam zrobie prawie od podstaw...

Do widzenia

Tu nie chodzi o to że układ jest skomplikowany i dlatego jest trudny do uruchomienia.Dla przykładu jest kit jabela prostego wzm. mono na 2 "przedpotopowych" tranzystorach 2N3055 do tego kilka elementów biernych ..a jak sobie poszukasz na forum to zobaczysz ile to się całkiem początkujący naklnęli.Musisz podobierać niektóre podzespoły, dobrze jest sparować tranzystory końcowe, ustawić prąd spoczynkowy, sprawdzić czy aby układ się nie wzbudza itd...

Na początek zrób sobie wzmacniacz na jakimś prostym układzie scalonym, zapoznasz się wtedy z montażem podzespołów , nauczysz się umiejscawiać końcówki mocy na radiatorze, nauczysz się jak zbudować zasilacz do wzmaka itd...dopiero później zacznij od teorii czyli budowa oraz działanie tranzystora , działanie i różnica między podstawowymi stopniami wzmacniającymi czyli OB OC i OE.Nastepnie sposób sprzęgania kolejnych stopni,nauczysz się jak ustalać tzw. punkty pracy tranzystorów.warto znać też zależności występujące między czynnikami zewnętrznymi (np temperatura) a stabilnością pracy tranzystora.Zmontować kilka prostych stopni na tranzystorach małej mocy i sprawdzić ich działanie w praktyce .Wtedy przyjdzie czas na budowę wzmaka na samych elementach dyskretnych.Jednym słowem wszystko po kolei.Na początek proponuje zwmacniacz na układzie TDA2030-2050 z zsilaniem pojedynczym, jest prosty jak drut wykonanie zasilacza do niego jest jeszcze prostsze, później czeka cię trochę nauki i w końcu upragniony wzmak typowo tranzystorowy.

Pozdrawiam

0
  • #6 16 Lut 2007 23:43
    neo_dc
    Poziom 32  

Da się, tylko jest małe ale:

- powinieneś ( jak nie chcesz szybko mieć spalonego wzmaka ) wytrawić płytkę ( ki ? ), lub poprosić o to kogoś znajomego
    - potrzebne Ci będą jeszcze pewnie rezystory i kondensatory, może kilka diód prostowniczych
    - no i na końcu - zasilanie, masz jakiś transfotmator czy coś ?

Ale, uwaga - jeden największy plus, który moim zdaniem kasuje wszystko wyżej - zrobisz coś SAM, nauczysz się, zadziała, i będziesz grał :)

Proponowałbym wzmacniacz o mocy 10 - 30 W ( znajdź sobie parametry twoich tranzystorów w google lub www.elenota.pl ) na początek wystarczy spokojnie i większe prawdopodobieństwo, że odpali.

Układów jest hmmmmm pełno na elce, polecałbym również stronkę tremolo http://tremolo.tk/ dział schematy, moze tam coś znajdziesz.

Uprzedzam, jak jestes noga to będziesz musiał duuużo poczytać ( może nawet książek ? brrrr ) i tak może się nie udać, ale jak nie jesteś dzieckiem neo albo leniwy to dasz rade i bedziesz mogl dziewczyny podrywac " chodz pokaze ci moj sprzet " :P ;)

Zycze samozaparcia i sukcesu :)

0
  • #7 20 Lut 2007 18:58
    maras2003
    Poziom 29  

No dobra, więc mam pare pytań... jak działa tranzystor skoro ma tylko 3 piny? gdzieś musi być wejscie, wyjście, zasilanie... więc jak ?

0