Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z redukcja obrotów. proszę o pomoc!!

20 Lut 2007 22:13 1778 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich!!
    mam duzy problem z trójfazowym silnikiem elektrycznym a mianowicie:
    Jest on zamontowany w tokarce TUG 48.
    jednak napedza on wrzeciono , ktore "wyciaga" tylko obroty z zakresu 28-710 na min.
    Moj silnik ma 4,5 kw i obroty 1440/ min
    Jednak do wiekszych prac ślusarskich potrzebuje zakres obrotów od 12 lub mniej do 1200 / minutę.
    Szukałem juz silników dwubiegowych na allegro, jednak wymiana nic mi praktycznie nie da gdyz bede mial wtedy zakres obrotów 14-710
    Optymalnym silnikiem dwubiegowym bylby silnik o predlosciach obrot. 650 i 2000.
    Jednak takiego silnika nie ma.
    :(Nie znam sie na silnikach ani na "przerabianiu układów' wiec proszę Was o pomoc!
    nie wiem czy mozna zastosowac jakis uklad elektryczny czy trzeba zastosowac specjalny silnik , moze z plynna regulacja obrotów (nie widzialem jednak takiego o takiej mocy w spprzedazy)
    Jesli ktos moze mi w jakikolwiek sposób pomoc do bardzo o to proszę!!
    pozdrawiam!
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Najlepiej by było zastosować falownik ale to jest drogie urządzenie. Ja bym na twoim miejscu kombinował ze zmianą kół pasowych na silniku.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    jezeli twoj silnik ma 1440obr/m to potrzeba ci tylko zamienic kola pasowe i tyle, niepotrzebujesz zmieniac silnika ani zakladac falownika ( choc falownik to eleganckie rozwiazanie, ale kosztowne ) poszukaj w sieci wzoru na przeliczanie kol pasowych i po klopocie, no moze wizyta u tokarza po nowe kola....
  • Poziom 9  
    Tak zmienic kola moge ale wtedy bede mial odpowiednich obrotów na najwyzszym biegu.
    Na najnizszym bedzie ok, ale na najwyzszym beda one za male.
    Ale dziex za rade,
  • Poziom 20  
    na najwyzszym zrob kola 1:1, jezeli jest taka mozliwosc
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Można to rozwiązać przez zastosowanie podwójnych kół pasowych i gdy potrzeba zmienić obroty, to przekładamy tylko pasek na sąsiednie koło pasowe. Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu maszynach np.w wiertarkach stołowych.
    Pozdrawiam.