Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawilgocona prądnica w agregacie elmor 44 kW

23 Lut 2007 21:04 4333 7
  • Poziom 2  
    Witam.
    Ktoś nieświadomie z dobrych chęci umył agregat myjką - efekt taki że przestała wytwarzać prąd. Proszę o poradę jak ratować agregat (obecnie zasila kotłownię) Pozdrawiam Jacek
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Witam
    Trzeba sprawdzić rezystancję izolacji uzwojeń generatora uzwojenie 3-faz.i wzbudnicy)Trzeba odłączyć przed pomiarem przewody od zacisków na tabliczce zaciskowej generatora (dobrze jest odrysować układ połączeń by uniknąć ewentualnej pomyłki)Jeśli generator ma połączenie gwiazda/trójkąt to trzeba zdjąć mostki w wykonać pomiar rezystancji izolacji miernikiem rezystancji o napięciu pomiarowym 500V między uzwojeniami i w stosunku do korpusu.W przypadku zmniejszonej wartości może to grozić uszkodzeniem izolacji uzwojeń.Można zaizolować końce przewodów generatora i wzbudzenia uruchomić silnik agregatu aby przewentylować generator suchym powietrzem przynajmniej przez godzinę.Jeśli to możliwe przed uruchomieniem nagrzać pomieszczenie Generator nie może w tym czasie generować napięcia.Po zatrzymaniu silnika ponownie wykonać pomiar rezystancji izolacji.Jest to najprostszy sposób i skuteczny.Rok temu miałem podobna sytuacje też generatorem Elmoru.Wystarczyła godzinna praca ii rezystancja izolacji wróciła do normy.Przy tym sposobie unika się pracochłonnego demontażu i rozbiórki generatora.Nie wolną uruchomić generatora z osłabioną izolacją.Po wykonaniu suszenia proszę napisać jaki efekt.Czy jest schemat i DTR ?Pozdrawiam

Dodano po 21 [minuty]:

Dodam że trzeba sprawdzić węchem i wzrokiem czy generator nie ma spalonej izolacji lub uzwojeń.Sprawdzić multimetrem rezystancję uzwojeń czy nie ma przerw.Po zakończonym całkowicie suszeniu i stwierdzeniu braku przerw i uszkodzeń można podłączyć przewody oprawki z żarówką 230V pomiędzy zacisk fazowy i neutralny.generatora a pozostawić odłączone zaciski wzbudzenia.Do zacisków wzbudzenia podłączyć przez wyłącznik napięcie rzędu kilku wolt prąd stałego .Jeżeli na tabliczce lub końcach przewodu wzbudzenia jest zaznaczona biegunowość to zgodnie z tymi oznaczeniami.Pu uruchomieniu silnika na wolnych obrotach i włączeniu zasilania prądu stałego np.z akumulatora,nieuszkodzony generator powinien się wzbudzić a żarówka zaświecić.Oznaczałoby to że generator jest sprawny.Jeśli tego nie uzyskasz napisz i podaj typ i dane z tabliczki znamionowej generatora.Pozdrawiam

Witam
    Dzisiaj rano otrzymałem wiadomość od autora tematu że moja wiadomość pomogła rozwiązać problem,więc temat zamykam.

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
  • Poziom 2  
    Przepraszam, może niezbyt umiejętnie posługuje się tym forum (początkujący), ale temat niestety nie jest zakończony. Prądnica została przewentylowana okolo 1,5 godziny ciepłym powietrzem, rezystancja izolacji sprawdzona oczywiście wcześniej odłączono zaciski., brak przerw w uzwojeniach 3 faz i wzbudzenia. Prądu dalej nie generuje :-( mimo podania na ułamek sekundy na wzbudzenie napiecia 12 V. Myślę, że magnetyzm szczątkowy został zachowany gdyż przy odłączonych zaciskach od szafy sterowniczej i uruchomionym silniku na zaciskach wzbudzenia pojawia się napięcie 18,5 V .Czego szukać dalej czy na pewno trzeba rozbierać prądnicę ? Jakie parametry jeszcze można sprawdzić ? TYP prądnicy ZE 400/11 ma jeszcze takie oznaczenie GCPf84c/6 rocznik 77
    Ostatecznie czego w niej szukać po rozebraniu ??
    Dalej zadumany Jacek
    P.S. Jeszcze raz przepraszam za ewentualne gafy, ale jestem początkującym forumowiczem
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Witam
    Zdarzają sie niekiedy dziwne rzeczy.Prosiłem znajomego o odczytanie tabliczki znamionowej tej prądnicy którą wysuszyłem nie rozbierając jej..Wczoraj podał mi telefonicznie typ prądnicy i ku mojemu zaskoczeniu jest to taka sama prądnica jak ta z którą masz problem a więc GCPf84c/6. Czy zalana była też skrzynka sterownicza agregatu ? Od wewnątrz skrzynki na lewych drzwiczkach powinien być schemat agregatu.Jeżeli go nie ma to może w przyszłym tygodniu uda się mi zrobić zdjęcia tego schematu i skrzynki i na podstawie tego coś poradzić.Sprawdź stan szczotek i komutatora.Odłącz pojedynczo i odrysuj(aby nie pomylić) i oczyść zaśniedziałe końce przewodów na zaciskach. Sprawdź czy nie ma przerw uzwojeń w skrzynce sterow.Czy kondensatory nie mają zwarć.Czy nie ma zimnych lutów lub widocznych urwanych połączeń przewodów.Na listwie zaciskowej obwodu wzbudzenia podłączony jest przewód 2-żyłowy od generatora.Podłącz w tym miejscu oprawkę z żarówką 230V 100W Po uruchomieniu agregatu oczywiście z zachowaniem ostrożności i w obecności drugiej osoby.Sprawdź czy na woltomierzu sieciowym pojawi się napięcie.Sprawdź też napięcie obw.wzbudzenia.Jeżeli i to nie pomoże to napisz jaki był efekt prób i sprawdzenia.Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Witam
    Dzisiaj wieczorem kolega doręczył mi ksero DTR ze schematami tego agregatu .Jeżeli nie udało sie go uruchomić to napisz,może będę mógł pomóc.Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam.poszukuję DTR takiej prądnicy lub sam schemat instalacji.Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Potrzebuje schemat takiego połączenia z szafą sterowniczą (szafa steruje obrotami silnika) Lub kogoś kto by uruchomił mi taki agregat. Agregat jest bardzo ładnny ma przepracowane 23h
  • Poziom 21  
    Witam
    Nie udało się dzisiaj wysłać tych schematów z powodu braku adresów e-mailowych.
    Jeżeli te schematy są wam jeszcze potrzebne ,prześlijcie adresy do mnie na priva.
    Pozdrawiam