Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Duży subwoofer na GDN 30/120/1 Obliczenia

kremat0r 25 Feb 2007 00:33 10332 29
    kremat0r
    Level 20  
    Witam
    Stałem się szczęśliwym posiadaczem głośnika GDN 30/120/1

Oczywiście chce zrobić z niego subwoofer przy pomocy bass box pro obliczyłem budę . Objętość netto to 70L , strojenie 37hz

Czy taka będzie odpowiednia ?

Czy otwór o średnicy 100mm obustronnie profilowany poradzi sobie z odprowadzaniem powietrza ?

Wzmacniacz

Czy taki wzmacniacz będzie oki ?
    TU KLIKNIJ
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    AVG
    Level 30  
    moim zdaniem taka obudowa będzie odpowiednia takie optimum moim zdaniem to do niego 65-70L@37Hz
    taki tunel bassreflex powinien być dobry i świsty powietrza nie powinny być słyszalne a co do wzmacniacza ja bym szukał czegoś co ma ze 200w 8ohm bo ten raczej w pełni nie wykorzysta możliwości głośnika bo ma 200w ale 4ohm choc i może te 100w tobie w zupełności wystarczy
    kremat0r
    Level 20  
    No właśnie coś takiego trudno znaleśc żeby miało 200W przy 8ohm :(
    Chciałbym np jakby wpadli kumple pokazać im co potrafi ten głośnik co ma 120W rms a nie jak oni "mówia oooooooo ten to ma 1000W to musi być super "

edit: Kupiłem holtona 400 i do tego trafo 300VA :D
    Napewno rozbuja ten głośnik na maxa ;]

Całe wykonanie oczywiście pokażę w DIY:
    "Subwoofer aktywny na GDN 30/120/1 + Holton 400 "
    gucio.
    Level 22  
    witam

dobry wzmak jak do tego głosnika wybrałes mógłbyc napisac jakie trafo ma zasilanie i zkad masz holtona??

P.S proponuje obudowe 65L i strojona na 35hz
    kremat0r
    Level 20  
    Trafo ma 60V +/-
    Do tego głośnika w sam raz ;] Przynajmniej przy tej końcówce nie będzie żadnych przesterów.

Posymuluję jeszcze obudowę w WinISD jak i w Bass Box Pro i zobaczę co wyjdzie .
    Lizak86
    Level 16  
    Witam

mam pytanie jak bedzie zachowywał sie ten glosnik w obudowie cos kolo 45 litrów +BR fi80 dł 170, bo chce je wstawic zamiast stx...

Czy to dobry pomysł?
    wiezlak
    Level 35  
    Lizak86 - trochę za mała objętość, więc będzie grać podobnie, jak w Zeusach. Dużo średniego i wysokiego basu a poniżej 40Hz niewiele już usłyszysz. Jeśli ma to być kolumna, to wg mnie może być. Jeśli subwoofer, to tylko wtedy, gdy oczekujesz sporej efektywności i "wykopu" od ok. 50Hz w górę (np. rock, techno).
    Lizak86
    Level 16  
    no kumam ale opłaca sie wymienic z stx 2x 27/150/8SS na wlasnie te 2x gdn 30/120/1?? Napedzam to yamaha ax-900
    AVG
    Level 30  
    no na pewno się opłaca wymienić tego STX na Tonsila, ale wiadomo ze on w takiej skrzyni nisko nie zejdzie te 30cm powinny być ogólnie w większej skrzyni tak to by zejście było o wiele lepsze no i nie będą te Tonsile mulic ja te STX
    gregor10
    Level 27  
    lizak widze ze nie jestes dobrze zorietowany w temacie , powiem tyle jesli masz kase - ja ani sekundy nie zawachalbym sie tego zrobic !!!
    mialem 27-150 i przy 30/120/1 nie ublizajac bo te glosniki tez jakos brzecza , ale 30/120 to po prostu grzmi !
    zero mulenia , tego nie uswiadczysz , wychyl liniowy 10,25mm (p-0-p) to nie sciema ! jak na wiekszosc glosnikow 12' to dosc duzo i prosze sie nie sugerowac ze stx ma 9,4mm a to jest pompka na ktorej nie uswiadczysz prawdziwego rytmu muzy i zroznicowania basu - wiem to z autobsji.

Moc gdn 30/120/1 jest podana 120W - tj przez 100godzin !! maksymalna "wyceniona" na 250W i wysmienicie sobie radzi
    w takiej pace to bedzie gralo wysmienicie nie trzeba ani litra wiecej , ale jak dasz wiecej to tez bedzie , ale jak dasz strojenie takie jak w Zeusach TLC ( wersja na eksport - czytaj - ulepszona ) czyli strojenie nizsze niz w krajowych zeusach to bedziesz nieziemsko zadowolony ,
    Zeus - przypominam nie puka ale grzmi juz od 32Hz ,Przy wiekszej budzie gdn schodzi jeszcze nizej ale kosztem efektywnosci , i proponuje stosowac br minimum fi 10cm , bo moze sie okazac ze glosnik bedzie pompowal duze objetosci i wtedy rozumiem ze wiecie co sie bedzie dzialo,

Kto nie wierzy ze to gra juz od 32Hz to serdecznie zapraszam do mnie na odsluch,
    A dodam ze nie to zebym cos komus mowil ale zastanawia mnie czy niektorzy ludzie ktorzy wypowiadaja sie na ten temat mieli ten glosnik w ogole w rekach i go potestowali choc kilka dni....
    Ci co mieli nie zaluja....
    Lizak86
    Level 16  
    no gregor10 trzebabyło tak odrazu:) to prawda zorientowany w temacie nie byłem do momentu gdy przeczytalem ostatni wyraz Twojej wypowiedzi:)heh
    Teraz juz sie nie bede wachał czy montowac je czy nie gdyz kupione były wczesniej...:)
    Wilekie dzieki
    wiezlak
    Level 35  
    Kolego gregor10 - Zeusy to dobra konstrukcja ale trochę przesadziłeś w superlatywach :). Przy ich budowie głównym priorytetem nie było maksymalne zejście lecz przede wszystkim skuteczność i wytrzymałość mocowa - dlatego nie grzmią od 32Hz. Za mała obudowa. To co słyszysz, to pewnie co najmniej -12dB i wpływ pomieszczenia. Przypominam, że producent podaje pasmo przenoszenia Zeusów od 50Hz (-3 albo -6dB). Jeśli miałyby grzmieć od 32Hz, to 1 głośnik musiałby mieć do dyspozycji mniej-więcej objętość Altusów 300 (producent podaje pasmo od 30Hz).

Jak już pisałem - w obudowie 45l. ten głośnik nie będzie odbiegał mocno od brzmienia Zeusów. Ciekawsza - jak na subwoofer - jest obudowa proponowana przez kolegę AVG, czyli ok. 65l. W końcu subwoofer z założenia powinien uzupełniać dół pasma kolumn frontowych (choć sporo też zależy od przeznaczenia subwoofera).

Co do STX GDN 27/150/8 SS - tak, ten głośnik jest mułowaty ale to daje niezły efekt w KD :). W muzyce będzie monotonny i męczący nawet w obudowie zamkniętej.

X-max - trochę poteoretyzuję na podstawie danych podawanych przez producentów.

X-max STX GDN 27/150/8 (9,6mm - liczone prostym, teoretycznym wzorkiem: wys. cewki - wys. nabiegunnika / 2) to niedaleko X-dam - karaks cewki w położeniu neutralnym jest w odległości ok. 16mm. od dolnego nabiegunnika (wysokość cewki 25,2mm., nabiegunnik pewnie 6mm., wysokość magnesu 20mm., "zagłębienie" w dolnym nabiegunniku pewnie też ze 6mm.). Dlatego też często się słyszy opinie, że te głośniki lubią stuknąć karaksem w nabiegunnik.

X-max Tonsila GDN 30/120/1 liczony w ten sam sposób (dla porównania) to 5,25mm a karaks cewki w położeniu neutralnym jest w odległości ok. 31mm od dolnego nabiegunnika (wysokość cewki 18,5mm., nabiegunnik 8mm., wysokość magnesu 2x18mm.). Podejrzewam, że prędzej zerwiemy zawieszenie, połamiemy membranę lub cewka wyskoczy ze szczeliny, niż usłyszymy stuknięcie o nabiegunnik - w połączeniu z dobrym strojeniem BR ten głośnik będzie prawie nie do zajechania mechanicznie :).

Jeszcze uwaga o X-max - wyliczenia wg. powyższego wzoru to tylko teoria. W praktyce X-max podawany przez producenta może być o kilkadziesiąt % większy (z uwzględnieniem określonego poziomu zniekształceń).

Jeśli popełniłem jakiś błąd, to proszę o poprawki :).
    Lizak86
    Level 16  
    tak to prawda wiezlak sam mam ten efekt na stx ze karkas stuka o nabiegunniki :/ jak troche wiecej wpompuje w nie basu...
    gregor10
    Level 27  
    wiezlak - tak ,ale niestety to tylko odnosi sie do warunkow w komorze bezdechowej , a w domu to co innego , tak samo jest z stx gdn 27-150 producent podaje 150W , a jak to pogra ze 2 miechy przy tych 150W to juz sie zawieszenie tak "dopasowuja"ze max to jest 100 -120W , wiecej jak sie pcha to juz cewka laduje o nabiegunnik
    a gdn 30/120/1 masz racje praktycznie niezniszczalny mechanicznie i tak tez jest , jak kiedys wspominalem zeus wytrzymuje 600W 4R , sprawdzone autentycznie i calkiem dobrze sobie z tym radzil , zero przesterow ani zbyt cieplych ukladow magnetycznych
    po czesci masz racje z tym ze zeus ma te ok 45-50L na glosnik to skoro tak to jesli wchlonie te 300W na jeden przetwornik ( nawet bastesty !) to przy wiekszej budzie jeszcze lepiej bedzie sobie radzil na nizszych czestotliwosciach , i powinno byc jeszcze lepiej w wiekszej budzie .

Producent podaje te 96dB dla jednej kolumny od 50Hz do 20kHz , jednak to nie jest tak do konca , bo wersje krajowe tak mialy , ale TLC na rynek angielski mialy bite naklejki z tymi samymi parametrami ale strojenie obudowy bylo nizsze ! taka mala dygresja - poszukaj dobrze i znajdz fajne zrodlo zagraniczne w internecie , ja to sprawdzilem , i mam nawet dowod ze zagraniczne Zeusy maja pasmo przenosznie od 32Hz ......, dodatkowo znajduja sie tam takze ciekawe kolumny tonsila o ktorych nie ma slowa w polsce !

Juz nie spierajmy sie czy to jest 32 czy 35 hz itp , ale na pewno nie jest to przy -12dB........ ponizej 32 to sie zgodze , zaczyna spadac charka dosyc szybko w dol , ale powyzej jest juz bardzo efektywnie... wplyw pomieszczenia zawsze jest , nie twierdze ze nie , ale potestujcie sobie np sls 12 np na dworze zobaczycie jak bedzie przenosil czy pujdzie od tych 30Hz z pelna efektywnoscia.... :)

Dodam jeszcze ze w domu nawet przy niskich natezeniach gra to juz takim fantastycznym niskim basem ze mozna sie tym zachwycic , a przy max mocy to ten gdniki pokazuja swoj potencjal , na co ich stac...

dodam jeszcze ze racja jesli to ma czasem obsuzyc kino to tak jak mowisz dobra rzecza bylo by powiekszenie obudowy do tych 60 65L ,

Co do tego gdn 27-150 masz tutaj calkowita racje wiezlak - ten gdn jest wg. mnie do tego jednym z najlepszych glosnikow jak za ta cene , w kinie robi to co trzeba... jednak do muzy to jest porazka , niektorzy wlasnie pisza ze zatkanie br poprawi sprawe - GUZIK !! jest jeszcze gorzej , bas staje sie jakby zza sciany , jedynie sensownie gra jak jest nowy , po wygrzaniu zawieszenia to tzw muł :)

Wiezlak - mam pytanie testowalem moze jakies 12' ktore naprawde sa godne uwagi , ja testowalem i mam swoich faworytow , ciekawe jak ty :)
    kremat0r
    Level 20  
    Potwierdzam posiadam gdn 30/120/1 w budzie 75L@42hz narazie trochę wysoko czekam na nowy BR.

Napędzane holtonem 400 co daje około 200W na głośnik. Na razie nie mam gdzie wykorzystać pełnej mocy ponieważ przy potencjometrze (logarytmicznym) na godzinie 12 jakby to ująć cały pokój zaczyna ożywać w filmach to już w ogóle ryczy jak smok. Ciekawe co będzie jak zmienię BR :)
    Lizak86
    Level 16  
    Wymiana głośnikow zakonczona pełnym sukcesem...
    Już myślałem ze sie nie zmieści:P
    Efekt jak najbardziej pozytywny buzo wiekszy bas i znacznie szybszy!!!
    STX na sprzedaz jakby ktos chcial 2xgdn 27/150/8SS
    kremat0r
    Level 20  
    No wiadomo niema co porównywać STX i Tonsila.
    Szczególny flagowy model jakim jest ten GDN.

p.s Jakby co mam takiego na sprzedaż (gwarancja), również napęd do niego . Pisać maile :)
    wiezlak
    Level 35  
    Kolego gregor10 - podawanie przez producenta pasma z uwzględnieniem podbarwień ze strony pomieszczenia byłoby oszustwem (tak samo, gdyby producent auta podawał prędkość maksymalną ale z górki i z wiatrem w plecy :D) - z tego powodu pomiary wykonywane być powinny w neutralnym środowisku (w najlepszym przypadku komora bezechowa, częściej pewnie pomieszczenie ale ze zmierzoną i korgowaną charakterystyką). Wystarczająco dużym nadużyciem jest, gdy podane pasmo nie ma określonego spadku (spotyka się -3, -6, -10, -16dB).

Zeus nie ma 45-50l. na przetwornik. Obudowa przy wymiarach 350x980x310 (SxWxG) ma ok. 81l. (licząc jako ścianki 18mm.) i trzeba by jeszcze odjąć objętość zajmowaną przez GDN-y, GDWT i spory tunel BR - będzie tego co najmniej 6l. Wychodzi coś ok. 75l. - czyli niecałe 38l. na przetwornik. To niewiele, jak na głośnik z VAS 300l., nawet pomimo niskiego QTS 0,26. Dodając do tego strojenie w okolicach 35-40Hz robi się średniej wielkości pagórek powyżej strojenia. Jeśli eksportowe TLC strojone są niżej od krajowych Zeusów, to zyskują na zejściu może kilka Hz ale też tracą trochę na efektywności w zakresie 50-120Hz.

Co do wspomnianej przez Ciebie strony z konstrukcjami TLC - znam stronę australijską Tonsila. Czy o to chodziło? Faktycznie są tam np. kolumny Classic a Zeusy mają podane pasmo od 35Hz. Tylko że te 35Hz Zeusów TLC podane jest z pewnością z większym spadkiem, niż 50Hz u krajowych - to nie jest tylko kwestia strojenia o kilka Hz niższego. Podejrzewam, że krajowe mają po prostu 50Hz -3dB zaś TLC 35Hz -10dB. Ciekawe, czy ktoś ma wykres charakterystyki Zeusów? Patrząc na charakterystyki głośników pewnie jest ok. 96dB w zakresie ok. 60-120Hz a później miejscowe zachwiania do jakichś 91dB (ok. 300Hz, 1-1,5kHz) i wejście 96dB GDWT od ok. 4kHz.

Za wiele 12-calowców nie przewinęło mi się przez ręce więc trudno mi wskazywać na podstawie własnych eksperymentów, jaki jest godny uwagi. Obecnie mam STX 30-300-4-AP w 37l. obudowie BR strojonej na jakieś 40Hz (co za zbieżność z Zeusami :)). W muzyce jest całkiem niezły i potrafi zagrać z przytupem ale zejściem nie imponuje i brak mu tych pomruków na granicy słyszalności. Cóż, niełatwo jest pogodzić zejście z szybkością i efektywnością. Przyznam, że po obniżce ceny Tonsila GDN 30/120/1 zaczęła mnie kusić myśl o zakupie ale niezbyt mi się uśmiecha 2x większa paczka. Prawdopodobnie w przyszłości będę zmierzał ku przetwornikom typu TIW 200XS lub Intertechnik MDS 08 - mały przetwornik, mała paczka, niska efektywność ale ta muzykalność i liniowe zejście... Ewentualnie jakiś isobaric na trochę większych przetwornikach. Właściwie nie słucham głośno i fronty na 2x25cm oraz subwoofer na 30cm nie mają za wiele roboty - lepiej w ich miejscu spiszą się mniejsze przetworniki.

Kolego Lizak86 - cóż, dostałeś teraz niezły zastrzyk jakościowo-decybelowy. Jeśli nie potrzebujesz bardzo niskiego i przeciągającego zejścia (KD, "czarna" muzyka), to z pewnością niczego w tych ok. 45l i 38Hz - porównując do STX 27-150 - nie będzie Ci brakować :).
    gregor10
    Level 27  
    czesc

no ap jest dobry , porownywalem go do 30/120/1 i chodza zbierznie , ale przy wiekszych czestotliwosciach ap ma jakis rezonans , ktory objawia sie czasem buczeniem na niektorych utworach 30/120/1 tego nie ma , pewnie to spawa troche ciezszej membrany w ap i tego ze jest polipropylenowa .wazam ze on paczki az 2x wiekszej to nie potrzebuje....
    co do tych efektywnosci to masz racje , ale porownaj np 27- 150 ktory schodzi w pomieszczeniach duzo nizej niz 30/120/1 ale co ? wez go w otwarta przestrzen ,wtedy juz nie masz szans , efektywniej , glosniej przy nizszej czestotliwosci przenosci 30/120/1 ,

co do obudowy tak zeus ma ok 80L ,ale nie zapominajmy o wytlumieniu ! ktorego troche jest , i ono bardzo skutecznie "powieksza" litraz obudowy.

co do TLC na australie to nie o to mi chodzilo ,
    bo jest jeszcze jedno zrodlo .
    co do gdwt to jedynym malutim tlumiczkiem to jest zarowka , bo nie ma tam zadnego dzielnika a gdwt normalnie ma 103dB , zwrotka jest 12dB oktawe ,

Ktos na elektrodzie podawal pasmo dla zeusow ( fabrycznie) tak jak podaje producent i nie wiem dokladnie ile , ale z tego co kojarze to wychodzilo ze przy czestotliwosci podawanej dla altus 300 tj chyba od 30hz ? czy 35Hz ? , zeus mial przy tejze samej czestotliwosci wieksza efektywnosc , tak ze na pewno zeus nie ma przy 32 Hz -12dB ... musi byc sporo wiecej , bo przy polowie mocy nie moge juz trafiac w klawiature ktora jest na biurku .....

Co do Intertechnik MDS 08 to jest bardzo ciekawy glosnik , ale go nie slyszalem , jeszcze ciekawym jest sls12 ale panuje gdzieniegdzie opinia ze gra podobnie jak stx.... pod wzgledem charakteru basu wiec....

Pozdrawiam!
    Lizak86
    Level 16  
    Witam.

Nie załuje wydanych pieniędzy na te głosniki...
    Sa rewelka. basik naprawde szybki i zdecydowany.
    Piekny prezent sobie zrobilem na urodziny:)
    pozdrawiam
    wiezlak
    Level 35  
    Trochę odbiegamy od tematu wątku ale mam nadzieję, że nie będzie to karygodne :).

Kolego gregor10 - widzisz, na dużych lub otwartych przestrzeniach musi być duża efektywność, żeby cokolwiek usłyszeć - zwłaszcza w niskich rejestrach. W domu sytuacja jest inna i to nie oznacza, że konstrukcja z SPL 96dB jest bezwzględnie lepsza od konstrukcji np. z SPL 83dB. Dlaczego? Właśnie z tego powodu, że jest coś takiego, jak liniowość zejścia. Będzie ogólnie ciszej o kilkanaście dB ale praktycznie liniowo już od ok. 30Hz. Wezmę przykład ze strony Visatona:

TIW 200XS w paczce BR 39l. (SPL 83dB)

W 300S w paczce bandpass 50l.+32l. (SPL 90dB)

W przypadku TIWa mamy 30Hz na -4dB czyli ok. 79Hz zaś w przypadku W 300S mamy 30Hz na -14dB czyli ok. 76dB. Przy spokojnym odsłuchu czy w KD dużo lepiej będzie sprawować się konstrukcja z lepszym liniowym zejściem. Tam, gdzie chcemy "przestawiać meble" i poczuć kopanie basu na sobie zadowoli nas tylko konstrukcja z wysoką efektywnością nawet kosztem zejścia 30Hz -14dB (przy tak dużym spadku praktycznie niesłyszalna w materiale muzycznym - a czesanie sinusoidą to co innego ;)).

Co do SLS 12 - też wymagana jest olbrzymia paczka. Podobno pokazuje pazury dopiero w okolicach 100l. ale traci wtedy na dynamice w porównaniu do przetworników o mniejszej średnicy. Fakt - o wytłumieniu w Zeusach nie pamiętałem ale niewielka jego ilość (nie powinno być tego dużo w BR ze względu na osłabienie pracy rezonatora) nie spowoduje kolosalnych zmian. Hmm... nie ma tłumika na wysokich poza żarówką? Ciekawe o ile tłumi przy niskich napięciach (wiadomo, że tłumienie będzie wzrastać wraz z napięciem)? Powinna tłumić z 9dB, coby wysokie tony nie wybijały się ponad pasmo GDN-ów.

Swoją drogą - czy możesz podrzucić link do wspomnianej strony z konstrukcjami TLC - ciekawi mnie, co jeszcze Tonsil zbudował poza znanymi w kraju konstrukcjami i Classicami.

Kolego Lizak86 - skoro teraz jesteś zadowolony, to co dopiero za kilkadziesiąt/kilkaset godzin, kiedy głośniki się "wygrzeją" :). Jeśli w przyszłości zapragniesz niższego zejścia kosztem ze 2dB na 60-120Hz, to pakujesz te Tonsile do większej obudowy BR (ok. 70l.) strojonej podobnie jak teraz (ok. 37Hz) - dokładnie tak, jak to zrobił kolega kremat0r.

Również Was pozdrawiam.
    gregor10
    Level 27  
    wiezlak - racja racja , ale powyzsze moje rozwazania dowodza o tym ze zeusy na pewno graja od 30hz juz przy efektywnosci ≥ od altusow 300 ! wiec to nie tylko moje rozwazania , bo takie sa dane dla zeusow , niestety nie mam czasu znalesc watku w ktorym to bylo napisane , podawal je zarejestrowany na tym forum facet ktory jest bodajze dystrybutorem tonsila.

do do tiw i w300 racja , wszystko co napisales jest prawda , z wyjatkiem tego ze w zeusy nie graja 30 hz na generatorze ale w normalnej muzyce...

co do strony tonsila - wpisz w google unifirm tonsil :) dowiesz sie ciekawych rzeczy z tej stronki :) np Tonsil HELIOS wygladaja ciekawie .....
    wiezlak
    Level 35  
    Gdzieś już widziałem te Galaxy 180... pamiętam ze względu na charakterystyczne ścięcie narożników na wysokości wysokotonowca. Ciekawie na tej stronie wygląda również baza przetworników - szkoda, że do wielu brakuje charakterystyk :|.

Co do Zeusów - napisałem e-mail do ProTonsila z prośbą o przesłanie wykresu charakterystyki Zeusów i Altusów 300. Zobaczymy, czy nimi dysponują i czy je udostępnią. Z tym podawaniem dolnej granicy pasma przenoszenia to różnie u nich bywa - raz jest to -6dB, raz -12dB a czasem i -16dB. Wystarczy porównać parametry oraz charakterystyki zestawów, które zamieścili na stronie:

Premium Front (35-20000Hz, 88dB) - wychodzi, że 35Hz przy ok. -16dB:

Maestro II 60 (65-20000Hz, 85dB) - wychodzi, że 65Hz przy ok. -10dB:

Fenix Sat (80-20000Hz, 84dB) - wychodzi, że 80Hz przy ok. -6dB:

Moim zdaniem - jak już wcześniej pisałem - pasmo przenoszenia Zeusów od 50Hz jest w najlepszym przypadku podane przy -3dB a tym samym 32Hz będzie odtwarzane z dużo większym spadkiem co najmniej rzędu -12dB. Niewykluczone, że przy częstotliwości 32Hz Zeusy będzie mieć efektywność trochę większą od Altusów 300 ale mimo wszystko będzie ona odtwarzana z większym spadkiem - czyli mniej słyszalnie w porównaniu do reszty pasma.
    gregor10
    Level 27  
    racja ,ale wychodzilo by na to altus 300 ciagnie od 30 hz niestety bardzo slabo , ale ludzie nie narzekaja , tak ze nie wiem.. pogadaj jeszcze z barthezzem on powinien chyba rozwiac watpliwosci gg "2855227"
    on podobno projektowal gdn 30/120 i 30/100 a takze inne tak podawal tutaj na forum...
    licze na charke zeusow i altusow , ale z tego co wiem to trzeba bedzie troche poczekac , bo zazwyczaj odpisuja nie wczesniej nic za 0,5miesiaca , tak bylo w moim przypadku...

Baza na unifirmie jest extra , jest wiele przetwornikow ktorych w ogole nie slychac w polsce

a jak ci sie widza galaxy i helios ;] ?

pozdrawiam!
    wiezlak
    Level 35  
    Właśnie ProTonsil odpowiedział na e-mail - charakterystyki będą dołączone ale dopiero za dwa tygodnie. Zobaczymy wtedy dokładnie, co i jak :).

Co do Galaxy i Helios - ano ciekawe co to za zwierz. W 2005r były trochę droższe od Czatów a tańśze od Excellence 1F. Membrany wygląda jak polipropylen (a może to plecionka lub lakierowana celuloza?).
    Lizak86
    Level 16  
    Witam

Porównanie Tonsil GDN 30/120/1 z STX GDN 27/150/8SS

No panowie, po odsłuchaniu juz naprawde duzej ilości kawałków (w skrócie) stwierdzam, iż ten głośnik czyli GDN 30/120/1 jest w stanie pokazać nam naprawde urozmaicony bas (przy takiej samej budzie ok 45L) niż STX GDN 27/150/8SS.
    AVG
    Level 30  
    Hmm moim zdaniem bardziej Tonsil to na pewno nie będzie zamulać na szybszym basie
    Lizak86
    Level 16  
    ja równiez jestem przy Tonsilu i tak jak kolega wyzej mowi nie bedzie mulic na szybkim basie. U mnie roznica jest kolosalna
    trebor_d
    Level 15  
    Witam, zbudowałem subwoofer w oparciu o dwa te głośniki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic655676.html

Gra znakomicie. Objętość myślę, że dobra, chociaż ja zrobiłem (w przeliczeniu na jeden głosnik) jakieś 10 l więcej. Bass reflex 100mm średnicy nie powinien szumieć (ja zastosowałem na dwa 2x95mm).