Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wykres sinusoidalny sił elektromotorycznych

kasa5 25 Feb 2007 17:07 3814 13
    kasa5
    Level 10  
    Dostałem zadanie, a mianowicie mam opisać:
    - wady i zalety napięcia trójfazowego
    - wykres sinusoidalny sił elektromotorycznych i wykres wektorowy

Proszę o pomoc.
    Przepraszam jeśli wybrałem zły dział , jeśli tak to proszę o przeniesienie do właściwego
    Tomek665
    Level 28  
    Podstawowa zaleta to możliwość wytworzenia niemal idealnego wirującego pola magnetycznego w najbardziej typowych silnikach asynchronicznych.(daltego potoczna nazwa 3f-zasilanie siłowe)
    Możliwiść zasilania napięciem przewodowym (230V) i międzyprzewodowym (400V) itp.
    podstawowa wada to ilość przewodów, zabezpieczeń itd,
    Wykres to 3 sinysoidy nakładające się na siebie i zaczynajace się w punkcie 0°, 120° i 240°. Oś pionowa napięcie, oś pozioma kąt
    A wykres wektorowy to trzy wektory, jednakowej długości o początku w punkcie "0" i przesunięte względem siebie o 120° (zaznaczasz kąty).
    Sinusoidy i wektory oznaczasz L1, L2, L3.
    User removed account
    Level 1  
    Aleksander_01
    Level 41  
    [quote="Tomek665"]
    Możliwiść zasilania napięciem przewodowym (230V) i międzyprzewodowym (400V) itp.quote]

Przewodowe i międzyprzewodowe - to jest to samo.
    Powinno być fazowe (230 V).
    Pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    chcę zauważyć by nie cytować błędnie z podręczników (m. in. Prof. Bolkowskiego):Wykres Wektorowy, tylko Wykres Wskazowy.
    Wynika to z oczywistego faktu posługiwania się Zatrzymanym Promieniem Wodzącym przebiegu sinusoidalnie zmiennego, a co z kolei wynika z Rachunku Harmonik dla amplitud, lub w przypadku wykresów dla wartości skutecznych napięć i prądów, tychże, ale podzielonych przez pierwiastek drugiego stopnia z dwóch.
    Działania addytywne (sumowanie) na harmonikach jest identyczne jak dla wektorów i stąd ta historyczna (choć błędna) nazwa, bo przyjęta z pierwszego polskojęzycznego podręcznika do Elektrotechniki Prof. Pol. Warszawskiej Mieczysława Pożaryskiego: "Naukowe Podstawy Elektrotechniki" z roku 1927.
    Napięcie i prąd elektryczny są skalarami i utożsamianie tych wielkości z wektorem jest oczywistem błędem, ponieważ nie można wykonać (to znaczy te operacje nie mają sensu) na nich operacji multiplikatywnych, takich jak: iloczyn skalarny i iloczyn wektorowy dwóch wektorów, a co ma sens, np. dla sił, które są wektorami.

Prof. Bolkowski zarzekał się wielokrotnie (co na własne uszy słyszałem), iż w następnym wydaniu Jego podręcznika już będą wskazy... czekaj tatka latka... :D

Pozdrawiam
    kasa5
    Level 10  
    Panowie dzięki za pomoc widze , że nawet dostane dobrą ocene w szkole.

A z tymi wykresami możecie mi przedstawić gotowe rysunki.

Teoria wykresów jest ok. Ale jak to narysować (niestety jestem noga w tych tematach)
    Mogę nawet poświęcić na to wszystkie swoje punkty.
    Tomek665
    Level 28  
    :arrow:Aleksander_01
    Oczywiście masz rację (dobrze że ktoś czuwa) :)
    :arrow:Quarz
    Mógłbyś bardziej "łopatologicznie" wyjaśnić czym jest wykres
    wskazowy a czym wektorowy ?
    Jakie są podstawowe różnice ?
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nazywanie "wykresu wskazowego" "wykresem wektorowym" jest po protu niepoprawne, aczkolwiek często używane (nawet kiedys kłóciłem się o to z wykładowca na studiach). Pytanie: czy napięcie jest wektorem? :D
    kasa5
    Level 10  
    Proszę o rysunki ,szkice:
    -wykres sinusoidalny sił elektromotorycznych i wykres wektorowy

Sam nie wiem jak to narysowaĆ!!!
    Quarz
    Level 43  
    Tomek665 wrote:

[ ... ]
    :arrow:Quarz
    Mógłbyś bardziej "łopatologicznie" wyjaśnić czym jest wykres
    wskazowy a czym wektorowy ?
    Jakie są podstawowe różnice ?

na wykresie napięć prądów nie ma żadnej różnicy, jest nieprawidłowo używana nazwa Wykres Wektorowy, a o czym już byłem tu wcześniej napisałem.

Pozdrawiam
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ni pozostaje wiec nic innego jak spacerek do biblioteki i pożyczenie Bibli: Bolkowski Stanisław
    ELEKTROTECHNIKA
    - tam masz czarno na białym wytłumaczoną teorię - nie ma bata, żebyś z tą książką nie zaskoczył o co cho.
    kasa5
    Level 10  
    dzięki za wypowiedzi już to nie aktualne