Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak Lutować??? proszę o pomoc

28 Lut 2007 14:31 9708 18
  • Poziom 10  
    Witam!!! Od razu mówię że szukałem takich tematów, ale nigdzie nie znalazłem.

Posiadam taką lutownicę : http://allegro.pl/item168023077_lutownica_transformatorowa_100w_cyna_gratis_gwar_.html
    Ale nie za bardzo umiem lutować :D tzn jakoś to idzie, ale chciałbym aby wyglądało to tak:
    1. Włączam lutownice.
    2. Przykładam cynę do grota <cyna się przykleja>
    3. Lutuję.

Niestety cyna wogule nie przykleja się do grota, topi się i marnuje lub spada na stół.
    Jest to dla mnie niewygodne, gdy muszę lutować luźne elementy i małe rzeczy.

poradźcie jak zrobić aby cyna trzymała się grota, oczywiście zawsze czyszczę grot i oczyszczam wszystko kalafonią.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 11  
    niemożliwe że sie nie przykleja tylko spada??

amorze za dużo ładujesz tel cyny lub cały czas czymasz przycisk ??

100w to nie do układów jak dla mnie to zamocna

ja mam z regulacjom 45-70w i na maksimum sie mi trochę żlę się lutule

Post był raportowany.

Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA. --> REGULAMIN.
    [hefid]
  • Poziom 25  
    Prawidłowe lutowanie wygląda tak:
    1. Przykładasz grot lutownicy do punktu w którym chcesz połączyć ścieżkę z nóżką elementu,
    2. Naciskasz przycisk lutownicy i przykładasz w miejsce gdzie grot się styka z nóżką elementu,
    3. Rozgrzana cyna spływa po nóżce na ścieżkę tworząc prawidłowe połączenie elektryczne.

Grot posiadanej przez Ciebie lutownicy może być ze stopu metali do których nie przylega cyna. Ja używam grotów z drutu miedzianego ale nie wiem czy da się i czy w ogóle można zastosować taki grot w tej lutownicy.
  • Poziom 11  
    Mam takie, dobrze się lutuje.

Tańsze niż w Castoramie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 25  
    Ale i tak cena 1zł za dwa kilkucentymetrowe groty to dużo. Taniej wyjdzie zakup 1m przewodu 3x(lub 5x)1,5mm² lub 2,5mm² i zrobienie ich samemu według potrzeb.

dawkol-d1 delikatnie przeszlifuj go pilniczkiem na jego czubku, może jest czymś pokryty. Jeżeli jest miedziany to powinieneś po paru szlifach zobaczyć kolor miedzi.
  • Poziom 11  
    jeśli ten temat dotyczy lutowania to się spytam

lepiej mieć cynę z TZW pastą czy odzielnie
  • Poziom 10  
    Elektryk80 napisał:
    Ale i tak cena 1zł za dwa kilkucentymetrowe groty to dużo. Taniej wyjdzie zakup 1m przewodu 3x(lub 5x)1,5mm² lub 2,5mm² i zrobienie ich samemu według potrzeb.

dawkol-d1 delikatnie przeszlifuj go pilniczkiem na jego czubku, może jest czymś pokryty. Jeżeli jest miedziany to powinieneś po paru szlifach zobaczyć kolor miedzi.

1. Ten drut to kupić miedziankę??? czy jakiś inny???

I powiedz o co z tymi parametrami jakie podałeś chodzi ;) 1m to wiadomo długość , te 3x lub 5x - co to jest a te 1,5mm2 i 2,5mm2 to jest obwód???

2. Jak go zawsze czyściłem papierem ściernym, aż miał kolor srebny jak przy zakupie nówki. Ale zaraz po włączeniu i rozgrzaniu robił się czarny:|

jeżeli ma to znaczenie to przyciąga magnes ;)
  • Poziom 25  
    Ja kupuje przewód elektryczny YDY mający 3 lub 5 żył z drutu miedzianego o przekroju 1,5 lub 1,5 milimetra kwadratowego (pole powierzchni ;) ). Koszt to jakieś 3-5zł za metr.
    Może ten grot co posiada lutownica to jakaś srebrzanka ale nie chce się wypowiadać bo pierwszy raz sie z takim spotykam.
    Jestem sceptycznie nastawiony do lutownic kryjących się pod nazwą "TOYA" bądź "TOPEX"... :/
    A grot się robi czarny bo go przegrzewasz, użyj trochę kalafonii (jak zrobi się ciepły to go zanurz w niej) i trzymaj przycisk wciśnięty nie dłużej niż 3-5sekund.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem jak mówiłeś i spiłowałem grot.
    I na początku ma barwę pomarańczową coś podchodzącego pod to, a więc chyba miedź, a końcówka którą lutujemy jest srebrna.
    Fotka:
    http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ea291d821e4824c8

A powiedz czy ten przewód co kupujesz jest dobry?? jeżeli jest z kilku żył???

Ja znalazłem jakiś kabel płaski i on ma w środku dwa druty miedziane są sztywne strasznie, czy to się nadaje?? czy kupić drut miedziany <1m> o średnicy grota w lutownicy u mnie <~~3mm, ale zmierzę jeszcze>

I dlaczego te firmy są kiepskie???

p.s. jaką lutownicę tanią byś polecał, może kiedyś zmienię.
  • Poziom 11  
    Nie chce cie obrazić ale co nie kupie np z topex to po 2tygodniach już to nie działa jak potrzeba poprostu firmy naciągacze.
  • Poziom 10  
    loozik, wiem że to syf raczej ;) ja zawsze tak mam :D tak samo z aparatem wydałem 100zł więcej niż Nikon, a mam jakiegoś premiera, choć zdjęcia ma znacznie lepsze od nikona :D

A co do tego kabla to to jest kabel który w środku ma 3 żyłki, i to chyba ten sam co Elektryk80 pisał, i jest do obwodów elektrycznych chyba.
    Kable są : czarny, niebieski, zielono-żółty.
  • Poziom 23  
    Poszukaj w sklepach elektrotechnicznych lutownicy transformatorowej
    produkcji ŁUSP "Lutola" z łodzi ,starszego wzoru juz nigdzie w sklepach
    nietrafisz ale sa nowsze wzory z regulacja mocy w przycisku .Stosuje się
    w nich najzwyklejszy drut miedziany z przewodu np:DY 1,5 czy wielodrutowe
    YDY ale o przekroju 1,5 /wszędzie praktycznie dostepny/.Naukę lutowania
    zaczynaj od najprostszych czynnosci, podgrzanie grota krótkotrwałe i
    zanurzenie go delikatnie np w kalafonii lub pascie do lutowania i wychłodzenie a nastepnie podgrzanie i dotkniecie do lutowia cynowego
    lub jezeli Masz tzw tinol dotkniecie podgrzanego grota do tinolu zpowoduje
    jego roztopienie i pobielenie grota. Bez pobielenia grota niejest mozliwe
    "nabieranie"cyny na grot i puzniejsze przenoszenie go w miejsca które
    bedziesz Chciał połaczyc/polutowac/ Chcąc opanowac technikę operowania
    lutownica i cyna trzeba troche potrenowac , aby lutowanie niemiało tzw:
    zimnych lutów.Połączenie lutowane powinno być błyszczace i pewne ale to
    wymaga od Ciebie cierpliwosci, a najlepiej gdy Podpatrzyłbyś jak to ktoś
    robi lub Ci pokaze praktycznie .Życze powodzenia :D
  • Poziom 10  
    A więc z kawałka tego kabla zrobiłem sobie 6 grotów w tym jeden spłaszczony na końcu a 5 na wzór orginału :) .

Ale tu też czernieją i nie łapie się cyna.

Elmont, powiedz co to jest ten TINOL i jak to wygląda, to kupie w sklepie.

A co do lutowania, to ja już troche lutowałem :) min. tablica LED do Trucka <80diód> i inne. A zimnych lutów już raczej nie robię ;) chociaż nadal amatorka.
  • Poziom 16  
    Mam taka samą lutownice i mialem na poczatku to samo. Te lutownice sa do niczeko, poprostu strata kasy. Zeby ci cyna chwytala uzyj kalafoni na grocie a nastepnie wyczysc grot papierem sciernym tylko nie za grobym. Mi to pomoglo i moze tobie tez pomoże.

PS.: Radze kupic nowa lutownice, ale przedtem sie zapytac kogos jaka lutownice poleca. Tej uzywam do rozlutowania starych płytek z kondensatorow i rezystorow.

Pozdro.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    dawkol-d1 zrób tak, załóż nowy, czysty grot z drutu miedzianego, dotknij do niego cynę (na jego końcu) i włącz lutownicę. Jak cyna zacznie sie roztapiać, powoli rozprowadź cynę na całym końcu grota (cały czas dociskaj nitkę cyny). W cynie jest zawarta kalafonia która powoduje lepsze przyleganie jej do elementów metalowych, dzięki niej cyna ma "połysk" jak ją przegrzejesz, staje sie wtedy matowa i zaczyna się skupiać w takie nieregularne "kupki". Jedyna reanimacja takiej cyny to zanurzenie jej w odrobinie roztopionej kalafonii lub poprzez grot (rozgrzany włóż do pojemnika z kalafonią i wyłącz lutownice, odczekaj chwilę aż przestygnie lekko a kalafonia stanie sie "ciągliwa" i przenieś grot do miejsca gdzie jest utleniona cyna). A żeby grot (drut) lutownicy nie robił sie czarny nie włączaj jej na czas dłuższy niż kilka sekund, następnie odczekaj chwilkę i znowu lutuj. Taki system zwiększa trwałość grota jak i samej lutownicy.
    Proponuję zakup takiej kalafonii, takiej cyny oraz pasty lutowniczej jeżeli cyna nie chce zbytnio przylgnąć do danego materiału.
    Natomiast jakbyś zastanawiał sie nad zakupem lutownicy kolbowej to proponuje ten model ZDZ LT-75/45

Pozdrawiam :)
  • Poziom 38  
    TO ja jestem chyba jakiś nie teges bo mnie krew zalewa jak mi się cyna łapie grotu, a tu widzę, że wszyscy do tego dążą...
    Salomon sl-20....
    Poza tym, lutowanie poprzez nakładanie cyny na grot to jakaś pomyłka... Cynę się przykłada do grotu który jest ustawiony przy nóżce, którą chcemy lutować / na polu lutowniczym....
    Inaczej się "pali " kalafonia z cyny i można ją do *** wyrzucić...
  • Poziom 10  
    Dobra, dzięki wam za rady :)
    Lutownicy nie będę zmieniać bo używam jej raz na rok ;) a nie mam nawet kasy.
    Popróbuję tak jak mówiliście :)

A ja wiem że jak nałożę na grot to cyna traci właściwości, ale jeżeli ja mam zlutować diody lub jakieś inne luzem leżące elementy to inaczej się chyba nie da, bo trzymaj jednocześnie lutownice, cynę, i zrób coś aby diody nie latały

p.s.

Co to jest TINOL oraz TOPNIK :?::?::?::|
  • Poziom 21  
    Do lutowania diod czy innych elementow luzem nie jest wymagane jakies specjalistyczne doswiadczenie. Po prostu... cyna, kalafonia, kawalek przewodu. Pobielasz przewod, potem koncowke np. diody, przykladasz przewod do koncowki, lekko grzejesz zeby zlapalo i juz.

Topnik to takie cos co ulatwia transport ciepla miedzy grotem lutownicy a powierzchnia lutowana.