Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uszkodzona spawarka wirowa

otomeko 03 Mar 2007 13:50 10352 17
  • #1 03 Mar 2007 13:50
    otomeko
    Poziom 15  

Mam starą spawarkę wirową, uszkodzenie polega na tym że nie spawa w mniejszych zakresach prądu tj do 120A powyżej działa normalnie.
    czy jest sens naprawiać taki antyk czy lepiej kupić nowoczesną inwerterową,
    tylko że na 190A

0 17
  • #2 03 Mar 2007 18:53
    lisos
    Poziom 22  

spawarka wirowa jest mało ekonomiczna, dużo prądu zużywa, ciężka ale ma też swoje zalety, ta usterka może być łatwa do naprawy, sprawdź prostownik pod wirówką

0
  • #3 03 Mar 2007 20:51
    otomeko
    Poziom 15  

ze względu na to ze jest nieekonomiczna zastanawiam sie czy jest sens ją naprawiać. jej zalety są mniejsze niż jej wady, dlatego rozważam wymianę na nową bardziej ekonomiczną.

0
  • #4 10 Mar 2007 22:45
    pleban111
    Poziom 11  

Calkowicie popieram.
    Wirowke rozebrac i na zlom - przynajmnie z miedzi zwrocie sie troche nowej...
    Pozdrawiam

0
  • #5 10 Mar 2007 23:26
    roman_r
    Poziom 11  

Jeśli jest ci potrzebna na co dzień to wymień na bardziej ekonomiczną ale jak używasz spawarki sporadycznie to nie ma sensu inwestować w nową
    chyba że cię na to stać

0
  • #6 11 Mar 2007 08:57
    manta
    Moderator Samochody

Pytanie polega na tym co chcesz spawać tj. jakie elementy .Wirówka owszem jest prądożerna ale jeśli chodzi o utrzymanie parametrów łuku to w tej cenie nie znajdziesz nic co zapewni ci taką jakość. Do prac przerywanych niestety nie nadaje się zbyt mała ekonomia ,do tego nie jest wymagająca jeśli chodzi o sieć zasilającą jedynie rozruch jest kłopotliwy. Co do uszkodzenia to jest panel i tam przełączasz zakresy tj mały i duży za pomocą mostka ,podaj typ tej wirówki to będzie prościej coś podpowiedzieć.

0
  • #7 15 Paź 2007 21:52
    strobik
    Poziom 11  

witam
    odgrzewam temat spawarki wirowej bo stalem się posiadaczem takiej i mam pare pytań do osób, które na takiej pracowały lub znają się bardziej ode mnie.
    najpierw model
    EWPa z UW5-UW6
    oraz fotki
    1 uszkodzona spawarka wirowa
    2 uszkodzona spawarka wirowa
    3 uszkodzona spawarka wirowa
    4 uszkodzona spawarka wirowa
    5 uszkodzona spawarka wirowa
    6 uszkodzona spawarka wirowa

6 uszkodzona spawarka wirowa

a teraz opis problemu
    po pierwsze gdy ją dostałem była pozbawiona włącznika więc takowy nabyłem za grosze jednak nie wiem jak to ma być wszystko podłączone.
    Na zdjeciu 6 jest schemat który znalazłem pod pokrywa i kable zasilające sa opisane jako X,V,U,Z,W,Y natomiast kable jakie wychodzą ze spawarki są połączone w pary (skrecone izolacją) i mają takie małe blaszki z opisem:

U1 Kabel niebieski grubszy zaizolowany z cieńszym czerwonym
    U2 niebieski grubszy + biały
    W2 niebieski grubszy + biały
    V1 niebieski
    V2 niebieski gruszy +biały
    W1 niebieski

na zdjęciu jest rownież wyłącznik do ktorego chce to podłączyć(identyczny jak ten który był założony oryginalnie

Bardzo bym chciał aby mi ktoś dokładnie wytłumaczył jak to przełączanie gwiazda w trójkąt podłączyć.
    Druga sprawa to słyszałem że te spawarki dobrze chodzą, ale trzeba je jakoś specjanie uruchamiać? Czy to znaczy że trzeba je wlączać na dużym czy na małym prądzie? Na zdjęciu 4tym jest podłączenie regulacji do wejscia nie wiem czy to dobrze zrobiłem ale ze schematem się zgadza, tylko zamiast grubego kabla 2żyłowego są połączone po dwa czterożyłowego:-)

Myśle że przejrzyście opisałem problem i ktoś mi pomoże.
    z góry dziękuje. strobik

2
  • #8 14 Lis 2007 20:39
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Strobik czy nadal zależy ci na uruchomieniu tej spawarki? Jeśli tak to napisz czy są oznaczenia na wyłączniku i je podaj.To jest zwykły wyłącznik gwiazda-trójkąt...Co do uruchamiania tej spawarki nie jest potrzebna żadna specjalna metoda,a spawarka to jedna z lepszych w swojej klasie.

0
  • #9 14 Lis 2007 21:14
    strobik
    Poziom 11  

tak nadal chce ją uruchomić. w sumie już ją podłączyłem na pierwszym biegu, ale coś mi się nie zgadzały połączenia na drugim (oznaczenia są inne niż na tym schemacie z forum o gwiazda- trójkąt) i nie włączałem drugiego biegu. Na pierwszym nie ma napięcia na wyjsciu (na kablach do spawania) zero reakcji, ale silnik zasówa.
    Na wyłączniku nie ma oznaczeń, sprawdzałem fazerem kiedy co z czym zwiera.

0
  • #10 14 Lis 2007 21:53
    Waldek.rj
    Poziom 15  

Najpierw wypadało by upewnić się czy masz właściwie opisane te przewody tzn weź sobie omomierz albo baterię i żarówkę i pomierz czy pomiędzy trzema uzwojeniami fazowymi będzie przejście np: jak masz U,V,W I Z,X,Y TO MUSISZ MIEĆ U z Z, V z X, W z Y a następnie czy nie są zamienione końce bo spalisz silnik przy łączeniu bo dostanie dwie fazy w jedną stronę a jedna przeciwnie i bum. można to sprawdzić w sposub taki jak podają np w poradniku elektryka zasilić jedną fazę i w następnej powinno by się zaindukować tak samo skierowane napięcie.

0
  • #11 15 Lis 2007 19:14
    ZGG
    Poziom 27  

NIweiem czy ten egzęplarz ma coś takiego. jak dwa zakresy. regulacji.W innych wirówkach jest coś takiego.Dokręca się motylkiem taką blachę. Pod pokrywą.I jest drugi zakres. Niepamietam chyba większy. Może i w tej jest coś takiego.

0
  • #12 15 Lis 2007 21:19
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Ta spawarka nie ma dwóch biegów tylko rozruch gwiazda-trójkąt. Oznaczenia na przewodach U1 V1 W1 -to będą początki uzwojeń, natomiast U2 V2 W2 -końce uzwojeń. Sprawdź omomierzem przejście -należy znaleźć pary- napisz mi to będę wiedział czy oznaczenia są zgodne, ale wygląda, że są ok. Jeśli na wyłączniku brak oznaczeń to zrób mi 2 zdjęcia wyłącznika- od strony mostków, tam gdzie podłącza się przewody z jednej i drugiej strony, ale wcześniej opisz styki numerami np.1 , 2 i 3 .. itd, wtedy ci napiszę gdzie który przewód podpiąć. Spawarka będzie spawała tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo podłączona i tylko w trójkącie, bo te cienkie przewody są bardzo ważne- zasilanie trafo sterowniczego.

Kolego ZGG, wspomniałeś o motylku- taki rodzaj zmiany zakresu prądu spawania posiadają spawarki typu EW...23, a to jest EWPA. Te spawarki posiadają tylko 1 stopień regulacji, od min. do max. czyli od ok. 30 do ok. 500A! Pozdrawiam.

0
  • #13 16 Lis 2007 15:53
    Henry12
    Poziom 17  

Mam podobny wyłącznik i są oznaczenia od nr 1 do nr 12 jeśli podobnie jest u Ciebie to mogę sprawdzić jakie styki odpowiadają oznaczeniom ze schematu wyżej .

0
  • #14 17 Lis 2007 19:12
    ZGG
    Poziom 27  

Kiedyś na kostce w silnikach były oznaczenia XYZ i UVW. Teraz robia Jak u ciebie U1 U2 V1 V2 W1 W2. To to samo. Musiałbym poszukać w jakimś silniku. Która litera odpowiada początkowi. A która końcowi uzwojenia. Jeżeli ci to bardzo potrzebne. To poszukam. Musiałbym zdjęc dekiel. I pomierzyć miernikiem.Ten schemat. Dobrze że masz. Jak widzę jest to zupełnie inna konstrukcja.Jakiej mocy jest w niej silnik?Ile KW. Jeszcze jedno. Wirówka oprucz wielu wad i większego zużycia prądu. ma jedną dobrą zaletę. Że nie wywala bezpieczników. i u sąsiadów światło nie mruga. Ponieważ ciężki wirnik ma sporą bezwładnośc. Pozatym dobrze jarzy łuk.

0
  • #16 04 Kwi 2008 21:58
    KWDm
    Poziom 11  

spawć lepiej szczotki może gdy je przeczyścisz to wróci wszystko do normy--------> przy mojej też się tak działo a teraz spawam nawet elektodą o 12 mm grubości

1
  • #17 16 Kwi 2008 12:42
    strobik
    Poziom 11  

witam

przepraszam ze nie odpisywałem ale miałem problemy z internetem.
    w sobote mam zamiar zabrać sie za sprawdzanie tego wszystkiego co mi poradziliście ale mam prośbe.
    czy może ma ktoś taką samą spawarke jak moja?
    jeśli tak to moze wie jak to wszystko podłączyć bo wydaje mi się ze te oznaczenia na kablach jednak mam inne niż wszyscy piszą.
    może ma ktos możliwość zrobić zdjęcia, lub mieszka nie dalej niż 30km od trasy Kraków-Krynica to bym sobie podjechał i zobaczył jak to wyglada u niego?

0
  • #18 18 Kwi 2008 18:20
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Nie wiem czy masz oznaczenia na wyłączniku, ale jeśli nie to dojdziesz po mostkach jak wyłącznik powinien być opisany- lub gdzie podłączyć poszczególne przewody. Jak wspomniałem wcześniej masz dobre oznaczenia na przewodach /o ile nikt nie zamienił/Więc tak : oznaczenie na wył. Y-przewód oznaczony V2+cienki sterowniczy,zacisk na wył. U-przewód U1,zacisk X-przewód U2+cienki sterowniczy,zacisk W-przewód oznaczony W1,zacisk V-V1,zacisk Z-W2+sterowniczy, RST-zasilanie. Generalnie musisz podłączyć silnik gwiazda/trójkąt,a te cienkie przewody sterownicze są podłączone pod trójkąt-dlatego pisałem wcześniej że spawarka będzie spawała tylko po przełączeniu w trójkąt. Jeśli spawarka będzie chodziła w gwiazdę a w trójkąt nie,lub odwrotnie to masz źle podłączony wyłącznik- wtedy musisz znaleźć pary jak w silniku

uszkodzona spawarka wirowa uszkodzona spawarka wirowa uszkodzona spawarka wirowa

Ostatnie zdjęcie- z innej spawarki ale widać mostki i oznaczenia U, dalej są :V, X ,W ,a po drugiej stronie-Z

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo