Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka wirowa - trudność z rozpoczęciem spawania małym prądem.

30 Maj 2006 09:47 11198 9
  • Poziom 17  
    Witam !Mam problem ze spawarką a konkretnie chodzi o trudność z rozpoczęciem spawania małym prądem np elktrodą 2mm ,jest to spawarka 300A przy dużych prądach nie ma problemu zarówno przy spawaniu i cięciu nawet elektrodą 5 mm. Czy jest jakaś regulacja wzbudzenia w takich spawarkach ,a może ktoś ma dane napięcia na zaciskach spawarki typ EW23?Z góry dziękuje za wszelką pomoc ! Uszanowanie.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam.
    No możesz mieć problem z takimi spawarkami bo ich już praktycznie nie ma na rynku wtórnym , a więc ciężko może być z poradą . Zobaczę jaką w pracy mamy (niedawno jeszcze była) , może się i jakaś książka znajdzie (coś tam chyba było).
    Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - spawarki
    Zwykle pod spodem spawarki kolo przedniego kólka umieszczony jest prostownik (mala skrzyneczka). Do zacisków prądu zmiennego tego prostownika przychodzą dwa przewody (zasilanie) ze stojana prądu zmiennego (ten z malym kólkiem). Natomiast od zacisków + i - odchodzą dwa przewody do stojana prądu stalego (ten z dużymi kolami). Masz przerwę na którymś z tych przewodów lub uszkodzony prostownik. Wtedy napięcie biegu jalowego jest zbyt niskie i trudno jest zajarzyć elektrodę.
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam kilka takich spawarek ale od lat ich nie używam.
    Co pamiętam jak miałem problem ze wzbudzeniem to nie spawała żadną elektrodą. Rozmagnesowała się. Musiałem ją "doładować" z prostownika.
    Jeżeli cię interesuje mam DTR

Pozdr
  • Poziom 11  
    Rozmagnesowała się. Musiałem ją "doładować" z prostownika.

Witam elpast

jak to rozumieć ?
  • Poziom 14  
    Jest to chyba zwiazane z magnetyzmem szczątkowym. Podłączałem na chwilę prostownik do zacisków spawary i wszystko. W poniedziałem w pracy poszukam DTR acha i jeszcze chyba w jednej książce było to opisane dość wiekowej :-)

Pozdr
  • Poziom 17  
    Dziękuje za podpowiedzi i zainteresowanie ,po przewodach patrzyłem niby wszystko na miejscu .Na pewno DTR dużo by pomogła a także inne dane . Z góry dziękuje !
  • Poziom 1  
    witam mam pytanie odnosnie spawarki wirowewej. co ona ma w sobie ze az tyle wazy
  • Poziom 26  
    Spawarka wirowa składa się z silnika prądu zmiennego - rdzeń stojana żelazny i prądnicy prądu stałego specjalnej konstrukcji o mocy takiej jak dostarczana do obwodu spawania. Taki sposób przetwarzania energii powoduje, że spawarka ta jest przynajmniej 2 razy cięższa niż tej samej mocy transformatorowa z prostownikiem.
  • Poziom 17  
    W moim przypadku jest to silnik 7,5 KW asynchroniczny trzyfazowy na jednym wale wirnik silnika i prądnicy /twornik/ prądu stałego do tego stojan silnika i prądnicy a także rdzeń z regulacją do prądu spawania do 300 A .Obudowa musi być masywna gdyż to nie jest mocowane , a każdy silnik drży w czasie pracy opiera się tylko na kołach do przemieszczania. Na wagę składa się również duża ilość uzwojeń miedzianych czy komutator którego nie ma w spawarkach transformatorowych .Spawa różnymi elektrodami nie przerywa ,no ale bierze dużo prądu na jałowym .Waga wymienionej około 400kg .Na koniec chciałbym podziękować za pomoc w naprawie ,napięcie jałowe skoczyło z 30 do 50V i nie ma już problemu z rozpoczęciem spawania .Uszanowanie !