Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiorcza TV naziemna + zbiorcza TVSAT; poziomy sygnałów

04 Mar 2007 23:03 2079 5
 • Poziom 12  
  Witam,
  Jest sobie w budynku sieć TV zbiorcza zbudowana w oparciu o 2 wzmacniacze WWK-840 (A1 i B6) firmy Telmor (wzmacniacze strojone selektywnie).
  Wyjścia wzmacniaczy są połączone sumatorem i puszczone w dwie gałęzie gniazdek abonenckich tzn jedna gałąź przebiega przez parter (4 gniazdka) a druga przez I piętro (7 gniazd). Gałęzie łączą się w szafce ze wzmacniaczami. W każdej z gałęzi gniazdka są połączone kaskadowo a każde posiada odpowiednie tłumienie.
  Wg danych producenta poziom wyjściowy WWK-840 wynosi 108dBmV.

  Ostatnio zostało położone nowe okablowanie pod zbiorczą TVSAT. Zainstalowany został multiswitch 9/12 firmy AXING posiadający aktywny tor TV naziemnej (regulacja pokrętłem -18dBm).

  Chciałbym z istniejącej instalacji antenowej naziemnej pobrać sygnał i podać na multiswitcha. Za sumatorem sygnału z WWK chciałbym zainstalować spliter potrójny i rozdzielić sygnał na gałąź I, II i przez łumik na multiswitch ale tutaj pojawia się pytanie: Jaki tłumik zastosować?

  Proszę o pomoc i z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 23  
  Witam, jeżli multiswich ma regulację wzmocnienia to nie ma potrzeby ... ale jezli już chcesz coś dobrego to proponuje TR-5 tłumik regulowny 20 dB - produkcja Telmor. cena to 31 złotych . Pozdrawiam Marcin
 • Specjalista elektryk
  WItam

  Za sumatorem musisz wstawić odgałęźnik o wysokim tłumieniu 20dB, min 16dB jednokrotny - przelot puszczasz na obecnie istniejący rozgałęźnik.
  Jeżeli poziom wyjściowy jest w granicy 100dB, 20db powinno wystraczyć - przeczytaj w specyfikacji multiswitcha jaki jest dopuszczalny poziom wejściowy, jeżeli nie - dołożysz następny tłumik (czyli odgałęźnik)

  http://www.tratec.pl/pasywa-fetec.htm tutaj są odgałęźniki do 24dB - oczywiście Out zamykasz rezystorem 75om

  Wygodniejszy może być tłumik regulowany - zależy do czego masz dostęp, odgałeźniki to kilka złotych

  Pzdr
 • Poziom 26  
  Musisz uważać bo jak przekroczysz 80db na wejsciu TV to się zdziwisz jak Ci wytnie sygnał SAT na wyjściu !!!
  Powodzenia!
  P.S.Witam zawsze czuwającego kol.kasprzyka.
 • Specjalista elektryk
  Witam kolegę Mirek54.
  Owszem, za duży sygnał dla multiswitcha to zabójstwo, jeszcze gorsze historie, jak che się przez nie przepuśćić sygnał z kablówki (tak powiedzmy 50 programów, chociaż bardzo rzadko do takich sytuacji dochodzi) i nie będę już polecał nikomu Viperów, bo można się przejechać, chociaż kiedyś inaczej myślałem, :)

  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Pozostaje mi tylko to potwierdzić swoimi doświadczeniami!
  Ostatnio dla próby zamontowałem VECTORA 9/16 i byłem mile zaskoczony.
  Powodzenia!