Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiorcza TV naziemna + zbiorcza TVSAT; poziomy sygnałów

04 Mar 2007 23:03 2079 5
  • Poziom 12  
    Witam,
    Jest sobie w budynku sieć TV zbiorcza zbudowana w oparciu o 2 wzmacniacze WWK-840 (A1 i B6) firmy Telmor (wzmacniacze strojone selektywnie).
    Wyjścia wzmacniaczy są połączone sumatorem i puszczone w dwie gałęzie gniazdek abonenckich tzn jedna gałąź przebiega przez parter (4 gniazdka) a druga przez I piętro (7 gniazd). Gałęzie łączą się w szafce ze wzmacniaczami. W każdej z gałęzi gniazdka są połączone kaskadowo a każde posiada odpowiednie tłumienie.
    Wg danych producenta poziom wyjściowy WWK-840 wynosi 108dBmV.

Ostatnio zostało położone nowe okablowanie pod zbiorczą TVSAT. Zainstalowany został multiswitch 9/12 firmy AXING posiadający aktywny tor TV naziemnej (regulacja pokrętłem -18dBm).

Chciałbym z istniejącej instalacji antenowej naziemnej pobrać sygnał i podać na multiswitcha. Za sumatorem sygnału z WWK chciałbym zainstalować spliter potrójny i rozdzielić sygnał na gałąź I, II i przez łumik na multiswitch ale tutaj pojawia się pytanie: Jaki tłumik zastosować?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    Witam, jeżli multiswich ma regulację wzmocnienia to nie ma potrzeby ... ale jezli już chcesz coś dobrego to proponuje TR-5 tłumik regulowny 20 dB - produkcja Telmor. cena to 31 złotych . Pozdrawiam Marcin
  • Specjalista elektryk
    WItam

Za sumatorem musisz wstawić odgałęźnik o wysokim tłumieniu 20dB, min 16dB jednokrotny - przelot puszczasz na obecnie istniejący rozgałęźnik.
    Jeżeli poziom wyjściowy jest w granicy 100dB, 20db powinno wystraczyć - przeczytaj w specyfikacji multiswitcha jaki jest dopuszczalny poziom wejściowy, jeżeli nie - dołożysz następny tłumik (czyli odgałęźnik)

http://www.tratec.pl/pasywa-fetec.htm tutaj są odgałęźniki do 24dB - oczywiście Out zamykasz rezystorem 75om

Wygodniejszy może być tłumik regulowany - zależy do czego masz dostęp, odgałeźniki to kilka złotych

Pzdr
  • Poziom 26  
    Musisz uważać bo jak przekroczysz 80db na wejsciu TV to się zdziwisz jak Ci wytnie sygnał SAT na wyjściu !!!
    Powodzenia!
    P.S.Witam zawsze czuwającego kol.kasprzyka.
  • Specjalista elektryk
    Witam kolegę Mirek54.
    Owszem, za duży sygnał dla multiswitcha to zabójstwo, jeszcze gorsze historie, jak che się przez nie przepuśćić sygnał z kablówki (tak powiedzmy 50 programów, chociaż bardzo rzadko do takich sytuacji dochodzi) i nie będę już polecał nikomu Viperów, bo można się przejechać, chociaż kiedyś inaczej myślałem, :)

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Pozostaje mi tylko to potwierdzić swoimi doświadczeniami!
    Ostatnio dla próby zamontowałem VECTORA 9/16 i byłem mile zaskoczony.
    Powodzenia!