Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z LPG oraz sondą lambda - Honda Civic 3d 2000 rok

pjozwiak 06 Mar 2007 10:10 8667 12
  • #1 06 Mar 2007 10:10
    pjozwiak
    Poziom 11  

Witam,
    Jakieś 2000 km temu zamontowałem do samochodu Honda Civic 3D, 1,4 cm3, 2000 rok instalację gazową. Instalacja jest z wtryskiem gazu ze względu na plastikowy kolektor.
    Mechanik, który instalował mi instalację powiedział, że przez pierwszy tysiąc kilometrów instalacja się bezie rozrególowywać ze względu, że pewne części muszą się "dotrzeć". Po wyjechaniu z nową instalacją, już tego samego dnia włączyła mi się kontrolka CHECK ENGINE. Akurat przejeżdżałem koło serwisu Hondy i powiedzieli mi, że jest to błąd sondy lambda. Podjechałem do sewrisu od montarzu gazu - rzeczywiście instalacja się troszkę rozregulowała i poprawił oraz skasował usterkę przez OBD.
    Po 1500 kilometrów sytuacja sie powtórzyła, to pojechałem na drugie wyrególowanie instalacji (które miałem zrobić po 1000 km). Ustawił, skasował błąd.
    Ponieważ jest to samochód, którym wyjeżdżam często w trasy po 100 km od ostatniej regulacji błąd się znowu pojawił.

Czy to możliwe, aby instalacja potrzebowała tyle czasu aby się "dotrzeć" w samochodzie? Bo już powoli rozważam zakup testera OBD2, aby samemu kasować błąd lambdy, gdyż spadają mi mocno obroty silnika i gaśnie na światłach. W serwisie mi powiedzieli, że czasem się zdaża, że instalacja gazowa włącza błąd sondy lambda. Jak sobie z tym poradzić. Czy jak zignoruje ten błąd, kasując go testerem OBD to nie uszkodzę czegoś w silniku lub samej sondy?

0 12
  • #2 06 Mar 2007 16:56
    ciuqu
    Poziom 34  

Witam

Jeżeli komputer wyświetla błąd lambdy to problem tkwi najprawdopodobniej w emulacji sondy lub gazownicy popieprzyli coś z kabelkami od niej, nie jest to efekt "docierania się instalacji". OBD2 więc powinieneśmieć dwie sondy. Często się zdarza że gazownicy sami nie wiedzą co robią źle ustawią komputer parownik itp. U mnie po założeniu gazu auto przygasało na wolnych obrotach byłem na regulacjach chyba z pięć razy i nic. Kupiłem kabel do gazu i sam wyregulowałem, a przyczynę nawet by ślepy zauważył ale nie gazownicy. Proponuję zakup kabelka do kompa od LPG i poczytać trochę o regulacji.

Pozdrawiam

1
  • #3 06 Mar 2007 17:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 06 Mar 2007 17:21
    pjozwiak
    Poziom 11  

To nie jest samochód z roku 2003 tylko rok 2000.

Jeśli chodzi o sondę lambda to podam później, która powoduje błąd. Właśnie zamówiłem tester OBD, mam tylko nadzieje, że zadziała.

0
  • #5 06 Mar 2007 20:43
    MKCOFE
    Poziom 14  

Witam
    Istotne jest to jaka jest ta instalacja tz. jaki sterownik, jakiej firmy
    bo przy poprawnie zalozonym wtrysku gaz (zakladajac ze nie jest to jakas "zabawka tylko go udajaca") nie ma prawa swiecic blad sady
    A mozliwa przyczyna jest np. urwany cieki kruciec od podcisnienia z kolektra naprzyklad na przewodzie do serwa
    Pozdrawiam

0
  • #6 06 Mar 2007 21:41
    zuczysko
    Poziom 14  

TO JAKAS BANIASTA INST.
    OSTATECZNIE NIECH CI ZAłOZA EMULATOR OBD

0
  • #7 06 Mar 2007 22:31
    marivs
    Poziom 17  

Dokładnie tak jak kolega 'zuczysko' napisał - emulator OBD2 i będzie po problemie CHECK ENGINE. W moim Punto2 z 2002r. był taki sam kłopot z 'checkiem' ale instalacja 2 generacji a u ciebie bez tego powinno śmigać jak marzenie.
    Instalacja gaz. nie powinna się układać - gazownik jakiś banał ci powiedział.
    Jeżeli to wtrysk to powinno chodzić miodzio, mapa pracy wtrysków na benzynie powinna zostać wgrana jako wzorcowa do komputera sterującego pracą LPG. Po tej operacji centralka LPG jedynie koryguje czasy wtrysku gazu wzorując się na odczytach z sondy lambda.
    Możesz poczytać tutaj http://www.kme.com.pl/diego/ jak to wygląda. - to nie jest reklama tylko źródło informacji.
    Pozdr.

0
  • #8 07 Mar 2007 17:44
    MKCOFE
    Poziom 14  

Witam
    jesli jest poprawnie zalozona instalacja 4generacji to nie ma potrzeby zakladania jakichkolwiek emulatorów itp. a przy instalacji 2 generacji jak najbardziej nalezy,
    wiec przyczyna musi tkwic w zlym podlaczeniu instalacji lub w ustawieniu
    ewentualnie "nie ta instalacja"

0
  • #9 13 Mar 2007 10:30
    pjozwiak
    Poziom 11  

Podłączyłem komputer OBDII w salonie Hondy i wyszło, że mieszanka za uboga. Skasowali błąd. Na gazie nie dało się jechać. Więc uderzyłem z powrotem do stacji od gazu. Podobno spadło ciśnienie na reduktorze (poprawił) oraz wzbogacił mieszankę.

Wszystko wyglądało super. Auto znowu stało się żywe. Parę dni bez problemu. Ale w długiej trasie przy zapaleniu samochodu po krótkiej przerwie na papierosa MIL znowu się włączyło. Ponieważ mam już własny tester OBD (AutoMax U581) to odczytałem kody błędów:
    P0170 Wyważenie paliwa – usterka (bank 1)
    P0171 Wyważenie paliwa – system osłabiony (bank 1)

co oznaczałoby, że mieszanka dalej jest chwilowo za słaba. Może ktoś z Was wie co z tym zrobić? Jak na razie kasowanie błędu się sprawdza. Ale może jak jeszcze troszkę się wzbogaci mieszankę to problem zniknie?

Ciekawe jest to, że na wzbogaconej mieszance auto zaczęło mniej spalać gazu.

1
  • #10 13 Mar 2007 18:15
    ciuqu
    Poziom 34  

Witam

Nie wiem jaki masz zainstalowany komputer LPG, w instalacji III generacji są dwa typy komputerów
    1. Komputer (nazwijmy to) "sterownik" który sam steruje mieszanką gazu a na ECU benzynowy podaje sygnały emulacji
    2. Komputer "przetwornik" który tylko przetwarza sygnały lambdy i inne przy pracy na gazie na odpowiadające im sygnały przy pracy na benzynie a mieszanką gazu steruje ECU benzyny.

Jeżeli ECU wykrywa błędy związane z mieszanką to problem tkwi w ustawieniach sygnału emulacji lambdy bądź przetworzonego sygnału lambdy w komputerze LPG.

Pozdrawiam

0
  • #11 13 Mar 2007 19:38
    pjozwiak
    Poziom 11  

Mam zainstalowaną instalację:
    Reduktor: 54821 Emmegas
    Elektrozawór gazu: Lovato
    Wielozawór: Tomasetto H180/30
    Obudowa wielozaworu: Stako
    Zawór tankowania: Tomasetto
    Zbiornik: Stako 34 l
    Komputer: Stag 300
    Listwa wtryskowa: Rak

Jeśli można zapytać to co oznacza skrót ECU ?

0
  • #12 13 Mar 2007 21:18
    zuczysko
    Poziom 14  

ECU- jednostka sterująca,komputer potocznie

0
  • #13 06 Maj 2007 14:23
    elektronik12
    Poziom 12  

Mając duże doświadczenie w instalkach STAG300 jest dobrym wyrobem, a radzę jedno jechać do kogos naprawdę mondrego kto zna zagadnienie instelek jak i elektroniki samochodowej i niech się przyjzy zagadnieniu ja rozwiązałem parę takich problemów , które najczęściej występują w Japonczykach, nalezy podejśc do sprawy "INDYWIDUALNIE" TU NIE MA NA TO LEKARSTWA" wnikliwa analiza i rozpatrzenie problemu, gazownik powie elektronika PB a elektronik powie LPG efekt ping-pong, dlatego zaniechałem montażu instalek życzę powodzenia. Oby auta bardziej nie zrąbali.

0
  Szukaj w 5mln produktów