Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr do głośnika GDN-27-150-4-SC

13 Mar 2007 16:41 1227 7
  • Poziom 12  
    Witam chcę zastosować filtr do głośnika ww. tylko nie wiem czy lepiej filtr pasywny czy aktywny dajcie mi schemat może jakieś linki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    no to ma być filtr dolnoprzepustowy

Dodano po 15 [minuty]:

Teraz jak przeczytałem te tematy to już nie wiem czy potrzebuje ten filtr. Bo robie sub i chcę go podłączyć pod wieżę i nie wiem co zastosować w tym subie.
  • Poziom 35  
    Jeśli wieża ma wyjście niskopoziomowe na subwoofer (RCA) to na dobrą sprawę obejdzie się i bez dodatkowej filtracji. Oczywiście dla większej wygody i uniwersalności można dać regulowany aktywny filtr dolnoprzepustowy (koszt kilkunastu zł). W takim przypadku musisz jeszcze mieć osobny wzmacniacz do subwoofera (t.zn. sub musi być aktywny). Można co prawda podłączyć pasywny subwoofer do wieży równolegle z kolumnami, lecz musi być spełnionych kilka warunków:
    - pasywny filtr dolnoprzepustowy przy subwooferze
    - wieża musi obsłużyć niższą impedancję wynikającą z równoległego podpięcia kolumn i subwoofera
    - najlepiej by było, gdyby taki pasywny subwoofer był 2-głośnikowy i były zastosowane 2 filtry (po 1 na kanał).
    Jak widzisz taki sensowniejszy subwoofer pasywny na 2 głośnikach będzie kosztował podobnie, co subwoofer na 1 głośniku z osobnym wzmacniaczem zaś uniwersalność tego drugiego jest o wiele większa...
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zerknij na konstrukcję kompletnego wzmacniacza z filtrami autorstwa kolegi irek2 - tu znajdziesz wszystkie potrzebne do budowy informacje.

Wieża nie ma niskopoziomowych wyjść na gniazdach RCA (czyli potocznie Cinch) czy tylko nie ma odfiltrowanego wyjścia subwoofera? Nawet jeśli nie będzie miała żadnego z tych wyjść, to subwoofer aktywny możesz podłączyć szeregowo do zacisków głośnikowych przez wejście wysokopoziomowe (jest również takie w konstrukcji kolegi irek2). Plusem takiego rozwiązania będzie to, że potencjometrem w wieży zmieniasz głośność kolumn i subwoofera zarazem (a poziom głośności w stosunku do kolumn i częstotliwość odcięcia ustawisz sobie na wzmacniaczu z regulowanym filtrem DP).

Aha - jedna uwaga jeszcze. 1 TDA 7294 to moc ok. 60-70W - trochę to mało dla STX 27/150 (chyba, że nie słuchasz głośno). Mostek 2xTDA 7294 by miał moc ok 120W ale nie powinien pracować poniżej 8ohm. Lepszym rozwiązaniem by był tranzystorowiec 100-150W, ale to już koszt trochę większy i bardziej skomplikowana konstrukcja...
  • Poziom 12  
    Ja mieszkam w bloku wiec raczej bardzo głośno nie będę słuchał chyba że jakaś imprezka a jeszcze nie powiedziałem z czym to ma współgrać są to kolumny DIY na sc10n i arn 150-03/4 te arn-y są po dwa na kolumnę

Dodano po 18 [minuty]:

dzięki bardzo za tego linka. zapomniałem dodać ze u mnie w wieży niema wyjścia niskopoziomowego.