logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ściemniacz na triakach - różnicówka wyłącza się przy załączeniu optotriaka

Koriel 16 Mar 2007 09:08 2574 4
REKLAMA
  • #1 3683386
    Koriel
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Witam,
    robie właśnie ściemniacz do lamp na triaku, zasilany 'z kabla', w momencie załączenia optotriaka wypada różnicówka. Schemat poniżej:
    Ściemniacz na triakach - różnicówka wyłącza się przy załączeniu optotriaka

    Róznicówka wywala nawet w momencie gdy zasilam elektronike z baterii 4.5V, a obwód zasilającey jest odłączony (rozwarty R5).
    Czy ktoś z was może wie dlaczego tak się dzieje?

    Poza tym czy macie może jakieś schematy czujnika pojemnościowego dotykowego? Robiłem na inwerterach shmitta HC14 ale nie jest to najlepszy pomysł ze wzgl na stabilność...

    Dodano po 4 [godziny] 15 [minuty]:

    No, problem z czujnikiem rozwiązałem, różnicówka bez zmian...
  • REKLAMA
  • #2 3684034
    WaldekPrzybyłek
    Poziom 15  
    Posty: 103
    Pomógł: 10
    Ocena: 4
    Wygląda na to ,że do zasilania użyłeś L i PE zamiast L i N.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #3 3684140
    Koriel
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Na pewno to nie z tąd problem, używam wtyczki dwuprzewodowej do testów, po podłączeniu samej żarówki świeci bez problemu, czy może to być spowodowane rozładowaniem kondensatora C2 po załączeniu triaka? (różnicówka na 30mA)
  • REKLAMA
  • #4 3684411
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    A co to za symbole "masy" czy "ziemi"? Chyba nie uziemiałeś fazy przez kondensator elektrolityczny?
  • #5 3684461
    Koriel
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Masa to masa elektroniki (0V), kondensator elektrolityczny i diody tworzą źródło 5VDC o wydolności prądowej ~8 mA (zależnej od pojemności C2,

    Po dodaniu kondensatora 100n między opornikiem R10 a górną stroną triaka przestało wywalać różnicówki.
REKLAMA