Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz i mikrofon

11019 02 Oct 2003 00:03 3948 8
Termopasty
 • #1
  11019
  Level 2  
  Moje pytanie dotyczy: wzmacniacz "Rduch" i możliwość podłączenia drugiego mikrofonu /dynamiczny/. Zasilanie Phantom nie uszkodzi zwykłego mikrofonu? W mikrofonie "Tonsil" dwa wyjścia /kabelki/ a we wzmacniaczu trzy wejścia. Proszę o podpowiedź jak to połączyć.
  Pozdrawiam
  Adam
 • Termopasty
 • #2
  Paweł.ko
  Electroacoustics specialist
  Po pierwsze firma Rduch nic mi nie mówi ale to bez znaczenia.Postaram się Ci wytłumaczyć jak to połączyć zakładając że wzmacniacz ten zbudowany jest zgodnie ze sztuką elektroakustyki.Podejrzewam że zastosowano w twoim wzmacniaczu gniazdo typu XLR (duże okrągłe z trzema pinami).Pierwszy pin to ekran (masa) dwa pozostałe to symetryczne wejścia sygnału.Na nich podczas zasilania Phantom pojawia się +48V.Minus tego zasilania jest na masie (pin 1).Dlatego możesz śmiało podłączyć mikrofon dynamiczny do pinów sygnałowych (2 i 3) gdyż na obu panuje +48 czyli między nimi nie ma napięcia mogącego go uszkodzić.Pin 1 należy podłączyć do obudowy mikrofonu (jeśli jest taka możliwość) lub zewrzeć z pinem 3.Zwarcie pinów 1 (masa) i 3 (sygnał z nałożonym +48V) nie spowoduje uszkodzenie zasilania Phantom gdyż w zasilaczu powinne być rezystory zabezpieczające na których odłoży się całe 48V.Ponieważ wydać Ci się może to zbyt skomplikowane narysowałem malutki schemacik.
 • #3
  11019
  Level 2  
  Dziękuję bardzo.
  Krótko, jasno i czytelnie - tego było mi trzeba.
  Pozdrawiam
  Adam
 • Termopasty
 • #4
  radiomechanik
  Level 23  
  firma RDUCH (krajowy producent) robi o dość solidnej konstrukcji wzmacniacze radiowęzłowe (100V - linia głośnikowa) a po za tym zasilanie phantom-owe przecież można wyłączać (jest taki "ukryty" przycisk)
 • #6
  cursor
  Level 30  
  Mam wzmak MW-5 Rducha. Chce wykorzystać phantom. Normalnie na wejściu nie mam napięcia. Dowiedziałem się, że można to włączyć(żadnego przełącznika tam nie ma). Potrzebuje mieć na wyjściu 3V. Czy jesteście w stanie mi pomóc? Dowiedziałem się w rduchu, że można to zrobić podłączając jakiś kabelek. Gdyby koszt wysyłki nie przekraczałby kosztu usługi to oddałbym to firmie i miałbym spokój. Czy możecie mi to wytłumaczyć jak to przerobić.
 • #7
  Paweł.ko
  Electroacoustics specialist
  3 V? ale o co chodzi? To ma być zasilanie pojemności? Dokładniej proszę...
 • #8
  cursor
  Level 30  
  Konkretnie to zasilanie bazy do mikrofonu w kościele. To jest elektret firmy JTS.
 • #9
  Voyagerr
  Level 15  
  cursor wrote:
  Dowiedziałem się w rduchu, że można to zrobić podłączając jakiś kabelek

  Nie wiem z kim rozmawiałeś, ale nie trafiłeś na osobę kompetentną chyba ;-) Następnym razem proś o Pana Mirka.

  Otwórz wzmacniacz, zobaczysz rządek (skoro MW5 - to 4 sztuki) płytek z przedwzmacniaczami mikrofonowymi. Fantoma w danym kanale włączysz przez dolutowanie do płyty rezystorka, który jedną nogą "wisi" w powietrzu.
  Tę wiszącą nóżkę ma on tak wygiętą, że po przygięciu powinna trafić na swoje miejsce (otwór) w płycie, po czym można delikatnie lutnąć cyną i gotowe - można więc to zrobić bez wyjmowania płytki, jednak wymaga to precyzji bo jest tam ciasno a i można zrobić zwarcie przy lutowaniu dając za dużo cyny.

  Bezpieczniej więc płytkę wyciągnąć - przesunąć w stronę tyłu wzmacniacza aż wyjdzie ze złącza i wtedy da się wyjąć do góry.

  A co do napięcia - to będzie około 20V a nie 3...

  Poza tym - z Raciborza masz do firmy raptem ze 30km, więc czemu chcesz wysyłać?