Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera Sony ccd-tr620e

03 Paź 2003 09:50 3365 18
  • Poziom 18  
    Problem jest taki ze podczas nagrywania przy gwaltownych ruchach kamera zaczyna zwalniac naped kasety. Jezeli ruchy sa dosyc energiczne to kamera zatyrzymuje sie i sygnalizuje prozbe wyjecia kasety. Kaset jednak nie chce wyjsc. Po recznym rozblokowaniu mechanizmu wszystko mozna zaczac od nowa. Wymienilem elki w sterowaniu Caps motor nic to nie dalo gdzie dalej szukac?
    Z gory dziekuje pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam!
    Twoja informacja na temat objawów jest mało czytelna, spróbuj opisać problem w punktach bardziej konkretnie.
    Nie wiem skąd jesteś bo może mógłbym pomóc osobiście.
    Pozdrawiam
    Sowa.
  • Poziom 29  
    chyba kłania się konserwacja i regulacja mechanizmu, i prawdopodobnie zacierającego się capstana - częsty przypadek jak kamera długo była nieużywana i potem odrazu wiekrze użytkowanie. Chyba że na ośce nawinął się jakiś paproch.
  • Poziom 18  
    do sowa_46
    Gdy kamera jest w trybie nagrywania i wykona sie nia gwaltowny ruch zatrzymuje sie mechanizm. jezeli ruchy sa w miare delikatne widoczny jest efekt zwolnienia przesuwu tasmy. Jestem ze szczecina
  • Poziom 29  
    a przyglądałeś się Caps motor czy gdzieś nieobciera i się niezacina, jakiś paproch miedzy cewkami a tależykiem magnetycznym

fajnie jest wpisywać w profil to że : Jestem ze szczecina
  • Poziom 33  
    Witam.
    Nie wiem czy to jest to samo naprawdę nie wiem ale ja mam kamere SONY CCD V8AF i po dłuższym nie użytkowaniu działy się w nij cuda np. podczas gwałtowniejszych ruchów skakał obraz i blokował się mechanizm wysuwu kasety okazało się że wystarczyło bardzo dokładnie wyczyścić styki akku.
    Niestety było to możliwe dopiero po rozebraniu kamerki,teraz mimo jej poważnego wieku wszystko jest w najlepszym porządku.
  • Poziom 18  
    Posiedzialem dzis nieco nad ta kamera. Zrobilem konserwacje miechanizmu ale usterka nie ustapila. Dziwne jest to ze defekt ujawnia sie tylko podczas nagrywania. Wydaje mi sie ze problem tkwi a drum motor albo w jego sterowaniu. Jezeli podczas pracy play lub rec zwolnie palcem obroty bebna glowicy zatrzymuje sie caps motor i zaczyna byc sygnalizowana prozba wyjecia kasety dokladnie taksamo jak to sie dzieje samoistnie podczas nagywania. Podczas pracy na play kiwanie kamery w osi zgodnej z osia bebna glowicy powoduje znaczne zrywanie obrazu moze to byc spowodowane bezwladnoscia bebna ale wydaje mi sie ze nie az w takim stopniu jak to sie dzieje w tej kamerze. Naciag tasmy sprawdzalem wydaje sie byc ok. Kontakt plytki z akumulatorem tez jest dobry dla pewnosci przylitowalem do plytki kable od zasilacza servisowedo.
  • Poziom 29  
    przypomniała mi sie podobna usterka , gdzie w szczelinie między bębnem z głowicami a jago stojanem była jakaś kleista substancja (brud) i co dotknęłem palcem bębna to wywalało błąd lub jak taśma ciężej szła, czyszczenie powierzchowne niepomogło - dopiero ściągnięcie bębna i dokładne przemycie powierzchni
  • Poziom 18  
    Dodatkowo przed chwila zaobserwowalem ze po nagrzaniu (kamera lezala wlaczona z 2 godziny) jesli nagrywam i robie zoom + wywala blad a przy zoom - wszystko jest ok. Juz dzis nie bede sciagal bebna ale sprawdze moze faktycznie jest tam jakis brud. Wczesniej wyciagalem glowice razem ze stojanem i czyscilem i powierzchnie i nie jestem pewien ale przec pewien czas obraz byl stabilniejszy podczas wstrzasow, nie jestem pewny na 100% bo nie mialem w tym momencie podlaczonego TV patrzylem tylko w wizjer.

Doszedl jeszce nowy efekt po rozgrzaniu nie chce wydac kasety. Kaseta jedzie do gory z 5 mm i staja po chwili wraca a tasma zostaje spowrotem opasana na glowicy.
  • Poziom 29  
    Po tych 2 godz obmacał bym kapsle (aluminiowe elki SMD) czy się niegrzeją - wygląda na to że trochę ciążą i przy dodatkowym obciążeniu silnikiem ZOOM wykrywa przeciążenie/błąd , ewentualnie w przetworce są suche elki i też może ona niewydalać prądowo. Oj chyba suchoty doskwierają tej kamerze
  • Poziom 18  
    Nie wiem jak to jest mozliwe ale w tej kamerze prawie nie ma elkow. Te ktore byly wymienilem no i dzis znalazlem jeszcze dwa w przetwornicy pod ekanem. A z tym nie wydawaniem kasety to wyglada tak jakby sw mode byl brudny. Wlasnie siedze nad tym rozebralem cala mechanike przeczyszcze jeszcze raz wszystkie czujniki bo gdzies musi byc cos zle a jak to nie pomoze to jeszcze zostaja zimne luty. Powalcze z nia i napisze o efektach.
  • Poziom 22  
    Witam!
    Podczas czytania niektórych wypowiedzi ręce opadają i nie dziwię się, że po takich próbach "naprawy" czasami niewiele da się zrobić w sprzęcie.

W każdej kamerze oraz w magnetowidzie wykonanie gwałtownego ruchu w płaszczyźnie obrotu bębna spowoduje silne zakłócenia obrazu aż do zatrzymania mechanizmu. Napęd DRUM MOTOR i CAPSTAN MOTOR pracuje w pętli sterowanej przez SERWO-SYSTEM/CONTROL i w przypadku odchyleń od normy w prędkości obrotowej lub obciążenia któregoś z silników sygnalizowany jest błąd, gdy odchylenie trwa dłuższą chwilę mechanizm się blokuje.

Z tego co piszesz, wynika że silnik napędu głowic ma problemy z obrotami, być może ktoś próbował go nasmarować wstrzykując jakiś olej do środka i przesadził (ludzie miewają różne pomysły, wystarczy poczytać na FORUM). Może też być problem z procesorem SERWO.
    Trudno "leczyć" na odległość.

Jeżeli chodzi o wysuwanie kieszeni to w przypadku kiedy nie wysuwa się z kasetą a bez kasety wychodzi bez problemu można sprawdzić flex kieszeni w miejscu, w którym schodzi po ściance pionowej na poziomą część kieszeni, niedaleko od zgięcia jest często przecinany przez zatrzask kieszeni, odcinana jest ścieżka sygnałów z talerzyka (T) i system traktuje ten stan jako brak zwijania taśmy co nie pozwala na wysunięcie kieszeni, po kilku takich próbach system powinien oddać kasetę z wywleczoną niestety taśmą.

Nie podchodź do naprawy nerwowo i nie próbuj robić niczego na siłę, potem pozostaje tylko najbliższy kosz.

Podstaw jakiś DRUM od podobnej kamery i sprawdź.

Pozdrawiam.
    Sowa
  • Poziom 18  
    Do drum nikt nie wstrzykiwal oleju. Sowa_46 masz racje z tym kiwaniem ale na szczescie po czasie stalo sie tak ze nawet jesli kamera sobie lezy sama i nikogo nie ma blisko po pewnym czasie wywala blad. Bledy wystepuja nie regularnie ale dosc szybko. Do glawy przychodza mi juz tylko 3 rzeczy alebo procesor od servo albo zararty drum wentualnie powierzchnia glowicy juz jest na tyle wytarta ze powoduje spore opory.
  • Poziom 22  
    Kolego!!!
    Znowu chaos w myśleniu.
    "Kamera leży sobie....." ale pracuje czy nie, jeżeli pracuje to czy odtwarza czy przewija i w którą stronę?
    - jeżeli hamowanie na talerzyku (S) jest prawidłowe i przewija bez problemów to odpuść sobie powierzchnię bębna.
    Powierzchnię bębna najłatwiej sprawdzić podczas przewijania "REW", wtedy zużyta hamuje taśmę i "wyrzuca ją jak z procy".
    Można też podczas odtwarzania włączyć "REW" i zobaczyć co się dzieje ale te wszystkie zabiegi należy przeprowadzać kiedy reszta mechanizmu jest ustawiona prawidłowo, przede wszystkim TG-4 i kąt nachylenia CAPSTAN-a.
    Sprawdź to co pisałem poprzednio ale bez chaosu i zapisz bo zapomnisz, jak opis będzie jasny to może coś z tego wydedukuję.
    Sowa
  • Poziom 18  
    Bede pisal w punktach moze bedzie jasniej
    1. kamra lezy na stole
    2. wlaczam play
    3. kreci sie chwile i wywala blad

Test przewijania
    1. kamera lezy na stole
    2. wlaczam rew
    3. pewija do konca nic zlego sie nie dzieje
    4. wlaczam przwijanie ff
    5. przwija prawidlowo nadal nic sie nie dzieje
    6. wlaczam funkcje rew
    7. wszystko jest ok
    8. wciskam stop a nastepnie play
    9. kamera po okolo 5 sek staje z bledem

* mechanizm jest ustawiony poprawnie
  • Poziom 22  
    Teraz już trochę lepiej.
    Gdybyś miał serwisowego pilota to po odczytaniu komórek pamięci wiedziałbyś co jest przyczyną błędu.
    -Jaki kod błędu ukazuje się w prawym górnym rogu wizjera?
    -Czy po wystąpieniu błędu i uruchomieniu EJECT kieszeń wysuwa się całkowicie i taśma jest zwijana?
    -Spróbuj powtarzać wielokrotnie przewijanie w obie strony, PLAY oraz EJECT i zaobserwuj w którym momencie występuje błąd i o jakim kodzie.
    Kombinacje REW, FF, PLAY mogą być dowolne natomiast EJECT interesuje mnie po wystąpieniu błędu.
    Pamiętam Twoje wcześniejsze opisy i już wiem o co chodzi ale dla pewności wykonaj statystykę występowania błędu.
    Sowa
    P.S.
    Spróbuj jeszcze po powyższych czynnościach wykonać rzecz następującą :
    - bez użycia kasety: owiń nieprzezroczystą taśmą diodę LED (wiesz którą), zamknij kieszeń i powtarzaj kilkakrotnie EJECT i ładowanie.
    -jeżeli kieszeń nie będzie chciała się wysunąć, zresetuj kamerę odłączając zasilanie i powtórz czynności z odsłoniętą diodą.
    Do roboty!!!
  • Poziom 18  
    wielokrotne przewijanie w obie strony nie powoduje nic nienormalnego. Blad wystepuje tylko i wylacznie w momencie gdy jest realizowana funkcja play albo rec. Kod bledu nie jest okreslony cyfra, na srodku wizjera pojawia sie znaczek eject na wyswietlaczu lcd tez on miga oraz miga dioda sygnalizujaca nagrywanie na przodzie kamery.
  • Poziom 22  
    Objawy bardzo dziwne i trochę pozbawione sensu wskazują na stan przejściowy, wkrótce powinny wystąpić objawy konkretne.

Rozumiem, że problemów z wysuwaniem kieszeni już nie ma bo nie wspominasz ale powinny wystąpić.

-Co dzieje się z taśmą podczas odtwarzania, czy jest prawidłowo odbierana przez talerzyk (T)?

-Włącz REC i PAUSE, odczekaj jakieś 10 sek., następnie zacznij nagrywać bardzo krótkie sekwencje (krótsze niż czas, po którym występował błąd) i obserwuj co się dzieje.

-Teraz PLAY i FF (przewijanie z podglądem), czy też wystąpi błąd.

Po tych zabiegach mógłbyś sprawdzić przejścia pomiędzy punktami na druku FLEX (pod talerzykami chassis) a wyjściem FLEX-a z kieszeni.

Profilaktycznie popraw punkty lutownicze na boku kieszeni, tam łączą się dwa FLEX-y (bywały przerwy)
    Dobrze obejrzyj pod lupą FLEX na boku kieszeni pod kątem uszkodzeń mechanicznych.

Sprawdź to co sugerowałem na początku (stan FLEX-a tuż po zejściu z bocznej ścianki na płaszczyznę chassis), użyj lupy.

Pozdrawiam
    Jutro Ciąg dalszy.
    Sowa
  • Poziom 18  
    Zgadzam sie ze objawy dziwne i pozbawione sensu ale gdyby sugerowaly jakies ewidentne uszkodzenie nie zawracalbym Kolegom glowy przez tyle czasu. flex byl sprawdzany kilkakrotnie oglatalem pod lupa. Problem z blokowaniem sie kasety ustapil sam. Jutro posprawdzam kolejne podpowiedzi dzis musze zwalczyc bardzo pilne wideo. DZieki za wszelkie sugestie.