logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

SONY KV 29X1K BE3D - migający obraz, przewaga czerwieni, dioda standby słabo świeci

georg33 31 Mar 2007 15:03 2183 20
REKLAMA
  • #1 3737359
    georg33
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Ocena: 1
    Dostałem uszkodzony telewizor Sony na chassis BE3D model: KV 29X1K
    Dioda standby ledwo co świeci,prawie niewidoczna ale po uruchomieniu z pilota załącza sie telewizor natychmiast, dioda gaśnie i nie zapala się zielona.
    Głos jest natychmiast.
    Obraz pokazuje się po kilku chwilach z przewagą czerwonego.
    Przy przełączaniu na inny program na 1 sekundę jeden raz ukazuje się jednolity obraz ciemnej zieleni bez powrotów.
    Po czym cyklicznie co 1 sekundę obraz się pokazuje i po sekundzie znika.
    Telegazeta w tym czasie też znika aczkolwiek kiedy jest wyświetla się poprawnie.
    proszę o pomoc fachowców i boję się opini że to jednak kinol
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 3737379
    jogi30
    Poziom 19  
    Posty: 417
    Pomógł: 17
    Ocena: 19
    Cześ. Miałem to samo -trzeba go strzelić może pomoże ale nie na długo. Chyba żę się myle.
  • #4 3737386
    georg33
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Ocena: 1
    Nigdy nie strzelałem kinola, proszę o wskazówki jak to zrobić
  • #5 3737407
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Hola hola!
    Najpierw pomiar rezystancji dział do masy w celu ustalenia usterki.
  • #6 3737440
    rafalrms
    Poziom 18  
    Posty: 338
    Pomógł: 26
    Ocena: 46
    jeśli przywiera do żarzenia można spróbować nawinąć nowe na rdzeniu transformatora(uważać,żeby nie przesadzić z ilością zwojów)
    pozdrawiam
  • #7 3737462
    georg33
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Ocena: 1
    nie przywiera do żarzenia
  • #8 3737499
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Popraw luty na PK.Oczyść delikatnie wyprowadzenia katod kineskopu papierkiem ściernym wodnym.
  • REKLAMA
  • #9 3737517
    georg33
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Ocena: 1
    Luty poprawione na PK i elektrody oczyszczone, brak efektów poprawy

    Dodano po 13 [minuty]:

    Sorki, teraz widocznie ledwo co linie ukośnie poziome przez cały obraz i ledwo widoczne kontury postaci, nie znika ten obraz.

    Dodano po 33 [minuty]:

    Zrobione luty na PK, poprawione luty przy procku wizji,co mogę jeszcze sprawdzić żeby być pewnym czy to kineskop czy nie

    Dodano po 6 [minuty]:

    Na katodach RGB po 209 V ale napięcie żarzenia to tylko 2,5 V.
    Napięcia są niezmienne przy pojawianiu się obrazu jak i przy jego znikaniu.
    Co dalej?
    ................................................................................................
    31 Mar 2007 19:43
    Witam.
    Otrzymałem telewizor Soniax taki jak w temacie, model KV 29X1K.
    Objawy jak przy uszkodzeniu kineskopu,tzn.
    Po załączeniu ukośne cieńkie linie.
    Po chwili wskakuje obraz z przewagą czerwonego i po jednej sekundzie znika, i po sekundzie znowu się pojawia.
    Na wyjściach katod RGB po 209 Volt.
    Napięcie żarzenia 2,2 Volt, a więc jak rozumiem zbyt niskie chociaż jednak obraz na sekundę się pojawia,przy takim właśnie napięciu.
    Czy takie zachowanie soniaka może być spowodowane uszkodzeniem trafo WN czy może bańka już do kitu?


    Moderowany przez Jaś Kula:

    Nie powielaj tematu. Scaliłem.

  • #10 3738200
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Zdejmij PK z kineskopu i na niej pomierz napięcia.
  • REKLAMA
  • #11 3738216
    jogi30
    Poziom 19  
    Posty: 417
    Pomógł: 17
    Ocena: 19
    Cześć .Sprubój strzelić kinol napewno pomoże.Kinol to typowe w sony na 99 %chyba że to stary model przed 95 roku. Powodzenia.
  • #12 3738275
    radekrpisz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5820
    Pomógł: 472
    Ocena: 208
    Witam
    A te 2.2 V czym zmierzyłes TRUE RMS? Jak faktycznie jest takie to oporasek ograniczający prąd żarzenia mógłstracic wartość.
  • #13 3738300
    georg33
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Ocena: 1
    Po zdjęciu PK napięcia są takie same.
    2,2 Volt wychodzi bezpośrednio z trafa WN

    Dodano po 20 [minuty]:

    Za co mogę się teraz zabrać aby dokonać diagnozy usterki?
  • #14 3740412
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    Posty: 1406
    Pomógł: 143
    Ocena: 326
    Ale te 2,2V na żarzeniu masz na jakim zakrzesie miernika?? To napięcie należy mierzyć na zakresie true RMS gdyż jest zmienne w czasie i normalnym miernikiem go nie zmierzysz. Jeden z kolegów podawał gdzieś sposób pomiaru żażenia zwykłym miernikiem (bez true RMS) jednak jest to pomiar dosyć niedokładny, lecz można na jego podstawie wywnioskować czy napięcie to jest w przybliżeniu prawidłowe.
  • #15 3740554
    bemo1
    Poziom 25  
    Posty: 921
    Pomógł: 45
    Ocena: 18
    Po prostu działo czerwone się kłania . Musisz go puknąć!
  • #16 3740664
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    bemo1 napisał:
    puknąć!

    A ja polecam reaktywację ;)
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #17 3741106
    georg33
    Poziom 11  
    Posty: 34
    Ocena: 1
    Proszę o wskazówki jak mogę reaktywować kineskop
  • #18 3741240
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Mając odpowiedni przyrząd ;)
    W wyszukiwarkę wpisz reaktywacja/ regeneracja kineskopu, jest masa informacji.
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #19 3860642
    robertrobson
    Poziom 14  
    Posty: 98
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    Masz wysokie napięcia na katodach, to może objawa zwarcia do siatki katod?
  • #20 3860661
    rafal8916
    Specjalista - spawarki
    Posty: 1406
    Pomógł: 143
    Ocena: 326
    Po co odgrzewasz temat z przed prawie miesiąca?
  • #21 3860772
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Temat zamykam, info autora na pw ;)
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Sony KV 29X1K na chassis BE3D występuje problem z migającym obrazem o przewadze czerwieni oraz słabo świecącą diodą standby. Po włączeniu telewizora obraz pojawia się z opóźnieniem, a następnie cyklicznie znika i pojawia się co sekundę. Dioda standby jest bardzo słaba, a po uruchomieniu telewizora gaśnie i nie zapala się zielona. Na wyjściach katod RGB zmierzono napięcie około 209 V, natomiast napięcie żarzenia wynosi około 2,2–2,5 V, co budzi wątpliwości co do jego prawidłowości i wymaga pomiaru na zakresie true RMS. Objawy wskazują na uszkodzenie kineskopu, prawdopodobnie przywieranie katody, co jest typowe dla tzw. "kinola" w telewizorach Sony. Proponowano poprawę lutów na płytce PK, oczyszczenie wyprowadzeń katod, pomiar rezystancji do masy oraz ewentualną regenerację lub "strzelenie" kineskopu jako tymczasowe rozwiązanie. Zalecane jest także zdjęcie płytki PK i pomiar napięć bezpośrednio na kineskopie. Dyskusja kończy się sugestią, że problem najprawdopodobniej leży w kineskopie i wymaga jego reaktywacji lub wymiany.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA