Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcić hydrofor

10 Kwi 2007 13:52 29813 24
  • Poziom 11  
    Witam,
    Zwracam się do państwa z pewnym zakłopotaniem. Otóż problem wiąże się z moim hydroforem (300l) -
    Podkręcić hydroforPodkręcić hydrofor

Otóż problem jest taki, że załącza się pompa, jak wskazówka na barometrze wskazuje 0,2MPa i pompuję do momentu 0,4MPa. Problem jest więc taki, że jak kran jest przez dłuższy czas włączony (kąpiel w wannie) to hydrofor w ciągu pół godziny włącza się i 3 razy. Czy więc można by było jakoś zrobić tak, aby pompował on do 0,6MPa? Może przy okazji wydłużyło by to żywot pompy, bo nie załączała by się tak często. A czy nie skróciło by to jej życia dlatego, że musiała by dobijać do większego ciśnienia?

Pompa wygląda tak:
    Podkręcić hydrofor

A tak tabliczka znamionowa silnika od pompy:
    Podkręcić hydrofor

A tak wygląda to cudo, w którym zapewne trzeba coś podregulować:
    Podkręcić hydroforPodkręcić hydrofor

Pytanie moje jest więc dwoiste:
    * Czy pompa będzie w stanie dobić do 0,6Mpa?
    * Co i jak należy zmienić w tej czerwonej puszcze? (Gdzieś czytałem że jakąś śrubkę należy podrkęcić, ale nie mam zielonego pojęcia którą i o ile)
  • Poziom 17  
    Witam
    Przede wszystkim kolego sprawdz czy jest w zbiorniku "poduszka powietrzna" - musi ona byc w zbiorniku z wodą żeby mieć prawidłowa histerezę pracy hydrofora.

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    nie, ten zbiornik nie ma poduszki na powietrze. tam żeby napompować poowietrze to się spuszcza wode i dopiero pompuje (woda i powietrze są w jednym zbiorniku). Kilka miesiecy temu byl hydraulik i coś tam pompował...
  • Poziom 10  
    poduszka powietrzna musi być ale i tak musisz podkrecić wyłącznik ciśnieniowy, odkręc obudowe i tą największą nakrętką przy dole sprężyny kręć w prawo patrząc od dołu wtedy więcej nabija i pompa wydoli
  • Poziom 11  
    Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie - czy w tym czerwonym jest woda i jak odkrece to mi nie chluśnie?
  • Poziom 24  
    W tym" czerwonym" to są styki wyłącznika ciśnieniowego,uważaj jest tu napięcie a wody nie powinno być.Gdy podwyższysz ciśnienie do 6atm pamiętaj o tym że jeśli masz bojler podgrzewający wodę to ci zacznie on niebawem pękać po szwie i będziesz miał zabawę w spawanie lub wymianę.Masz prawdopodobnie nieszczelność w górze hydroforu i ucieka ci powietrze(zanika ci poduszka powietrzna w hydroforze)
  • Poziom 11  
    no mam boiler termet junkers taki stary peerelowski
  • Poziom 10  
    ja bym na Twoim miejscu ciśnienia nie zwiększał - np kwestia żywotności uszczelek baterii, tylko zwiększył poduszke powietrzną w zbiorniku - przy zbiorniku 300l jest pewne pole manewru :D
  • Poziom 12  
    Święta racja,dopompuj powietrza do zbiornika, tylko nie przesadz,bo zacznie kichać z kranu,a sześć at w zbiorniku to trochę za dużo,to blisko granicy wytrzymałości.
    Pomyślności
  • Poziom 23  
    Ja bym wątpił czy ta trzystopniowa pompa starego typu wyda 6 atm.
  • Poziom 37  
    Taa, 6atm to już masakra dla 90% podgrzewaczy wody. Jeśli jeszcze rury PE/PEX to dochodzi jeszcze zmniejszona trwałość...ogółem sporo problemów, poza tym 6 atmosfer to już niezłe ciśnienie w kranie :)
    Śrubą należy kręcić tyle, żeby pompa wyłączała się przy wartości zadanej (czyli w Twoim przypadku 0,6MPa)
  • Spec od Falowników
    Nie przejmować się - miałem taki sam (Darling z około 1987 roku) - nie chciało mi się pompować tego małego niebieskiego zbiorniczka, więc włączał się nawet co 10 sekund i tak całymi miesiącami, a nawet latami. Wreszcie zmodernizowali mi sieć i mam 4 atm. bez hydroforu. W końcu to 3~ i rusza bez problemu.
  • Poziom 26  
    krzysiobal napisał:
    Mam w takim razie jeszcze jedno pytanie - czy w tym czerwonym jest woda i jak odkrece to mi nie chluśnie?

Witam Do "tego czerwonego" woda dochodzi od spodu (jak przewody zasilające). Odkrecenie osłony plastikowej nie spowduje wycieku wody ,lecz odsłania dostęp do napięcia sieciowego.
    Do regulacji ciśnienia słuzy śrubka znajdująca sie u góry;Jest ona z przeciwnakrętka i najczęściej dodatkowo zalakierowana (zabezpieczenie przed samoodkręcaniem)
    Uwazaj na napięcie

Lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie poduszki powietrznej w zbiorniku.Być może masz nieszczelność przy bocznym uszczelnieniu zbiornika.Popatrz też na tabliczkę pompy -powinno być max ciśnienie
  • Poziom 14  
    Nic nie kombinuj. Ta pompa na pewno nie da 6 atm, czyli jak ustawisz regulator ciśnienia na 6 atm to się pompa nigdy nie wyłączy. Jak się włącza 3 razy na pół godziny to i tak zbyt rzadko przy kapieli.....albo mała wanna...
  • Poziom 42  
    6 atm w domu to śmierć dla wszystkich baterii złącz itp sprzetu!!!Wiem bo kiedyś sie ciśnieniówka popsuła i nabijało koło 5,5, po kilku godzinach z nowej jednouchwytowej baterii ciurkiem leciało.Zakres pracy wyłącznika masz oki. Zrób porządek z powietrzem jak koledzy mówili...
  • Poziom 11  
    WITAM KOLEGÓW,
    Zrobilem tak jak koledzy radzili - wylalem cala wode z hydrofora i podpompowalem go do 1,4atm. Problem jest teraz taki ze jak sie wlaczy pompa do zanim dopompuje wody do 4atm to mija z 1 minuta, a przed pompowaniem wystarczylo 10-12 sekund zeby napompowalo do 4atm... czy takie dlugie pompowanie nie zepsuje pompki?
  • Poziom 11  
    więcej wody? za przeproszeniem ale to sa chyba jakies brednie... moim zdaniem to ona dluzej pompuje bo na wyjsciu jest wieksze cisnienie i musi tą wodę upychać...
  • Poziom 38  
    pompuje wiecej wody gdyz jest wieksza poduszka powietrza a wiec aby je scisnac potrzeba wiekszej ilosci wody . Gdy byla mala poduszka wystarczalo powiedzmy 10 l i juz bylo dosc poniewaz hydrofor byl praktycznie caly zalany woda
  • Poziom 31  
    krzysiobal napisał:
    więcej wody? za przeproszeniem ale to sa chyba jakies brednie... moim zdaniem to ona dluzej pompuje bo na wyjsciu jest wieksze cisnienie i musi tą wodę upychać...

Zamiast wypisywać brednie posłuchaj co inni mówią. To czerwone jak Ty nazywasz to obudowa wyłącznika ciśnieniowego LC. Na dole wyłącznika jest duża nakrętka plastikowa którą ustawiamy górne ciśnienie przy którym pompa ma zostać wyłączona (kręcimy w lewo lub w prawo). W górnej części wyłącznika znajduje się śruba do ustawiania dolnego ciśnienia przy którym pompa zostaje włączona(popuszczamy nakrętkę kontrująca M5 i wkręcamy lub wykręcamy śrubę). Dolne ciśnienie ustawiamy w granicach 0,5-1,5atm a górne od 2,5-max 4atm(szybciej zużywają się uszczelki na bateriach, oraz źle wpływa na inne urządzenia typu bojler,junkers itp. Powodów, że pompa dłużej pompuje może być wiele
    - nie trzyma kosz
    - pompa zasysa lewe powietrze
    - zużyta pompa eksploatacją (wówczas obniżamy górne ciśnienie)
    - zbyt dużo powietrza w zbiorniku(pompa musi napełnić prawie cały zbiornik)
    - zawiesza się zawór zwrotny itd...............
  • Poziom 11  
    moje pytanie jest następujące: pompa może chodzic dziennie 5 razy po 1 minucie lub 10 razy dziennie po 15 sekund. Ktory wariant wplynie korzystniej na jej żywotnmosc?

i drugi problem - dlaczego jak pompa dobija do 0,4MPa i się wyłącza, to w ciągu kilkunastu sekund wskazówka spada do 0,36MPa i utrzymuje się na tym poziomie do momentu odkręcenia kranu?
  • Poziom 14  
    Może zawór zwrotny na zasilaniu pompy nie trzyma...
  • Poziom 23  
    Co tam woda-grunt że taki hydrofor to jest zero na fest!
  • Poziom 38  
    lepiej jak ona chodzi dluzej a rzadziej zarowno dla pompy jak i stycznika czy lacznika cisnieniowego. Jesli zawor by nie trzymal cisnienie by spadlo zdecydowanie wiecej
  • Poziom 10  
    krzysiobal napisał:

i drugi problem - dlaczego jak pompa dobija do 0,4MPa i się wyłącza, to w ciągu kilkunastu sekund wskazówka spada do 0,36MPa i utrzymuje się na tym poziomie do momentu odkręcenia kranu?

u mnie jest tak samo, nie wiem dlaczego, ale to nie problem, wszystko ok