logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

P0170 Fuel trim malfunction (Bank 1) Opel Agila Z12XE

manticore 11 Kwi 2007 19:30 64182 39
Najlepsze odpowiedzi

Co może powodować powracający błąd P0170 w Oplu Agila Z12XE mimo wymiany przepływomierza, sondy lambda i czyszczenia przepustnicy?

Najbardziej prawdopodobny winowajca to nieoryginalny lub niewłaściwie dobrany przepływomierz; w tej Agili sterownik jest bardzo czuły na charakterystykę MAF i dopiero oryginalny Bosch o dokładnie tym samym numerze rozwiązał problem P0170 oraz poprawił pracę silnika [#4103009] W threadzie padła też wskazówka, że zamienniki i element z Corsy dawały duże różnice w mierzonej masie powietrza, więc samo kasowanie błędów lub adaptacja nie pomagało [#4103009] Równolegle warto sprawdzić układ odpowietrzania zbiornika/EVAP, bo autor doszedł do nadciśnienia w baku i podejrzewał zacinający się zaworek na przewodzie odpowietrzającym; po jego przedmuchaniu pracował lepiej [#3989917] [#3993669] Inny użytkownik podał podobny przypadek, w którym P0170 powodował zawieszający się elektrozawór kanistra oparów paliwa i wymiana tego elementu usunęła defekt [#3990092] Jeśli robić adaptację przepustnicy, to według odpowiedzi z wątku należy to zrobić Tech2 funkcją resetu bloku uczącego BLM, a nie samą procedurą z zapłonem [#3791634]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 3777669
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    P0170 - taki błąd zarejestrowany.
    Od tego blędu się zaczeło - serwis skasował i powiedzieli że może złe paliwo lub przepływomierz lub sonda lambda - wyczyścili przepustnicę.
    Silinik pracuje równo ma czasem problem z wejściem na wyższe obroty - jakby na moment odcinał paliwo. Po przestawieniu w tryb serwis pracuje bez najmniejszych problemów.
    Po wymianie przepływomierza ten błąd zniknął i za jakiś czas pojawiło sią P0130 i tu rzeczywiście była uszkodzona lambda (dawała za niskie napięcie ) - wymiana na nową pomogła o tyle że napięcie jest już poprawne, ale po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów znów pojawił się P0170. Przepustnicę sam wyczyściłem bardzo dokładnie (ze sprawdzeniem poporników i silniczka). Samochodzik ma tendencję do pozostrawania przez dłuższą chwilę na podwyższonych obrotach przy zmianie biegów ale nie zawsze (wcześniej szybko schodził z obrotów po zdjęciu nogi z gazu). Silnik i elektryka , złącza koputera czyściutkie. Nie był myty ani zalany.
    Co to może jeszcze być do licha bo mi już pomysłów brakuje ??

    Pozdrawiam i liczę na ciekawe podpowiedzi.
  • REKLAMA
  • #2 3777747
    .gonzo.
    Poziom 14  
    Posty: 114
    Pomógł: 7
    Ocena: 20
    Może adaptacja przepustnicy? Skoro czysta.
  • #3 3777795
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    Możliwe - tylko jak to się robi ?
    Gdzieś czytałem że po ponownym podłączeniu przepustnicy należy przekręcić kluczyk na ok 40 sekund i dopiero włączyć zapłon. Tak zrobiłem, ale nie mam przekonania co do tego sposobu.

    Może ktoś wie gdzie w Warszawie lub Łomiankach jest niedrogi warsztat - który ma Techa i wie co z tym się robi poza kasowniem błedów ?
  • #4 3791534
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    Wygląda na to że adaptację przepustnicy w Z12XE robi się tak:
    Odłączyć kabel przepustnicy
    Podłączyć
    Włączyć zapłon ( nie uruchamiać silnika ) i czekac - pod maską będzie słychać lekkie piszczenie z przepustnicy i warczenie silniczka - potem cisza i pyk. Za chwilę proces się powtarza. Po 2 sekwencjach wyłącz zapłon i wyjmij kluczyk.
    Po uruchomieniu silnika przepustnica działa poprawnie.
    Po tych zabiegach w moim przypadku obroty były stabilne, a silnik ładnie wchodzil na obroty i z nich schodził. Już się ucieszyłem że jest ok, ale po przejechaniu 30 km kontrolka silnika znowu się zapalila i powrócił błąd P0170. Raz (8) chwilowy i po nim (9) staly.Oczywiście komputer przestawil się w serwis i samochodzik znowu wolno schodzi z obrotów - troszkę szarpie przy dodawaniu gazu.
  • #5 3791634
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #6 3791685
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    Czekałem na fachową odpowiedź i się doczekałem.
    Tak przypuszczałem że taka "adaptacja" to ściema bo przecież skąd niby sterownik ma wiedzieć przy wyłączonum zapłonie że mu odpieliśmy kabel od przepustnicy.
    Może wiecie gdzie w Warszawie można podjechać na prawdziwego techa za niewielką opłatą ?
  • REKLAMA
  • #7 3816594
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    No i niestety dalej mam ten sam problem
    - trafiłem na bardzo fajny serwis autoryzowany Opla w Warszawie.

    Samochód stał cały dzień i "fachowiec" stwierdzil że nie jest w stanie techem zdiiagnozować problemu bo:
    1) Sonda lambda nie od tego silnika w/g katalogu ( różni się ostatnią cyfrą i zgodnie ze specyfikachą Bosh tylko długość kabelka jest inna )
    2) Przepływomierz jest nieoryginalny ( zgadza się i nie mam pewności że jest w 100% o.k )
    Poprosiłem o podmianę na oryginalny i diagnozę - gdyby okazał się uszkodzony i diagnoza pozytywna to chciałem zgodzić się na naprawę za około 650zł. Ale technik nie chciał się na to zgodzić - coś kręcił i nie był pewien czy to pomoże.
    Odebrałem samochód bez kosztów.
    Stanowisko autoryzowanego Serwisu, które mi przedstawiono telefonicznie:
    Wymieniamy na Pana koszt Przepływomierz 650zł i obserwujemy co będzie dalej. Jak błąd się pojawi wymieniamy sondę za 630zł. Jak znowu się pojawi to znowu badamy na komputerze i pewnie okaże się że wymienimy jednostke sterująca ( nawet nie wiem za ile bo nie mieli ).
    Więc tym sposobem do auta wartego 12 tyś dokladamy kolejne 1200zł i nie wiemy czy np komputer za pewnie 1400zł nie jest uszkodzony.
    Fajny ten Tech2 w serwisie autoryzowanym i technik który go obsługuje.

    Proszę was o jakieś sugestie na temat błędu P0170
  • #8 3816894
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6904
    Pomógł: 531
    Ocena: 2095
    zachowanie silnika się nie zmieniło?
  • REKLAMA
  • #9 3817754
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    No nie całkiem - teraz kontrolka jeszcze się nie zapaliła po ich resecie ale silnik już ma stały objaw - czyli wolno schodzi z obrotów przy zmianie biegów ( ciekawe że przy gazowaniu jak samochód stoi robi to szybko i prawidłowo wchodzi na obroty szybko płynnie i bez czkawki )
    Szczególnie jak rozpędzam go podczas jazdy na 2-gim biegu to tak przy około 3 tyś ma lekkie zadławienie i potem normalnie i niezbyt to zależy od tego czy przyśpieszam gwałtownie czy powoli.
    To jest tak trochę jak kiedyś w dużym fiacie jak otwierała się druga dysza.
  • #10 3817792
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6904
    Pomógł: 531
    Ocena: 2095
    miałem corsę z tym silnikiem wywalało błąd P0170 i faktycznie był trochę mułowaty po wymianie końcowego tłumika (bo ze starego to praktyczne tylko mocowania wisiały) zbiera się jak należy i błędu brak.
    z tą różnicą ze tam nie było problemu ze schodzeniem z obrotów
  • #11 3818475
    momik12
    Poziom 31  
    Posty: 1569
    Pomógł: 134
    Ocena: 386
    P0170-korekcja dawki paliwa dla bloku cylindrów nr 1.-nieprawidłowa

    rada-wrzuć w gogle sentcar
  • #12 3818476
    cobraa
    Poziom 27  
    Posty: 978
    Pomógł: 84
    Ocena: 290
    i tu masz kolego konkretny przyklad ze od serwisu sie trzeba trzymac jak najdalej
  • REKLAMA
  • #13 3976604
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    Przypominam temat
    Wizyta we wspomnianym serwisie niczego nie zmieniła - usterka nadal występuje. Zostały wykasowane mapy. Poprawiło się na tyle że po wejściu w tryb serwis, nie ma już aż tak uciążliwego "nieschodzenia z obrotów" P0170 nadal się pojawia po przejechaniu ok 25km. Mechanik coś wspomniał że jest długi czas reakcji sondy za katalizatorem i wykres był w "pikach" - coś tam adaptował i już był równy,. Jak sądzicie czy mogę zamiast tej drugiej sondy kontrolnej na jakiś czas wkręcić sondę regulacyjną ? Czy gdzieś można znaleźć katalog bosch gdzie podają harakterystyki sond ? albo czym się różni sonda 0 258 006 176 od 0 258 006 172 ?
  • #14 3976680
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38719
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6472
    Nie sądzę aby nowa, sprawna sonda mogła powodować takie problemy - wiele ludzi jeździ na "uniwersalnych" i jakoś jest ok.
  • #15 3989917
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    To co teraz napiszę wiedzą naprawdę dobrzy fachowcy od nowoczesnych silników, szkoda że nie chcą o tym mówić głośno "żeby nie stracić klientów."
    Błąd z którym mam do czynienia od pół roku jest nietypowy bo nie wskazuje na konkretną usterkę ( część ) . Wszystkie moje wydatki związane z przepływomierzem były niepotrzebne. Sonda lambda i owszem nie była do końca sprawna, ale to nie była przyczyna. ( nie zaszkodziła wymiana) .
    ODPOWIETRZENIE układu podawania paliwa - to jest przyczyna że w pewnych warunkach powoduje nieprawidłowy skład mieszanki i jest wielorotnie rejestrowany jako błąd chwilowy przez komputer i w rezultacie jako błąd stały po 10 wystąpieniach. (wtedy zapala się check ).
    U mnie występowało to po przejechaniu około 25 km w mieście i nie koniecznie jednym ciągiem. Poza miastem po dłuższym dystansie.

    Doszedłem do tego czytając wszystkie posty na forum corsy - i jeden jakoś zwrócił moją uwagę. Przy odkręcaniu korka wlewu paliwa syczy. Sprawdziłem u siebie i rzeczywiście syczy i wciąga powietrze ( czyli podciśnienie ) Teraz nie dokręcam korka i błąd nie występuje.
    Pojawia się tylko wtedy gdy po przejechaniu kilkunastu kilometrów bardzo ostro przyśpieszam. Przy normalne jeździe i wyprzedzaniu oraz prędkościach do 130km nic złego się nie dzieje.
    Podejżewam że podciśnienie po otwarciu zaworu odpowietrzania "wciąga" do zbiornika mieszankę z kolektora zamiast wpuszczać tam nadmiar oparów ponieważ dzieje się to bardzo szyko i w krótkim czasie ja tego nie czuję, ale komputer może rejestrować to jako błąd.
    Przypomnę że u diagnosty po adaptacjach i czyszczeniu map żadne błędy się nie pokazywały ( badanie na postoju ).


    Wnioskuję że:
    -albo mam zapchany przewód odpowietrzający ( ale przy dmuchaniu powietrza w stronę zbiornika nie ma oporów)
    -albo zaworki filtra węglowego ( jak ktoś wie jak to dobrze sprawdzić to proszę o radę są 3 wężyki)
    -albo nie otwiera się zawór odpowietrzania ( ten między filtrem a kolektorem ssącym ) ale po wyjęciu z auta i podaniu 12V się otwiera podłącze leda przez opornik i puszczę kabelek do kabiny i sprawdzę czy się zapala.

    uszkodzenie pompy ( mała wydajność ) raczej odpada bo by się dławił lub przerywał przy ostrym rozpędzaniu.

    Proszę o rady i pomysły - jak najlepiej to wszystko sprawdzić.
  • #16 3990079
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 3990092
    lucik
    Poziom 17  
    Posty: 216
    Pomógł: 11
    Ocena: 170
    To samo spotkałem w Citroenie Berlingo. Defekt P0170. Uszkodzony był elektrozawór kanistra oparów paliwa. Czasami się zawieszał. Wymiana, wykasowanie defektu i auto jeździ.
  • #18 3990111
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    @.elektrit - pisałem na początku że przepływomierz wymieniony, nie pisałem że mam już trzeci teraz oryginalny bosh ( i napisałem że to nic nie zmieniło )
    @lucik - sprawdziłem zawór na warsztacie i działa zawsze tylko muszę sprawdzić czy komputer go otwiera

    Dzięki za każdą podpowiedź
  • #19 3990116
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 3990283
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    Nie teraz jest końcówką 031 czyli taki jak był fabrycznie ale podstawiałem też 0 280 218 119 i było to samo.

    Właśnie sprawdziłem filtr węglowy i "można dmuchać w każdą z trzech dziur" Natomiast przewód odpowietrzający do zbiornika puszcza powietrze tylko w stronę zbiornika - i tu zgłupiałem ( czy to jest prawidłowe ? )- skoro może zasysać powietrze to skąd podciśnienie ?
    Tak mi się przynamiej wydaje bo jak odkręcam korek to syczy ale nie śmierdzi więc sądzę że raczej zasysa.
  • #21 3990358
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6904
    Pomógł: 531
    Ocena: 2095
    manticore napisał:
    To co teraz napiszę wiedzą naprawdę dobrzy fachowcy od nowoczesnych silników, szkoda że nie chcą o tym mówić głośno "żeby nie stracić klientów."

    a tutaj nie trzeba nie wiadomo jakiej wiedzy, bo to że do wystąpienia tego błędu przyczynia się sonda, pompa wtryskiwacz/e, EVAP... wystarczy przeczytać (przy opisie błędu jest podana możliwa przyczyna)
    Więc nie mów że ktoś tutaj coś zataja.
  • #22 3990462
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    @goldwinger - masz rację trochę przesadziłem - przepraszam jeżeli to uraziło uczciwych ludzi. Może to przez upał, a może przez zmęczenie tym problemem.

    Sondę wyeliminowałem z podejżanych - jest wymieniona na nową i sprawdzona przez diagnostę na komputerze.

    Pompa ? raczej nie te objawy bo samochód nie traci mocy nie przytyka się i równo pracuje i trzyma obroty.

    Wtryskiwacze ? no tego nie mam jak sprawdzić, ale świece są ładne i jednakowe z jasnym lekko beżowym nalotem.

    EVAP ? zawór odpowietrzania - "na sucho pięknie działa".

    No i ta magiczna liczba kilometrów około 25, a dzisiaj zrobiłem 160km z odkręconym korkiem i błędów nie było. Zastanawiam się czy błędy sie nie pokazują w momencie otwierania zaworu odpowietrzana ? Silnik wtedy dostaje dodatkową dawkę oparów i powietrza - może komuterek zbyt szybko rejestruje tą zmianę na sondzie ?
    Czy waszym zdaniem druga sonda ( tej nie ruszałem tylko sprawdzałem na mierniku i wygląda ok) może mieć wpływ ?
  • #23 3990752
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6904
    Pomógł: 531
    Ocena: 2095
    manticore napisał:
    EVAP ? zawór odpowietrzania - "na sucho pięknie działa".

    a napięcie na wtyczkę dochodzi?
  • #24 3990916
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    No właśnie tego jeszcze nie wiem bo komputer otwiera ten zawór w "jakiś warunkach" nie mam jak tego wymusić więc podłącze sobie leda i będę obserwował podczas jazdy na postoju się nie otwiera.
    Muszę także wejść pod samochód i sprawdzić czy po drodze do baku nie ma na przewodzie odpowietrzającym jakiegoś zaorka. Bo jak pisałem - mogę nim dmuchnąć powietrze do baku, ale wciągnąć już nie. Niestety nie działa mi EPC a Autodacie niewiele jest o Agili żeby podejżeć rysunki układu paliwowego.
  • #25 3991022
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6904
    Pomógł: 531
    Ocena: 2095
    zawsze coś tam w autodacie się znajdzie
    P0170 Fuel trim malfunction (Bank 1) Opel Agila Z12XE
  • #26 3991126
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    @goldwinger - dziękuję za poświęcony czas
    Napięcie 12V pojawia się po przekręceniu kluczyka zgodnie ze schematem miedzy nóżką a minusem akumulatora. Między dwoma stykami złączki jest jakieś szczątkowe. Widocznie komputer w momencie załączania zaworu zwiera masę przez tranzystor. Pozostaje sprawdzenie czy rzeczywiście to robi, ale to już jutro podczas jazdy.

    - Ponawiam pytanie może ktoś pamięta: Czy rurka odpowietrzająca ze zbiornika do filtra oparów powinna mieć przepływ w obie strony ? u mnie tylko do zbiornika.
  • #27 3991137
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #28 3991211
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    no nie da się bo komuter nie podaje masy przy przekręceniu kluczyka tylko 12V - to nie jest masa samochodu ( minus aku ) tylko sterowana przez tranzystor komputera. Da się dmuchać w obie strony, ale po podaniu 12V z zasilacza
  • #29 3991458
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38719
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6472
    manticore napisał:
    Przy odkręcaniu korka wlewu paliwa syczy. Sprawdziłem u siebie i rzeczywiście syczy i wciąga powietrze ( czyli podciśnienie ) Teraz nie dokręcam korka i błąd nie występuje.
    To dziwne, bo syczeć powinno ale powinny syczeć wylatujące pary paliwa (powinno wydmuchiwać korek a nie go zasysać). Zawór "EVAP" podaje te opary do kolektora dolotowego ("w sprzyjających warunkach").
  • #30 3993429
    manticore
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 16
    Podłączyłem diodę pod EVAP i nic z tego nie rozumiem ( co to znaczy sprzyjające warunki )
    Dioda zaczyna pulsować po nagrzeniu silnika podczas jady przy łagodnym przyśpieszaniu.
    Przy gwałtownym przyśpieszaniu nie świeci.
    Przy jeździe ze stałą prędkością zapala się na stałe i po kilkunastu sekundach gaśnie. Po jakimś czasie mruga i znowu się zapala.
    Zapala się na stałe także przy obciążeniu np jazda pod górkę - i to jest dziwne bo silnik w takim momencie powinien mieć chyba lekko większą dawkę paliwa, a nie jakieś lewe powietrze z oparami.

    Wniosek jest taki że sterowanie EVAP działa i zbiornik powinien się odpowietrzać.

    Tylko że u mnie : rurka odpowietrzająca ze zbiornika do filtra oparów ma przepływ tylko do zbiornika.

Podsumowanie tematu

✨ W Opel Agila z silnikiem Z12XE pojawia się błąd P0170 dotyczący nieprawidłowej korekcji dawki paliwa (bank 1). Problem objawia się niestabilną pracą silnika, zwłaszcza wolnym schodzeniem z obrotów i chwilowym odcinaniem paliwa przy wyższych obrotach. Wymiana przepływomierza na oryginalny Bosch z właściwym numerem katalogowym poprawiła pracę silnika, jednak błąd P0170 powraca po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Wymiana sondy lambda (P0130) na nową również nie rozwiązała problemu na stałe. Diagnostyka wskazuje na możliwe odpowietrzenie układu paliwowego jako przyczynę błędu, gdzie zawór odpowietrzający (EVAP) działa prawidłowo, a przewody odpowietrzające mają odpowiedni przepływ powietrza. Adaptacja przepustnicy wymaga resetu bloku uczącego BLM za pomocą narzędzia Tech2. Wskazano, że nieoryginalne części, zwłaszcza przepływomierze, mogą powodować błędy ze względu na różnice w charakterystyce pomiaru masy powietrza. Dodatkowo, w jednym przypadku problemem okazała się uszkodzona cewka zapłonowa, a w innym zabrudzone wtryskiwacze. Zaleca się stosowanie oryginalnych części Bosch i dokładną diagnostykę układu paliwowego oraz zapłonowego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA