Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ARZ 520 G -nie chlodzi / poduszka powietrzna

12 Kwi 2007 14:51 7422 19
  • Poziom 10  
    Witam,

Pojawil sie nieoczekiwany problem. W lodoweczce jak w temacie zakupionej w 01.08.2001 przestalo dzialac chlodzenie gornej komory.
    Przestalo dzialac nagle....nie pojawil sie szron czy zlodowacenia czesci scianki tylnej gornej komory, nie ma tez pekniec tej scianki. Dolny zamrazalnik dziala...choc wydaje mi sie, ze troszke zbyt mocno mrozi.

Wezwany serwisant z serwisu marki stwierdzil po 2 minutowych ogledzinach powstanie poduszki powietrznej miedzy parownikiem a scianka komory gornej lodowki. Lodowka nie byla odsuwana od sciany, serwisant nie sprawdzil nawet "na oko" czy nie dochodzi do wycieku plynu chlodzacego w kierunku innym niz na tylna scianke komory gornej (co powodowaloby oszronienia lub oblodzenia tej scianki). Scianka nie jest wypukla ale mozna ja uginac na calej powierzchni na glebokosc moze kilku milimetrow.

Diagnoza serwisu to: z powodu wysokiej temperatury (ponoc tylna czesc lodowki jest zbyt blisko sciany) nastapilo rozwarstwienie scianek komory gornej lodowki co doprowadzilo do powstania poduszki powietrznej miedzy scianka a parownikiem co skolei nie podlega gwarancji. Serwis twierdzi, ze usterka kwalifikuje lodowke na zlom i nie mozna wstawic drugiego parownika bo to nic nie da.

Czy istnieje mozliwosc zbadania szczelnosci ukladu chlodzacego bez kosztownego napelniania tego ukladu? (serwisant i tak zainkasowal po 5 minutowej wizycie 74 pln).
    Jesli uklad chlodzenia jest nieszczelny to zawiera sie w 7 letniej gwarancji na lodowke i mozna liczyc na wymiane na nowy produkt.

W ostatecznosci bede musial wstawic do wnetrza komory gornej nowy parownik.
    Czy mozna zamontowac dodatkowy parownik wewnatrz jesli ten pracujacy z tylu scianki komory lodowki jest szczelny?
    Czy ktos moze polecic jakas dobra firme z Warszawy lub sprawdzonego fachowca, ktory zamontuje poprawnie i estetycznie parownik za uczciwa cene?

Bede wdzieczny za wszystkie uwagi.
    Przepraszam, za dlugi tekst.

Pozdrawiam,
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Cześć!
    W odpowiedzi na twoje pytanie, otóż jeżeli niema ewidentnego widocznego miejsca wycieku czynnika chłodzącego to niestety nie obejdzie się bez rozcinania układu.
    Sprawdza się to metodą ciśnieniową ale to wymaga ingerencji w układ.

Oczywiście że można zamontować drugi parownik wew. chłodziarki ale po co skoro ten jest sprawny, problemem jest odklejona ściana którą można przykleić i po problemie.
  • Poziom 10  
    No wlasnie musze ustalic czy uklad chlodzenia jest szczelny/sprawny.

Zakladam, ze jezeli nawet tylnia scianka jest odklejona to po docisnieciu jej rekami powinienem czuc chlod...tymczasem nic nie czuje a w komorze gornej jest cieplo co moze sugerowac, ze brakuje czynnika chlodzacego.

Idac tym tropem dalej i widzac, ze nie ma sladow po wycieku, gdy zdecyduje sie na uzupelnienie czynnika to powinienem uzyskac w gornej komorze jakies lepsze lub gorsze chlodzenie?

Nie wiem...moze zle mysle.

Przyklejenie tej scianki to doskonaly pomysl.
    Tylko czy mozna to zrobic?
  • Poziom 22  
    Cześć jeszcze raz!
    Mała sugestia: lodówka to nic innego jak wymiennik ciepła. Czyli jeżeli w chłodziarce ma być zimno to gdzieś musi być ciepło.
    Z tyłu chłodziarki jest skraplacz, połowa tego skraplacza jest odpowiedzialna za chłodziarkę (łatwo poznać, bo jedna z rurek idzie do sprężarki z "czapką"). Sprawdź czy ta część skraplacza jest ciepła, jeżeli, tak to chłodziarka będzie chłodzić po przyklejeniu ściany, natomiast, jeżeli jest zimna to znaczy, że układ nie jest sprawny (brak czynnika).
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ludzie zacznijcie MYŚLEĆ-ta Wasza poduszka "powietrzna" to wypełniona jest tym czynnikiem , który opuścił układ chłodniczy - a nie powietrze bo skąd? -a najłatwiej było mu ODERWAĆ FOLIĘ -scianke komory chłodziarki- przez warstwę izolacji piankowej trudno mu by było się przdrzeć- "praw fizyki Pan nie zmienisz i nie badz Pan głąb ...".
    Klejenie to możecie zostawić sobie na później jak uszczelnicie układ- I WTEDY BEDZIE TO MIAŁO SENS.
    Tylko że tam jest korozja powierzchniowa aluminium z którego jest wykonany parownik,- może być też jedna dziura - ale jest to mało prawdopodobne.
    Po prostu te tanie typy tak maja - Tandeta za GROSZE>
    I to by było na tyle ... .
    Udanego polowania na "dziurki"!
  • Poziom 10  
    Prawda jest taka, ze jak sie juz cos wie to mozna wyglaszac opinie.
    Gdybym wszystko wiedzial to bym nie dal d....podczas wizyty serwisanta i nie przyjalbym jakiejs niedorzecznej opinii na temat uszkodzenia lodowki.

Na infolinii Whirpool'a informuja, ze jesli powstalo rozwarstwienie scianek lodowki to trzeba wezwac serwis i napelnic uklad chlodzenia (200 pln) celem sprawdzenia szczelnosci. Nastepnie po stwierdzeniu, ze uklad jest nieszczelny nalezy uzyskac odpowiednia opinie od serwisu, ktora upowazni do ewentualnej wymiany.

Ciekawy jestem jak serwis znajdzie te nieszczelnosci....chyba zaplace i sie przekonam.

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam,
  • Poziom 22  
    Cześć!
    Mam proste pytanie: Czy część skraplacza odpowiedzialna za chłodziarkę jest ciepła czy zimna???
    Jeżeli jest ciepła to układ jest sprawny i klejenia ściany ma sens.
    Jeżeli jest zimny lub częściowo ciepły (na krótkim odcinku) to niema gazu i konieczny jest nowy parownik.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    bronek1806 napisał:
    Cześć!
    Mam proste pytanie: Czy część skraplacza odpowiedzialna za chłodziarkę jest ciepła czy zimna???
    Jeżeli jest ciepła to układ jest sprawny i klejenia ściany ma sens.
    Jeżeli jest zimny lub częściowo ciepły (na krótkim odcinku) to niema gazu i konieczny jest nowy parownik.

Jeżeli powstaje tz.balon jest to zawsze w wyniku nieszczelności parownika chłodziarki te typy tak mają.

I nie ma co sie tu dalej rozpisywać na temat ciepłego skraplacza>>>przy zablokowanym układzie też może byc ciepły .
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    A ja spotkałem takiego np. Whirpoola w którym jest odklejona ścianka już ponad rok i dalej chodzi:załącz sie i wyłącza normalnie.Nie jest to co prawda balon ale jakieś 1/3 powierzchni parownika.I co o tym sądzić?
  • Poziom 10  
    Nie moge odsunac tej przekletej lodowki zeby zobaczyc co sie z tylu dzieje. Musze rozmontowac czesc kuchni...moze uda mi sie do wieczora.

Ok...Zakladamy, ze jest w 100% nieszczelnosc bo mamy odklejona scianke i nie stalo sie to od wysokiej temperatury jak sugerowal serwisant tylko z powodu wycieku czynnika chlodzacego. Lodowka nie chlodzi bo nie ma czym. Lodowa jest na gwarancji. Uszkodzenie ukladu chlodzacego zawiera sie w warunkach gwaracji. Na infolinii Whirlpoola kobieta mowila, ze zeby stwierdzic nieszczelnosc i zakwalifikowac lodowke do wymiany trzeba wezwac serwis i uzupelnic czynnik chlodzacy.

Czy serwisant bedzie mogl na miejscu stwierdzic, ze jest nieszczelnosc?
    Rozumiem, ze po napelnieniu lodowka powinna mrozic a ulatniajacy sie gaz powiekszy po jakims czasie wypuklosc tylniej scianki ?

Pozdrawiam,
  • Poziom 28  
    Dla stwierdzenia nieszczelności zbedne jest napełnianie układu czynnikiem chłodniczym-wystarczy pompa próżniowa, manometry, czas i normalny słuch- po pracy pompy normalny człowiek słyszy ze pompa zasysa powietrze do układu- więc po co marnowac czynnik-tylko potrzeba trochę czasu, żeby usunąć pozostały czynnik z układu.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam
    szczelność układu niskiego ciśnienia czyli parownika można sprawdzić ciśnieniowo nie uzupełniając czynnika chłodniczego . Powiem więcej czynnikiem chłodniczym nie wolno sprawdzać nieszczelności ze względu na ekologię.
  • Poziom 22  
    Cześć!
    Ta sprawa mi spokoju nie daje.
    Po pierwsze jeżeli rzeczywiście masz odkleją ścianę i nieszczelność ( brak gazu co będzie widoczne po rozcięciu układu gdyż gaz nie zejdzie z układu) to po jakiego diabła to napełniać lodówka z odklejoną ścianą nie będzie chłodzić, napełnienie takiej lodówki to ewidentne naciągactwo, ja bym się najpierw w federacji konsumentów skonsultował albo coś w tym rodzaju.
    Po drugie!
    Nigdzie w gwaranci nie jest napisane ze konieczne jest napełnienie. Napełnienie się robi jak w sprawie są wątpliwości, np. lodówka chłodzi, ale pracuje cały czas i wtedy niema pewności czy uszkodzony jest termostat, czy za mało gazu i układ przy czujce termostatu nie osiąga już temperatury.

panie "Jmk" ostatnio miąłem lodówkę z której gaz schodził 3 miesiące wiec "trochę czasu” to może być zbyt długo.

panie „eban” przy zablokowanym układzie to raczej skraplacz nie będzie ciepły. Natomiast odklejenie ściany zdarza się również spowoduj wilgoci jaka dostaje się za tylną ścianę i zamarzając rozsadza ją. Popularna usterka w lodówkach serii ART...
  • Poziom 10  
    Panowie, macie bardzo duza wiedze i bardzo Wam dziekuje za zaangazowanie w watek.

OK. Wzywam serwisanta w sprawie znalezienia nieszczelnosci ukladu chlodzenia. Jako powod podaje odklejona scianke. Z tego co zrozumialem jesli bede mial szczescie to scianka jest odklejona z powodu nieszczelnosci a nie z powodu wilgoci. Jesli facet bedzie sie upieral w kwestii napelnienia to ja bede sie upieral zeby zbadal metoda cisnieniowa lub niech w ostatecznosci rozetnie uklad.
    W razie watpliwosci zadzwonie przy nim na infolinie Whirlpoola i skonsultujemy wszystko z osoba, ktora powinna sie znac w kwestii metodologii postepowania.

Musze miec odpowiednia opinie, zeby dochodzic roszczen z tytulu gwarancji.

Pozdrawiam,
  • Moderator AGD
    Wczuwam się w rolę tego sewisanta:współczuję mu!!!!!!
  • Specjalista AGD
    Patrick Bateman napisał:
    Panowie, macie bardzo duza wiedze i bardzo Wam dziekuje za zaangazowanie w watek.

OK. Wzywam serwisanta w sprawie znalezienia nieszczelnosci ukladu chlodzenia. Jako powod podaje odklejona scianke. Z tego co zrozumialem jesli bede mial szczescie to scianka jest odklejona z powodu nieszczelnosci a nie z powodu wilgoci. Jesli facet bedzie sie upieral w kwestii napelnienia to ja bede sie upieral zeby zbadal metoda cisnieniowa lub niech w ostatecznosci rozetnie uklad.
    W razie watpliwosci zadzwonie przy nim na infolinie Whirlpoola i skonsultujemy wszystko z osoba, ktora powinna sie znac w kwestii metodologii postepowania.

Musze miec odpowiednia opinie, zeby dochodzic roszczen z tytulu gwarancji.

Pozdrawiam,

W Whirlpoolu aby stwierdzic nieszczelność żadaja napełnienia (płatne) jezeli to napełnienie nie pomaga \\\\\\\...stwierdzają nieszczelność
    Na infolini potwierdzą konieczność napełnienia :cry:

dla mnie temat został wyczerpany
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    jeżeli zdecydujesz się na napełnienie to po napełnieniu rozmrazaj ja raz w tygodniu przez kilka tyg. jesli jest nieszczelna to gaz szybciutko ulotni się i po sprawie - nowa lodóweczka ;)
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Jeżeli chcesz sprawę wymiany lodówki przyspieszyć to po napełnieniu wyłącz ją na kilka dni .
  • Poziom 1  
    Miałam ten sam problem z tym samym modelem. W końcu zdecydowałam się na wymianę parownika. Kosztowało mnie to 420 zł, lodówka działa. Według serwisanta to częsta przypadłość tego modelu.
  • Specjalista AGD
    Delia napisał:
    Miałam ten sam problem z tym samym modelem. W końcu zdecydowałam się na wymianę parownika. Kosztowało mnie to 420 zł, lodówka działa. Według serwisanta to częsta przypadłość tego modelu.

Życzę aby służyła jak najdłużej i pozdrawiam.