Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola chłodzenia silnika zaburtowego

13 Kwi 2007 18:34 5623 5
  • Poziom 20  
    proszę o poradę /schemat/ układu kontroli chłodzenia silnika na łódce
    tak aby w trakcie pływania w przypadku zaniku chłodzenia silnika
    /np.jakiś liść przytkał otwory do których wpływa woda/załączał się
    alarm akustyczny.
  • Admin grupy Projektowanie
    Trudno powiedzieć co sprawdzi się w warunkach terenowych,
    1: miernik przepływu (turbinka +tachometr)
    2: czujnik temperatury

do dowolnego rozwiązania dyskryminator wykrywający zanik zmniejszenie częstotliwości impulsów , układ sprawdzający poziom napięcia.
  • Poziom 20  
    Ja ten problem widzę inaczej.Wtrakcie pracy sinika przy sprawnym chłodzeniu wycieka strużka wody chłodzącej.Gdyby zastosować np.czujnik opadu deszczu który by sterował jakimś alarmem.Tyle że w/w czujnik
    np,NE520 załącza buzzerka lub leda przy przepływie wody .A mnie zależy by załączał sie syg,akust./głośny/ gdy tego chłodzenia brak.
  • Poziom 33  
    Można np. odwrócić sygnał wyjściowy i będzie dźwięk przy braku chłodzenia.
    Jak masz schemat to wrzuć tutaj. Zobaczymy co to jest i co zrobić żeby działało
    odwrotnie.
  • Poziom 32  
    mysle , ze najwazniejszym parametrem jest temperatura wiec powinien byc uzyty czujnik termiczny , w jakim zakresie powinien pracowac?
    mozesz uzyc np bimetalicznych od pralki do temp max 90 st i wszereg buzzerek, jak silnik moze nagrzac si eponad 130 st to jako czujnik sprawdzi sie tranzystor krzemowy (baza zwarta z emiterm a w szereg buzzerek, podobnie germanowy tyle ze bedzie zalaczal juz przy 70-80 st C.
  • Poziom 20  
    Dzb.za zainteresowanie się problemem.Ale znalazłęm w książce Zrób Sam układ do kontroli pracy pralki wykrywający jej nieszczelność,który
    całkowicie spełnia moje oczekiwania .Pozdrawiam