Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o radę nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu

02 Maj 2007 13:04 7774 22
  • Poziom 2  
    Chcę zrobić nową instalację w mieszkaniu 4 pokoje 2 przedpokoje łazienka, WC, kuchnia
    Rozmawiałem z elektrykiem czy dać wyłącznik różnicowo prądowy powiedział że w naszych blokach nie ma w intstalacji takiej możliwości więc odpada
    Chciałbym tak zrobić
    Obwód 1 16 A eska kuchnia gniazdko 1 piekarnik elektryczny 2 x 2,5 mmkw
    Obwód 2 16 A eska kuchnia gniazdko 2 zmywarka 2 x 2,5
    Obwód 3 16 A eska kuchnia gniazdko 3 inne (czajnik itp) 2 x 2,5
    Obwód 4 16 A łazienka gniazdka (pralka + wielofinkcyjne suszarka itp) 2 x 2,4
    Obwód 5 16 A eska pozostałe gniazdka 2 2,5
    Obwód 6 16 A oświtlenie w całym mieszkaniu 2 x 1,5
    gniazdka chcę połączyć jedno za drugim ...
    ale mam prośbę o jakiś prosty schemat jak się podłącza oświetlenie wyjście z bezpiecznika jak w puszce jak w włączniku światła typu 1+1 no i jak w żyrandolu
    z góry dzięki za pomoc i wskazówki
    sieć 230 V
    licznik mam na korytarzu do mieszkania wchodzą mi jeden kabel + i -
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    Jaki typ sieci ? Dlaczego nie ma mozliwosci zamontowania roznicowki ?
    Obwod nr 6 zmien na B10
    Jakiej mocy jest kuchenka ?
    to tyle puki co ;)
  • Poziom 15  
    Instalacja 230V stałego :D (wchodzi + i -)
    Naprawdę poradź się innego elektryka, takiego co ci na miejscu zobaczy i wszystko wytłumaczy .
  • Poziom 15  
    Witam robert1975,
    to jest wykonanie nowej instalacji czy modernizacja starej? W pierwszym przypadku musisz wykonać instalacje zgodnie z obowiązującym prawem. W drugim obowiązuje prawo z momentu oddania budynku do eksploatacji. Po zakończeniu prac czeka Ciebie jeszcze wykonanie pomiarów ochrony skuteczności przeciwporażeniowej. Z postu wynika że nie znasz podstaw elektryki. Moja dobra rada: daj sobie spokój z samodzielnym wykonaniem instalacji. Popełnisz jeden błąd który, może Ciebie kosztować czyjeś życie.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Oj
    Ma to być położenie instalacji w bloku z 1981 roku gdzie obecnie jest instalacja aluminiowa wydaje mi się że jest już dość mocno archaiczna do tego łamliwa i strasznie połatana i to dla mnie jest zagrożenie życia.
    Rejestrując się na tym forum zakładałem że jego idea działania polega na dzieleniu się wiedzą ludzi doświadczonych z umiejętnością jej przekazania ludziom nie doświadczonym
    Rada typu weź elektryka – chętnie wolałbym te nie małe pieniądze przeznaczyć na inny cel np. okna. Albo uwaga bo kogoś moja instalacja zabije – przecież nie biorę się już do roboty tylko pytam jeśli faktycznie uznam że mnie to przerasta to odpuszczę ale na razie proszę o cierpliwość cierpliwość odpowiedzi n pytania:
    1. Czy istnieje możliwość założenia zabezpieczenia różnicowo prądowego jeśli do mieszkania wchodzi tylko faza i zero ?
    2. Czy jeśli w chwili obecnej do gniazdek idą 2 żyły w kablu ja mam ciągnąć 3 x 2,5
    Jeśli tak to jak to uziemienie połączyć czy do zera ?
    3. Proszę o prosty schemat szkic podłączenia żyrandola poprzez wyłącznik podwójny od puszki do wyłącznika i lampy czy , ponieważ całe oświetlenia planuję zrobić na jednym 16 –to amperowym bezp typu eska to powinienem od tego bezp ciągnąć 2x1,5 czy 3x1,5
    Na razie tyle proszę o odpowiedź lub wskazanie linku gdzie takie opisy już były ( ja nie znalazłem)
  • Poziom 30  
    Polecam stronę (SEP) czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich, proszę wejść na forum i zadać pytanie a napewno uzyska kolega wyczerpującą odpowiedz ,można też użyć ich wyszukiwarki z zadanym tematem pozdr GRIN
    http://www.forumsep.pl/
    http://szukaj.elektroda.net/search.php?
    (dlaczego wyszukiwarka przepraszam ale zadane pytania kolegi i odpowiedzi napewno znajdują się na Elektrodzie jest to często poruszany temat) (proszę też wpisać w wyszukiwarce naszej Elektrody (instalacja elektryczna w domu) znajdzie dużo tematów i postów min podobne lub takie jak zadał kolega
    polecam też stronkię (ise) typowa dla elektryków napewno tu znajdzie kolega odpowiedzi na zadane pytania link poniżej

http://ise.pl/forum/
  • Poziom 16  
    Wyłącznik różnicowoprądowy można zastosować w sieciach TN-C i TN-S. Ty zapewnie masz instalacje TN-C gdzie masz przewód PEN, wiec w różnicówce na wejściu podłaczas obydwa przewody L i PEN i musisz jeszcze podłączyć zółtozielony przed różnicówką w miejsce N (niebieski) który jest podłączany w bolcach ochronnych w gniazdkach.Powinnienieś zrozumieć o co chodzi napisałem luźnym językiem.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    Kolega maliniak86 lekko się pomylił może to kwestia zagapienia, nieważne. W sieciach TN-C nie można stosować wyłącznika różnicowoprądowego ( ze względu na jego konstrukcje ) ponieważ ta sieć posiada tylko przewód PEN. Dopiero jak posiadasz sieć TN-S lub TN-C-S (sieć rożni się od TN-C że ma rozdzielony przewód ochronny z neutralnym, mała bednarka przez okno zakopana kilka metrów z ziemie i masz piękne uziemienie oczywiście po dokonaniu pomiarów rezystancji) możesz założyć wyłącznik różnicowoprądowy. A może masz w szafie uziemienie, zapytaj się nadwornego elektryka w spółdzielni, powinien wiedzieć co ma pod swoim nadzorem (kiedyś przez wyrabianie ciągle 100% normy nie zostało wykorzystane)
  • Poziom 35  
    Kolega szybek najwyraźniej nie wie o czym pisze. Skoro nowa instalacja będzie zrobiona w systemie TN-S to można zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy. Nie rozważamy przy tym kwestii czy ma to sens ekonomiczny. Moim zdaniem będzie to na pewno lepsza i bezpieczniejsza instalacja niż obecnie istniejąca aluminiowa.
    Nawiasem mówiąc instalacja aluminiowa była zgodna z przepisami PBUE a miedziana nie. Warto o tym przypomnieć "przepisowym ortodoksom".
  • Poziom 26  
    maliniak86 napisał:
    Wyłącznik różnicowoprądowy można zastosować w sieciach TN-C i TN-S. Ty zapewnie masz instalacje TN-C gdzie masz przewód PEN, wiec w różnicówce na wejściu podłaczas obydwa przewody L i PEN i musisz jeszcze podłączyć zółtozielony przed różnicówką w miejsce N (niebieski) który jest podłączany w bolcach ochronnych w gniazdkach.Powinnienieś zrozumieć o co chodzi napisałem luźnym językiem.

Witam.Czy kolega wie o czym pisze?

[quote-"robert1975"]Obwód 4 16 A łazienka gniazdka (pralka + wielofinkcyjne suszarka itp) 2 x 2,4[/quote]

Pralka ma mieć osobny obwód (co nie znaczy, że nie możesz po wyłączeniu pralki z niego korzystać)
    Ponieważ wygląda na to,że nie masz duzego doświadczenia w wykonywaniu instalacji ,proponuję ci skorzystać z "wiedzy "elektrody.
    Przy przyłączaniu wyłączników zasada jest taka ,by przez wyłącznik przechodziła faza ,a zero było prowadzone bezposrednio do odbiornika.
    W wyłącznikach fazę przyłączasz do L (bywało jako P)
  • Poziom 36  
    -> Robert1975
    1. Poczytaj więcej na ten temat ( forumsep.pl, ise.pl/forum, książka
    A.Charoya http://www.elektroksiegarnia.pl/?producent=616 cz.1-4, zwł. 2,4 )
    2. Zapomnij o instalowaniu przewodów 2 żyłowych, nawet jak w budynku
    jest (obecnie) stara instalacja.
    Do oświetlenia też 3 żyły, a jeśli przełączane żyrandole to 4 lub 5 żył
    3. Wył. różnicowo-prądowy i inne elementy możesz kupić później,
    ważne aby był zapas miejsca, kabli w rozdzielnicy.
  • Poziom 10  
    wzasadzie zgadzam się się z poprzednikami co do podstawowej wiedzy którą musisz mieć co wcale nie oznacza że możesz instalację robić samemu kilka rad o które mogę dać na początek to możesz wymienić przewody w łazience na 3x2,5 do pralki i osobne gniazdo z przewodami do np suszarki do włosów ganiazda te powinny mieć osobne zabezpieczenie, co do pytania jak podłączyć gniazda to do bolca uziemiającego należy podłączyć "0" do przewodu niebieskiego fazę do przewodu czarnego a zielono-zółty zostawić jako rezerwę musisz zwrócić szczególną uwagę na pewne podłączenie "0" w ganiazdku co do pytania czy można podłączyć różnicówkę to można tylko czasami może być pewien problem przy liczniku a mianowicie jeżeli "0" przechodzi pod licznikiem i nie można go "wyciągnąć" bez zdejmowania plomb to zdecydowanie utrudni wykonanie instalacji oraz znacznie podniesie koszty na koniec bardzo ważna uwaga nie wolno łączyć instalacji aluminiowej z miedzianą np na skrętkę możesz (lepiej wymienić całą instalację na miedzianą ) to zrobić poprzez kostki ale w taki sposób aby się nie dotykały wzajemnie ponieważ niewłaściwe łączenie instalacji aluminiowych i miedzianych napewno skończy spaleniem instalacji
    ps starałem się opisać rozwiązanie problemu w języku polskim a nie fachowym wobec powyższego proszę fachowców o wyrozumiałość jeżeli kolega będzie miał dalsze pytania postaram się odpowiedzieć
  • Poziom 10  
    Witam.
    Czy do tego typu wymian nie będzie potrzebne uprawnienie SEP "E" ???
    Przecież to jest wymiana całej instalacji a nie tylko żaróweczki. Następnie pozostanie kwestia wykonania pomiarów przeciwporażeniowych i odebrania takiej instalacji. A to już chyba musi zrobić osoba z uprawnieniami budowlanymi ??
    Jak bym coś przekręcił to proszę o wyprostowanie mojej wypowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 1  
    mam pytanie ile by mnie kosztowalo zalozenie instalacji w 65 metrowym mieszkaniu(3 pietro)instalacja musi byc wyprowadzona z licznika glownego z parteru ma byc 22 punkty oswietleniowe i 25 gniazdek ogrzewanie i gotowanie na prad.chodzi mi o koszt lacznie z robocizna
  • Poziom 16  
    A ja podzielił bym jeszcze 6 obwód. Powiedzmy osobno pokoje i osobno kuchnia, łazienka itd. Czasami uciążliwe jest nagłe wygaszenie swiatła w całym domu.
  • Poziom 10  
    Witam. Koledzy jesteście bardzo niezorientowani. Sami nie wiecie w jakiej instalacji można stosować różnicówkę. Widać, że nie znacie zasady działania tego urządzenia (z małymi wyjątkami). A poza tym nie polecałbym kładzenia instalacji samemu. Kolego musisz wiedzieć gdzie jaki przekrój przewodu użyć, jaką on ma mieć izolację (do 500 czy do 750V) Jakie są wysokości montowania gniazd, wyłączników itp. Jeżeli chcesz mieć fachowo zrobioną instalację radziłbym wziąć porządnego elektryka. On ci wykona instalację zgodnie ze sztuką elektryki. Samemu możesz napykać sobie tylko biedy.
  • Poziom 15  
    Wyłącznik R-P stosuje sie w sieci TN-S ale pan ma siec sterego typu czyli TN-C więc jezeli pan wymienia całą instalacje to co to za problem rozbic przewód PEN na osobny PE+N i zastosowac wyłącznik R-P

Nie ma pan zasilania stałego czyli mówiąc prosciej + i - ale przemienne 1 fazowe 230V w którym występują dwa przewody L i N faza i neutralny jest to siec typu sterago TN-C

Jeżeli chce pan wymienic całą instalacje proponował bym zastosowac przewód miedziany którego przekrój długość i wytrzymałosć izolacji dobiera sie do zabezpieczeń (korzysta sie ze specjalnych wzorów). Aby zastosowac wyłącznik R-P nalezy przewód PEN rozbic na PE-N w wyniku tego powstaje typ sieci TN-C-S gdzie spokojnie mozna zastosowac róznicówkę. Jednak ze Proponował bym aby pan wynają jakiegos dobrego elektryka wiem ze nie jest to tania inwestycja ale samemu panu będzie to trudno zrobic.
  • Poziom 2  
    Kolego nie polecam samodzielnego wykonania instalacji. nie widze przeciwskazań do zamontowania wyłącznika różnicowoprądowego (tu chodzi o bezpieczeństwo a na tym nie warto oszczędzać paru złotych). Pańska wiedza jest powierzchowna wręcz laicka więc odradzam eksperymentowanie z instalacją. Niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu ochrony przeciwporażeniowej, gdyż (jak wiadomo) najpierw chronimy-pózniej zasilamy, Po za tym będzie pan potrzebował zaświadczenie o sprawności instalacji podpisane przez elektryka z uprawnieniami , którego zarząda zakład energetyczny. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Chcem powiedziec ze nie jestem do końca pewny z panem Pablem w sprawie zaswiadczenia o sprawności instalacji podpisane przez elektryka z uprawnieniami poniewaz kiedys zadałem pracowniką energetyki czy jest wazne kto wymieni instalacje oni odpowiedzieli ze ich interesuje tylko instalacja do licznika energi elektrycznej. Z resztą rzeczy sie zgadzam ochrona zdrowia i życia jest najwazniejsza. Jezeli sie myle z tym zaswiadczeniem prosze mnie poprawic bo jestem ciekawy czy energetyka naprawde wymaga taki wniosek.
  • Poziom 2  
    kolego Sumara po pierwsze zasady pisowni się kłaniają. Co do zaświadczenia założyłem z góry ze zainteresowany nabył prawo do lokalu i robi remont. Zaświadczenie jest potrzebne w sytuacji kiedy zmieniaja się warunki techniczne (np. podwyzszenie mocy, zmiana na zasilanie trójfazowe itp). Wszystko zależy od rejonu energetycznego. Jesli np nabywasz prawo do lokalu i modernizujesz instalacje i w warunkach technicznych masz określone że zabudowe licznika masz przenieść z mieszkania na klatkę schodową to ZE może wymagać protokołu z badania stanu izolacji przewodu zasilającego rozdzielke. No ale jeżeli najemca ma zawartą umowe z ZE i licznik i ma ochote zmodernizować instalacje to wolnoć tomku... 90% śmiertelnych porażeń ma miejsce przy nn w gospodarstwach domowych. Co z tego że podłącze sobie gniazdko i automat bedzie pracował jak któregoś dnia zafunduje mi niezłego kopa i wogole nie nastąpi odłączenie. Sam byłem kiedyś świadkiem klasycznego zwarcia gdy znajoma przypadkie dotknęła lodówki podłączonym do sieci żelazkiem. Mąż podłączał gniazdka. Bez komentarza
  • Poziom 21  
    Witam serdecznie.

Panie tomek_129
    cyt:
    "co do pytania jak podłączyć gniazda to do bolca uziemiającego należy podłączyć "0" do przewodu niebieskiego fazę do przewodu czarnego a zielono-zółty zostawić jako rezerwę musisz zwrócić szczególną uwagę na pewne podłączenie "0" w ganiazdku"

Jeżeli kładzie się instalację trój przewodową to należy już ten żółto zielony podłączyć do styku ochronnego (pot. bolec), zapomniał Pan, że w przypadku zerowania przewód PEN jest przewodem roboczym, który może ulec uszkodzeniu w wyniku czego może wystąpić niebezpieczne napięcie na obudowach. Dopiero w punkcie rozdziału instalacji przewód PE podłączyć do PEN. Jak najbardziej można zastosować wyłącznik RCD, ale należy pamiętać, że punkt rozdziału instalacji należy uziemić.
  • Poziom 2  
    Poczytałem sobie. Mysle, ze teraz 230V mnie nie zaskoczy.