Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie radia CB w samochodzie

dopiotrek 10 May 2007 08:03 2549 4
    dopiotrek
    Level 10  
    Witam!
    Mam takie banalne pytanko. Chodzi o podłączenie CB w samochodzie.
    Pociągnąłem przewody zasilające radio bezpośrednio do akumulatora, bo wyczytałem, że tak jest najkorzystniej.
    Pytanie brzmi:
    Czy ma jakiekolwiek znaczenie miejsce umiejscowienia bezpiecznika na przewodzie zasilającym radio. Chodzi mi o to czy on powinien być przy źródle zasilania (akumulator) czy może przy odbiorniku (CB)? W pierwszym przypadku bezpiecznik byłby pod maską silnika, a w drugim w kabinie.
    Czy może nie ma to znaczenia?
    Proszę o fachową informację!
    Z góry dziękuję.
    miwi
    Level 28  
    Lepiej będzie gdy umieścisz bezpiecznik przy akumulatorze. A drugi bezpiecznik (zabezpieczający radyjko ) jest na kablu fabrycznym zasilającym radjo.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

A nie prościej było podłączyć radio pod gniazdo zapalniczki ?

Z elektronicznego punktu widzenia miejsce w którym będzie bezpiecznik nie ma znaczenia, jednak tak jak napisał kolega wyżej, bezpiecznik lepiej dać przy akumulatorze, ponieważ w razie uszkodzenia przewodów zasilających unikniemy pożaru.

Pozdrawiam
    kaczmarj
    Level 23  
    Nie ma znaczenia czy zasilisz radio bezpośrednio z akumulatora czy już z istniejącej instalacji. Jeśli w skrzynce bezpiecznikowej dysponujesz wolnym obwodem to nawet lepiej jest się wpiąć w ten obwód. Spadek napięcia na zasilaniu radia jest tak mały że wręcz pomijalny i zasilanie bezpośrednio z akumulatora mija się z celem. Jeśli już takie zasilanie wykonałeś to zabezpiecz przewód bezpiecznikiem przy akumulatorze. Unikniesz np. pożaru w momencie uszkodzenia izolacji przewodu nie zabezpieczonego bezpiecznikiem. Rozważ jeszcze raz montaż ze skrzynki bezpiecznikowej. Ja swoje radio mam zasilane z tego samego bezpiecznika co zwykłe radio samochodowe. Nawet nie zakładałem większego bezpiecznika. Wystracza to co jest fabryczne. Jestem elektrykiem i umiem to wszystko policzyć.
    Arek37
    Level 14  
    A skoro radio już jest zasilane to trzeba by wspomnieć o strojeniu anteny. Lepiej słyszysz ale przede wszystkim Ciebie lepiej i dalej słyszą. Jeśli radio nie wbudowanego miernika SWR to trzeba będzie się w taki zaopatrzyć lub stroić w serwisie RTV. Dopuszczalny SWR wynosi 1,2 ale większość anten stroi się dosyć "ostro" dlatego polecam stroić na minimalne wskazanie dla środkowego kanału... ( w sumie najpotrzebniejsza "19" jest też po środku :-) )
    Pozdrawiam