Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryzny, jak rozpoznać jaki to typ?

11 Maj 2007 21:53 5705 8
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich mam pytanie jak rozpoznać silnik asynchroniczny, klatkowy, lub inny służący do budowy prądnicy. ( nie chodzi mi o budowę wewnętrzną, ale o symbole na tabliczce znamionowej, w jaki sposób dokonać
    identyfikacji nie rozbierając silnika. Pozdrawiam, Andrzej.
  • Specjalista elektryk
    Czy chodzi Ci o silnik konkretnego typu , czy o ogólne oznaczenia. Jeżeli oznaczenia to czy silnik produkowany wspólcześnie czy dane "historyczne"
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam, mam takie założenie: budowa agregatu prądotwórczego w oparciu o silnik spalinowy(np fiat 126p, lub inny, od motocykla, itp.) w połączeniu z prądnicą, agregat będzie wykorzystywany doraźnie - jego czas pracy to około 2 - 5 godzin tygodniowo. Koszt paliwa pomijamy. Moc jaka mnie interesuje to około 3-5KW, prąd trójfazowy.Więc proszę o radę jaką prądnicę wykonać z jakiego silnika elektrycznego, albo inaczej jaki silnik zaadaptować na prądnicę.
  • Specjalista elektryk
    Silnik asynchroniczny nie nadaje się do pracy jako prądnica. Jeżeli koniecznie - jako "producent napięcia" musi być zastosowany silnik , to mógłby to być albo silnik synchroniczny albo silnik prądu stałego. W obydu przypadkach dochodzi problem wzbudzenia takiego silnika przy pracy prądnicowej. Jaką miałoby to mieć moc?

Dodano po 6 [minuty]:

Sory ale nie docztałem mocy. Jako agregat trójfazowe może jedynie pracować silnik synchroniczny. Aby uzyskać na wyjści prąd o częstotliwości 50 Hz niezbędna będzie stabilizacja obrotów silnika spalinowego.Tyle mogę podać z pamięci. dostęp do biższych danych katalogowych będę miał najwcześniej w poniedziałek. Jeżeli nikt nie podejmie tematu odezwę się po tym terminie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Silnik asynchroniczny MOŻE pracować jako prądnica, ale musi mieć podłączaoną baterię kondensatorów, która będzie mu dosterczała mocy biernej. Kolego HeSz, taki temat był na elektrodzie, gdzie mówiono o zastosowaniu silnika klatkowego do prądnicy.
    Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście silnik pierścieniowy, ale taki trudniej kupić. A do autora tematu - co ma być odbiornikiem dla tego agregatu?
  • Poziom 37  
    Silnik asynchroniczny może pracować jako prądnica ale przy prędkości nadsynchronicznej, natomiast silnik synchroniczny w zasadzie przy każdej.
  • Specjalista elektryk
    Witam!
    Stwierdzenie, że silnik asynchroniczny nie nadaje się do pracy jako prądnica nie oznacza, że jest to niemożliwe. Kilkanaści lat temu był nawet wypadek - bodaj w kopalni Bełchatów, w którym na skutek połaczenia dwóch spawarek wirowych uzwojeniami spawalniczymi ( jedna ze spawarek miała napęd spalinowy) doszło do porażenia elektryka w rozdzielni 6 kV. Po prostu silnik klatkowy spawarki stacjonarnej zadziałał jak prądnica ,zaś napięcie po transformacji przekroczyło granice bezpieczeństwa. Pozostają kwestie sprawności procesu wytwarzania energii i kosztów przedsięwzięcia. może lepiej kupić agregat prądotwórczy z wojskowego demobilu?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    No tak : Koledzy mogą przetłumaczyć to prościej, agregat masłużyć do garażu bo energetyka chce około 2,5 tyś zł, a ja im nie dam.
    Prąd w garażu służył będzie do oświetlenia, oraz do urządzeń odbiorczych.
  • Specjalista elektryk
    Generatory synchroniczne z magnesami trwaŁymi produkuje KOMEL Katowice ( do zastosowania m.in. w amatorskich elektrowniach wiatrowych itp.) Bliższe dane znajdują się na stronie : www.komel.katowice.pl
    Jest tam tez cennik nowych generatorów. Moża poszukać taniej na allegro
    Pozdrowienia