Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Zasilacza

lukaszgraman 14 Maj 2007 11:14 4298 23
  • #1 14 Maj 2007 11:14
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Witam posiadam transformator : TS10/35 Transformator sieciowy 9V - 1A , Transformator sieciowy o mocy 10W. Chciałbym zbudować z niego zasilacz czego będę jeszcze potrzebował :?: Proszę o POMOC

0 23
  • #3 14 Maj 2007 11:31
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Wielkie dzięki . Jest tylko jeden problem nigdy nie robiłem czegoś takiego może ktoś mi pokażę , lub podpowie jak zrobić mostek itp. z góry dzięki

0
  • #4 14 Maj 2007 12:48
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Konstrukcje DIY

0
  • #6 14 Maj 2007 21:45
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Dzięki na pewno mi się to przyda . Mam 2-gi transformator prądu zmiennego pochodzi on bowiem z zasilacza od subwoofera i chciałbym , aby wychodził z niego prąd stały . Napięcie wyjściowe transformatora to około 14V . Słyszałem że w takich przypadkach stosuje się diody prostownicze czy to prawda ?? Czekam na odpowiedź .
    Pozdrawiam

0
  • #7 14 Maj 2007 21:59
    wie8
    Poziom 16  

W załączniku masz przykłady do prostowania przebiegów zmiennych.
    Prosowanie jednopołówkowe - wykorzystuje pojedyńczą diodę i powoduje, że gdy przychodzi połówka dodatnia na anodę to dioda przepuszcza tą połówkę, gdy przychodzi połówka ujemna to dioda jest w stanie zaporowym i jej nie przepuszcza. Wiąże to ze sobą duże straty
    Prostowanie dwupołówkowe eliminuje to zachowanie, W jednym cyklu może pracować jedna dioda. Gdy przychodzi połówka dodatnia na jedną diodę to dioda przepuszcza, gdy na drugą przychodzi ujemna to nie przepuszcza, gdy na drugą dodatnia to przepuszcza itp.
    Mostek greetza - wykorzystuje 4 diody. I jest to chyba najbardziej optymalny i powszechnie wykorzystywany sposób prostowania napięć zmiennych ;)
    A kondensator wykorzystywany przy układach prostowniczych filtrują napięcie. Co znaczy filtrują, załóżmy że w przypadku prostownika jednopołówkowego - gdy przychodzi połówka ujemna to masz luke na charakterystyce między połówkami dodatnimi. Zastosowanie kondensatora powoduje, iż w momencie gdy dioda spolaryzowana jest zaporowo - naładowany kondensator rozładowywuje się co owocuje tym, że częściowo na charakterystyce ta luka zostaje zastąpiona, częściowo bo nigdy nie uzyskasz połówki. Kondensator ma zatem za zadanie rozładowanie się w momencie stanu zaporowego diody i "podtrzymanie" - łagodne opadnięcie, przejście do następnej połówki dodatniej.

0
  • #8 14 Maj 2007 22:08
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za wszystko .
    POZDRAWIAM

0
  • Pomocny post
    #9 14 Maj 2007 22:23
    wspol_nik
    Poziom 25  

Witam.
    Powinieneś zbudować mostek prostowniczy z 4-ch diod lub postarać się o gotowy, przynajmniej na 1A i podłączyć go w/g oznaczeń i po nim elektrolit np. 1000-2000µF/25v. Zmierz na nim nap. to znajdziemy jakiś prosty zasilacz. W tym linku też jest coś na ten temat; http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://...2%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26hl%3Dpl%26sa%3DN
    Pozdr. :D

Dodano po 12 [minuty]:

Cześć. Tu jest schemat prostego zasilacza stabilizowanego; http://www.elportal.pl/pdf/k04/26_04b.pdf
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #11 14 Maj 2007 22:56
    wie8
    Poziom 16  

na rysunku masz tylko wymiary diody bez jej parametrów, napisz jak to widzisz Ty...

0
  • #12 14 Maj 2007 23:18
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Parametry diody : DIODA PROSTOWNICZA 400V 1A .
    Mam jeszcze jedno pytanko co w elektronice oznacza taki symbol .
    Budowa Zasilacza

I gdzie mogę dowiedzieć się więcej o tego typu rzeczach ?

0
  • #13 15 Maj 2007 08:00
    wspol_nik
    Poziom 25  

Cześć, to znowu ja.
    Jeśli chodzi o twoje pytanie, to kolega ci wyjaśnił < na każdym kond. elektrolit i nie tylko powinno być podane dopuszczalne nap. przy jakim może pracować>. Natomiast to na rysunku, to jeden z symboli kondens. elektrolitycznego <krótsza kreska to "+", kubek /to na dole/ to "-">.
    Co do symboli to większość z nich masz w linku mojego ostatniego postu.
    Ten zasilacz ze schematu powyżej to właśnie o taki chodzi.
    Pozdr. wsp :D:D

0
  • #14 15 Maj 2007 08:26
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Nie chodzi mi o napięcie , lecz o to jakie kondensatory najlepiej stosować w takich układach jak np. roboty itp.

0
  • Pomocny post
    #15 15 Maj 2007 13:04
    wspol_nik
    Poziom 25  

Witam.
    To jakie kondensatory zależy od układu połączeń jaki jest opisany na schemacie do danego urządzenia, które chcesz montować. Symbole elementów masz na stronach w postach i linkach które posłałem koledze <tylko przejrzyj je dokładnie bo nie ma sensu powielać>.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=749992&highlight=
    Pozdr. wsp :D:D

0
  • #16 15 Maj 2007 13:22
    lukaszgraman
    Poziom 9  

WIELKIE DZIĘKI na pewno mi się to przyda :D:D:D:D
    Jeszcze jedno pytanko do transformatora 9V po mostku zastosuje LM7809 STABILIZATOR NAPIĘCIA 9V 1.5A czy dla transformatora np. 12V stabilizator także powinien by oznaczony napięciem 12V , czy taki LM7809 STABILIZATOR NAPIĘCIA 9V 1.5A też się nada ??

0
  • Pomocny post
    #17 15 Maj 2007 18:03
    wspol_nik
    Poziom 25  

Dobrze myślisz, bo napięcie wejściowe /po mostku/ dla każdego stabilizatora typu 78xx powinno być większe o 30% od napięcia wyjściowego.
    Pozdr. wsp :D

0
  • #18 15 Maj 2007 18:11
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Czyli taki LM7809 STABILIZATOR NAPIĘCIA 9V 1.5A wystarczy tak :?::?::?:

0
  • #20 15 Maj 2007 21:03
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Jeśli w Stabilizatorze LM7809 możemy stosować napięcie od 5 do 24V , to czy LM78S12 STABILIZATOR NAPIĘCIA 12V 2A mogę stosować przy transformatorach od 5 do 24V :?::?: I jeszcze jedno pytanko :D:D:D
    A-natężenie prądu . Więc jeśli większe natężenie w transformatorze , stabilizatorze tym lepiej ?? Czy transformator i stabilizator dobierać z taką samą wartością natężenia prądu :?::?:
    POZDRAWIAM:D:D:D:D:D:D

0
  • Pomocny post
    #21 15 Maj 2007 22:04
    wspol_nik
    Poziom 25  

Cześć.
    Prąd jaki chcemy uzyskać ze stabilizatora zależy głównie od mocy transformatora i rodzaju stabilizatora. Wszystkie LM78xx można obciążyć tylko do 1A. Jeżeli chcesz uzyskać większy, to musisz zastosować przynajmniej dodatkowy jeden tranzystor mocy jak w ukł. poniżej;
    http://www.elektroda.net/cir/mk/PL-12%20V%20wzmacniacze.html
    tam jest kilka tranzystorów dla zwiększenia mocy /prądu/.
    Wszystko zależy jednak od mocy trafa. Jeśli chodzi o napięcie, to aby uzyskać żądane w/g typu stabilizatora, to nap. wejściowe /czyli po mostku i kodens./ nie powinno być mniejsze niż nap. wyj. razy pierwiastek z 2 / 1,42/
    Np. dla 9v wyj <9x1,41=14> ale z 12-tu też uzyskasz 9v. Dla 12-tu wyj.napięcie wejściowe powinno mieć min. 16v. Tak, że wszystko zależy od mocy trafa.
    Pozdr. :D:D

0
  • #22 15 Maj 2007 22:15
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Czyli muszę zbudować coś takiego
    Budowa Zasilacza
    I jeszcze jedno jaką pojemność ma mieć C2 ??

0
  • #24 15 Maj 2007 23:00
    lukaszgraman
    Poziom 9  

Dzięki
    trochę śmieszny ten 2-gi temat , ale ogólnie się przydał
    POZDRAWIAM:D:D

0