logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

MATV Toruń – dobór zwrotnic ZA-1, wzmacniaczy CA-310 Alcad, MA-113 Terra, HA-126

szeg 15 Maj 2007 07:52 3804 7
REKLAMA
  • #1 3885823
    szeg
    Poziom 11  
    Posty: 59
    Ocena: 6
    Mam pytanie do znawców tematu chce wykonać zbiorczą instalacje TV w Toruniu.
    Dokonałem pomiarów.

    Wykonane pomiary na wyjściu anteny ATX-91

    Pomiary dokonano miernikiem VS-2002

    Antena skierowana na Trzeciewiec
    Kanał Poziom sygnału [dB] V/A [dB]
    28 70,5 12
    36 78 14
    41 77 15
    53 74 13,5

    Antena skierowana na ul. Moniuszki (obrót w prawo od 1 pomiaru o kąt ok. 90st)

    Kanał Poziom sygnału [dB] V/A [dB]
    26 60 15

    Narysowałem schemat i dokonałem obliczeń (Schemat i obliczenia.pdf)

    I mam kilka pytań dotyczących tego projektu:

    Czy przy tych obliczeniach poziomy sygnału na antenie są wystarczające?
    Czy należy zastosować mocniejszy wzmacniacz?

    Czy zastosowanie Zwrotnicy ZA-1 jest dobrym rozwiązaniem, czy polecacie coś innego? Może lepsze będzie zastosowanie Wzmacniacza CA-310 wielowejściowego Alcad lub Wzmacniacza wielowejściowego MA-113 Terra?

    Czy zastosowanie do tak zsumowanego sygnału wzmacniacza HA-126 jest prawidłowe?
    Ponieważ z 2-giej anteny dobieramy TVN na kanale 26 – sygnał 60dB, a z 1-szej anteny odbieramy wszystkie kanały o sygnale ponad 10dB mocniejszym, oraz co gorsze odbieramy na kanale 28 (Regionalny) czyli sąsiednim sygnał dużo mocniejszy.
    Co w tej sytuacji należałoby zrobić??


    Wszystkie elementy pochodzą ze strony dipola.
    www.dipol.com.pl

    Pozdrawiam:

    SZEG
    Załączniki:
    • Schemat i obliczenia.pdf (25.4 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 3885981
    szabla12
    Poziom 19  
    Posty: 509
    Pomógł: 21
    Ocena: 36
    Witam-
    poziom sygnałów antenowych na wej wzm musi być nie mniejsza jak;
    dla IV pasma 53
    dla V pasma 56
    Różnica między kanałami sasiednimi nie może być większa jak 3dBuV
    poziom sygnałów na wejściu wzmacniacza w całym paśmie nie może przekraczać różnicy12dB,a co do wyrównania poziomu zastosować można ,albo tłumiki regulowane ,bądż stałe,lub korektory antenowe.Nie napisałeś jaki masz C/N to jest bardzo ważne ,poziomy masz super.
    Bardzo ważna uwaga -nie stosuj tego kabla ,dobry jest Triset 113,z tym co proponujesz możesz mieć kłopoty po instalacji.
  • REKLAMA
  • #3 3886630
    kasprzyk
    Specjalista elektryk
    Posty: 5595
    Pomógł: 354
    Ocena: 670
    Witam

    Nie napisałeś na ilu użytkowników jest przeznaczona sieć (ilość gniazd, w jakim układzie)
    Zdecydowanie polecam Tobie wzmacniacz Telmora http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=243&deal=Telmor nie będziesz miał problemów z ustawieniem poziomów i sumowaniem anten.

    Poziomy kanałów w paśmie i ustalone normy mają jeszcze często spory zakres tolerancji, tak więc nie jest powiedziane, że po przekroczeniu 12dB w paśmie zaczną się dziać duże problemy (mam miejsca, gdzie kanał 24(tvp2) ma 80dB, a 26(TVN) 65db i o dziwo TVN działa b. dobrze. - ale takie róznice wpuszczone w większą sieć są już niedopuszczalne.
    Pzdr

    p.s - teraz jestem zalogowany i widzę schemat, w zależności od nakładów finansowych nadal polecam ten wzmacniacz.
  • #5 3887397
    kondensator
    Poziom 36  
    Posty: 2699
    Pomógł: 285
    Ocena: 245
    Zwrotnica 26 (ew. 21-26) / 28...60... Jeden kanał przerwy...
    Jeśli rzeczywiście kierunki różnią się o 90 st, a poziomy dla takiego
    ustawienia o 10dB, to BYĆ MOŻE wystarczy tłumienie zaporowe (min.)20dB
    w takiej zwrotnicy, co nie jest łatwo (ani tanio) uzyskać.
    Jak w kupionej <100zł będzie 14dB to już "sukces", na więcej nie liczyłbym.
    Koszt DOBREJ zwrotnicy (21...26/28...60, Ap<1dB / SWR<1.5, Az>30dB)
    jest porównywalny lub wyższy z kosztem zestawu przemiennik k. 26 (lub 21)
    np. na k. 8 + zwrotnica 6...12/21...60, co jest niewątpliwie lepszym
    rozwiązaniem. Zwrotnicy takiej w sklepie nie kupisz... Jeśli potrzeba ich
    więcej niż 1szt. to może będzie sens je opracować, ale tanie i tak nie będą.
    Przy kiepskiej zwrotnicy możesz tylko ustawiać anteny na jak najmniejsze
    przenikanie sygnałów z obu kierunków...
    Telkom WWK 840, 860, ew. Hirschmann CMU108 - nie jestem fanem tych
    rozwiązań, ale być może jakoś by pracowały...

    Co do przewodów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic697176.html

    Co do wzmacniaczy/zwrotnic "niby-wielozakresowych" z więcej niż jednym
    wejściem na dany zakres, z zazebiającymi sie pasmami, z b. małym
    odstępem kanałów i niską ceną - OMIJAĆ Z DALEKA.

    Jaki poziom na k.21 z Trzeciewca ? Na pewno słabszy niż na k. 28
    (kol. Kasprzyk się skrzywi...), ale może da się go wykorzystać...
  • REKLAMA
  • #6 3888012
    szeg
    Poziom 11  
    Posty: 59
    Ocena: 6
    kanał 26 - 60dB
    kanał 28 - 70,5dB (Trzeciewiec)
    Czyli Wzmacniaczy z kilkoma wejściami na ten sam zakres raczej nie stosować?
  • REKLAMA
  • #7 3888442
    pajo21
    Poziom 35  
    Posty: 2257
    Pomógł: 259
    Ocena: 173
    Wtrącę parę słów.
    Sygnał z anteny skierowanej na Trzeciewiec stłumił bym do poziomu TVn-u(czyli 10db)lub zastosował krótszą antene np ATX55.
    Zastosował bym zwrotnice kanałową robiona na toruń http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=TN tłumienie zaporowe bardzo duże.
    To sa naprawdę dobre produkty.Jak na taką jakość tych zwrotnic to nie są one drogie,ja za zwrotnice na Częstochowę płace 40zł
    Wybór wzmacniacza jest sprawa indywidualną ale myślę że HA-126 będzie dobry.
    Kabel najlepiej triset,na tym elemencie nie należy oszczędzać.
    Wzmacniacze wielo-wejściowe zdecydowanie nie chyba że kanałowe i to nie zawsze.
    Oczywiście to jest tylko moja wizja tej instalacji a kazdy robi tak jak uważa.
    .
  • #8 3888752
    kondensator
    Poziom 36  
    Posty: 2699
    Pomógł: 285
    Ocena: 245
    WWK 840 tylko "A" bez wejść "AUX", "VHF+UHF"... do czegoś się nadają.

    k. 21 z Trzeciewca - jaki poziom u Ciebie? Czy miernik nie wykrywa ? ...

    Terra MA-025 mogła by być do wielu zastosować, ale PRAWIE:
    wspaniale wzmacnia to co nie powinno być wcale przenoszone
    (KF, CB, lotnictwo, pogotowia, trunking, amatorskie, NMT, GSM, radary...)
    (PRAWIE robi wielką różnicę...)

    Wyniki badań Terra MA-025:
    częst. MHz. // wej. (I/II) / wej. (III) / wej. (IV-V)
    ___18___ // -1_________/-12/________-12
    ___27____// +18_______/-12/________-13
    40-115___// +31_______/-14...+12/___-13
    ___130___// +14_______/+21/_______-13
    ___145___// -9________/+26/________-12
    ___160___// -10_______/+3/_________-10
    174-240__// -10_______/+32/________-10
    ___300___// <-15______/-2/__________-3
    320-360__// <-15______/<-15/_______+10
    ___430___// -15_______/-7/__________+22
    ___450___// -14_______/-12/_________+29
    470-600__// -14_______/-15...-5/______+30
    600-790__// -14_______/-5...0/________+30
    790-860__// -13_______/0...-2/________+30
    ___915___// -13_______/-5/__________+29
    ___960___// -13_______/-7/__________+27
    __1050___// -12_______/-5/__________+23
    __1250___// -11_______/-11/_________+10
    __1400___// -11_______/-11/__________0
    O innych z podobnej i niższej półki szkoda pisać...

    Dla przypomnienia: pasma radiokomunikacyjne <84MHz, 118...174MHz,
    260...470MHz, >790(860) MHz nie powinny być przenoszone przez
    odbiorczą instalację RTV, a tym bardziej w niej wzmacniane...

    Naprawdę przenoszą TYLKO to co powinny: Kathrein VCC37, VCB28.
    Można do nich dla większej sieci dołożyć "suplement" od CMU108" (CPA),
    ale nigdy samodzielnie, podobnie jak wzm. całozakresowe z CATV.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru zwrotnic i wzmacniaczy do zbiorczej instalacji TV w Toruniu, bazującej na pomiarach sygnału z anten ATX-91 skierowanych na Trzeciewiec i ul. Moniuszki. Poziomy sygnału na antenie są generalnie wystarczające, jednak ważne jest, aby poziom sygnału na wejściu wzmacniacza nie był niższy niż 53 dB dla IV pasma i 56 dB dla V pasma, a różnica między sąsiednimi kanałami nie przekraczała 3 dB. Zaleca się stosowanie kabla Triset 113 zamiast RG6CU ze względu na jakość transmisji. Wzmacniacze wielowejściowe, takie jak CA-310 Alcad czy MA-113 Terra, nie są rekomendowane do sumowania sygnałów z różnych anten na tym samym zakresie kanałów. Zwrotnica ZA-1 może być niewystarczająca przy różnicy kierunków anten o 90°, gdzie potrzebne jest tłumienie zaporowe około 20 dB, co jest trudne do uzyskania w tanich zwrotnicach. Proponowane są zwrotnice kanałowe o wysokim tłumieniu zaporowym, np. produkcji Waldi Antena, dostosowane do lokalizacji Toruń. Wzmacniacz HA-126 jest oceniany jako dobry wybór do sumowanego sygnału. Alternatywnie polecany jest wzmacniacz Telmora WK z możliwością precyzyjnego ustawienia poziomów i sumowania anten. Wzmacniacze Terra MA-025 mają dobre parametry, ale mogą wzmacniać niepożądane sygnały poza pasmem TV. W instalacji należy stosować tłumiki i korektory antenowe do wyrównania poziomów sygnału oraz unikać wzmacniaczy wielo-wejściowych na ten sam zakres kanałów, chyba że są kanałowe i odpowiednio dobrane.
REKLAMA