logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radiowęzeł szkolny – wybór sprzętu, moc głośników, nowe czy używane, kosztorys

michalmily 16 Paź 2003 21:35 8539 16
REKLAMA
  • #1 363950
    michalmily
    Poziom 13  
    Posty: 139
    Ocena: 4
    Witam wszystkich elektrowiczów. Z kolegą zakładamy radiowęzeł w szkole i chciałbym się dowiedzieć, co polecacie. Całkiem nowy sprzęt, czy coś używanego? Jaka moc głośników? Oczywiście nie ma to być sprzęt klasy wysoce profesionalnej, tylko jakiś mikrofon, wzmacniacz, magnetofon, CD i głośniki. Czy sądzicie, że lepiej zamknąc to wszystko w jednej obudowie czyli kupić wieżę, czy jakieś moduły? Byłbym wdzięczny za podpowiedzi. Acha taki kosztorys orientacyjny też byłby mile widziany :) . Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 363967
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    powiem ci ze jedyny sposob w jaki sobie to wyobrazam to kupic wzmacniacz radiowezlowy najlepiej gran PA-100 lub cos tonsilowskiego z wyjsciem 100V tak VOLT musi byc wysokie napiecie na wyjsciu a glosniki radiowezlowe z transformatorkiem i teraz w zaleznosci ile funduszy to polecam mixer 3 kill reloopa mozna duzo na nim zdzialac lub kompa podlaczonego do wzmaka wyjdzie taniej niz mixer + 2 CD lub DVD z odtwarzaniem mp3 i prosze ja ciebie te glosniczki radiowezlowe to juz zalezy od tego jak wielki hol naglasniasz w szkole to dobierasz moc zazwyczaj daje sie 5 w glosniczek na kazde 6-8 metrow i wtedy jest ładnie i jeden w pomiszczeniu na odsłuch oczywiscie wszystko mono bo w stereo nie opłaca sie inwestować
  • REKLAMA
  • #3 363973
    TadeuszZ
    Poziom 21  
    Posty: 675
    Pomógł: 2
    Ocena: 38
    Zbytnio doświadczenia nie mam w temacie radiowęzeł ale ostatnio poproszono mnie o uruchomienie starego radiowęzła, który nie działał w szkole. Wzmacniacz był polski z wyjściem 100V głośniki też małe. Ale najciekawsze był rozgałęźnik na poszczególne linie. Tzn. korytaż, klasy, sala gimnastyczna, pielęgniarka i boisko szkolne oraz odsłuch. Ktoś to zrobił z transformatorów głośnikowych tak że sygnał ze wzmacniacza 100 V był podany na wszystkie te trnsformatory przez przełączniki. Z transformatorów wychodziło do poszczególnych linii.Włącznikami można było włączać lub wyłączać poszczególne linie. Do tego mikser mikrofon jakiś CD Tuner i już.
    Sprzęt można obejżeć na stronie tonsila www.tonsil-ue.pl/ można zaznajomić się ze sprzętem.
    Pozdrawiam
    TadeuszZ
  • #4 364016
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    fajny pomysl z tym rozgaleznikiem ale nie zgodzilbym sie z tym jesli by to mialo dzialac na dlugich kablach w koncu te transformatorki przy glosnikach i te 100V to wlasnie po to zeby nie bylo strat za duzych na dlugich kablach jednak jesli kable sa krotkie stosunkowo to czemu by nie u mnie w budzie kiedys tak probowali jednak przejechali sie na tym i wrocili do pomyslu zeby przy kazdym glosniczku byl trafo.przesledzilem cala instalacje w szkole jest prosta jednak powiem ze skuteczna i oparta wlasnie o sprzet tonsila niestey chwilowo nie ma jak zagrac bo ukradli wszystko od wzmacniacza przez cd equalizer radmora mixer prace dyplomowa stary bardzo stary komputer na kablach połączeniowych kończąc.heh a tak fajnie bylo:)
  • #5 364669
    michalmily
    Poziom 13  
    Posty: 139
    Ocena: 4
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi, ogladałem strony które mi polecaliscie, napewno coś wybiorę, chyba rozwiązanie na 110V będzie najlepsze, bo są duże odległości, jeszcze raz dzięki Pozdrawiam...
  • REKLAMA
  • #6 365030
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    aha jeszcze jedna rada jesli moge sie wciąć odpusc sobie wzmacniacz z wbudowanym mixerem i kup osobny mixer wyjdzie kilka zlotych taniej ale wygoda uzycia nieporownywalna dobry mixerek to moim zdaniem podstawa.nie podstawa to raczej dobry DJ w kazdym razie milej zabawy pozdrawiam:)
  • #7 365177
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    Ja w domu mam radiowęzeł i sprzęt sobie porobiłem tak:

    -wzmacniacz mocy ok. 100W własnej roboty z napięciem linii 30V, ma końcówkę mocy na czterech KD502
    -oddzielny stół mikserski, z dwoma lampowymi przedwzmacniaczami mikrofonowymi i jednym RIAA, wzmacniaczem słuchawkowym oraz regulatorem barwy tonu (też lampowe), moduł miksera to przerobiony kit NE097 i jest to jedyna tranzystorowa część konsolety
    -głośniki na razie bez transformatorów, jakby było ich więcej to owszem bym trafa nawinął i pomontował
  • #8 365483
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    musze powiedziec ze to jest piekny sprzet szczegolnie czytajac o tych lampkach to mi sie odrazu milusio zrobilo takie cosko to chyba kazdy w domciu by chcial miec znaczy z tych ludzi co lubia dobry dzwiek:)ale heh zejdzmy na ziemie w szkole i tak by nikt tej jakosci nie docenil
  • REKLAMA
  • #9 365605
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    hehe bo do nagłośnienia są sporawe pomieszczenia i raczej by nie wychodziło...

    a myślisz że moje ustrojstwa mają znowu jakość audiofilską? nie jestem jakimś nadzianym świrem co by używał rzeczy najwyższej klasy, ot siedzi w tym kilka lampek RFT i Telamu i to wsjo... żadnych AudioNote'ów ani innych takich JJ'ów nie mam... ale jak się dotknie lamp to jest ciepło

    a jeszcze jedna fajna rzecz- tydzień temu udało mi się kupić od jednego facia na rynku lampy 6N8S i 6P6S (NOSy z '54 roku) za złotówkę... szczęście :)

    aha nie wiem czy każdy audiofil by chciał toto mieć bo w końcu przecież jest to ustrojstwo monofoniczne... jeszcze głośniki pozostawiają wiele do życzenia (GD10-16/5 od starych szpulowców wpakowane w skrzyneczki)
  • #10 365628
    H3nry
    Poziom 32  
    Posty: 1714
    Pomógł: 165
    Ocena: 288
    Ciekawy temat nie powiem w koncu to tytul mojej pracy dyplomowej ktora sobie milo wspominam :P
    Podpisujac sie pod postami przedmowcow dodam tylko, ze czasami wskazane jest dolozenie regulacji-Volume w wspomnianych skrzynkach.
    Rozwiazalem to na 5 zakresowym przelaczniku -oczywiscie odczepy w trafie byly przelaczane:> nie jest to zadne nowum .W internacie to koniecznosc a i w szkole ulatwi zycie.Siec podzielona byla na 3 czesci kazda napedzana inna koncowka -umozliwialo to regulacje i pzelaczanie.
    Do instalacji uzylem przewodu tel.-tu troszeczke za maly przekroj dalem
    (niestety nie pamietam jaki ale spore straty pomimo 100V w linni)


    Pozdrawiam i milego odsluchu zycze :)
  • #11 365635
    Radagast20
    Poziom 19  
    Posty: 426
    Pomógł: 2
    Ocena: 33
    powiem ci tak ja u siebie w szkole prowadziłem radiowęzeł był on oparty na 5 wzmacniaczach zbudowanych na tda 1521a jeden w stereo a reszta w mono stereo był uzywany do pracy w pokoju w ktorym był radiowezeł a układy monofoniczne zasilały głosniki na piętrach po jednym na kazde pietro do tego mikser stereo 4 kanałowy plus przedwzmacniacz mikrofonowy nie jest to moze super ekstra wysoka jakosc dzwieku ale do nagłosnienia pieter w mojej szkole wystarczyło i bardzo czesto mialem auczycieli u siebie ze za glosno :D :D .Wszystko tez w sumie zalerzy jaka masz szkole jak ona wyglada jaki jest korytarz ile sal wszystko powinienes wziac pod uwage a duze odleglosci tzn jakie u mnie byly ponad okolo 30 metrow glosnik od wzmacniacza
  • #12 367281
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    a ja ci powiem empire ze ja mialem w szkole 1 wamacniacz firmy gran niestety skradziony juz i zasilalo to 2 pietra nie bylo tych bajerow dodatkowych ale było piknie i nawet tej mocy nie wytrzymywaly glosniki bo w tamtym roku 1 spadl ze sciany a 3 sie spalily wiec calkiem sympatycznie a poco tyle tych wzmacniaczy to mial;o chyba byc tanim kocsztem czy nie.ale przyjemnie by bylo miec po wzmaku na jedną linię
  • #13 368213
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    Mnie wystarczy jedna linia bo jakichś tam wygórowanych oczekiwań nie mam, też mało jest w domu tych kołchoźników (nawet jak sobie bede budował jednorodzinny to będzie tego jakieś 10- 15 sztuk) i nie trzeba takiego tytana by to napędził...

    A pamiętacie może ustrojstwa starszej generacji jak np. BISy, Radiola ZR100 czy inne wielgachne szafy grające?
  • #14 381430
    helldriver
    Poziom 12  
    Posty: 21
    Witam. Wlasnie siedze w raiowezle w szkole i tez dosyc czesto dostajemy opeer ze za glosno.sprzet wyglada tak:
    3x wzmacniacz Technics V500Mark II
    Procesor DSP Technics SH-GE 90
    3 pietra na kazdym 4 glosniki wiszace JAMO 28
    Pecet z jakas badziewna karta dzwiekowa.
    Fakt, ze nie jest to super naglosnienie ale powiem ze jest calkiem spoko.
    W pomieszczeniu radiowezla odsluch na 2x Altus 140 i 2 razy glosniki basowe firmy kukuryku. Przy czestotliwosciach ok 140Hz butelka z cola ma zamiar wybuchnac.
    Pozdrawiam :)
  • #15 381451
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    A op co odsłuch z tak podbitymi basami? Przecież tego i tak pewnie nie słychać w kołchoźnikach bo nie mają tak szerokiego pasma! I stereo w odsłuchu tam też niepotrzebne chyba...

    PS jaki macie tam mikser (jakie funkcje, ile kanałów itp... ?)
  • #16 381986
    helldriver
    Poziom 12  
    Posty: 21
    Nie mamy miksera. Komp i mikrofon jest podlaczony do DSP. Muzyka miksowana jest winampem lub programami typu Traktor i MJ Studio. Jesli zachodzi potrzeba puszczenia czegos z AudioCD to wrzuca sie do cdromu i "plej" z winampa. Odsluch taki mamy zrobiony dla wlasnej przyjemnosci (lubimy pelne pasmo) a poza tym ten sam sprzet czyli altusy uzywane sa podczas szkolnych akademii oraz apeli. Zupelnie wystarcza. No troche sie te wzmacniacze grzeja ale "profesjonalne" chlodzenie typu FARELKA (R) z zimnym powietrzem jest idealna :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
  • #17 386396
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    Ja sobie raczej nie wyobrażam miksowania na kompie- na prawdziwej konsoli to możesz dwoma rękami, tak "na wyczucie"

    BTW do nagłaśniania estradowego w budzie używamy kolumn LDM (bardziej by się nadawały na gitarowe bo są na Celestionach) i powermiksera LDM PSMC 16/2. Mikrofony to jeden przewodowy Shure Prologue (typu nie znam) i dwa bezprzewodowe jakieś tam Techy (z czego jeden kaputt bo szumi gdy jest wyłączony i w ogóle daziadostwo). Jest jeszcze dwukasetowiec Diory, ale nawet porządnego odtwarzacza kompaktów nie mamy.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru sprzętu do szkolnego radiowęzła, obejmującego mikrofon, wzmacniacz, magnetofon, odtwarzacz CD oraz głośniki. Zalecane jest stosowanie wzmacniaczy z liniowym wyjściem 100V (np. Gran PA-100 lub Tonsil), co umożliwia efektywne rozprowadzenie sygnału na duże odległości i minimalizuje straty. Głośniki radiowęzłowe powinny mieć moc około 5W na każde 6-8 m² powierzchni nagłaśnianej, a każdy głośnik powinien być wyposażony w transformator dopasowujący do linii 100V. Systemy mogą być podzielone na linie z możliwością indywidualnego włączania/wyłączania za pomocą rozgałęźników i przełączników. Wzmacniacz i mikser lepiej kupić osobno, co zwiększa funkcjonalność i wygodę obsługi. W przypadku mniejszych instalacji możliwe jest użycie wzmacniacza o mocy około 100W i niższym napięciu linii (np. 30V), jednak dla większych odległości 100V jest optymalne. Wiele osób poleca sprzęt Tonsil, a także wzmacniacze własnej konstrukcji. W praktyce stosuje się systemy mono, gdyż stereo nie jest konieczne w szkolnym nagłośnieniu. Wśród używanych urządzeń wymieniano miksery Reloop, wzmacniacze Technics V500Mark II, procesory DSP Technics SH-GE 90, głośniki JAMO 28 oraz kolumny LDM z powermikserem LDM PSMC 16/2. Do miksowania często używa się komputera z oprogramowaniem typu Winamp, Traktor lub MJ Studio. Kosztorys zależy od wielkości instalacji i wybranego sprzętu, ale można liczyć na rozwiązania ekonomiczne z użyciem sprzętu używanego lub własnej konstrukcji. Warto uwzględnić regulację głośności na poszczególnych liniach oraz odpowiedni przekrój przewodów, aby ograniczyć straty sygnału.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA