Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny do odbioru radia UKF FM

bboykori 25 May 2007 12:43 11902 12
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  7grafii
  Level 16  
  Witam!
  Bez wątpienia zewnętrzna będzie lepsza...
  Pozdrawiam
 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Bez względu jaka antena to zewnętrzna zawsze jest bardziej odpowiednia i poprostu lepsza ze względu na to , że jest wyżej i na zewnątrz.

  Pomijam temat jaka antena. Ogólnie na dach i już.

  Pozdrawiam.
 • #5
  bboykori
  Level 10  
  ok ;) tak myslalem ze ta zewnętrzna jest lepsza, tylko teraz pytanie. Do takiej prostej antentki za kilkanaście złotych ile metrów kabla można podłączyć łączącego z tunerem tak żeby nie tracić sugnału i jaki to powinien być kabel? Może byc zwykły cienki miedziak? Bo tuner który będzie pod to podłączony to nie jest żaden super sprzęt tylko zwykły tunerek w miniwięży ;))
 • #6
  Jaco2002
  Level 20  
  Jak daleko usytuawany jest nadajnik lub stacja przekaźnikowa , z której chcesz odbierać sygnał ? W niektórych miastach, wystarczy kawałek drutu i wszystko "hula na 102". Często w miniwieżach , oprócz wejścia antenowego, była oryginalnie zamontowana " antena zewnętrzna " w postaci właśnie kawałka przewodu w izolacji , który był erzcem anteny...
  Dam Ci przykład z życia wzięty. Serdeczny Kolega miał zestaw "RADMORA", jak na lata 90 - full wypas. Odbierał na kawałku drutu , który wisiał w pokoju za szafą 8 stacji radiowych praktycznie bez szumu. Ale Kolega zawsze marzył oTechnicsie. A że akurat ten sprzęt pojawił sie na naszych półkach, czym prędzej sprzedał swojego Radmora za " psi pieniądż" i kupił sobie wymażone radio. Podpiął dotąd używaną antenę i ... nic. Zero odbieranych stacji ! Dopiero antena zainstalowana poprędce na dachu budynku zapewniła jako taki odbiór 5 stacji, do tego znacznie " zaszumionych" . Czułość obydwu tunerów okazała się diametralnie inna. Ze wskazaniem na Radmora !!!
  Minusem anten pokojowych jest to , że osoby poruszające się w ich pobliżu , powodują " zakłócenia" w odbiorze, o ile można pobieżnie tak napisać :D
 • #8
  donat2000
  Level 11  
  Ja dodaje swoje pytanie ponieważ zakupiłem dipola a0200 i miało wszystko być ok sciągać jak należy tym czasem np na zwykłej wieży radio jazz gra (do warszawy mam 10 km) a na moim amplitunerze/zestawie kina domowego harczy nieźle bez anteny wogóle nie słychać? Mam pytanie co zrobić by zaczeło lepiej działać?
 • #9
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  donat2000 wrote:
  Ja dodaje swoje pytanie ponieważ zakupiłem dipola a0200 i miało wszystko być ok sciągać jak należy tym czasem np na zwykłej wieży radio jazz gra (do warszawy mam 10 km) a na moim amplitunerze/zestawie kina domowego harczy nieźle bez anteny wogóle nie słychać? Mam pytanie co zrobić by zaczeło lepiej działać?

  Jeżeli dobrze rozumuję, to piszesz , że ta sama antena podłączona do innych sprzetów działa innaczej ?.

  Jeżeli tak, to winą tego zajścia jest właśnie różnica w czułości samych odbiorników.
  W odległości 10km od Warszawy , to każda stacja "UKF-FM" powinna być odbierana na przysłowiowy "full".
  Jeśli ten dipol zamknięty (a0200) masz zainstalowany na dachu i zasilasz go kablem koncentrycznym np. RG-6 , to sygnał MUSI być na full.

  Pozdrawiam.
 • #10
  donat2000
  Level 11  
  To tak uszczegóławiając moje pytanie:
  1. Mam zestaw kina domowgo firmy Thompson
  2. Na antenie dołączonej do niego - czyli drucie wtykanym w gniazdo antenowe gra tylko rmf
  3. Kupiłem antenę a0200 i podłączyłem ją i tak jak gdzieś wcześniej wyczytałem na forum teoretycznie może ona stać w pokoju i super zbierać, więc tak też zrobiłem ale efekt był tego mizerny ponieważ fakt że łapie kilka stacji więcej ale to i tak nie łapie wszytskich w dobrej jakości dzwięku
  4. Dziś wystawiłem antenę za okno i już jest całkiem nieźle ale nie mogę odbierać radia Jazz na którym mi najbardziej zależało
  5. Nie mogę ateny zamontować na dachu - uciążliwa administracja nie daje nić zamontować bo szpeci to budynek i tak cudem mam tą antenę za oknem.
  6. W tym samy pomieszczeniu po podłączeniu zwykłej antenki - tego drucika producenta do mini wieży LG łapie wszystkie radia no może z małymi szumami ale wszystkie i radio Jazz spoko gra.

  Tak więc moja końcowa konkluzja i pytanie co zrobić by antena lepiej zbierała? Jak ją "podrasować"? :D:D
 • #11
  Filip
  Level 23  
  Jesli mieszkasz niedaleko komina, z ktorego nadaje RMF (pruszkow) to problemem twoim jest nie slaby poziom sygnalu, ale to ze 10kW plus zysk anteny nadawczej tlumi ci czulosc odbiornika. Pomoze filtr TLUMIACY (notch) nastrojony na RMF .
 • #12
  donat2000
  Level 11  
  1. Gdzie to mogę kupić?
  2. Dlaczego przy wiezy nie ma problemu, a przy zestawie kina domowego jest?

  A mam jeszcze pytanie czy może użycie wzmacniacza sygnału da coś czy nie?
 • #13
  Filip
  Level 23  
  1. Dobre pytanie, na pewno nie w sklepie dla idiotow ani na alledrogo. Znajdz jakiegos krotkofalowca w poblizu, to ci zlozy z kilku cewek i kondensatorkow, albo nawet z kilku kawalkow kabla antenowego.
  2. Np diody PiN w głowicy się nasycaja, a w pierwszym urzadzeniu ich nie ma (inna odporniejsza na silne sygnaly konstrukcja).
  3. Pogorszy, bo jeszcze wiecej sygnalu dolozysz glowicy

  Kombinuj z tlumikiem na wejsciu (np ze splittera 16dB do rozdzielania sygnalu TV), przy odrobinie szczescia trafisz w taki poziom, ze sygnal zaklocajacy nie bedzie nasycal wejscia, a pozadany nie zginie w szumach (w koncu masz niedaleko do pajaca kultury).