Witam wszystkich.
Ostanio udalo mi sie niedrogo kupic dosc duzy uzywany wentylator (producent: Spoldzielnia Inwalidow Poznan "Metalowiec", typ "SON-355") ktory idealnie by sie sprawdzil w budynku inwentarskim. Niestety jest on bez kondensatora rozruchowego
A wiec:
1) z uzwojen silnika wychodza 3 przewody:
-brazowy
-zielony
-zolto/zielony
rezystncje odpowiednio pomiedzy przewodami:
-brazowy a zielony: 133 ohm
-zielony a zolto/zielony: 304 ohm
-brazowy a zoto zielony:n 433 ohm
Wie moze ktos jak podlaczyc do tego kondensator rozruchowy? Pytam sie bo nie chce niepotrzebnie eksperymentowac zeby tego nie uszkodzic.
2) nietety tabliczka znamionowa jest nieczytelna, niemniej sadzac po gabarytach silnika (moc to max 60-85W) zakladam ze kondensator powinien miec wartosc okolo 2uF...
3) jak mozna w przyszlosci sterowac predkoscia obrotowa tego wentytylatora? Na jakims ukladzie z triakiem?
Pozdrawiam wszystkich
Ostanio udalo mi sie niedrogo kupic dosc duzy uzywany wentylator (producent: Spoldzielnia Inwalidow Poznan "Metalowiec", typ "SON-355") ktory idealnie by sie sprawdzil w budynku inwentarskim. Niestety jest on bez kondensatora rozruchowego
A wiec:
1) z uzwojen silnika wychodza 3 przewody:
-brazowy
-zielony
-zolto/zielony
rezystncje odpowiednio pomiedzy przewodami:
-brazowy a zielony: 133 ohm
-zielony a zolto/zielony: 304 ohm
-brazowy a zoto zielony:n 433 ohm
Wie moze ktos jak podlaczyc do tego kondensator rozruchowy? Pytam sie bo nie chce niepotrzebnie eksperymentowac zeby tego nie uszkodzic.
2) nietety tabliczka znamionowa jest nieczytelna, niemniej sadzac po gabarytach silnika (moc to max 60-85W) zakladam ze kondensator powinien miec wartosc okolo 2uF...
3) jak mozna w przyszlosci sterowac predkoscia obrotowa tego wentytylatora? Na jakims ukladzie z triakiem?
Pozdrawiam wszystkich
Moderowany przez _PREDATOR_:Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.