Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w przyczepie + stary ciągnik

27 May 2007 23:08 18475 4
  • Level 20  
    Witam, będę robił instalacje elektryczna w przyczepie, (12V) robię z głowy i mam taki pomysł: na przyczepie w jednym punkcie schodzą się wszystkie „masy” (jak gruby przewód użyć ? Przyczepa ma ok. 5-6 m. ) oprócz masy prowadzę na tył przyczepy wiązkę 4 przewodów, 2 przewody na kierunki, jeden przewód na światło stop i jeden przewód na pozycyjne, chcę jednym przewodem połączyć pozycje z tylu i jednym przewodem stop, jakiego przewodu użyć ? Czy w ogóle tak można czy trzeba oddzielne przewody kłaść do każdej lampy? Przyczepa ta jeździć będzie z ciągnikiem, który ma 23 lata, instalacja elektryczna w tym ciągniku jest w kiepskim stanie, aczkolwiek z tylu wszystkie światła są, (kierunek lewy, prawy, pozycja stop) czy mogę z tych tylnych lamp ciągnikowych wyprowadzić przewody do gniazda? Jeśli zrobię już gniazdo, musze połączyć ciągnik z przyczepka, jakim przewodem? (Przekrój) skąd w ciągniku Ursus c360 najlepiej wyprowadzić masę? Masa na tym ciągniku jak i inne styki nie jest najlepsza…, jeśli ktoś doczytał do tego momentu to bardzo dziękuję, i proszę o pomoc. Pozdrawiam

pod linkiem znajduje sie plik z opisem gniazd, czy te opisy są prawidłowe i wedłud tego należy robić?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3865015#3865015
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 20  
    przewód masowy taki cienki może być ?więc mój pomysł na podłączenie jest do przyjęcia?

pozdrawiam
  • Level 12  
    Z tego co wiem to masę daje się przez elementy metalowe przyczepy(tzn. masę od kostki przyłączeniowej dajesz do jakiegoś elementu metalowego przyczepy a później jak potrzebujesz do świateł dać masę to do jakiegoś elementu metalowego znowu). Przynajmniej ja tak mam w mojej przyczepce bagażowej.
  • Level 17  
    Witaj!
    Nie daj się wkręcić w masę prowadzoną przez metalowe części przyczepy! Do gniazda w ciągniku oznaczonego "31" doprowadzasz przewodem 2,5 mm kwadratowego masę z pewnego miejsca styku z korpusem silnika(jakaś śruba np 6mm-pod nią położyć przewód).Źle poprowadzona masa powoduje "choinkę" i kłopoty z wszystkimi światłami.Pozostałe przewody możesz pociągnąć z lampy ciągnika.Pamiętaj o solidnym połączeniu przewodów (najlepsze byłoby lutowanie,ale są w sklepach elektrycznych specjalne kostki do dołączania przewodów-też zdają egzamin).Z "31" we wtyczce przewód porządnie połączyć z masą lampy przyczepy.Jako przewód łączący ciągnik z przyczepą musisz dać specjalny elastyczny wielożyłowy-do nabycia w sklepach motoryzacyjnych lub z częściami do ciągników.Pod spodem przyczepy-w miejscu nie narażonym na uszkodzenia mechaniczne daj hermetyczną puszkę "natynkową"-(ze sklepu elektrycznego) i stamtąd rozdzielaj sobie na poszczególne lampy(w puszce listwa zaciskowa LZ 10)
    Do lampek pozycyjnych zawsze dawałem przewód dwużyłowy-masę tez ciągnąłem z tej puszki,bo przeważnie blaszki masowe lampek są skorodowane.
    Jeżeli miałbyś jeszcze jakieś pytania,to pisz na GG 589089
    Powodzenia!!!