Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w przyczepie + stary ciągnik

andriej 27 Maj 2007 23:08 16564 4
  • #1 27 Maj 2007 23:08
    andriej
    Poziom 20  

Witam, będę robił instalacje elektryczna w przyczepie, (12V) robię z głowy i mam taki pomysł: na przyczepie w jednym punkcie schodzą się wszystkie „masy” (jak gruby przewód użyć ? Przyczepa ma ok. 5-6 m. ) oprócz masy prowadzę na tył przyczepy wiązkę 4 przewodów, 2 przewody na kierunki, jeden przewód na światło stop i jeden przewód na pozycyjne, chcę jednym przewodem połączyć pozycje z tylu i jednym przewodem stop, jakiego przewodu użyć ? Czy w ogóle tak można czy trzeba oddzielne przewody kłaść do każdej lampy? Przyczepa ta jeździć będzie z ciągnikiem, który ma 23 lata, instalacja elektryczna w tym ciągniku jest w kiepskim stanie, aczkolwiek z tylu wszystkie światła są, (kierunek lewy, prawy, pozycja stop) czy mogę z tych tylnych lamp ciągnikowych wyprowadzić przewody do gniazda? Jeśli zrobię już gniazdo, musze połączyć ciągnik z przyczepka, jakim przewodem? (Przekrój) skąd w ciągniku Ursus c360 najlepiej wyprowadzić masę? Masa na tym ciągniku jak i inne styki nie jest najlepsza…, jeśli ktoś doczytał do tego momentu to bardzo dziękuję, i proszę o pomoc. Pozdrawiam

pod linkiem znajduje sie plik z opisem gniazd, czy te opisy są prawidłowe i wedłud tego należy robić?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3865015#3865015

• #3 29 Maj 2007 14:50
    andriej
    Poziom 20  

przewód masowy taki cienki może być ?więc mój pomysł na podłączenie jest do przyjęcia?

pozdrawiam

• #4 29 Maj 2007 15:06
    buksal
    Poziom 11  

Z tego co wiem to masę daje się przez elementy metalowe przyczepy(tzn. masę od kostki przyłączeniowej dajesz do jakiegoś elementu metalowego przyczepy a później jak potrzebujesz do świateł dać masę to do jakiegoś elementu metalowego znowu). Przynajmniej ja tak mam w mojej przyczepce bagażowej.

• #5 29 Maj 2007 17:37
    inar
    Poziom 14  

Witaj!
    Nie daj się wkręcić w masę prowadzoną przez metalowe części przyczepy! Do gniazda w ciągniku oznaczonego "31" doprowadzasz przewodem 2,5 mm kwadratowego masę z pewnego miejsca styku z korpusem silnika(jakaś śruba np 6mm-pod nią położyć przewód).Źle poprowadzona masa powoduje "choinkę" i kłopoty z wszystkimi światłami.Pozostałe przewody możesz pociągnąć z lampy ciągnika.Pamiętaj o solidnym połączeniu przewodów (najlepsze byłoby lutowanie,ale są w sklepach elektrycznych specjalne kostki do dołączania przewodów-też zdają egzamin).Z "31" we wtyczce przewód porządnie połączyć z masą lampy przyczepy.Jako przewód łączący ciągnik z przyczepą musisz dać specjalny elastyczny wielożyłowy-do nabycia w sklepach motoryzacyjnych lub z częściami do ciągników.Pod spodem przyczepy-w miejscu nie narażonym na uszkodzenia mechaniczne daj hermetyczną puszkę "natynkową"-(ze sklepu elektrycznego) i stamtąd rozdzielaj sobie na poszczególne lampy(w puszce listwa zaciskowa LZ 10)
    Do lampek pozycyjnych zawsze dawałem przewód dwużyłowy-masę tez ciągnąłem z tej puszki,bo przeważnie blaszki masowe lampek są skorodowane.
    Jeżeli miałbyś jeszcze jakieś pytania,to pisz na GG 589089
    Powodzenia!!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME