Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić płytkę drukowaną

andre333 20 Paź 2003 19:30 12568 4
  • #1 20 Paź 2003 19:30
    andre333
    Poziom 13  

Chciałbym zrobić płytkę (małą, jednostronna) a nie mam ksera czy drukarki laserowej (no i wiedzy). Czy ktos zna prosty, tani i nieskomplikowany sposób, a może w sklepach można kupić gotowe zestawy??? Z góry dzięki za rady

0 4
  • #2 20 Paź 2003 19:50
    mkos1
    Poziom 29  

A na jakim "nośniku" masz wzór płytki ?
    Wybór sposobu jej zrobienia zależy głownie od stopnia skomplikowania i spodziewanych efektów. Jeśli jest to tylko kilka ścieżek to ew. namaluj je jakimś lakierem - metoda stara i nie rewelacyjna, trochę pracochłonna (aby ładnie płytka wyglądała) ale skuteczna.
    Ale jeśli chcesz zrobić płytkę "bardziej" skomplikowaną to jednak proponuję metodę foto z wykorzystaniem folii lub spraya ale w tym wypadku nie obędzie się bez zrobienia "kliszy".
    Opis tego był kiedyś chyba w EP.

Pozdrawiam !
    Marek

P.S. Co chcesz zrobić ? Nie znajdzie się żaden "gotowiec" ?

0
  • #3 20 Paź 2003 19:54
    andre333
    Poziom 13  

To ma być prosta (bardzo) płytka (wzmacniacz na ukł scalonym) i właśnie chodzi mi o tą metodę z pisakami czy coś w tym stylu

0
  • #4 20 Paź 2003 20:13
    Janusz_W
    Poziom 11  

To dziwne ze do tej pory nikt ci nie odpowiedzial, ale to dlatego ze zapewne jestes strasznym leniem, bo nie chciało ci sie poszukac w sieci. Sposob wykonania plytki zalezy od jej skomplikowania. Prostą plytkę np. pod zasilacz (trafo, mostek, kondek, ew. bezpieczniki) mozna nawet wydrapać czymś ostrym, ale to jest nieeleganckie. Mało skomplikowane plytki najlepiej malowac lakierem spirytusowym tzw. lakierem do uprzęży końskich (śmieszne, ale...). Przepis w pkt.:
    1. kupic laminat - tego sie nie robi samemu chyba ze masochisci
    2. kupic lakier spirytusowy - ok.5 ml - UWAGA nie nadaje sie do picia!!! :P
    3. kupic wykałaczki do zębów - mogą być też trochę zużyte :P
    3a. kupić chlorek do trawienia (żółte chropowate kulki)
    4. wyciąć z płytki taki kształt jaki jest potrzebny
    5. narysowac ołówkiem punkty lutownicze i scieżki
    6. nawiercić pkty wiertłem 0,8 mm do 1 mm
    7. przetrzeć płytkę rozpuszczalnikiem NITRO lub benzyną
    8. zanurzyc koniec wykałaczki w lakierze i małymi kropelkami nanieść na pkty lutownicze (malujemy kółeczka 1 mm dookoła dziurki - razem z dziurką - takie grube O z dziurką w środku)
    9. w podobny sposób połączyć dziurki (już pomalowane) ze sobą wg wcześniej narysowanych połączeń (tutaj trzeba poeksperymentować i poćwiczyć - lakier zasycha - dodać można kropelkę denaturatu i wymieszać)
    10. poczekać aż lakier wyschnie
    11. do plastikowego pojemnika (ja uzywam podstawki pod doniczkę) nalać pół szklanki ciepłej wody i wrzucić ok. 10 kulek chlorku, chyba, że potrzeba więcej.
    12. włożyć płytkę do roztworu i poruszać od czasu do czasu.
    13. można też iść na spacer z pieskiem ok. 45 min.
    14. po wytrawieniu miedzi nie pomalowanej lakierem wyjąć płytkę plastikową pincetą i wypłukać pod bieżącą wodą - nie chlapać - ŻRĄCE!!!
    15. wysuszyc płytkę na kaloryferze, nie nad gazem!
    16. zdrapać lakier używaną żyletką, a resztki można zmyć denaturatem
    17. można pokryć płytkę roztworem kalafonii w rozpuszczalniku NITRO, ale przy dobrym przewietrzaniu - szkodliwe opary! Kalafonię można rozpuścić też w spirytusie, ale ja tego nie robię, dla spirytusu mam o wiele ciekawsze zastosowanie :P
    18. po wyschnięciu wlutować części, podłączyć napięcie i zastanawiać się dlaczego nie działa, albo cieszyć się z pierwszego wykonanego urządzenia elektronicznego :oops:

Bardziej skomplikowane płytki jest lepiej kupić gotowe, albo zlecic komuś co umie je robić!!!
    Pozdrawiam! Zycze sukcesów!

2
  • #5 20 Paź 2003 20:37
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na temat wykonywania płytek drukowanych wypowiedziano wiele na forum. Nie ma powodów do otwierania tych samych tematów, wystarczy użyć wyszukiwarki lub samemu "poszperać". Temat zamykam.

-1