Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie subwoofera samochodowego w domu?

02 Cze 2007 19:06 4158 15
  • Poziom 9  
    Chcę podłączyć do amplitunera domowego subwoofer z auta z wzmacniaczem. czy to się uda? Chodzi o to czym zasilić owy wzmacniacz samochodowy? Jaki zasilacz? nie wiem ile amper to potrzebuje?
  • Poziom 21  
    Podaj symbol wzmacniacza i woofer.

Z reguły jest tak że trafo 300 VA ...12 v.
  • Poziom 9  
    Dokładnie nie wiem co to jest. Kumpel ma to w aucie. Robie imprezę w domu i potrzebuję trochę basu, więc pomyślałem że bym to podłączył. Gra to głośno. 12V to wiem ale ile amperowy wzmacniacz, taki laboratoryjny starczy?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Użyj funkcji SZUKAJ i wpisz hasło: "podłączenie wzmacniacza samochodowego w domu" lub "wzmacniacz samochodowy w domu". Temat poruszany wiele razy i dobrze omówiony. Setki odpowiedzi...
  • Poziom 9  
    Chciałbym dalej was pomęczyć bo dawno nie zajmowałem się elektroniką i dużo nie pamiętam.
    A więc, do zasilania mojego wzmacniacza potrzebuję zasilacz. Od teścia dostałem wielki transformator chyba z 10kg. Są odczepy na 12V. I teraz czy wystarczą mi tylko diody do tego i kondensatory, czy muszę zrobić jakiś zasilacz stabilizowany na tranzystorach?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam, zasilacz stabilizowany odpada bo nie ma tanich stabilizatorów na tak duże prądy. Trafo powinno być dobre. Potrzebujesz duże diody >20 A i duże kondensatory.
    Najlepiej jak posłuchasz kolegi Błażeja i użyjesz opcji szukaj.
    Pozdro
  • Poziom 23  
    Witam.
    Wg mnie dobrze by było gdyby te kondensatory miały małą rezystancję wyprowadzeń a w roli zasilacza możesz użyć prostownika (takie coś do ładowania akumulatorów) i dołożyć mu do wyjścia te kondensatory...
    Sprawdż tylko aby napięcie po podłączeniu kondesatorów nie było za duże tj. około 14-15V bo w instalacji samochodowej przy uruchmionym silniku jest około 14,4V (ale to zależy jeszcze od alternatora, stanu akumulatra, pobieranej mocy przez inne odbiorniki itp.)
    Wspomnę jeszcze o przewodach...muszą być odpowiednio grube żeby nie wprowadzały dodatkowych strat...

POZDRO
  • Poziom 9  
    Czy takie kondensatory starczą? C1-C10: 4700uF/25V
    I czy musi ich być 10szt?
  • Poziom 23  
    wszystko zależy jaki chcesz mieć dżwięk.........
    im więcej tym lepiej bo napięcie zasilające będzie mniej "przysiadać" podczas przenoszenia basów ale za dużo to zbędny wydatek kasy.
    10 szt. to może być jakieś optimum ale i tak decyzja należy do ciebie. Mogą być mawet na 16V ale pod warunkiem że napięcie na zasilaczu nie przekroczy około 15-16V bo możesz mieć nawet eksplozę........
  • Poziom 21  
    Eksplozji żadnej nie będzie bez obaw.

10kg hmmm...mysle że trafo około 300 VA
    Wszystko w pożądku ......bez problemów starczą 4x 4700uF
  • Poziom 9  
    Dzięki chłopaki za pomoc.
    Właśnie zdobyłem zasilacz do CB radia 13,7V 10A tak na nim pisze.
    To chyba będzie lepsze rozwiązanie, tak czytałem.
    Czy nie spalę go czasem? Bo jest pożyczony.

Wzmacniacz to Blaupunkt GTA 200.
    Teraz mam juz chyba wszystkie dane. Czy ktoś mi powie czy to zadziała?
  • Poziom 21  
    Nie wiem ile ten GTA200 ma mocy ....
    Ten zasilacz CB wytworzy 137 wat...czyli wzmacniacz 100 wat maksimum możesz podłączyć.
  • Poziom 9  
    Moc max. 1x350 Watt (4 Ohm,) 2x140 Watt (2 Ohm)
    RMS 1x140 Watt (4 Ohm), 2x70 Watt (2 Ohm)

Znalazłem taki opis. chce podłączyć jeden głośnik basowy czyli powinno być ok.
  • Poziom 9  
    Podłączyłem i nie działa! nawet dioda zasilania nie świeci na wzmacniaczu, o co chodzi?
    Podłączyłem normalnie + do +, - do - głośnik, sygnał z wzmacniacz domowego Technics i nic. O co chodzi?
    Pomocy?
  • Poziom 30  
    Chyba nie zadałeś sobie trudu poszukania informacji na ten temat. Zasilanie podłączyłeś ale nie włączyłeś tego wzmacniacza. Zostało Ci jedno wolne złącze w okolicach zasilania które odpowiada za włączanie i wyłączanie wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    dokładnie! już działa, pierwszy raz uruchamiałem taki wzmacniacz.
    Wszystko gra i działa jak należy.
    Dziękuję za pomoc.
    "Dobry bass nie jest zły"