Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uruchomić moduł laserowy TTL

HouseDeeJay 11 Cze 2007 16:09 6027 21
  • #1 11 Cze 2007 16:09
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Witam. Kupiłem moduł Laserowy 100mW z modulacją TTL . Po podłączeniu modułu do zasilacza nic się nie dzieje . Czy musze coś podłączyć pod pin TTL ?

0 21
  • #2 11 Cze 2007 18:57
    me_super
    Poziom 29  

HouseDeeJay napisał:
    Witam. Kupiłem moduł Laserowy 100mW z modulacją TTL . Po podłączeniu modułu do zasilacza nic się nie dzieje . Czy musze coś podłączyć pod pin TTL ?

Zależy jak wygląda sterowania. Jeśli stan niski oznacza świecenie, to podłącz do masy. Jeśli stan wysoki, to nie podłączaj nic, wejścia niepodłączone w TTL mają stan wysoki. Skoro nic świeci, to podłącz do masy albo jest walnięty.

0
  • #3 11 Cze 2007 19:05
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Jak go wyjęłem z paczki , oderwały się kabelki łączące diode z driverem. Musiałem je przylutować. Czy coś się mogło stać jak pomyliłem polaryzacje ? :| Na zwartym TTL-u nie świeci na rozwartym też. Moduł jest na 12V moge dać trafo 12V 1,5 A ?

0
  • #4 11 Cze 2007 19:10
    Wojas
    Poziom 13  

Witam ! Możliwe że uwaliłeś diode przez lutowanie bo to bardzo wrażliwy element...

0
  • #5 11 Cze 2007 19:46
    mounter
    Poziom 21  

HouseDeeJay napisał:
    Jak go wyjęłem z paczki , oderwały się kabelki łączące diode z driverem. Musiałem je przylutować. Czy coś się mogło stać jak pomyliłem polaryzacje ? :| Na zwartym TTL-u nie świeci na rozwartym też. Moduł jest na 12V moge dać trafo 12V 1,5 A ?

na pewno uszkodziłeś diodę... nie ma innego powodu, albo pomyliłeś
    polaryzację i tym samym udu*ieś diodę...

zwykle jak dioda wypadnie z ręki na stół idzie odrazy do śmietnika...
    czułe na wszystko!

0
  • #6 11 Cze 2007 20:51
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Piny były zasyfione :D Działa ,tylko czy nie grzesze zasilając go zasilaczem 12V 1,5A ?:|

0
  • #7 12 Cze 2007 01:25
    Wojas
    Poziom 13  

myśle że nie grzeszysz :) wystarczający prąd i to z wieeelkim zapasem , no i napięcie ok, ja też taki moduł czymś podobnym zasilam, jeśli nie masz radiatora na stabilizatorze to się w niego zaopatrz bo może się grzać , Pozdrawiam !

0
  • #8 12 Cze 2007 08:31
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

a co to za moduł w ogóle?

0
  • #9 12 Cze 2007 15:28
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Na allegro za pare groszy wygrałem 640 nm 100mW. Świeci sympatycznie :D Tylko teraz mam problem z optyką a dokładniej ze sterownikiem ,który będzie sterował silniczkami w rytm muzyki :|

A stabilizator ma radiatorek i to całkiem spory :D

0
  • #10 12 Cze 2007 16:13
    bolek

linka daj...

0
  • #11 12 Cze 2007 17:12
    HouseDeeJay
    Poziom 16  

Jak mam Ci dać link do mojego konta na allegro ? :D moge dać fotke i opis jaki był na aukcji. Nie kupiłem od Ciebie bo mnie nie stać :| dopiero zaczełem liceum i jeszcze nie pracuje...

0
  • #12 12 Cze 2007 17:27
    bolek

bo mnie nie niestać lol
    nie no, trza sie było targować ;). linka nie chce do konta, tylko do tej aukcji. tak z ciekawości bym zobaczył co to.

0
  • #14 27 Mar 2017 01:04
    djpietrek999
    Poziom 11  

A podpowiecie może jak poprzez TTL sterować mocą tego modułu?
    Chińczycy piszą:
    Sterowanie TTL 0/5V 0-20khz
    Czy mogę do tego użyć sterownika do serw modelarskich?
    Też taki moduł nabyłem tylko że 5,5W
    Balsę tnie rewelacyjnie ale do depronu za duża moc
    Same dziury
    Dziękuję i pozdrawiam!

1
  • #15 27 Mar 2017 03:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

djpietrek999 napisał:
    Czy mogę do tego użyć sterownika do serw modelarskich?
    Co takiego ?? Zobacz co to jest TTL (Transistor /Transistor Logic) i dopiero pytaj...Możesz użyć ewentualnie układu generatora prostokątnego albo na NE 555, albo na jakiś bramkach TTL ( UCY 74xxxx) Coraz lepiej, dzieciarnia bez pojęcia z zakresu elektroniki, bawi się pięciowatowymi laserami :cry:

0
  • #16 27 Mar 2017 20:27
    djpietrek999
    Poziom 11  

Witam !
    Jakoś mam nieodparte wrażenie, że mnie obraziłeś !!!
    "Dzieciarnia bawi się" Co to ma być?
    Jestem rocznik 70 i właśnie wczoraj skończyłem 47
    Skoro sprawy wieku mamy już za sobą
    Jako nie fachowiec, bo jestem stolarzem chciałem tylko zapytać -Jak tym można sterować?
    Jak każdy normalny człowiek nie chciałbym kupować krowy dla szklanki mleka
    I nie bawię się tym, jak kolega wyżej napisał
    Ten laser kosztował mnie 160 dolców, więc obchodzę się z nim jak z jajcem
    Jakby w sprzedaży był dostępny taki sterownik, to nikomu bym czterech liter nie zawracał
    Po prostu bym go kupił
    Jeszcze raz proszę o namalowanie chociaż wykresu fali przy powiedzmy 10% 50 % 90% częstotliwości
    Nie bez przyczyny zapytałem o tester serw bo poniżej zrzut z oferty Jak uruchomić moduł laserowy TTL
    jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!!!

0
  • #17 27 Mar 2017 21:21
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@djpietrek999 Kolego Szanowny, nie zamierzałem nikogo obrażać. Wypowiedziałem się na podstawie obserwacji Forum. Zwracam tylko uwagę na niebezpieczeństwa, gdy laser o takiej mocy znajduje się w rekach ,,laika". Wracając zaś do meritum, mam pytanie - co zamierza z tym laserem Kolega robić ? Zbudować przecinarkę, coś na kształt sławetnej ,,krajzegi ? Czy może wycinarkę CNC (o tym jest specjalny dział na Forum) Co do sterowania mocą, to musi Kolega zbudować generator TTL o regulowanym współczynniku wypełnienia, czyli coś na podobieństwo sterownika PWM (pulse width modulation) i wówczas za pomocą zwykłego potencjometru, będzie mógł Kolega sterować mocą tego lasera w zakresie 10 - 100% mocy wyjściowej. Nazwę ,,Serva" czasem noszą układy ze zwierciadłami do odchylania wiązki (np Dyskoteki). Czy wyraziłem się jasno ?

0
  • #18 27 Mar 2017 21:59
    djpietrek999
    Poziom 11  

Dziękuję za ostrzeżenie :D znam, czytałem i mam nawet specjalne okulary :crazyeyes:
    Tak, laser zamontowany jest w frezarce CNC
    Tak jak pisałem we wcześniejszym poście próbowałem wycinać z 5mm pianki pod panele (Depron) (XPS), ale
    ale wypala mi od razu otwór średnicy centymetra, dlatego potrzebuję regulację mocy
    Żeby nie tworzyć nowego tematu napisałem w tym, gdyż wydał mi się tożsamy z moim problemem
    Kolega napisał "Coś na podobieństwo", czyli tester serw modelarskich nie może być?
    A może mi kolega powiedzieć czym różni się sygnał TTL z regulacją wypełnienia od PWM z w/w regulacją?
    Według mnie i tu i tu 0/5V
    Dziękuję

0
  • #19 27 Mar 2017 22:22
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #20 27 Mar 2017 22:29
    djpietrek999
    Poziom 11  

Tester już mam, bo jeszcze bawię się modelarstwem
    Boję się go podłączyć bez upewnienia się czy czegoś nie uwalę
    Tylko nie wiem czy się nadaje