logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy głośniki Tonsil GDN16/30 i GDW 9/60 15 Ohm sprawdzą się w satelitach?

DJ magnat 23 Cze 2007 21:38 1680 18
REKLAMA
  • #1 4014001
    DJ magnat
    Poziom 11  
    Posty: 40
    Witam mam zamiar zrobic sobie cztery satelity na głośnikach tonsila gdn16/30 i GDW 9/60 15 Ohm mam zamiar zrobic podział na 4 kHz. W związku z tym mam pytanie czy taki zestaw poradzi sobie jako satelity do kina domowego i słuchania muzyki oraz czy obudowa 15 litrów nie bedzie za duża ?? Za wszystkie odpowiedzi dziekuję
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 4014010
    dexter_86
    Poziom 26  
    Posty: 688
    Pomógł: 87
    Ocena: 29
    Według mnie to powinno wystarczyć. Ytlko pamiętaj aby dobrze zrobić zwrotnice.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 4014042
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    Taki zestaw powinien sobie poradzić ale powinien być podparty subem z dołu ja bym obudowę dał raczej coś koło 10-12L, zwrotkę chyba bedziesz mógł przeprojektować z gotowego zestawu Tonsila bo produkował on kolumny na podobnych głośnikach
  • #4 4014049
    DJ magnat
    Poziom 11  
    Posty: 40
    A mam może ktoś juz taką konstrukcję lub podobną jaka jest jakośc dźwięku tych przetworników ??

    Dodano po 2 [minuty]:

    Suba mam zamiar zbudowac w puźniejszym czasie na tonsilu gdn 30/80/2 zamkniętym w 100l z bass refleksem 2x10cm 32cm długości.
  • #5 4014056
    dexter_86
    Poziom 26  
    Posty: 688
    Pomógł: 87
    Ocena: 29
    Mogę ci powiedzieć tyle że dobrego basu z tego nie wyciągniesz, a pozostałe pasmo jest na dobrym poziomie.
  • #6 4014097
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    No raczej dół z tych Tonsilków 16cm to będzie gdzie ok 80Hz no a niższe pasmo uzupełnisz sobie subem na 30/80/2 i ogólnie powinno być dobrze
  • #7 4014115
    DrobnyCiulacz
    Poziom 18  
    Posty: 200
    Pomógł: 20
    Ocena: 7
    DJ magnat napisał:
    Witam mam zamiar zrobic sobie cztery satelity na głośnikach tonsila gdn16/30

    Najgorszy z gdn 16-ek Tonsila . Za te pieniądze taniej kupisz GD 16/25 Tonsila - który jest słyszalnie lepszy ( m.in większa efektywność, szczególnie w zakresie niskich częstotliwości).
    DJ magnat napisał:

    i GDW 9/60 15 Ohm

    Zastosuj wersję 8 Ω (GDW 9/60 8 ohm). Jak mnie skleroza nie myli te same parametry...

    Niezależnie czy zastosujesz GDN16/30 czy GD 16/25 , do wysokotonowego będziesz musiał zastosować tłumik z uwagi na jego dużo wyższą efektywność.

    DJ magnat napisał:
    obudowa 15 litrów nie bedzie za duża ??

    Nie. Nawet w obudowie 20 litrów GDN16/30 czy GD 16/25 spisują się poprawnie.

    DJ magnat napisał:
    jaka jest jakośc dźwięku tych przetworników ??

    Biorąc pod uwagę cenę-znakomita , poza zakresem niskich częstotliwości (niżej jak 60 Hz nie wyciągniesz-GD 16/25 i obudowa 20 litrów).
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #8 4014127
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    DrobnyCiulacz patrząc od początku to przy 20L wytrzymałość mocowa głośnika w takiej obudowie poleci nieco w doł
  • #9 4014146
    DrobnyCiulacz
    Poziom 18  
    Posty: 200
    Pomógł: 20
    Ocena: 7
    Zgadza się :D Trzeba brać pod uwagę że to satelitki a nie frontowe kolumny. Dlatego użyłem słówko nawet :wink:
  • #10 4014761
    DJ magnat
    Poziom 11  
    Posty: 40
    Dzieki za rady znalazłem sklep w którym gdn 20/40/14 jest kilka złotych droższy moze zastosuje ten typ w niech wiekszej obudowie wytrzymałośc mocowa powinna byc lepsza pasmo tez i efektywonśc jest o 3db wieksza ale nie wiem czy na pewno on nadaje sie do 2way
  • #11 4014773
    Gilotyn@
    Poziom 30  
    Posty: 1640
    Pomógł: 94
    Ocena: 15
    8' nie nadaje się zbytnie do 2 way. Zostań przy tych 16-stkach. Lepiej spiszą się w tej roli.
  • #12 4015315
    m-Q
    Poziom 15  
    Posty: 156
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Cytat:
    niżej jak 60 Hz nie wyciągniesz-GD 16/25 i obudowa 20 litrów
    8-O
    Chcę zobaczyć jak z tego GD wyciągniesz 60Hz (oczywiście słyszalne, a nie ze spadkiem 12dB). To jest głośnik szerokopasmowy więc nie ma mowy żeby zagrał średnio-niskim basem.
  • #13 4015391
    DrobnyCiulacz
    Poziom 18  
    Posty: 200
    Pomógł: 20
    Ocena: 7
    m-Q napisał:

    Chcę zobaczyć jak z tego GD wyciągniesz 60Hz (oczywiście słyszalne

    Po podpięciu generatora słychać i to z kilku metrów , tylko trzeba bardzo uważać na wytrzymałość mocową . :wink:
    W porównaniu do 100 Hz bynajmniej nie jest to -12 dB lecz -6 dB a nawet mniej (dużo zależy od akustyki pomieszczenia i ustawienia głośników).
    W tych samych warunkach i obudowie z GDN 16/30 - cisza....
    Pozdrawiam
  • #14 4015436
    m-Q
    Poziom 15  
    Posty: 156
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Słyszeć to ja na swoich GDNach 16/15 w ~12l słysze i 35 Hz - co z tego jak wystarczy trochę głośniej zrobić a zaczyna się wielkie 'bicie' zawieszenia. Tu bicia za bardzo nie będzie bo zawieszenie twarde (kolejny aspekt uniemożliwiający uzyskanie odpowiednio niskiego i głośnego basu). Co do aktustyki to zgadza się - dużo zależy.
    Odnośnie GDN16/30 - nie słyszałem głośnika, więc nie będę zabierał głosu.
  • REKLAMA
  • #15 4015831
    AVG
    Poziom 30  
    Posty: 1339
    Pomógł: 120
    Ocena: 32
    Gilotyn@ napisał:
    8' nie nadaje się zbytnie do 2 way. Zostań przy tych 16-stkach. Lepiej spiszą się w tej roli.

    Kto powiedział ze na 20cm głośniku nie da się zrobić 2way.. jednym z przykładów może być na przykład ZG30-C114 Tonsila tam właśnie jest połączenie głośnika 20cm (GDN 20/30) i kopułki GDWK 9/40 lub 9/80 w 2 way.
  • #16 4016917
    DJ magnat
    Poziom 11  
    Posty: 40
    ja sie chyba zdecyduje jednak na gdn 20/40/14 i zrobię cztery kolumny podłogowe koszty nie będą wcale wiesze a dzwiek za to powinien byc wyraźnie lepszy
  • #17 4017013
    DrobnyCiulacz
    Poziom 18  
    Posty: 200
    Pomógł: 20
    Ocena: 7
    DJ magnat napisał:
    a dzwiek za to powinien byc wyraźnie lepszy

    Bas na pewno tak... Przy zachowaniu proponowanego wysokotonowego cięcie na 3Khz+tłumik. "Małe" te satelitki, 30 litrów jak nic :?
    Pozdrawiam
  • #18 4017450
    DJ magnat
    Poziom 11  
    Posty: 40
    wiem ale po remoncie pokoju bede miał miejsce na cztery głośniki trochę wiekszych rozmiarów niż zatelity a myśle ze gdn20/40/14+GDW 9/15/6 powinno zaspokoic moje wymagania
  • #19 4018215
    m-Q
    Poziom 15  
    Posty: 156
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    Z tego GDW 9/15 bym zrezygnował. Wybrałbym jakąś kopułkę (chociażby Tonsila GDWK 9/80). Zagra dużo przyjemniej i pełniej. Wiem, że cena niewątpliwie wyższa, ale jeśli mają to być kolumny razem z 20/40, który w miarę dobrze zajmie średnicę, wartoby zainwestować w coś lepszego. Posłuchasz dłużej tych GDW i zacznie ci coś przeszkadzać, zaczniesz kombinować co z tym zrobić żeby grało lepiej. Ale zrobisz jak uważasz.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zastosowania głośników Tonsil GDN16/30 i GDW 9/60 15 Ohm w konstrukcji czterech satelitów do kina domowego i słuchania muzyki z podziałem częstotliwości na 4 kHz. Uczestnicy potwierdzają, że zestaw ten może się sprawdzić, jednak zalecają zastosowanie subwoofera do uzupełnienia niskich tonów, gdyż głośniki 16 cm mają ograniczone możliwości w zakresie basu, sięgając około 80 Hz. Optymalna objętość obudowy dla tych głośników to raczej 10-12 litrów, choć 15 litrów nie jest przesadą. Wskazano, że głośnik GDN16/30 jest najsłabszy spośród 16 cm Tonsila i lepszym wyborem może być GD 16/25 8 Ohm ze względu na wyższą efektywność i lepsze pasmo niskich częstotliwości. Wysokotonowy GDW 9/60 wymaga zastosowania tłumika ze względu na wyższą efektywność. Pojawiła się sugestia, by rozważyć głośnik GDN 20/40/14 w większej obudowie (około 30 litrów) dla lepszego basu i wyraźniejszego dźwięku, a także zamianę wysokotonowego GDW 9/15 na kopułkę GDWK 9/80 dla lepszej jakości dźwięku. Podkreślono, że głośniki te są bardziej odpowiednie do satelitów niż do kolumn frontowych, a poprawne wykonanie zwrotnicy jest kluczowe dla uzyskania dobrego efektu akustycznego.
REKLAMA