Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pare pytań o polskie tonsile

DJ magnat 23 Jun 2007 21:38 1494 18
    DJ magnat
    Level 11  
    Witam mam zamiar zrobic sobie cztery satelity na głośnikach tonsila gdn16/30 i GDW 9/60 15 Ohm mam zamiar zrobic podział na 4 kHz. W związku z tym mam pytanie czy taki zestaw poradzi sobie jako satelity do kina domowego i słuchania muzyki oraz czy obudowa 15 litrów nie bedzie za duża ?? Za wszystkie odpowiedzi dziekuję
  • Helpful post
    dexter_86
    Level 26  
    Według mnie to powinno wystarczyć. Ytlko pamiętaj aby dobrze zrobić zwrotnice.
  • Helpful post
    AVG
    Level 30  
    Taki zestaw powinien sobie poradzić ale powinien być podparty subem z dołu ja bym obudowę dał raczej coś koło 10-12L, zwrotkę chyba bedziesz mógł przeprojektować z gotowego zestawu Tonsila bo produkował on kolumny na podobnych głośnikach
    DJ magnat
    Level 11  
    A mam może ktoś juz taką konstrukcję lub podobną jaka jest jakośc dźwięku tych przetworników ??

Dodano po 2 [minuty]:

Suba mam zamiar zbudowac w puźniejszym czasie na tonsilu gdn 30/80/2 zamkniętym w 100l z bass refleksem 2x10cm 32cm długości.
    dexter_86
    Level 26  
    Mogę ci powiedzieć tyle że dobrego basu z tego nie wyciągniesz, a pozostałe pasmo jest na dobrym poziomie.
    AVG
    Level 30  
    No raczej dół z tych Tonsilków 16cm to będzie gdzie ok 80Hz no a niższe pasmo uzupełnisz sobie subem na 30/80/2 i ogólnie powinno być dobrze
    DrobnyCiulacz
    Level 18  
    DJ magnat wrote:
    Witam mam zamiar zrobic sobie cztery satelity na głośnikach tonsila gdn16/30

Najgorszy z gdn 16-ek Tonsila . Za te pieniądze taniej kupisz GD 16/25 Tonsila - który jest słyszalnie lepszy ( m.in większa efektywność, szczególnie w zakresie niskich częstotliwości).
    DJ magnat wrote:

i GDW 9/60 15 Ohm

Zastosuj wersję 8 Ω (GDW 9/60 8 ohm). Jak mnie skleroza nie myli te same parametry...

Niezależnie czy zastosujesz GDN16/30 czy GD 16/25 , do wysokotonowego będziesz musiał zastosować tłumik z uwagi na jego dużo wyższą efektywność.

DJ magnat wrote:
    obudowa 15 litrów nie bedzie za duża ??

Nie. Nawet w obudowie 20 litrów GDN16/30 czy GD 16/25 spisują się poprawnie.

DJ magnat wrote:
    jaka jest jakośc dźwięku tych przetworników ??

Biorąc pod uwagę cenę-znakomita , poza zakresem niskich częstotliwości (niżej jak 60 Hz nie wyciągniesz-GD 16/25 i obudowa 20 litrów).
    Pozdrawiam.
    AVG
    Level 30  
    DrobnyCiulacz patrząc od początku to przy 20L wytrzymałość mocowa głośnika w takiej obudowie poleci nieco w doł
    DrobnyCiulacz
    Level 18  
    Zgadza się :D Trzeba brać pod uwagę że to satelitki a nie frontowe kolumny. Dlatego użyłem słówko nawet :wink:
    DJ magnat
    Level 11  
    Dzieki za rady znalazłem sklep w którym gdn 20/40/14 jest kilka złotych droższy moze zastosuje ten typ w niech wiekszej obudowie wytrzymałośc mocowa powinna byc lepsza pasmo tez i efektywonśc jest o 3db wieksza ale nie wiem czy na pewno on nadaje sie do 2way
    Gilotyn@
    Level 30  
    8' nie nadaje się zbytnie do 2 way. Zostań przy tych 16-stkach. Lepiej spiszą się w tej roli.
    m-Q
    Level 15  
    Quote:
    niżej jak 60 Hz nie wyciągniesz-GD 16/25 i obudowa 20 litrów
    8-O
    Chcę zobaczyć jak z tego GD wyciągniesz 60Hz (oczywiście słyszalne, a nie ze spadkiem 12dB). To jest głośnik szerokopasmowy więc nie ma mowy żeby zagrał średnio-niskim basem.
    DrobnyCiulacz
    Level 18  
    m-Q wrote:

Chcę zobaczyć jak z tego GD wyciągniesz 60Hz (oczywiście słyszalne

Po podpięciu generatora słychać i to z kilku metrów , tylko trzeba bardzo uważać na wytrzymałość mocową . :wink:
    W porównaniu do 100 Hz bynajmniej nie jest to -12 dB lecz -6 dB a nawet mniej (dużo zależy od akustyki pomieszczenia i ustawienia głośników).
    W tych samych warunkach i obudowie z GDN 16/30 - cisza....
    Pozdrawiam
    m-Q
    Level 15  
    Słyszeć to ja na swoich GDNach 16/15 w ~12l słysze i 35 Hz - co z tego jak wystarczy trochę głośniej zrobić a zaczyna się wielkie 'bicie' zawieszenia. Tu bicia za bardzo nie będzie bo zawieszenie twarde (kolejny aspekt uniemożliwiający uzyskanie odpowiednio niskiego i głośnego basu). Co do aktustyki to zgadza się - dużo zależy.
    Odnośnie GDN16/30 - nie słyszałem głośnika, więc nie będę zabierał głosu.
    AVG
    Level 30  
    Gilotyn@ wrote:
    8' nie nadaje się zbytnie do 2 way. Zostań przy tych 16-stkach. Lepiej spiszą się w tej roli.

Kto powiedział ze na 20cm głośniku nie da się zrobić 2way.. jednym z przykładów może być na przykład ZG30-C114 Tonsila tam właśnie jest połączenie głośnika 20cm (GDN 20/30) i kopułki GDWK 9/40 lub 9/80 w 2 way.
    DJ magnat
    Level 11  
    ja sie chyba zdecyduje jednak na gdn 20/40/14 i zrobię cztery kolumny podłogowe koszty nie będą wcale wiesze a dzwiek za to powinien byc wyraźnie lepszy
    DrobnyCiulacz
    Level 18  
    DJ magnat wrote:
    a dzwiek za to powinien byc wyraźnie lepszy

Bas na pewno tak... Przy zachowaniu proponowanego wysokotonowego cięcie na 3Khz+tłumik. "Małe" te satelitki, 30 litrów jak nic :?
    Pozdrawiam
    DJ magnat
    Level 11  
    wiem ale po remoncie pokoju bede miał miejsce na cztery głośniki trochę wiekszych rozmiarów niż zatelity a myśle ze gdn20/40/14+GDW 9/15/6 powinno zaspokoic moje wymagania
    m-Q
    Level 15  
    Z tego GDW 9/15 bym zrezygnował. Wybrałbym jakąś kopułkę (chociażby Tonsila GDWK 9/80). Zagra dużo przyjemniej i pełniej. Wiem, że cena niewątpliwie wyższa, ale jeśli mają to być kolumny razem z 20/40, który w miarę dobrze zajmie średnicę, wartoby zainwestować w coś lepszego. Posłuchasz dłużej tych GDW i zacznie ci coś przeszkadzać, zaczniesz kombinować co z tym zrobić żeby grało lepiej. Ale zrobisz jak uważasz.